yeni bir hayat için çok mu geç kaldım

Tamam da ablacım hangi alanlara ilgin var, alanı daraltırsan o alanda çalışanlar daha çok yardımcı olur. Daha insan odaklı bir iş mi, daha yaratıcı/sanatsal bir iş mi... aradığın şey ne?
alan sandığınız kadar da geniş değil aslında 2. üniversite bölümleri belli. benim alanımın da tamamen dışında olsun istiyorum. işletme, iktisat, vergi, memkul kıymetler vs bu alanlarda az çok eğitimim ve iş tecrübem var. yukarıda bir yorumda da insanlara faydamın dokunabileceği sosyal hizmetler, çocuk gelişimi vs alanlarında çalışmaktan ayrıca memnun olacağımdan bahsetmiştim.

ben kulvar değiştirmekten değil sıfırdan başlamaktan bahsediyorum. konudaki sorum çok açıkken ısrarla önyargılarınız ve sezgilerinizle yorum yapmak istiyorsunuz. yorum yapmak konusunda bu kadar istekli ve bahsettiğiniz gibi herkes kadar bilgiliyseniz kafanızı karıştırmamak adına sorumu daha net ifade edeyim:2. üniversite programlarından hangisinde iş bulma imkanı daha yüksek? lütfen bilginiz varsa yanıtlayınız.

Ben akademisyenim ama varsayalım ki sezgilerimle hareket ediyorum. 😅
Hatta şöyle diyelim. Ben yükseköğretim tedrisatından geçmemiş bir ev hanımıyım. Hiç çalışmadım. Yine de bu durumun beni burada sizin sorunuz da dahil herhangi bir souyu yanıtlamaktan alıkoyacağını sanmıyorum. Dolayısıyla bu anlamda bir kendinize gelin.
Ziyadesiyle kabasınız. Kabalığınız bir yana, özellikle bana karşı bir defansınız var. Onaylanmamak bu denli mi incitiyor?

ben kulvar değiştirmekten değil sıfırdan başlamaktan bahsediyorum. konudaki sorum çok açıkken ısrarla önyargılarınız ve sezgilerinizle yorum yapmak istiyorsunuz. yorum yapmak konusunda bu kadar istekli ve bahsettiğiniz gibi herkes kadar bilgiliyseniz kafanızı karıştırmamak adına sorumu daha net ifade edeyim:2. üniversite programlarından hangisinde iş bulma imkanı daha yüksek? lütfen bilginiz varsa yanıtlayınız.
Yazılıma ilginiz var ise, yazılım ile alakalı 2.universite veya onlisans programı okuyabiliyorsaniz yararlı olacaktır.

alan sandığınız kadar da geniş değil aslında 2. üniversite bölümleri belli. benim alanımın da tamamen dışında olsun istiyorum. işletme, iktisat, vergi, memkul kıymetler vs bu alanlarda az çok eğitimim ve iş tecrübem var. yukarıda bir yorumda da insanlara faydamın dokunabileceği sosyal hizmetler, çocuk gelişimi vs alanlarında çalışmaktan ayrıca memnun olacağımdan bahsetmiştim.
Bu yorumunuzu görmeden yazmıştım kusura bakmayın, çocuk gelişim okuyup ana okulu öğretmenliğine tamamlanması ve sonra ana okulu açılması gibi bir şeyler ilerde olabiliyor mu diye de arastirabilirsiniz. Bu geçiş ihtimaline karşı kendim bilgi sahibi hiç değilim, uzaktan bir tanıdığımın kızı için potansiyel planıydi bir ara ne derece olasılığı var bilmiyorum gercekte araştırmak lazim

Hemşireliğe ne dersin? Kimse beğenmiyor ama çok sayıda insana yardımcı olabilirsin.

