Ev sahibi korkusu

Hayır. 13 bin istediğinde şartlarından biri de bu. Yeni kontrat yapıp bunu da imzalatmak.
İyi de siz zaten kontratlı kiracısınız yeniden imzalamanıza gerek yok tahliye taahhütnamesi olmadığı için sizi çıkaramaz diye biliyorum. (Gelecek yıl artış bedeli bile işlenmiş kontrata) asla yeni kontrat yapmayın, oturmaya devam edin. Zamlı halini de anlaştığınız şekilde gönderin. O taahhütname olmadan zaten çıkartamaz. İsterseniz bu işlerle ilgilenen avukat bulup masrafı ona yapsın daha garanti olur. Ödemeleri avukat aracılığıyla gönderirsiniz, oğlum gelecek yalanına emsal bi karar vardır onu önlem olarak işleme koyarlar.
Ev sahibi başını belaya sokacak bi tip mi evin semtinden az çok tahmin edersiniz o durumu. Eğer kirayı yükseltmek isterse kira tespit için yasal yollara başvurabilir o da hemen sonuçlanmaz yenisiniz çünkü.

Kontrattaki oran gecersiz. Devlet %25 ile sınırladi.

Oğlu oturacaksa noterden ihtiyac gerekçeli tahliye ihbarı göndermeli.

Gönderse de çıkmak zorunda degilsiniz.

O sizi çıkarmak için dava açmak zorunda.

Dava açarsa büyük ihtimalle diğer evlerden dolayı davası red edilecek.

Hakimler süreçten dolayi kimin ihtiyaç sahibi kimin olmadığını anlıyor.Zaten gerekli tetkiki de yapıyorlar.

Davanin açılması kısa fakat sonuçlanması çok uzun sürüyor.

Eğer dava kabul olursa sizin için tahliye kararı çıkarsa 6 ay süreniz oluyor.

Bu süreçten sonra tasinirsaniz ve evini başkasına kiraya verdiğini tespit ederseniz bunun ev sahiplerine ciddi yaptırımları oluyor.

Bu yüzden zam zamanı %25 i yapıp oturmaya devam edin.

Çik deyince çıkartmıyor yani. Şu durumda iki yıl surer.Arkasi sağlamsa süre kısalır fakat karara itiraz ederseniz yine süre uzar.

Normalde hayat pahalı aklınızdaki zammı yapın derdim ama bu uyanık ev sahibi size acımıyor, siz de acimayin.

Eğer sizi rahatsiz ederse karakola uğrayıp şikayetçi olun 👍

Hatta kendisine devletin belirlediği yasal oranda zam yapip oturmaya devam edeceğinizi bildirin.

Ayrıca evi hile ile satma yoluna gidebilir. Yeni ev sahibi için de şartlar aynı şekilde geçerli.

Tek farkla alan kisinin eve gerçekten ihtiyacı varsa dava açıldığında tahliye kararı çıkar fakat yine 6 ay süreniz olur.

Uzun yazdım. Sözün özü rahat olun.

Not: Kiracim İstanbul'un gobegindeki evde 2000 liraya oturuyor. Herifcioglunu tahliye edemiyorum 10 uzatma yılı dolmadigi için... Sadece kirayi mahkeme/bilirkişi kanalı ile arttırma yoluna gideceğim. Bari 6 yapsin. 🤦🏼

Son düzenleme:
Tahliye
Kontrattaki oran gecersiz. Devlet %25 ile sınırladi.

Oğlu oturacaksa noterden ihtiyac gerekçeli tahliye ihbarı göndermeli.

Gönderse de çıkmak zorunda degilsiniz.

O sizi çıkarmak için dava açmak zorunda.

Dava açarsa büyük ihtimalle diğer evlerden dolayı davası red edilecek.

Hakimler süreçten dolayi kimin ihtiyaç sahibi kimin olmadığını anlıyor.Zaten gerekli tetkiki de yapıyorlar.

Davanin açılması kısa fakat sonuçlanması çok uzun sürüyor.

Eğer dava kabul olursa sizin için tahliye kararı çıkarsa 6 ay süreniz oluyor.

Bu süreçten sonra tasinirsaniz ve evini başkasına kiraya verdiğini tespit ederseniz bunun ev sahiplerine ciddi yaptırımları oluyor.

Bu yüzden zam zamanı %25 i yapıp oturmaya devam edin.

Çik deyince çıkartmıyor yani. Şu durumda iki yıl surer.Arkasi sağlamsa süre kısalır fakat karara itiraz ederseniz yine süre uzar.

