Yemek Yapamıyorum :(

pilav yapan her yemeği yaparmış :KK1: sen de heves var evlenince hemen öğrenirsin internet sağolsun. bir iki kere yapınca zaten alışırsın. çoğu yemeğin yapılışı aynı örn: pırasa patates, patlıcan, kabak ,ıspanak vb. bunların sulu yemekleri hep aynı :)

Arkadaşlar ben 7 ay sonra evlenicem ve nişanlımda boğazına düşkün. ve ben hayla pilavdan başka yemek yapmayı bilmiyorum.
aslında mercimek çorbası ve patates te kızartabiliyorum. ama bunlar basit şeyler. annem mutfağına hiç sokmuyor beni. onda öyle bi takıntı var mutfağına kimse giremez. ben ısrar ettiğim de mutfağa yemek yapmaya girdiğimdede çok karışıyor bu seferde benm bütün hevesim kaçıyo. kızlar kursa mı gitsem bi işe yarar mı evlenince sıkıntı çekmek istemiyorum bu konuda. ama tarife göre yemek yapıorum bazen ama oda tarifsiz imkansız yapamıyorum. ne yapsam ki kurslar var gitsem yararlı olurmu kızlar ya sizce?

eminim yas olarak senden buyugumdur.. sen 7 ay sonra evleniyorsun bense 3,4 ay sonra ve ben yumurta kirmazsindan baska bir sey bilmem birde patatez kizartirim.. annem asla bana kiymadi bana ve senin annen gibi takintilidir nezaman girdiysek bende sinirden butun hevesim gidiyor. Aslinda ben ilkez bir topik acacakdim bu konu hakinda ama sen daha acele davrandin benden. bu arada inan benim nisanlimda deli gibi duskundur bugazina ve cok secicidir. Benim nisanlim durumumu biliyor bu konuda bu yuzden az olsa rahatim ama aslinda cooooook kotu ogrenmedigimiz icin.. evlendigimizde kaynana bir suru laf ata bilir suna buna:)) rezil olacagiz yani:) benim 4 ayim var ve ben bir ay sonra baslarim yapmaya diye dusunuyordum cunku tatilim baslayacak. simdi annemle pek gecinemiyorum mutfakda ve isden geldigimde 19:00 yemek hazir oluyor bu yuzden zor. tatile girince ogrenecegim. ve secici demisdimya bu sure icinde imkansiz butun yemekleri ogrenmek iste sirf onun sevdigi yemekleri ogrenecegim oda cat patlasa 20 dir:KK70: boylece yavas yavas ogreniriz.. panik yapma sekerim... sende zadece onun sevdiklerini ogren ve kalan zamandada diyerlerini ogrenmeye calis..

önce eşinin sevdiği yemekleri öğren.ona ve onun annesine sor bunu.
sonra temel yemekleri öğren.yeşil fasülye,patlıcan.çoğu aynı mantıkla yapılır.birini yapınca diğerleride kolay gelir.kısık ateşte az suyla pişir.kitaplar ,internet tarifleri ve çevrende iyi yemek yapan arayabileceğin kişiler olsun.elden görmekte çok etkili.kolay gelsin kız,iş başa düşünce öğrenirsin telaş etme.

Arkadaşlar ben 7 ay sonra evlenicem ve nişanlımda boğazına düşkün. ve ben hayla pilavdan başka yemek yapmayı bilmiyorum.
aslında mercimek çorbası ve patates te kızartabiliyorum. ama bunlar basit şeyler. annem mutfağına hiç sokmuyor beni. onda öyle bi takıntı var mutfağına kimse giremez. ben ısrar ettiğim de mutfağa yemek yapmaya girdiğimdede çok karışıyor bu seferde benm bütün hevesim kaçıyo. kızlar kursa mı gitsem bi işe yarar mı evlenince sıkıntı çekmek istemiyorum bu konuda. ama tarife göre yemek yapıorum bazen ama oda tarifsiz imkansız yapamıyorum. ne yapsam ki kurslar var gitsem yararlı olurmu kızlar ya sizce?

selam kardelen 3434 yazını okudum ve şuan aynı durumda olan benim :) o yüzden sana yazmak istedim. şuan yemek konusunda nasılsın??????

