Yine Aynı Bataklığa Saplanıyorum

Absolut, burada bu kadar zaman geçirip evlilik dışı ilişkiye girenleri yargılayan yorumları görmediğini söyleme lütfen.
Ayrıca teşekkür ederim üzgünken, kendimi küçük düşürdüğüm gibi ifadeleri barındıran yorumunu yaptığın için.
Evlilik dışı ilişkiye girenlerin eleştirisi beni bağlamıyor. Burada evlilik dışı ilişki yaşayanlar tarafından da eleştirildin. Neden acaba diye bir düşündün mü? Kimse seni tanımaz etmez, birimize bir zararın yok neden nefret edelim.
Sen ben iyisini bilirimci şekilde yaşadığın hayattan sürekli sorunlarını açıyorsun insanlar da haliyle yorum yapıyor. Sinir oluyoruz çünkü gençsin kendine yazık ediyor diye düşünüyoruz.
Ayrıca anan değilim baban değilim üzgünken seni sarıp sarmalamak gibi bir mecburiyetim yok. Eleştiri kaldıramıyorsan konu açmayacaksın.
Yaşadıklarınla çelişiyorsan da yaşamayacaksın. Kendi tercihlerin seni bu hale getiriyor. Bir de düşün tercihim bu derken iplerin elinden alındığını başına bir iş geldiğini. O zaman da ben özgürüm diyebilecek misin? Gençsin tamam ama salak değilsin bence aynı şeyleri yapıp yapıp farklı sonuç bekliyorsun. Ruhun sevgiye açsa bunu bir kabul et ve ona göre ilişki yaşa. Kısa bir süre emek vereceğin ilişkiden kaçıp ufak ufak şeyler yaşayıp geçici tatmin alıyorsun nereye kadar?;

nasıl ya? o psikolog umarım diplomasını yiyordur şu an.. öyle şey olur mu.
bir devlet hastanesinde psikiyatra gitseniz bile size doğru yönlendirmeler yapar. ama maalesef psikolog bulmak da zor yine de size verilebilecek tek tavsiye bir psikolog bulmanız yada psikiyatra gitmeniz. zaten duruma göre onlar sizi diğerine gönderir.
kişilik bozuklukları çok ciddi patolojilerdir. umuyorum ki böyle bir hastalığınız yoktur. eğer varsa çaresi de var elbette. ama önceliğiniz psikiyatr olmalı.
Düşünün bi de bu kadın bilindik bir üniversitede öğretim görevlisi..

En son konusunu açtığım kişiyle takılıyorduk. Meğersem o sırada sevgilisi mi saplantılı aşığı mı ne olduğu belli olmayan birisi varmış hayatında.
Ben de kadınla konustum. Bir ton olay oldu sonra. Zorla hamilelik testine goturuldum, kadın beni tehdit etti..

Güzel sonra bundan önceki ilişkimdi.
Hatirladim olayı. Bundan sonraki hayatin icin bir seçim yapmalısın, sen kendine değer vermezsen iliskilerinde kimse sana değer vermez. Bir süre sonra kendini yapayalnız hissedersin, muhtemelen suanda bile hissediyorsundur.

Hatirladim olayı. Bundan sonraki hayatin icin bir seçim yapmalısın, sen kendine değer vermezsen iliskilerinde kimse sana değer vermez. Bir süre sonra kendini yapayalnız hissedersin, muhtemelen suanda bile hissediyorsundur.
Aslında şu an yalnız hissetmiyorum. Güzel ilişki yaşadığımı söylediğim kişiyi şu an arasam yanımda alır soluğu.

Şu an hissettiğim öfke. Ben kendimi bu kadar harap etmişken o tuhaf kadınla, o adam eğlencelerine mi bakiyorlardir diye düşünüp çılgına donuyorum.

Aslında şu an yalnız hissetmiyorum. Güzel ilişki yaşadığımı söylediğim kişiyi şu an arasam yanımda alır soluğu.

