Yeni bir başlangıç hakkında..

Istanbulda dogdum buyudum, bana istanbul zor veya buyuk bir sehir gibi gelmiyor, pahalida gelmiyor ama baska sehirden gezmeye misafirlige gelen kisiler genelde istanbul cok buyuk pahalı ve tehlikeli diyorlar. Gelmeden once 1 hafta kalicak er ayarlayip(apart tarzı) gezip gorup dolasmayi deneyin derim. Sonradan zorlama bilsiniz her açidan

İstanbul’da doğma büyümeyim son 2 yıldır Bursa’ya taşındım iş nedeniyle pişman değiliz istediğimiz zaman gezip geliyoruz İstanbul’da bir yakadan bir yakaya işe gidip akşam pertin çıkıyor haftasonuda bir yere pikniğe gitsen sabahın köründe çıkman lazım her yer kalabalık park sıkıntı dediğim gibi ben istanbul aşığı biri olarak bunları söylüyorum ama İstanbul’a doymuş bi insanım istediğim zamanda gidip gezme imkanım Var siz istiyorsanız bir süre deneyip tecrübe edin

merhabalar hanımlar.
ben üniversite son sınıfta mühendislik okuyorum, İzmir'de yaşıyorum. nasipse temmuz-ağustos gibi mezun olacağım. yıllardır hep İstanbul'da yaşama hayalim var bunun için de hep planlar yapar, ailemi bu fikre alıştırırdım. zaten şehir dışında okuyorum yalnız yaşamayı seven, bilen biriyim. kendime bakmak konusunda bir tereddütüm yok aslında ama İstanbul korkutuyor. evet aşırı derecede orada yaşamak istiyorum, tek başıma sokaklarında gezip boğaz havası almak istiyorum.. bir yanım da korkuyor. büyük bir metropol olmasından, binbir türlü insan olmasından, dolandırılmaktan, hırsızlık yaşamaktan gibi gibi. iş başvurusu yapacağım alan İstanbul'da daha çok, bu konuda İzmir'e göre daha çok seçeneğim var.
soruma gelecek olursam yeni mezun biri İstanbul'da geçinebilir mi? hangi semtler diğerlerine göre iyidir, tek başıma yaşamaya uygundur? önce Bursa gibi bir şehirde başlayıp sonra mı İstanbul'a geçsem ya da hiç geçmesem hayalimi bırakıp İzmir'de mi başlasam? bu arada bir de nurtopu gibi kyk kredim olacak. yol gösterilmesine ihtiyacım vaar
Kiralar çok pahalı,gerçi İzmir'de yaşıyorsun 😁 İstanbul güzel şehir.

Valla size helal olsun. Ben 34 yaşında yepyeni bir şehirde sıfırdan başlangıç yaptım ve o kadsr büyük kararsızlık ve belirsizlik yaşadım ki adım atmadan önce. Siz yeni mezunsunuz ve istanbul hayal ediyorsunuz. Umarım çok mutlu sağlam güçlü bir başlangıç yaparsınız.

Kordon havası almak daha kolay boğaz için 5 saat yol giderim diyorsanız neden olmasin ama kacarak geri dönersiniz bence :KK53:

İyide farklı şehir korkmanız normal. İst.dan biride sehir degiscek olsa aynı sekilde korkar. Her yerin iyi insanı, kötü insanı mevcut sonucta. İstanbul karanlıklar şehri öcü gibi adamı yutar diye bahsedilmemeli.. yalnız basınıza zorlanırsınız ilk basta mağlum farklılıklar.. Sadece çalısıp geçim saglayacaksınız zor. Ama ailem bana destek verecek diyorsanız o ayrı bi tık daha kolay alısırsınız. Ama her yer birbirinden farklıdır bunu unutmayın.