Makarna da mı yapamıyon???:26:
Şaka maka kursa gidebilirsin kötü bir fikir değil. Yada annene bize söylediğin gibi söyleyebilirsin. "
Evlenicem, yemek yapmayı öğrenmeliyim. Bana karışma, müsaade et." dersin. Geçersin mutfağa alırsın yemek tarifi dergilerini yaparsın. Basit zor değil ki......

selam kardelen 3434 yazını okudum ve şuan aynı durumda olan benim :) o yüzden sana yazmak istedim. şuan yemek konusunda nasılsın??????

evet canım. hiç yemek yapmasını bilmeden evlendim :) ilk 5 ay kabus gibiydi. özellikle kayınvalidem evliliğimin 1. ayında ayağını kırdı. ve ben ona bakmak zorunda kaldım. gerçi teyzeleri kendi kişisel ihtiyaçları konusunda bana bişey elletmediler. ama mutfak la ben baş başa kaldığımda saatlerce oturup ağladığımı hatırlıyorum :) ama bunun acısınıda ablama çıkardım. sürekli telefonda ona ne yapmam gerektiğini anlattırdım. ve inanırmısın şu an 11 aylık evliyim ve yapamadığım yemek yok. şimdi diyorum ki ben bu kadar basit şeyler için mi bu kadar sıkıntıya sokmuşum kendimi :) kayın valideme gitmek istemiyordum başlarda rezil olucam diye. yemek yapmadığımı bildikleri halde, yinede sıkıntıya girdim. tabi bunda kayın valideminde anlayışsızlığı var o konulara hiç girmiyim de :) neyse öyle yani. sıkma kendini iş başa düşünce muhakkak yapıyorsun ve çok iyi aşçı oluyorsun :)

evet canım. hiç yemek yapmasını bilmeden evlendim :) ilk 5 ay kabus gibiydi. özellikle kayınvalidem evliliğimin 1. ayında ayağını kırdı. ve ben ona bakmak zorunda kaldım. gerçi teyzeleri kendi kişisel ihtiyaçları konusunda bana bişey elletmediler. ama mutfak la ben baş başa kaldığımda saatlerce oturup ağladığımı hatırlıyorum :) ama bunun acısınıda ablama çıkardım. sürekli telefonda ona ne yapmam gerektiğini anlattırdım. ve inanırmısın şu an 11 aylık evliyim ve yapamadığım yemek yok. şimdi diyorum ki ben bu kadar basit şeyler için mi bu kadar sıkıntıya sokmuşum kendimi :) kayın valideme gitmek istemiyordum başlarda rezil olucam diye. yemek yapmadığımı bildikleri halde, yinede sıkıntıya girdim. tabi bunda kayın valideminde anlayışsızlığı var o konulara hiç girmiyim de :) neyse öyle yani. sıkma kendini iş başa düşünce muhakkak yapıyorsun ve çok iyi aşçı oluyorsun :)

şimdi sen bana bunları söyledin biraz rahatladım ama ben gene de çok korkuyorum annem bu zamana kadar hıc mutfaga sokmadı beni yemek nedir bilmem gerçi okumaktan da fırsat kalmadı mutfğa girmek. ama gene de bişileer öğretseydi çok iyi olurdu.:KK52: benim annemde çok titizdir aslında mutfğa sokmamsısınn ana sebebide bu heryeri batırrım diye sokmadı :) ismeğin yemek kursuna gitmeyi dişünüyorum yoksa evlenince yemek yapamazsam oturup ağlayabilirim duygusal tarafım war :) kayınvalidem yemek yapmadığımı biliyor öğrenirsin zamanla diyor ama ben gene de evlenmeden bilmek istiyorum çok tırsıyorum:26: inşallah senini gibi usta olabilirim :KK9:

Anladığım kadarıyla sen panik yapmışsın canım.

Yemek yapmak öyle pattadanak bütün mutfakları biranda öğreneyim değildir. Yaptıkça yaptıkça, bildiğin çeşit artar. Evlendiğinin ilk günü internetten bir tarif bulursun onu pişirirsin, ertesi günü başka bir tarif görür pişirirsin. Korkma yapmaktan eminim güzel olur.

Yemekleri bu şekilde yapa yapa, lezzet alışın ve birdahaki sefere uygulayacağın taktikler kendiliğinden oluşur. Bilmediğini yakınından sorarsın.

Aslında çok zevkli ve kolaydır yemek yapmak. En güzeli de bunu başardığında, onu tadan kişinin yüzündeki mutluluğun seni tatmin etmesidir.

ben bunun senin hayatında bir sorun olmayacağına eminim. başaracaksın hem de çok güzel yemekler öğreneceksin. Elimizin altına internet var biz daha şanslı bir nesiliz.

Anladığım kadarıyla sen panik yapmışsın canım.

Yemek yapmak öyle pattadanak bütün mutfakları biranda öğreneyim değildir. Yaptıkça yaptıkça, bildiğin çeşit artar. Evlendiğinin ilk günü internetten bir tarif bulursun onu pişirirsin, ertesi günü başka bir tarif görür pişirirsin. Korkma yapmaktan eminim güzel olur.

Yemekleri bu şekilde yapa yapa, lezzet alışın ve birdahaki sefere uygulayacağın taktikler kendiliğinden oluşur. Bilmediğini yakınından sorarsın.

