Yeni kiram 🙄

Zaten vicdanı olan çoğu kiracı imkanı dahilinde %25'ten bağımsız zam yaptı. Ben de kiracıyım, %25 diye diretebilirdim üstelik beklentimizin üzerinde zam istedi, kabul ettik. Kafamızdaki rakam %25'in çok üzerindeydi.

Çıkıntılık etse bile emsal isteme hakkı yok eski kiracıdan. %25 öncesi kiralar tuik'in açıkladığı enflasyona göre oluyordu. Tekrar bu sisteme dönülecek. Yani bi yasal kira artış oranı her zaman gündemde olacak. Kiracı o zaman da, yasal oranda zam yapıp yollasa ev sahibinin bişey demeye hakkı yok. Ben ve benim çevremdeki herkes anlaşıp orta yol bularak zam yaptı şimdiye kadar. Ama bu konularda inat eden de çok insan var. Hepimiz insanız, en güzeli anlaşmak ya. Anlaşmak varken inada bindirmek stres yaratıyor.
Beş yıldan sonra kirayı emsal değere çekme mevzusu devam ederse diye diyorum. Yoksa tabii yasal bir artış oranı her zaman vardı. O devam etse sanırım %70-75’ti bu sene. (Tefe/Tüfe) Dediğin gibi her ihtimale karşı uzlaşmak, inada bindirmemek daha iyi.

Kiraları duyunca midem bulanıyor en kötü tarafı da birilerinin bu fiyatları artık normal bulması nereden nereye geldik ülkecek
Son üç yılın kabus olmasını o kadar çok isterdim ki...Anormal ne varsa yaşıyoruz ve normallestiriyoruz

Kimse bu artışa dur demiyor maalesef normalde çok tabi ama böyle artık kabullendik insanlık olarak abimlerinde 1.500 dem 4000 oldu komşumuzda 1,500 dem 5 000 bin oldu adamlar pazarlık dahi yapmayın kararımız net demiş daha geçen hafta oldu komşumun abimin yazın binada yeni boşalan ev 7 bine verilmiş onlarda o cesaretle 5 bin yapmışlar ya kabul edin ya çıkın demişler artık iyice her şey aldı basını gitti

5000 bile çok makul. Oturduğum yerde OTURULABİLECEK evler en az 7000. Allahım şaka gibi. Üniversiteden mezun olduğumda hem kirada oturuyordum (1+1) asgari ücretle hemde kenara para atıyordum. Şuan asla yapamazdım…

bu mantıkla 100 liradan 125 liraya çıkınca da %125 mi oluyor, olmuor değil mi 25 lira fark, yüzde 25 oluyor
zam oranı aradaki farkın yüzdesidir hanımefendi 3500-1300 = 2200 yani %170.
Hayır öyle değil,100 TL yi 125 yapmak yüzde 25 zam yapmak demektir,yanlı yizde 25 zamlı ödemek demektir.Bu hesapları yaparak kazandık o sınavları da, matematigim iyidir 😌

Kanunen itiraz hakkım varken bu hakkimi kullanmayacak fedakarlık ettim evet yuzde 300 de anlaştık
İşte o kural da geçici çıkartıldı kanunlara girdi hep böyle değil olduğundan kendimizi de düşünerek böyle yola gitmek en son seçenek. Bir arkadaşım İstanbulda yaptı bunun inatlaşmasını, şehrin içinde Güneşlide ucuza oturuyo 3500 gibi bir fiyata.750 lira için inatlaştı. Ev sahibi , bakan Temmuzda kalkıyor o kural serbest piyasaya dönüyoruz dediğinden beri ara ara arayıp “temmuzda görüşürüüüzz ya da size güle güleee” deyip kapatıyormuş. Arayol bulmak çok önemli.

Screenshot_2023-02-16-10-49-21-42_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
çözdüm ben gapışman guzulam :işsiz:

X