Normalde hayat pahalı aklınızdaki zammı yapın derdim ama bu uyanık ev sahibi size acımıyor, siz de acimayin.

Eğer sizi rahatsiz ederse karakola uğrayıp şikayetçi olun 👍

Hatta kendisine devletin belirlediği yasal oranda zam yapip oturmaya devam edeceğinizi bildirin.

Ayrıca evi hile ile satma yoluna gidebilir. Yeni ev sahibi için de şartlar aynı şekilde geçerli.

Tek farkla alan kisinin eve gerçekten ihtiyacı varsa dava açıldığında tahliye kararı çıkar fakat yine 6 ay süreniz olur.

Uzun yazdım. Sözün özü rahat olun.

Not: Kiracim İstanbul'un gobegindeki evde 2000 liraya oturuyor. Herifcioglunu tahliye edemiyorum 10 uzatma yılı dolmadigi için... Sadece kirayi mahkeme/bilirkişi kanalı ile arttırma yoluna gideceğim. Bari 6 yapsin. 🤦🏼
taahhütnamesi almadınız mi ?

Merhaba. Ailevi sebeplerden 7 aylık hamile halimle kalktım taşındım Ocak ayında. Kış ortasında. O süreçte çektiklerimi ben biliyorum.
Ev sahibiyle kontrat almaya giderken özellikle sorduk kısa sürede çıkarır mısınız diye. Yok dedi öncekileri oğlum evlenecekti çıkardım ama işi olmadı, istediğiniz kadar oturun. 5000’e anlaştık evi tuttuk. Zammı da yüzde 30 yazdık.
Beş ay sonra ev sahibinin oğlu aradı. Ben bu süreçte doğurdum falan tabi. Tam hayatım düzene girdi derken ev sahibinin oğlu “evleniyorum” diyerek alt üst etti. Daha önceki kiracılara yaptıkları nane yani.
Haziran falandı, ağustosta düğünüm var bu sürede çıkın dedi. Bize 20 bin ve ödediğimiz 5 bin depozitoyu geri vermeyi teklif etti. Başta göze aldım ama kiralara bakınca şok oldum. Kiralar 10-15 arası. Taşınma sürem de kuş kadar. Adam evin yerini bile bilmiyordu. Kendi oturacağı yer lüks bir semt, bu dandik semtten oranın kirasını çıkarma peşinde.
Adama 10 bin teklif ettim. Mesele para değil kendi evimde oturacağım dedi. Sonra 12 teklif ettim “evi bu kadar sevdiğinizi bilmiyordum” dedi. En son 13 teklif etti ve reddettim. Ocağa kadar oturacağımı söyledim konu kapandı.
Şimdi düşünüyorum ocakta 9 aylık bebekle karda kışta taşınmaya mecbur muyum? Bunlar enflasyon arttıkça kiracı şutlamaya devam mı edecekler böyle? Ben onların keyfi yüzünden bu sürünmeleri neden yaşamak zorundayım?
Kanuni haklarımı aramak istiyorum ama korkuyorum. “Ev sahibi kiracıyı bıçakladı” haberlerini gördükçe tedirgin oluyorum. Ev sahibimizin 2 dairesi daha var üstelik. Yani kanun benden yana büyük ihtimalle, üstelik yüzde yüz zam da teklif etmişim. Ne yapayım bilmiyorum. Pısıp çıkayım mı, yoksa korkmama rağmen mücadele mi edeyim.
Konuştuğunuz zaman ona kanunen "oğlunun o evde 3 yıl yaşaması gerektiğini", kanunen yeni kiracı sokamayacağını, bunun takipçisi olacağınızı ve yeni kiracı girerse tazminat almaya hakkınız olacağını söyleyin.
İsterseniz kendiniz de bunu Google'dan aratın ve bu haklarınızın detaylarını okuyun.
"Haklarımı ve kanunu biliyorum, okudum" diyin. Kibarca, çok sakin kalarak.

Arkadaşlar merhaba, konu ile alakasız olacak ama birşey sormak istiyorum. Ev sahibi evi satarsa satılan evin kiracısının durumu ne oluyor? 6 ay içinde kiracı çıkmak zorunda diye biliyorum. süreç nasıl ilerliyor?