İstanbul büyük hayalleri olana zorunlu kalanı için gereksiz bir şehir.
Hayalini dene sonra pişman olma derim. Olmadı dönersin.
Bence en güzeli İzmir'de yaşamak İstanbul'da gezmek. :eğlence:

Gitmeye kadar verirsende korkma. Kötü her yerde kötü. Sen kendini bil yeter.
İş bulunca yaz buraya sana tavsiyede bulunuruz semt için.
Bir harf yanlis olmus yalniz,Izmitte yasamak,istanbulda gezmek olacakti😅😅
Bir adim sonrasi ver elini caaaanim Istanbul :KK3:

Evet malesef😥 bende izmirli'yim bu arada İzmir'den sonra bir insanın istanbulda yasacagina pek ihtimal veremiyorum.. gezmelik güzel ama yaşamak zor erkek kardeşim İstanbul'da her gün dert yanar İzmir cennet diye ..siz belliki tüm olumsuzluklara rağmen hayel etmişsiniz. peşinden gidin içinizde kalmaz en azından 😊

Son 6 senedir İstanbulda yaşıyorum, ondan önce küçük bir şehirde yaşıyordum ve sık İstanbula gelip giderdim gezmek için, hayalim burada yaşamaktı. İş sebebiyle geldim ailemle birlikte, pişman değilim çünkü gerçekten İstanbul harika bir şehir. Lakin çalışırken pek tadını çıkaramıyorsunuz, işe gitmek eve gelmek trafikle geçen mesai saatleriyle geçiyor hafta içi, hafta sonu da en iyi ihtimal 2 gün tatil, onda da bir süre sonra trafiği kalabalığı gözün kesmiyor, gezmek istemiyorsun, çünkü haftasonu gezilecek bölgelere erişim sağlamak için erken kalkmak lazım, gerçi ben bunu başardım ama haftasonu geç kalkayım derseniz trafikte akşam oluyor. Biraz sizle ilgili bir durum yani aslında bence. Hayat pahalı diyenler için de şunu söyleyeyim, kira dışında burada diğer şehirlerden farklı bir durum yok. Kiralar hakikaten yüksek, yeni işe başlayan biri asgari ücret veya biraz üstü alıyor genelde, bu bütçeyle biraz zorlanırsınız ama sabrederseniz işinizdeki zamanla birlikte bir süre sonra tatmin olabilirsiniz.
Bazen eşimin işinden dolayı başka şehre gitme durumumuz gündeme geliyor, o zaman bir hüzün kaplıyor içimi ne yalan söyleyeyim.

Ben aynen dediginizi yaptim.

Izmirden istanbula.
2 3 yil kadar yasadim sonra tasindim. Bence bekar olarak daha kolay. Suan cocuklu biri olarak dusunemiyorum.

Eger ki hayalinizse bence tam zamani.
Ama ev arkadasi ayarlamaniz lazim, ya da apart tarzi bir yer, aksi durumda kiralar tek kisi icin yuksek olabiliyor.

Ornegin ben yasadigim donem tanidik vasitasi ile uygun fiyata ev bulmustum, yine de maasimin yarisi gidiyordu, sonradan ev arkadasi ayarlayinca biraz insan gibi yasamaya baslamistim. Ama yine de guzel bir deneyimdi istanbulda yanliz yasamak.

ben istanbuldan kaçmaya yer aradım şahsen.. bana göre değil ama siz ille istanbul olsun derseniz bilemem :-)
hiç öyle tahmin ettiğiniz gibi boğaz havası, boğazın oralarda yürüyüş filan pek olmuyor.. yani bence hayallerdeki gibi değil
hangi arkadaşım gelse bin pişman geri döndü. sadece gezmek etmek kısmı güzel. iş yaşamaya gelince zor.
bu arada istanbulda doğdum büyüdüm ara ara şehir değiştirsekte babam hep oradaydı, üniversiteyi orada okudum, 2 sene orada çalıştım
istanbul bana göre koşuşturmacadan başka bir şey değil ve huzursuz bir kalabalığı var ama sizin ne istediğiniz önemli tabii.
ben de izmir aşığı bir insanım, her gittiğimde bayıla bayıla gezerim. ama tercihlerim her zaman küçük şehirdir. şu an küçük bir ilçede yaşıyorum gezmek isteğim olunca çıkıp çevre şehirlere gidiyorum ama huzur ve trafiksiz yaşıyorum. herkese de tavsiye ederim:-)

