Yüksek lisans mı KPSS ye hazırlanmak mı?

laylaylom20

Nirvana
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2008
581
401
size bir konu danışmak istiyorum. fikirlerinize çok ihtiyacım var. benim için çok önemli bir konu.
Ben şu an yüksek lisans yapıyorum 3. dönemdeyim ama tez yazmaya başlamadım daha. haftada 2 gün gidiyorum okula ama bana adeta işkence gibi geliyor. ders çalışmak gelmiyor içimden. zaten kadro da açılmıyor, yapacağım yüksek lisansın bana iş hayatında da faydası olmayacak.
yükseklisansı bırakıp 4001 kadroları için kpssye hazırlanmak ya da farklı kurslara gidip yeni bir alana yönelmek istiyorum. yaşım da 24. napacağımı şaşırmış haldeyim. tavsiyeleriniz var mı?
sizce ne yapmalıyım? :KK50:

hangi bölüm sizin...3.dönemde olduğuna göre dersleri vermişsindir heralde sadece tez yazmaya geldiyse bitir bence yolu yarılamışsın belli olmaz ilerde kadro açılabilir,olmadı meslek yüksek okulda ders verirsin yani öğrt görevliliği kadroları açılıyor ....kpss e de çalışabilirsin karar senin kolay hiçbirşey yok maalesef:KK43:((

Bence hiç yüksek lisansla uğraşma. Türkiye'de okumanın artık hiçbir anlamı kalmadı maalesef. Boşuna 2 yılını daha tüketirsin. Benim tavsiyem KPSS'ye hazırlanıp bir yere atanman ve hayatını garanti altına alman

zaten 3 dönem okumuşsun. derdin ne de bırakacaksın? yüksek lisansı kazanmak kolay mı? üds'den 50 üzeri almak? bulunduğun konumun kıymetini bil. tez yazmak da bir şey yok. ben de tez yazdım.. sık dişini bitir yüksek lisansını.. illa ki akademisyen olman şart değil. yüksek lisans yapınca devlet kadrosunda derecen artıyor, maaşın da artıyor, özel sektörde cv de katkısı var. ayrıca özgüven açısından da lisans mezunuyum demekle yüksek lisans mezunuyum demek bir değil.:21:

hangi bölüm sizin...3.dönemde olduğuna göre dersleri vermişsindir heralde sadece tez yazmaya geldiyse bitir bence yolu yarılamışsın belli olmaz ilerde kadro açılabilir,olmadı meslek yüksek okulda ders verirsin yani öğrt görevliliği kadroları açılıyor ....kpss e de çalışabilirsin karar senin kolay hiçbirşey yok maalesef:KK43:((

fen fakültesi mezunuyum :KK43: ders dönemim uzadı önümüzdeki dönem başlıyorum tez yazmaya...

ben de kpssye daha yakın hissediyorum kendimi. ama ilerde pişman olmaktan korkuyorum. biraz cesaretlendirilmeye ihtiyacım var sanki... :2:

Son düzenleme:
İkisi birden...
Ama şimdiki aklım olsa üniye başladığım ilk yıl kpss hazırlanır bir yılımı daha boş geçirmezdim.
Memurluk gibisi yok diyorum...

ben de ikisini düşünürken bi anda çalışmaya başladım, güzel bi teklif geldi reddedemedim.

ama senin yerinde olsam hazır 3. dönemdeyken bitiririm, okulda kalabileceksem kalırım
iş bulmayı denerim
sonra kpss derim

yaşın çok geç değilse 35e kadar yolu var. hayırlısı olsun hangisini seçeceksen de..

sizinle aynı durumdayım bende. yüksek lisansta tez aşamasındayım ve biraz umursamaz bir hocam var. soğudum acıkcası yüksek lisanstan ama asla bırakmayı düşünmüyorum.
üniversitede asistanlık kadrosu için bekledim ama zor açılmıyor açılsada torpillileri alıyorlar malesef ama kendime de bir yön vermem gerekiyordu
şimdi hem çalısıyorum (part-time) hem okulu yürütüyorum hemde kpss için dershaneye gidiyorum
ve hiçbirinden korkmuyorum acaba basaramaz mıyım diye
elimden geleni yapmaya calısıyorum ki kpss ile atanırsam yüksek lisansım sayesinde maaşım biraz daha yuksek olacak.
kesinlikle bırakma derim. bir sekilde olur gider sıkma canını

Son düzenleme:
benim gibi düşünüyormuşsun sen de..ben de kaç zamandır kendimi sorguluyorum yükksek lisansa ayırdığım zamanı , çabayı ve parayı acaba KPSS kursu için mi değerlendirseydim acaba diye.Ben de fen edebiyat mezunuyum ve 3.dönemdeyim yüksekte..laba başladım ben..şimdi diyorum sık dişini bitir..En geç temmuz da bitirsem ,iş bulursam sonrasında artık formasyon mu alırım,yoksa KPSS kurusuna mı yazılırım artık ya da ikisi birden. Nasılsa formasyon haftasonlarıymış.en fazla 3e kadar.