Aslında çok zevkli ve kolaydır yemek yapmak. En güzeli de bunu başardığında, onu tadan kişinin yüzündeki mutluluğun seni tatmin etmesidir.

ben bunun senin hayatında bir sorun olmayacağına eminim. başaracaksın hem de çok güzel yemekler öğreneceksin. Elimizin altına internet var biz daha şanslı bir nesiliz.

evet biraz paniğim misafierlerim gelirse naparım ne ederim diye şimdiden telaşlanıyorum bütün arkadaşlarım yemek konusundan bilgili bi ben konu açılınca susup kalıyorum uzaylı gibi kalıyorum :KK53: ama yemek yapmayı öğrenirsem çok sevecekmişim gibi de geliyor herkes çok kolay olduğunu söylüyor umarım öyledir zamanla öğrenirim. ismeğin yemek kursu faydalı olur umarım benim için en azından elim kırılır biraz diye düşünüyorum. biraz da olsa içimi rahatlattınız teşekkür ederim:KK16:

canım evlenmeden önce ben de öyle aman aman bişiler yapamıyordum ki evleneli sadece aylar oldu şimdi kocam baklava isterse baklava geliyor önüne profetorol isterse evde en güzelini yapıyorum canım börek çekti dese en fazla bi buçuk saat sonra çayı el açması böreği önünde oluyor iş başa bir düşsün bak nasıl öğreniyorsun başlarda biraz sıkıntı çekersin tariflerle yaparsın ama alışırsın sonra elin çabuklaşır damak zevkin gelişir mesela ben hiç pilav yapmamıştım hiç de bilmezdim ilk pilavımı kayınvalidem kayınpederim eşim eşimin arakadaşları varken yaptım ve yapılabilecek en kötü pilavdı rezil olmuştum ama şimdi eşim benden başkasının elinden pilav yemez yine aralarda kötü olabiliyor ama tecrubeyle sabittir iş başa düşünce kısa zamanda herşey olur merak etme

Tek derdin bu olsun.Strese girme.İlk denemelerde kötü olursa napıcak eşin cezamı verecek.İnsan bazen herzaman yaptığını bile tutturamıyor.Ben de bildiklerimi bile bazen yine tarife bakarak yaparım.Yağı koy soğanı kavur salçası... sebze yemekleri böyle başlar zaten genellikle.Oktay usta dan tarif bakabilirsin.birde sonugarantitarifler diye bi site var.Ben ordan birçok şeyi tam verdiği ölçüye göre yapıyorum güzel oluyor.

merhaba bencede yemek yapma olayına bu kadar takılma evlendikten sonra tariflerle yapa yapa elin alışacak artık..
ikinci alternatif annen evde yokken mutfaga girip kendi başına bişiyler denemen olabilir..

şimdi internet gıbı bı kolaylık var bakarbakar yaparsın yemek yapmak öyle bıkere yapmakla olmuyor evlenınce iş rutine dönuncce bı bakmışsınki yemek yapar hala gelmişsin şimdiden stres yapmanın alemi yok ayrıca yapılıcak bişide yok dediğim gibi bıkaç yemeği yapmakla bu iş çözülmuyor yaptıkça tecrube kazanılıyor

ben çok küçük yaşta mutfaga girmeye başladım..bu sizin değil annenizn kabahati bence..sürekli yap öğren demesi lazım..tariflere bakarak yaparsnız aynı yemeği 5 kere yapsanız sonradan aşina olursunuz..kendi evinizde kımse karışmadan güzel yemekler yapmanız dileğiyle..

Son düzenleme:
Evlenmeden önce bende annem yemek yaparken ne bakardım ne de yanına yaklaşırdım ama evlendikten sonra iş başa düşüyo ve mutfak işleriyle uğraşmayı sevdiğim için öğrenmem çok zaman almadı (şu internetler sağolsun) şimdi annemin yaptığı yemeklere taş çıkartırım :)

Evliyim eşim boğazına düşkün ailesiyle birlikte yaşıyorum baskı altındayim sürekli bu yüzden yemek yapamıyorum arkadaşlar bir öneriniz var mi

Ben evlenmeden önce değil yemek yapmak bir masa bile kurmuş toplamış değildim. Şu an 5 yıllik evliyim tek başım 15 -20 kişiye kada misafir ağırlama kapasitem var hem de yemekli çaylı 🤣 merak etmeyin yemek yapmak kolay öğreniliyor bol bol youtube videosu izle , yemek tarifi bloglarına bak. Misler gibi de yaparsın her şeyi.

Hic takılacak bir mevzu değil ben tarifle ıspanak,pırasa,kuru fasulye vs gibi yemekleri yaptim birinden görmene hiç gerek yok zaten yapa yapa tarifi ezberliyosun. Annem de yeni gelin olduğunda bilmiyormuş ee internette yok ondan bundan öğrenmiş tarif defterine yazmiş şimdi o defter bile yok :)

X