Arkadaşlar merhaba, konu ile alakasız olacak ama birşey sormak istiyorum. Ev sahibi evi satarsa satılan evin kiracısının durumu ne oluyor? 6 ay içinde kiracı çıkmak zorunda diye biliyorum. süreç nasıl ilerliyor?
Evi alan yeni ev sahibi kendisi oturacaksa evi aldıktan sonra size ihtarname yollayıp yasal süre başlıyor 6 ay gibi. O zaman zarfında çıkmanız gerekiyor.
Ama yeni ev sahibi yatırımlık aldıysa ve içinde kiracıyla devam etmek isterse onunla yeni bir sözleşme hazırlayıp fiyat arttırımı veya sabit kalması yönünde yeni ev sahibi yeni sözleşme yeni iban devam ediyorsunuz diye biliyorum.

Evi alan yeni ev sahibi kendisi oturacaksa evi aldıktan sonra size ihtarname yollayıp yasal süre başlıyor 6 ay gibi. O zaman zarfında çıkmanız gerekiyor.
Ama yeni ev sahibi yatırımlık aldıysa ve içinde kiracıyla devam etmek isterse onunla yeni bir sözleşme hazırlayıp fiyat arttırımı veya sabit kalması yönünde yeni ev sahibi yeni sözleşme yeni iban devam ediyorsunuz diye biliyorum.
Yani kiracı max 6 ay içinde çıkmak zorunda. ?

Merhaba. Ailevi sebeplerden 7 aylık hamile halimle kalktım taşındım Ocak ayında. Kış ortasında. O süreçte çektiklerimi ben biliyorum.
Ev sahibiyle kontrat almaya giderken özellikle sorduk kısa sürede çıkarır mısınız diye. Yok dedi öncekileri oğlum evlenecekti çıkardım ama işi olmadı, istediğiniz kadar oturun. 5000’e anlaştık evi tuttuk. Zammı da yüzde 30 yazdık.
Beş ay sonra ev sahibinin oğlu aradı. Ben bu süreçte doğurdum falan tabi. Tam hayatım düzene girdi derken ev sahibinin oğlu “evleniyorum” diyerek alt üst etti. Daha önceki kiracılara yaptıkları nane yani.
Haziran falandı, ağustosta düğünüm var bu sürede çıkın dedi. Bize 20 bin ve ödediğimiz 5 bin depozitoyu geri vermeyi teklif etti. Başta göze aldım ama kiralara bakınca şok oldum. Kiralar 10-15 arası. Taşınma sürem de kuş kadar. Adam evin yerini bile bilmiyordu. Kendi oturacağı yer lüks bir semt, bu dandik semtten oranın kirasını çıkarma peşinde.
Adama 10 bin teklif ettim. Mesele para değil kendi evimde oturacağım dedi. Sonra 12 teklif ettim “evi bu kadar sevdiğinizi bilmiyordum” dedi. En son 13 teklif etti ve reddettim. Ocağa kadar oturacağımı söyledim konu kapandı.
Şimdi düşünüyorum ocakta 9 aylık bebekle karda kışta taşınmaya mecbur muyum? Bunlar enflasyon arttıkça kiracı şutlamaya devam mı edecekler böyle? Ben onların keyfi yüzünden bu sürünmeleri neden yaşamak zorundayım?
Kanuni haklarımı aramak istiyorum ama korkuyorum. “Ev sahibi kiracıyı bıçakladı” haberlerini gördükçe tedirgin oluyorum. Ev sahibimizin 2 dairesi daha var üstelik. Yani kanun benden yana büyük ihtimalle, üstelik yüzde yüz zam da teklif etmişim. Ne yapayım bilmiyorum. Pısıp çıkayım mı, yoksa korkmama rağmen mücadele mi edeyim.
bebeğim küçük şuan çıkamam deyin.dava açın bence de.hep kiracıdan yanalarmış.bizim de 2 tane kirada evimiz var hiç böyle davranmıyoruz:KK43: insan küçücük bebegi olan birine böyle davranır mı pes yani.

bebeğim küçük şuan çıkamam deyin.dava açın bence de.hep kiracıdan yanalarmış.bizim de 2 tane kirada evimiz var hiç böyle davranmıyoruz:KK43: insan küçücük bebegi olan birine böyle davranır mı pes yani.
valla benimde kiracım abla erken doğum yaptım dedi 3 ay sesimi çıkarmadım 2 kira gönderdi ve hep 20 küsür gün gecikmeli. El insaf cidden insanlar canavar olmuş.