Şu an hissettiğim öfke. Ben kendimi bu kadar harap etmişken o tuhaf kadınla, o adam eğlencelerine mi bakiyorlardir diye düşünüp çılgına donuyorum.
Canim onun gibi adam aralıktan sonra zaten her yerdeler, aradığında gelmesi yaninda oldugu anlamına gelmez ki. Bu adamı unutmaktan ve hayatına devam etmekten başka bir çaren yok. Adam seninle sadece takılmış. Sana değer verecek birini bulmazsan ilerde cok pişman olacaksın.

Gene aynı noktadasın adam sevgilin değildi takılıyordun bazı olaylar oldu bitti gitti. Neden ilgileniyorsun adamın şu anki durumuyla ya da sevgilisiyle? Kafan çok karışık senin

Canim onun gibi adam aralıktan sonra zaten her yerdeler, aradığında gelmesi yaninda oldugu anlamına gelmez ki. Bu adamı unutmaktan ve hayatına devam etmekten başka bir çaren yok. Adam seninle sadece takılmış. Sana değer verecek birini bulmazsan ilerde cok pişman olacaksın.
Yok yanlış ifade ettim sanırım kendimi.

Bu son adamdan önce hayatımda olan kişiden bahsediyordum. Arasam yanımda olur destek olur diyerek..

Gene aynı noktadasın adam sevgilin değildi takılıyordun bazı olaylar oldu bitti gitti. Neden ilgileniyorsun adamın şu anki durumuyla ya da sevgilisiyle? Kafan çok karışık senin
Aldatıldım sayılmaz. Aldatılan aslında diğer taraf. Ama aldatılan kadın psikolojisi vardır ya hani. Az buçuk onu yaşıyorum galiba.

Boyle anlattiniz da yargilayan mi oldu ki?
Herkesin travmalara verdigi tepkiler farklidir, kesinlikle olmaz diyemem zaten uzmanligim da yok buradaki cogu kişi gibi.

Sizi herkes evlilik disi ilişki yasadinjz diye yargilamadi. Evlilik disi iliski, hatta fuckbuddy ilişkiler (bana gore olmasa da) yargiladigim bir şey olmadi.

Ama siz baştan beri garip bir tutum içerisindesiniz sanki dunyada bir organ sizde var gibi tutturdunuz "ben sevişiyorum, sevisebiliyorum, erkekler bana tapiyor, sevişebildigim icin beni kiskaniyorsunuz." Kafasindaydiniz üyelere karsi. İnsanlarin ne anlatmak istedigine dogru durust odaklanmadiniz bile.

Hatta seni sevmiyor, onemsemiyor bu adam yapma etme dedikce sirf sevisiyorsunuz diye erkeklerin sizi terk etmesine sasiriyordunuz. Herkes sevişmezmiş baskasini nereden bulacak, beni koynuna aldi seklinde garip seyler soyluyordunuz. 🙄🙄🙄

Siz bile kendinizin farkinda degilken biz napalim? Artik bir seylerin farkina vardiysaniz yardim alin, bu tarz iliskilerden kendinizi uzak tutun, illa fuckbuddy olacaksaniz da kendinizi koruyabilin kimse sizi zorla biyerlere surukleyemesin en azindan.

Beni önemserdi. Iş arkadaşları beni tanırdı. Onların olduğu ortamlara götürürdü. Huzurluydum onunla. Içim rahattı.
Saçma sapan bir şekilde gidip heyecanı, tutkuyu seçtim.
İşte sorununuz burda. Babayla falan ilgisi yok. Sizi sevenlerden kaçıp sadece eğlenceli hayat sunanları ve iyi vakit geçirdiklerinizi seçiyorsunuz her seferinde

Buraların pek sevilmeyen üyesi olarak tekrardan hoş geldim.

