Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır Kurulumu Ve Hazırlanma Süresi

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
243.290
486.237
40
$images.jpg

Genellikle Kasım ayında başlar pazarlarda ham zeytin satışı. Kasım aylarındada bizler evlerimizde Kışa hazırlıklar yaparız.


Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır
$indir.jpg
Malzemeler:


5 kğ Tatlanmamış ( ham) zeytin

2 kğ Kalın salamura Tuz

1 paket Limon tuzu

1 kğ Limon

Su ,nohut

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

5 kğ yeşil zeytini bıçakla 3 yerinden çizip Pet büyük boy su şisesine (3kğ lık 2 şişe) koyuyoruz. ( Ben cam kavanoza da koyuyorum) 1 avuç nohut ilavesi ile zeytinlerle dolduruyoruz. Normal çeşme suyu ile 12 gün süreyle 2 günde bir suyunu değiştiriyoruz. Suyu değiştirirken elimizi şişenin ağzına kapatıyoruz ve zeytinler dökülmeden suyunu boşaltıp yenisini dolduruyoruz.Bu ham zeytinleri tatlandırma işlemidir.

Son gün zeytinin birinin tadına bakıyoruz , ilk anki acılığı gitmiş ve rengi sararmaya başlamış olmalı. Bu defa fotoğrafdaki bidonlar gibi yada arzunuza göre artık zeytinleri kışın kullanacağımız bidonlarına kuracağız. Zeytinler pet şişelerden dökülecek.Yeni bidon yada cam kavanozlara aktarılacak.Yeni bidonların içini suyla dolduruyoruz.Sonra aynı suyu derin bir kaba boşalttıyoruz.(bu yöntemle su ölçüsüde almış oluyoruz) Boşalan bidonlara zeytinleri döküyoruz. Bekleyen suyun içine 1 yumurtayı yıkayıp bırakıyoruz. 2 çay bardağı salamuralık kalın tuzu yavaş, yavaş, suya karıştırarak döküyoruz. Yumurta yukarı kalkınca tuz atmayı bırakıyoruz. Bu suyu bidona dökmeden önce 2 limonun kabuklarını soyuyor ve hakla halka kesip zeytinlerin aralarına yerleştiriyoruz. Limon tuzunu da ilave ediyoruz. Suyu bidona dökdükden sonrada ağzına bir poşet koyuyoruz ki zeytinler yukarı kalkıp kararmasın ve kapağını 3 hafta boyunca hiç açmamak üzere kapatıyoruz. Bu işlemi diğer bidon içinde tekrarlıyoruz.

Not: Su değişme işleminde bidonlar 12 gün beklerken . Şişenin ağzına yine poşet koyuyorum ve şişenin ağzını kapağıyla kapatmıyorumki ,zeytinin beklerken asiti içinde havasız kalıp birikmesin. Eğer ağzını kapatıp denerseniz kapağı açtığınızda hemen poflar ve içindeki su köpürerek dışarı taşar. Bu tatlandırma işlemidir.

3 hafta sonra zeytinimizin yeni rengi ve yemeğe hazır hali.


Afiyet olsun.


ALINTIDIR....
 
Son düzenleme:

de_niz

Yol arkadaşım
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2013
5.482
95
Yeşil zeytin mi hmmmmmmmmm bayılırımmmm
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 876 gün geçti.