Çok da uyanık ha. Bana “çocuğun var diye sana evi beşe verdim iyilikten maraz doğar” diyor hadsiz. Sarı sitedeki ilanında ev 5000’di. Terbiyesiz ve yalancı.
Ama bu terbiyesizlik.
Her sene kiraci mı cikaracak bu adam kafasına estikçe.
Zam geliyor evet ama şekilde olmaz ki. Kafasına göre sürekli zam yaparım,olmazsa cıkarır başkasına kiralarım demek normal mi?
Böylesine dişli kiracı lazım uğraşsın dursun.
Kiracıda taşınırken bir sürü masraf yapiyor,yazik değil mi.
Yerinizde olsam avukatla yasal hakkım neyse onu yaparak ilerlerdim belli ki huzur vermeyecek bunlar size,kendisi oturmayacaksa onu da ispat edebilirsiniz zaten çıksanızda ama yanlarına kalmasin

Bunu söylediğimde bana bebeğimi kullandığımı ve hep onu öne sürdüğümü söyledi. Kış ortasında kombi bozulunca da bize yaptırmaya kalkmıştı. Evde küçük bebek var yaptırın dedim. Üç aylık kiracıydım nasıl bozayım kombiyi. Berbat insanlar.

Ama bu terbiyesizlik.
Her sene kiraci mı cikaracak bu adam kafasına estikçe.
Zam geliyor evet ama şekilde olmaz ki. Kafasına göre sürekli zam yaparım,olmazsa cıkarır başkasına kiralarım demek normal mi?
Böylesine dişli kiracı lazım uğraşsın dursun.
Kiracıda taşınırken bir sürü masraf yapiyor,yazik değil mi.
Yerinizde olsam avukatla yasal hakkım neyse onu yaparak ilerlerdim belli ki huzur vermeyecek bunlar size,kendisi oturmayacaksa onu da ispat edebilirsiniz zaten çıksanızda ama yanlarına kalmasin
Canımıza bir zarar gelir diye korkmasam her yolu deneyeceğim ama korkuyorum açıkçası

Tahliye

taahhütnamesi almadınız mi ?
Aldım. Bu tek başına yeterli değil guncel sartlarda.Kira az bile olsa gün sektirmedi Kiracim, sırf kira fiyatlari fahiş şekilde arttı diye mahkeme tahliye taahhütnamesine bakarak tahliye kararı vermiyor. Gerekceye bakıyor.En azından bizim durumumuzda böyle oldu.

Çok da uyanık ha. Bana “çocuğun var diye sana evi beşe verdim iyilikten maraz doğar” diyor hadsiz. Sarı sitedeki ilanında ev 5000’di. Terbiyesiz ve yalancı.
Ahlaksız adam. Cidden ben bile sinirlendim çocuğu ne diye bahane ediyor şeytan kılıklı… bu ev sahipleri depremden ibret almadı ya. Allah bildiği gibi yapsın bunları. Bir depreme bakar herkes gördü kimsenin evi barkı kalmadı 1 dakika içerisinde. Neden böyle zalimler ya şaka gibi. Vicdansız herif. Bütün haklarınızı avukata danışıp öğrenin size bir şey yapamazlar 😡😡😡😡

Aldım. Bu tek başına yeterli değil guncel sartlarda.Kira az bile olsa gün sektirmedi Kiracim, sırf kira fiyatlari fahiş şekilde arttı diye mahkeme tahliye taahhütnamesine bakarak tahliye kararı vermiyor. Gerekceye bakıyor.En azından bizim durumumuzda böyle oldu.
Tahliye taahhütnamesi varken kira artışları ile ilgili konu ya da başka herhangi bir konu tartışılmaz ki. İcra takibi yaparsınız

Tahliye taahhütnamesi varken kira artışları ile ilgili konu ya da başka herhangi bir konu tartışılmaz ki. İcra takibi yaparsınız
Tahliye taahhütnamesinin sorgusuz işleme konulması için 5 ya da 10 senelik kiracılık şartı var. Hangisi emin değilim ama. Onu doldurduysa bu taahhütnameyle çıkartılıyor ama doldurmasıyla uzlaşma yoluna gitmek lazım. Kimseyi kolay kolay çıkartamıyorsunuz 😬 5 senelik kiracıysa emsal kiralara yükseltmek için dava açılabiliyor. 10 senelik kiracıysa tahliye edilebiliyor. Ara yıllardaki kanuna uygun zam yağıp ödediği sürece başı ağrımaz. Beş kuruş ödemeyen adamı bile çıkarmak kolay değil.
Ev el değiştirirse (kiracılı ev derttir) yine kolay kolay çıkartamıyorsun

Son düzenleme:
X