Genel olarak hep yargılandım burada; fuckbuddy ilişkilerim, aşk ilişkilerim falan filan. Babamla hiç aynı evde yaşamadım. Zaten o yurtdışında yaşadığı için yıllarca babamı görmediğim bile oldu. 4-5 yaşlarındayken parkta herkes babasından bahsederken ben babamın fiziksel özelliklerini hatırlamadığım için atıp tuttuğum bir anımı hatırlıyorum mesela. Şu apartman kadar boyu var demiştim, çocuk aklı işte :)

Bir erkeğin dokunuşuna ihtiyaç duyuyorum bazen. Hayatımda biri yoksa bunu sağlamanın en hızlı yolu fuckbuddylik müessesesi. Seks sonrası birlikte sarılıp uyumak vs. Ya da bilmiyorum fuckbuddylik olaylarımın temelinde babamı cezalandırmak da yatıyor olabilir.

Bazı aşk ilişkilerimi biliyorsunuz. Hatta bir tanesinin yaşattığı stres yüzünden epilepsi hastası oldum. Aylarca tanı koyulamamıştı da mosmor kanlı bir gözle gezmiştim biliyorsunuz. Artık kriz geçirdiğimde nereye düşüp çarptıysam.
Bunun üzerine harika bir adamla, harika bir ilişkim oldu. Yoktum neredeyse 1 yıldan fazladır buralarda.
Onunla huzurluydum. Eski Meredith'e ya da Anna'ya ne derseniz deyin işte ait olan o zehirli hislerin, duyguların hepsi geride kalmıştı. Beni arkadaşlarıyla tanıştırdı, sevdiği insanlarla. Birbirimizin zor anlarında yanındaydık. Gerçek ve beni mutlu eden bir ilişki yaşadım. Özel bir sebepten dolayı bir süre ara vermek zorunda kaldık.

Psikolojiyle ilgilenen varsa şemaları bilir. Aktif olan şemam yüzünden genelde babama benzeyen adamları seçiyormuşum meğerse. Bu geçen gün konusunu açtığım adamla aramız kötüleşince, birbirimizi engelleyince hissettiğim şey 'babamı kaybetmişim' hissiydi. Birçok açıdan bana babamı andırıyormuş ki.

Eski Anna olmaya başladım. Tekrardan o bataklığa sağlanıyorum gibi geliyor ve hiç istemiyorum bunu. Geçen günler içim hırs, intikam doluydu o adama karşı. Bugün ise hüzün ve sakinlik.. Ama yine o hisler ağır basacak diye korkuyorum. Hastalığım sebebiyle uyku, yemek düzenimi bozmamam lazım. Ama ne doğru düzgün yemek yiyebiliyorum ne de uykum düzenli. Gözlerimin altı mosmor. Bütün gün ellerim titriyor, başım dönüyor.

Acaba o adam konusunda ben mi hatalı davrandım, çok mu üstüne gittim diye düşünüyorum diğer kadın konusunda. Sonra saçmaladığımı fark ediyorum.

Yorumlarınıza, tavsiyelerinize ihtiyacım var. Rica ediyorum daha da canımı yakacak yorumlar yapmayın çünkü takatim yok. Yakın çevremle bunları paylaşamam çünkü güçsüz görünmek istemem. Şu sıra psikoloğa da gitmek istemiyorum. Çünkü en son deneyimimde psikolog dediklerimi not almaktan başka hiç bir şey yapmadı, ben de oturduğum koltuğun yanındaki mendilleri ağladığımdan bitirmekten..
O kadın konusunda Hatalı falan değilsin uzak dur o adamdan. Seninle oyun oynamaktan başka bir derdi yok, uzman yardımı almalısın.

Beni önemserdi. Iş arkadaşları beni tanırdı. Onların olduğu ortamlara götürürdü. Huzurluydum onunla. Içim rahattı.
İçinizin rahat oldugunu söylüyorsunuz, tutkuyu seçtim diyorsunuz, o kişiye karşı birseyler hissediyorsanız onunla beraber olun, tabi sizi yeniden kabul ederse ve duygusal bir ilişki yaşayacaksanız.

İşte aslında şema çekimi tam olarak bu. O dediğim kitapta da diyor birine aşırı derecede çekim duyuyorsanız bu aslında iyi bir şey değil, o travmanızı size tekrar yaşatacak. Orta düzey çekim daha sağlıklı yazıyordu.

