yeni bir hayat için çok mu geç kaldım

Hellohappiness

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2016
1.562
2.584
38
Herkese merhaba. Ben işletme bölümü mezunuyum ve yıllardır sevmediğim bir işte çalışıyorum. Şimdilerde aklımda yeni bir bölüm okumak var. İkinci üniversite programlarına kayıt yaptırsam ve bambaşka bir alanda çalışsam 40 yaş bunun için çok mu geç 🥺 bu programlardan hangisinde iş bulma imkanım daha yüksek olur yardımcı olabilir misiniz?

İstekle okuyup çalışacagınız için iş ile ilgili ilerleme de sıkıntı yaşayacagınızı düşünmüyorum, şimdi okumak istediğiniz bölüm nedir?

Herkese merhaba. Ben işletme bölümü mezunuyum ve yıllardır sevmediğim bir işte çalışıyorum. Şimdilerde aklımda yeni bir bölüm okumak var. İkinci üniversite programlarına kayıt yaptırsam ve bambaşka bir alanda çalışsam 40 yaş bunun için çok mu geç 🥺 bu programlardan hangisinde iş bulma imkanım daha yüksek olur yardımcı olabilir misiniz?
yanlış anlamayın da
işletme okuyup zaten her işi yapabilirsiniz
işletme bir meslek kazandıran bir bölüm değil ki zaten her sektörde çalışılabilecek bir diploma

hani gidip x bölüm okuyacam içimde ukde kaldı deseniz ona da tamam e o da yok..

İstekle okuyup çalışacagınız için iş ile ilgili ilerleme de sıkıntı yaşayacagınızı düşünmüyorum, şimdi okumak istediğiniz bölüm nedir?
şu ana kadar yaptığım işte para, hırs vs önde. daha dingin ve aynı zamanda insanlara faydamın dokunacağı bir iş yapmak isterim aslında. çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler gibi.

yanlış anlamayın da
işletme okuyup zaten her işi yapabilirsiniz
işletme bir meslek kazandıran bir bölüm değil ki zaten her sektörde çalışılabilecek bir diploma

hani gidip x bölüm okuyacam içimde ukde kaldı deseniz ona da tamam e o da yok..
okumayı seviyorum. yeni bir alanda kendimi geliştirip o işi yapmak istiyorum.

varsayalım ki yeni bir bölüm kazandınız ve okudunuz; o alanda sizinle aynı anda mezun olmuş daha genç ve dinamik insanlar varken sizi neden istihdam etmeliler?

Bizim sınıfta 40,50 yaşında kişiler vardı. Bir tanesi mezun olduktan sonra eşinin desteğiyle kendi yerini açtı diğeri de iyi bir puan alarak atandı. Hiç de yaşım geçti dediklerini duymadım. Çocukları da vardı ama hem okul hem staj hem evi beraber götürdüler. Ben de işleri bir yoluna koyayım Arkeoloji okumak istiyorum. Her zaman okumak istemiştim ama ülkemizde iş sahası sıkıntılı olduğu için okuyamamıştım. İkinci üniversite olarak okumak istiyorum. Küçükken de arkeolog veya çiçek dükkanımın olmasını isterdim. Kısmetse ileride ikisini de gerçekleştirmek isterim.🙏

okumayı seviyorum. yeni bir alanda kendimi geliştirip o işi yapmak istiyorum.
okuyarak meslek edilenecek çağda değiliz ki

hani hemsire ya da öğretmen veya avukat olmak istiyorum o yüzden diploma lazım diyorsanız hadi neyse -dediğim gibi ortada bir bölüm yok, bölüm olsa onunla ilgili konuşalım diycem.

okumakla kendinizi bir ölçüde geliştirirsiniz (hoş ülkede ne üniversite bıraktılar ne bölüm, de orası ayrı orayı geçiyorum) tabii ama meslek edindiren az sayıda bölüm var onun yerine gidin hangi sektörde çalışmak istiyorsanız orada iş arayın bir diplomanız zaten var.

not: yüksek lisans doktora vs yapmış bir insanım okumakla bir derdim yok. ben bunları yaparken akademik yayın yaptım mesela, yapmak istiyordum yaptım. niş bir alanda çalışmak istiyordum, çalıştım. amacım belliydi bu amaca hizmet etti.

insanlar gidip sosyoloji, psikoloji filan da okuyor sık sık 2. üniversite olarak. bunlar güzel bölümler. ama bu alanda iş bulup çalışan yok 2. okul olarak okuyanlardan- benim etrafımda.

siz mesela ne okuyacaksınız 45 yaşında yeni mezun olarak yeni mezun maaşıyla çalışmaya razı olacak mısınız?

varsayalım ki yeni bir bölüm kazandınız ve okudunuz; o alanda sizinle aynı anda mezun olmuş daha genç ve dinamik insanlar varken sizi neden istihdam etmeliler?
iş görüşmesinde gibi hissettim. 1)yeni bir bölüm kazanmaktan değil lisans mezunlarının kayıt yaptırabildiği 2. bölüm programlarından bahsediyorum şu anda. 2)mezun olup iş görüşmesine gittiğimde beni neden tercih etmeliler konusunu orada açıklarım. benim konudaki sorum bambaşka. bilginiz yoksa yorum yazmak mecburiyetinde değilsiniz.

Sen ne yapmak istiyorsun peki konu sahibesi, burası önemli. Sana git bunu oku çok süper desek ona mı yoneleceksin, her şeyden önce sen neyi seviyorsun onu bulmalısın. Sen ne istiyorsun tam olarak?