Bitir yükseğini derim ben.. Birbirimizi cesaretlendirmiş olalım.Madem başladık bitirelim.yarım bırakırsak bi işe yaramayacak zaman kaybı diye düşündük evet belki ama bi müddet daha devam edersek yeri gelir artısını görürüz bırakırsak elimize yüzümüze bulaştırdık die hayıflanmamız da muhtemel ilerde.

Ben de bu iki karar arasında gidip geliyorum yazdan beri, hatta 4. sınıfa başladığımdan beri aklımı kurcalayan bir şey bu :)
Mezun olunca Y.Lisansa başvurdum şu an ilk dönemimdeyim.
Ama bir yandan da aklımda KPSS var..
"Acaba ona mı yönelsem, yükseklisansı bırakıp" dediğim çok oluyor. Kararsız bir şekilde vakit geçiyor..

Canım hem yüksek lisansını yapıp hem de kpss çalışabilirsin. Biliyorum zor gözüküyor ama inan ileride çok daha rahat edersin. ben yüksek lisansa hazırlandığım yıl sadece 1 ay kpss çalışmıştım.yüksek lisansı da kazandım kpssden de 82 almıştım 2004 yılında ama 2006 yılında atandım olsun bu arada yüksek lisansın ders aşamasını bitirdim. ben de tezi yazmadım. İştir evlilik deyince yüksek lisansın tez aşamasında kaldım. Şimdi aftan faydalandım sadece tez yazmam gerekiyor. Ama diyorum ki keşke zamanında bitirseydim. Çocuk olunca çalışna bayanın işleri daha da zorlaşıyor. Ama diyorum ki ben çok emek verip kazandım yüksek lisansı ve bitirmem gerekiyor. Allah yardımcı olur da bitiririm inşallah. Bence sen de vazgeçme bitir yüksek lisansını ama kpss de:KK9: çalış.

öncelikle işinizi elinize alın.Kppss ye hazırlanın.zaten iki yıl geçerli puanınız.Eğer hemen atanmanız yapılırsa kazanmış olduğunuz parayla yüksek lisansınızı yapabilirsiniz okula gitmeden de eğitiminizi sağlayabilirsiniz.Kısaca hem iş hem eğitim ikisi bir arada:KK9:

çalışırken de yüksek lisans yapabilirsiniz.
kurumların geneli müsade ediyor.
ders planınızı götürüyorsunuz sanırım.
o günlerde işten erken çıkabiliyorsunuz.

Son düzenleme:
yorumlar için herkese teşekkürler...
aslında yüksek lisansı tamamen bırakmaya karar vermiştim. danışmanımla konuştum bu konuyu, aklımı çeldi. şu an da çok istekli değilim devam etmeye ama yüksek lisansı bırakmıyorum.
aynı zamanda kpssye de çalışmaya karar verdim. umarım ikisini bir arada sürdürebilirim. şimdilik yüksek lisansa daha çok vakit ayırıp kpssye son aylarda yoğun olarak çalışarak iyi bir puan yapmaya çalışıcam.

yüksek lisansım yeni bitti. ünv.deki hocalarım iş sahibi değilseniz, akademikde olamazsanız yüksek lisans bir işe yaramıyor diyordu. memur ol. afdan yararlanabiyorsan yada uzatabiliyorsan uzat, bu arada kpssye çalış. atandıktan sonra devam edersin. memur olunca pek bir işine de yaramıyacak, çok umutlanma. derecen artar doğru ama 2 TL fark eder maaşında:KK1:. belki ileride yükselirsen faydası olur.bana gelince, ileride ne olur bilemediğim için yüksek lisansımı yaptım.

ben olsaydım sonuna kadar okurdum arkadaşım..
Heleki 3. dönem 1 dönemin kalmış.. Vakit kaybı asıl o zaman olur .
3 dönemini kaybetmiş olursun .
Başlamışsan bitir.
Edit:Yemişim kpsssini .. Bir yerlerde torpilin olmazsa zor zaten . Kpss sadece öğretmenler doktorlar için mecburi gibi . Hoş onda bile torpil yürüyor ...

Son düzenleme:
X