Bir de şöyle bir şey var konu sahibesi kendi mesleğinle de insanlara yardımcı olabilirsin. Youtubeda ücretsiz vergi işleri, finansal okuryazarlık dersi veren insanlar var. Sermayesi az olan kadın girişimcilere ücretsiz vergi yardımı sunabilirsin mesela. Ille de alan değistirmen gerekmiyor, topluma türlü şekilkerde faydalı olabilirsin.

Hemşireliğe ne dersin? Kimse beğenmiyor ama çok sayıda insana yardımcı olabilirsin.

Bir de şöyle bir şey var konu sahibesi kendi mesleğinle de insanlara yardımcı olabilirsin. Youtubeda ücretsiz vergi işleri, finansal okuryazarlık dersi veren insanlar var. Sermayesi az olan kadın girişimcilere ücretsiz vergi yardımı sunabilirsin mesela. Ille de alan değistirmen gerekmiyor, topluma türlü şekilkerde faydalı olabilirsin.
hemşirelik bence çok kutsal bir meslek 🙏 ama maalesef 2. üniversite bölümü değil. 2 küçük çocuğum olmasa yeniden sınava girip örgün öğretim veren bir okulda da okumak isterdim. ama şu anki şartlarımda kendimi geliştirebileceğim farklı bir alan arıyorum.

2.universite bölümleri belli
Herhangi bir aof sitesine bakinca bulunabilir.
Hangisini seçeyim sorusu çok göreceli
O acidan yapilan yorumları cok yerinde buldum siz hangisi acaba derseniz kimse size yardimci olamaz
Mesela ben iyi bir gözlemciyim 2013te sosyolojiye kaydoldum ama memur olmama ragmen is yerinde o kadar yoruluyorum ki vaktim olup sinava hazırlanamadim kaydimi sildirdim. Yani bölüme ilgi ya da kisisel beceriler olmasindan ziyade siz o ise ne kadar gönül verdiniz o önemli.
Mesela ben de sizin gibi ne yapsam ne etsem diye düşünürken baktim sinavlara hazirlanamiyorum ama bos da duramiyorum. Biraz paraya kıydım profesyonel yasam koclugu egitimleri aldim. Aslında iyi para kazananlar da var etrafimda ama üzerinde calismak gerekiyor.

O acidan siz ne istiyorsunuz ona bakmak lazim
Is garantisi istiyorsaniz o maalesef şu anki kosullarda çok muğlak bir durum.
Çocuk gelisimi mezunu cok tanidigim var. Biri liseden mezun ustune uni. okumadi senelerdir is degistiriyor sonra yine bir anaokuluna girip calisiyor ben öğretmenim diyor ama kendini gelistirdigi yok. Baska biri anaokulu acti aile binalarinin zemin katina ama ailesi hep arkasinda, kendi emegini koysa da para pul cevre bunlar da etken. Baska okuyup da hic sektorde olmayan da var. Kendi çocuklarını buyutuyorlar. Mezun çok istihdam az bu bölümde.
Sosyal hizmet benim de düşündüğüm ve ilgi alanim olan bir alan. Özellikle engelli ve kadin bireylerle alakali seylerde insanlara destek olmayi seviyorum. Calismadan önce gönüllü faaliyetlerde bulunurdum. 2 yillik da okunabilir. Aslinda ulkemizde bu alanda kalifiye insana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum ama yine istihdam acisindan kısıtlı. Çünkü ne okursaniz okuyun, diplomadan ziyade biraz çevre gerekiyor. Bir cok dernek/kuruluş sadece varlar, aktif calisan var elbette ama gerçekten gönülden yapmaya calistiginizda tek basinasiniz, kendinizi adayabilecekseniz ve tum.olumsuzluklara gogus gererim derseniz yapin.