Tabi ben de uzman değilim de. Benim de önceki ilişkilerimde ya da flört bazında bile olsa bana değer verdiğini gösteren, benimle ilgilenen, vakit ayıranlar itici geliyordu; nerde bana geç yazan, duygularımı önemsemeyen, saçma sapan oyunlar taktikler yapan kişilere çekiliyordum. Bunun farkına vardım, annemle babamla olan ilişkimi sorguladım, o tarz kitaplar okudum derken artık eskisine göre daha iyi ayırt edebiliyorum ne iyi geliyor ne kötü geliyor, kimlerden uzak durmalıyım.

Burdaki kadınlara sorsan ne acılar çıkar hayatlarından değil mi? Psikolojileri de bozuldu zaman zaman çok zor zamanlarda yaşadılar. Ama mücadele ettiler direndiler. Gidip her fiziğini beğendiği adamla mı oldular? Kendi karakterleri özsaygıları var çünkü olmadılar. Sevgiliyken cinsellik yaşayanlara sonsuz saygım var ama böylesini ben normal görmüyorum görenleri de anlamıyorum
Bence konu sahibi her beğendiği adamla birlikte olmuyor. Yani ben kendisini dışarıdan da biliyorum. Biz 2019 sonunda konuşmaya başladık, bu sürede 4-5 erkek duydum sadece. Arada kısa flörtleri olmuştur mutlaka. Tek gecelik ilişki ya da sadece sekse dayalı ilişkisi olan arkadaşlarım bu sayıya maksimum bir haftada ulaşıyor. Aynı gün içinde iki farklı erkekle seks yapan arkadaşlarım da var. Çoğunlukla haftada 2-3 yeni insanla tanışıp görüşüyorlar hemen. Çoğu da kendini sevmeyen kızlar. Sevgiye ilgiye muhtaçlıklarını o şekilde tatmin etmeye çalışıyorlar 🤷🏼‍♀️.

Ben de babası varken, başındayken yokluk çekenlerdenim. Kimsenin beni gerçekten sevdiğine inanamıyorum. Sevgilime karşı “beni gerçekten seviyor mu” diye düşündüğüm çok oluyor, 6 yıldır birlikte olmamıza rağmen. Beni sevmesine rağmen rahatsız olduğu şeyleri dile getirdiğinde hemen beni aslında sevmiyor diye ağlıyorum, ona yansıtmamaya çaba gösteriyorum.

Annem zihinsel engellina onu sevdiğimi en son ne zaman söylediğimi hatırlamıyorum. Babamdan yetişkin hayatımda sadece bir kez duydum bu cümleyi, onda da ben ona söyledim o karşılık verdi. Söyleyemez ama hissettirir çoğu baba, bende bu da olmadı. Üniversiteye gidene kadar da babamla direkt iletişimim yoktu, annem hastalanınca birbirimizle muhatap olmak durumunda kaldık resmen. Bu yüzden erkek arkadaşımla uzak olduğumuz her gece ama her gece (2 senedir uzak mesafedeyiz) karşılıklı “seni seviyorum” demezsek uyuyamıyorum.

Biz de fuckbuddy olalım diyerek başladık. Çünkü o sırada ikimiz de sevgililerimizden yeni ayrılmıştık. Kalp kırıklığımız vardı. Karşılıklı yara bandı yapmayı planlıyorduk birbirimizi. Sırf yalnız kalmamak için fuckbuddy olmayı kabul ettim ilk başta. Üstelik bakireydim 😄 özel olsun falan diye düşünmedim. Yalnız kalmaktan iyiydi. Baştan karşılıklı beğeni ve çekim vardı, zamanla bağlandık duygu geliştirdik, ilişki yürütebileceğimize inanınca da sevgili olduk.

Dışarıdan bakana inanılmaz boğucu gelirim kesin, ilgi sevgi istiyorum sürekli. Başta çok yakınırdı ama erkek arkadaşım da alıştı artık herhalde. Aynı evde olunca durmadan sarılıp öpüşüyoruz. İstenmeyen bir bebektim, hazır olunmayan bir hamilelik sonucunda dünyaya geldim, ailemde görmediğim ilgi ve sevgiyi hayatıma giren erkeklerde arıyorum 🤷🏼‍♀️.