Sen ne yapmak istiyorsun peki konu sahibesi, burası önemli. Sana git bunu oku çok süper desek ona mı yoneleceksin, her şeyden önce sen neyi seviyorsun onu bulmalısın. Sen ne istiyorsun tam olarak?
tr'de lisanstan mezunsan gidip kayıt yaptırıp 2. üniveriste olarak okuyabiliyorsun bazı bölümleri
sosyoloji psikoloji vs. gibi bölümler genelde okuyor insnlar böyle

zaten konu sahibi de onu kast ediyormuş- başta demese de. sınava girip hazırlanıp hukuk filan okumayacak....

ama dediğim gibi bunları okuyanlar -benim etrafımda- bu alanlarda formal eğitim alalım, öğrenelim, kendimizi geliştirelim vs diye okuyor. iş bulmak için değil. kimse bunları okuyup iş bulmadı mesela, benim çevremde.

Hiç bir şey için geç değil. Tabi okuyacagin bölümün yaş kriterini de unutma.

Ben normalde anne basliklarinda takiliyorum ama gorunce dikkatimi cekti yazmak istedim.

40 yas hicbir sey icin gec degil.Soyle dusunun ortalama insan omru ne kadar 70-75 diyelim.40 yasinizda sevdiginiz bi mesleginiz olsa 30-35 sene sevdiginiz meslegin titrini tasiyor olacaksiniz.Keske denek yerine denemek lazim her zaman.Malesef cok bilincsiz meslek tercihleri yapiyoruz ulkemizde neyi severiz neye yetenegimiz var neyle fayda saglariz bu dunyaya niye geldik sorularina yanit vererek secilmesi gereken meslek yerine puanimiz neye yeterse onu oluyoruz.Su an kendinizi tanimissinizdir cok dogru meslek tercihi yaparsiniz

Ben yeni bir alanda tezsiz olarak yüksek lisansa başlamanızı öneririm. Hem bolumunuzden farklı bir alanda uzmanlasirsiniz hem de paralel değil dikey bir ilerleme olur hayatinizda. Zaten tezsiz bolumler çoğunda sınavsız alıyor. Bu alanda tezliye çevirmek isterseniz de ales ve yds ye girip çevirebilirsiniz. Ustelik cv de yüksek lisans görünmesi sizi parlatır kariyer yolculuğunuzda. Yaş bazı durumlarda muhakkak karşınıza çıkar fakat hiçbir şey için de geç olduğunu düşünmüyorum.

farklı bir alanda kendimi geliştirip o alanda çalışmak istiyorum. pek çok alana da ilgim var. konudan bilgisi olanlardan tavsiye istiyorum sadece.

iş görüşmesinde gibi hissettim. 1)yeni bir bölüm kazanmaktan değil lisans mezunlarının kayıt yaptırabildiği 2. bölüm programlarından bahsediyorum şu anda. 2)mezun olup iş görüşmesine gittiğimde beni neden tercih etmeliler konusunu orada açıklarım. benim konudaki sorum bambaşka. bilginiz yoksa yorum yazmak mecburiyetinde değilsiniz.

Aktif çalışma hayatında olan bir kadın olarak herkes kadar ben de bilgi sahibiyimdir diye umuyorum.
Öte yandan siz desteklenmek istiyorsunuz. Bunu yapamadığım için affınıza sığınıyorum. Fakat hayat böyle bi şey değil zaten.
Şimdi size bir bölümü baştan okumak yerine çok drmatik olmasa da hafiften kulvar değiştirmenize yarayacak eğitim ve sertifikalara yönelmenizi önersem onu da anlamayacağınızı sezdim şu tavrınızdan.

Aktif çalışma hayatında olan bir kadın olarak herkes kadar ben de bilgi sahibiyimdir diye umuyorum.
Öte yandan siz desteklenmek istiyorsunuz. Bunu yapamadığım için affınıza sığınıyorum. Fakat hayat böyle bi şey değil zaten.
Şimdi size bir bölümü baştan okumak yerine çok drmatik olmasa da hafiften kulvar değiştirmenize yarayacak eğitim ve sertifikalara yönelmenizi önersem onu da anlamayacağınızı sezdim şu tavrınızdan.
ben kulvar değiştirmekten değil sıfırdan başlamaktan bahsediyorum. konudaki sorum çok açıkken ısrarla önyargılarınız ve sezgilerinizle yorum yapmak istiyorsunuz. yorum yapmak konusunda bu kadar istekli ve bahsettiğiniz gibi herkes kadar bilgiliyseniz kafanızı karıştırmamak adına sorumu daha net ifade edeyim:2. üniversite programlarından hangisinde iş bulma imkanı daha yüksek? lütfen bilginiz varsa yanıtlayınız.

farklı bir alanda kendimi geliştirip o alanda çalışmak istiyorum. pek çok alana da ilgim var. konudan bilgisi olanlardan tavsiye istiyorum sadece.

Tamam da ablacım hangi alanlara ilgin var, alanı daraltırsan o alanda çalışanlar daha çok yardımcı olur. Daha insan odaklı bir iş mi, daha yaratıcı/sanatsal bir iş mi... aradığın şey ne?

Hiç birşey için geç değil bence. Koca mimar Sinan ilk eserlerini 40 li yaslarinda yapmış ama mimar Sinan olmuş. Neden geç olsun. Allah sağlık sıhhat versin. Benim ikizler de büyüsün hayallerimdeki mesleği zamanında katsayı engelinden okuyamamistim, şimdi öğretmenim hukuk bitirdim sonradan ama gidip hayalimdeki o bölümü okumak niyetindeyim 🥰 şimdiden başarılar.

X