Ne istediginizi bilmeden size yol gostermek zor çünkü sizin hedefiniz net değil
Hedef meslek sahibi olmaksa o zaman ne yapmaniz gerektigini sizin kafanizda oturtmaniz lazimdi ki biz de destek çıkalım şöyle yaparsaniz böyle olur diyebilelim.
Hani 18 yasinda üniversite sinavina giren kararsiz bir gencin sorusu gibi olmus sorunuz.
Bunu eleştiri icin değil size yardimci olurken ne yapacagini bilemedigimden söylüyorum ki cogu yorumun da bu niyetle yazildigini düşünüyorum.
Şurada birkac sene öncesine kadar üniversite ve kpss tercihlerinde forumlarda insanlara resmen egitim danismanligi yapiyordum diyebilirim tamamen gönüllü olarak. Ama biz millet olarak okumak ve arastirmak konusunda o kadar usengeciz ki kilavuzlarda yazan bir cok seyi baskalarina soruyoruz.
O yuzden size tavsiyem hangi bölüm okumaliyimdan ziyade ikinci üniversite bölümleri bellidir içinden size uyanlar neler önce o elemeyi yapın sonra da her biri için neden bu bölümü istiyorum diye sorun. Ders iceriklerine bakin size uyuyor mu, ilginizi cekiyor mu?
En son kararsiz kaldiginiz alanda konu acsaydiniz daha cok karasizliginizi yenmenize yonelik yorum gelirdi diye düşünüyorum. Direkt istihdam odakli dusunurseniz ne okursaniz okuyun is garantisi yok diyebilirim.
Bu arada sosyal hizmet vb alanda yuksek lisans yapmak daha akillica olurdu ki yorumlarda gordugum icin yazmak istedim

Şurada birkac sene öncesine kadar üniversite ve kpss tercihlerinde forumlarda insanlara resmen egitim danismanligi yapiyordum diyebilirim tamamen gönüllü olarak. Ama biz millet olarak okumak ve arastirmak konusunda o kadar usengeciz ki kilavuzlarda yazan bir cok seyi baskalarina soruyoruz.
ondan sonra da " e kızım/oğum bunlar kılavuzda yazıyor zaten hiç mi okumadın" deyince biz kuralcı hoca oluyoruz...

ondan sonra da " e kızım/oğum bunlar kılavuzda yazıyor zaten hiç mi okumadın" deyince biz kuralcı hoca oluyoruz...
Bunu 20 30 yas araligindakiler de yapıyor kpss giren ya da tercih yapacak olanlar
Ayni dediginiz gibi söyleyince de biz kotu oluyoruz insanlarda bir trip bir tavir
Herkes armut piş ağzıma düş istiyor da gerçek hayat o kadar kolay lokma degil

Kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem. Ancak 40 yaşında, AÖF mezunu, alanda tecrübesiz birinin okul öncesi kurumlarda iş bulması çok zor. Yardımcı gibi bir şey olarak belki alırlar. KPSS ile şansınız var ama o yaştan sonra kafanızın 2-3-4-5 yaşındaki çocukları kaldırabileceğini sanmıyorum.
( 3 yaştan itibaren MEB alıyor ama 2 de diyorum, neden ? Çünkü bir şekilde müdürün, bilmem neyin çocuğunu da gönderirler. Böyledir maalesef okul öncesi öğretmenliği)
Birçok kişi atandıktan sonra alan değişikliği için başka bölüm okuyor. Hem de yaş 30 olmamışken. Yine de siz bilirsiniz.
Ben size başka bir alana yönelmeniz daha iyi olabilir, davulun sesi uzaktan hoş gelir demek için yazdım.

şu ana kadar yaptığım işte para, hırs vs önde. daha dingin ve aynı zamanda insanlara faydamın dokunacağı bir iş yapmak isterim aslında. çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler gibi.
sosyal yardım projelerine katılın ek iş olarak, iş sıkıntı gerçekten bulunmuyor bak kaç tane arkadaşım var çoğu boşta ve belli bir yaştan sonra gerçekten tecrübeli eleman alıyorlar siz sıfırdan başlayacaksınız kolay değil

X