Bence gidin.Her insanin henuz genc ve bekarken istanbul da yasamasi taraftariyim.Bakin evli iken ya da daha olgun yaslari yasarken istanbul cekilmez..Evet trafik evet kalabalik evet pahali vs ancak henuz cok gencken bu sorunlar insanin gozune gorunmez..Ankaraliyim su an da ankara da yasiyorum.Istanbula univ hemen sonra gittim iki yil da yasadim..Hem de hic param yokken..Arkadaslarla kac kisi ayni evi paylastik..Bazen calistik cogunlukla gezdik..Ancak benim orada yasama derdim yoktu.Biliyordum ki gecici bir sure orada olacaktim.Tabiki hayatimda yasadagim en çulsuz ama en en guzel gunlerdi..Simdi deseler ki istanbul da yasar misin? Hayir yasamam..Istanbulda yasamam icin yilbasi ikramiyesinin bana cikmasi lazim yani..Yani demem o ki henuz cok gencken gidin ..

Bence gidin.Her insanin henuz genc ve bekarken istanbul da yasamasi taraftariyim.Bakin evli iken ya da daha olgun yaslari yasarken istanbul cekilmez..Evet trafik evet kalabalik evet pahali vs ancak henuz cok gencken bu sorunlar insanin gozune gorunmez..Ankaraliyim su an da ankara da yasiyorum.Istanbula univ hemen sonra gittim iki yil da yasadim..Hem de hic param yokken..Arkadaslarla kac kisi ayni evi paylastik..Bazen calistik cogunlukla gezdik..Ancak benim orada yasama derdim yoktu.Biliyordum ki gecici bir sure orada olacaktim.Tabiki hayatimda yasadagim en çulsuz ama en en guzel gunlerdi..Simdi deseler ki istanbul da yasar misin? Hayir yasamam..Istanbulda yasamam icin yilbasi ikramiyesinin bana cikmasi lazim yani..Yani demem o ki henuz cok gencken gidin ..
evet tam olarak bu kafadayım. evliliği ileride nasip olduğunda düşünüyorum, çocuk olursa İstanbul zor bir şehir ancak tek başımayken sanırım gidip deneyimlemek gerekiyor.. 😊

Mis gibi Izmiri birakip Istanbula gitmem ben olsam. Izmirde devam ederim. Bursada yasiyorum ben,yeni mezun bir muhendisken hem kendime bakiyordum ,hem annemle deli gibi geziyor tatillere gidiyor,yeni esyalar almis borclarini oduyordum,uzerine araba alip kredisini odemistim ama ev kiram yoktu. Evi de annemin emekli maasiyla gecindiriyorduk. Su anda yapilabilir mi bilemiyorum,ben mezun olali 13 yil oldu. Bursada tekstil,endustri,makina,elektrik elektronik muhendisleri cok cok rahat is bulur su an. Ev de kiralar oturursunuz bence. Ya da apartlara yerlesirsiniz guzel ve guvenli bir hayatiniz olur. Hirsizlik,dolandiricilik her sehirde var artik.