Bu daddy issues muhabbeti tamamen doğru. Herkesin yaşadıklarına verdikleri tepkiler faklı. “İnsanlar ne travmalar yaşıyor, bunun arkasına sığınıyorsunuz” demek doğru bir yaklaşım değil. Benzer şeyler farklı insanları farklı şekillerde etkiliyor. Kiminin psikolojisi daha sağlam oluyor o kadar etkilenmiyor kiminin altında farklı nedenler oluyor etkileniyor. Ya da kimi etkilense de farklı şekilde bir tepki veriyor; mesela babasından hiç ilgi/sevgi görmediği için erkeklere tövbe etmek, kimseyi kolay kolay hayatına almamak, kimseye kalbini tam olarak açamamak da bir tepki. Ben başta hep babam gibi erkekleri çektim kendime. İlgisiz, üşengeç, bir şeyi yapması için 40 kere hatırlatmamın gerektiği erkekler. Benden 20 yaş büyük adamla bile görüştüm. Sırf ilgi dolu, beni bir yetişkin gibi görüyor, fikirlerime önem veriyor diye. O adamla yaşadıklarımdan sonra değişmeye karar verdim birçok yönde. Sorunlarımın çoğunu da hallettim. Daha yukarıda bahsettiklerim dışında bir şey kalmadı, kendimi sevme yönünde adımlarım devam ediyor. Hem annemin hem de babamın en iyi özelliklerinin toplandığı bir insanla beraberim şu an. İkisinin en kötü özelliklerini barındıran insanları bulma döngümden kurtulduğum için mutluyum.

İşte aslında şema çekimi tam olarak bu. O dediğim kitapta da diyor birine aşırı derecede çekim duyuyorsanız bu aslında iyi bir şey değil, o travmanızı size tekrar yaşatacak. Orta düzey çekim daha sağlıklı yazıyordu.

Tabi ben de uzman değilim de. Benim de önceki ilişkilerimde ya da flört bazında bile olsa bana değer verdiğini gösteren, benimle ilgilenen, vakit ayıranlar itici geliyordu; nerde bana geç yazan, duygularımı önemsemeyen, saçma sapan oyunlar taktikler yapan kişilere çekiliyordum. Bunun farkına vardım, annemle babamla olan ilişkimi sorguladım, o tarz kitaplar okudum derken artık eskisine göre daha iyi ayırt edebiliyorum ne iyi geliyor ne kötü geliyor, kimlerden uzak durmalıyım.
Babamdan kaynaklı olarak sanırım hafif paranoyak bir yönüm de var galiba.
Mesela güvendiğim adamda kalmaya giderken bile, malum kapanma dönemi gece yasakları oldu ya hani, o da şehrin bir ucunda oturuyor. Olur da gece bir şey olur, kavga falan ederiz diye bir tomar parayla gidiyordum.

Tanı koyması çok normal değil mi? Sonuçta ruhsal sorunlarımızın sebebinin ya da adının her neyse ortaya koyulması gerekmez mi.. Bence adı konulacak ki ona göre tedavi uygulanacak... Bu tür sorunlarda doğru doktoru bulmak çok önemli bence. Bizzat tanıdığım biri ilk psikiyatrından memnun değildi ancak daha sonra doğru psikiyatrı bulunca çok faydasını görmüştü 💁🏻‍♀️
İşte bu psikologlar için de geçerli biri iyi olmaz da diğeri iyi olur yani her meslek için bu böyle zaten. Hayır herkese tanı koymak mantıklı değil. Her çözemediği sıkıntısı olana DSM-V e göre tanı koyulmaz ki. Mesela konu sahibinin şemalarının olması tanılı bir hastalığı olduğu anlamına gelmiyor hepimizin şemaları var sadece kimimizin hayatını daha çok etkiliyor.

X