Ucuz ve merkezi yerleri var , kirasi bin-binaltiyuz arasında olan.
Bunlardan metroya metrobüse yakın olan semtler; çağlayan,İzzetpaşa, Gülbahar ,tarlabasi (nezih bir yer değil ama ben bayılıyorum, eski sevgilime oradan inanılmaz ucuza bir teras kiralamıştim ama beğenmedi) ,fatih, Fındıkzade
Biraz daha nispeten İstanbul'a uzak olanlar; Esentepe, avcılar,soğanlık,bulgurlu,Kocamustafapaşa,esenyurt, Maltepe,Güngören,Beylikdüzü, cumhuriyet...
(Tek bu konu için değil,genel olarak) KK'da İstanbul'da yasamakla iligili açılan konularda hep şok oluyorum. Yok en ucuz ev iki bin lira, yok aylik evine 10 bin girmeyen aç kalır falan... Arkadaşlar, asgari ucret hala 2300, İstanbul'da hala asgari ücretle aile gecindirmeye çalışan insanlar var. Nasil en ucuz evin iki bin lira olduğuna inanabilirsiniz?
Ha, belki aileye uygun,ferah, mutfağı güzel,balkonlu, arakat , nezih, site içinde, okula yakın,geniş ve merkezi ev falan arıyorsanız evet, iki bin liraya hayal olabilir ama İstanbul'da yasamakla ilgili konu açan arkadaşlar neredeyse hep bu hanimkiz gibi yeni mezunlar, sıfırdan bir hayata başlamak isteyen tek tabancalar...yani pekala da bir oda bir salon teras katta yaşayabilirler, pekala da bir odasi karanlığa bakan bir ev secebilirler. Pekala giriş katta kalabilirler .
Kaldı ki benim, evi ikibinlira olmayan pek çok arkadaşımın evi çok şirin. Eski sevgilimin mesela evi fatih civarında, tarihi bir camii manzaralı, arakatta, yesillige bakan balkonu olan , coook güzel, 1+1,küçük mutfakli evdi ve 1500 TL kirasi vardı.
Yani arayan gayet de bulabilir , her bütçeye uygun ev...
Bu konuda umut kirici mesaj yazmamak bence daha iyi olur.
Konuya gelince, İstanbul'da yaşayanlar genelde İstanbul'u çok gezemezler. Ben çevreme bakiyorum da , birkaç kişi hariç gerçekten İstanbul'u yaşayan yok ve herkesin ağzında 'baska şehirde yaşayamam yeaa' cümlesi var. Bunu diyene bakıyorum, boş vaktinde anca avmye giden, İstanbul'u gezme anlayışı manzarali bir kafeye gitmek olan insanlar...
Bir de İstanbul'u gerçekten yaşayan arkasasima bakıyorum, en sevdiği yazarın kitaplari hakkında konuşmak amaciyla bir gruba üye olmuş (şimdi online ama eskiden) her iki haftada bir hayatını bu adama adamış bir akademisyenin başkanlığında o hafta okunmuş kitap hakkında konuşuyorlar.
Bu mesela gerçekten İstanbul'u yaşamaktır çünkü böyle bilgili bir adamın, bu şekilde bir eğitimi (üstelik ücretsiz) her şehirde karşına çıkabilecek bi şey değildir.
Aynı şekilde bu İstanbul'u yaşayan arkadaşıma bakiyorum; Biliyorsunuz,neredeyse her müzenin ücretsiz günleri var. O yüzden sevdiği müzelere ayda bir gün o günlerde mutlaka uğrar. Sevdiği bir küratör var, o adamı takiptedir,adamın önerdiği çoğu sergiyi gezer. Tiyatrolara gider, konserlere gider, sanat tarihi bir adamla beraber İstanbul'un yalilarının anlatildigi gemi turuna katılır, bir grupla beraber mesela 'buyukadada gecen 3 kitap' ödevi olur, onları okuyup Büyükada turuna katılır, o kitaptaki yerleri ziyaret ederler. Aynı şekilde Fatih'te geçen 3 kitap, Üsküdar'da geçen 3 kitap şeklinde inanmaz yararlı turlar katılır...
Yani İstanbul'u gerçekten yaşar.
Ve gerçekten yaşayan birisi icin istanbul pek çok olasılıkla dolu ,harika bir şehirdir.
O yüzden bir gidip görmenizi tavsiye ederim.
En azından içinizde kalmaz

X