Çorbalar Yuvalama Çorbası-Bizim Pirinç Sponsorluğunda

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.139
596.067
42
Merhaba Hanımlar:KK3:
Çorba kategorisi beklediğimden daha güzel oldu.KK hanımları çok güzel tarifler paylaştılar.Eminim kategori sonuna kadar tarifler bayağı çoğalacak:KK73:
Tariflerinizi bekliyoruz:sinirli::-)
Gaziantep'te yaşıyorum,buranın yöresel ve meşhur çorbasını sizinle paylaşmak istedim...:KK52:
Çorba hakkında biraz bilgi vermek istiyorum...:KK45:

Yuvalama

Yuvarlama da denilen Gaziantep yöresine özgü çok lezzetli bir yemektir. En çok zaman alan ve uğraştırıcı kısmı ise kıyma, pirinç ve irmikle hazırlanan minik köftelerin yuvarlanmasıdır. Çorba kategorisinde yer alsa da aslında yörede çorbadan ziyade yemek olarak, şehriyeli pilav ile servis yapılır.
Mutfağımda Antep yemeklerinin yeri bir başkadır. Yuvalamanın yeri ise bambaşka. Çok zahmetli bir yemek olduğu için sık sık yapılması neredeyse imkansız.
Yuvalama Antep’te ramazan bayramı için hazırlanır. Hatta bayram sabahları ikram edilir.Şimdilerde hâlâ aynı gelenek devam ediyor....

Tarifimize geçelim:kk77:
Hazırlık: 90 dk.
6 kişilik
Pişme:
40 dk.
:KK200: Malzemeler:KK200:

1.jpg

-Köfte hamur malzemeleri-
*2 su bardağı pirinç(isteğe bağlı pirinç unu kullanabilirsiniz)
*200 gr az yağlı çift çekilmiş kıyma
*2 yemek kaşığı irmik

-Diğer malzemeler-

*2 su bardağı nohut(BEN PİŞMİŞ NOHUT KULLANDIM)
*200 gr kuşbaşı et
*6 su bardağı su

3i.jpg

*4 su bardağı yoğurt
*5 kaşık un
*3 yemek kaşığı tereyağı
*1 yemek kaşığı tuz
*3 yemek kaşığı kuru nane
*1 yemek kaşığı pul biber

:KK200:Yapılışı:KK200:
-Çorbamızın yapımına pirinçlerimizi yıkayıp yarım saat kadar soğuk suda bekleterek başlayalım.
-Yarım saat suda bekleyen pirinçlerimizi süzgece alıp süzülmesini bekleyelim..
-Pirinçlerimiz ne ıslak ne de tam kuru kalacak nemli olmasına özen gösterelim.
-Kuruyan pirinçleri mutfak robotunda çekin.
-Pirinçlerin üzerine kıymayı,irmiği, tuzu ekleyip yoğurun.
-Yoğururken az az su ekleyin ama eklediğiniz su yarım su bardağını geçmesin.
-Kıymayı ve pirinci güzelce yoğurun.
-Yoğurduğunuz kıymadan parçalar alıp kalem gibi rulolar yapın.
-Rulo yaptığınız bu karışımından nohut büyüklüğünde köfteler yapın.
2.jpg

-Bu sırada bir düdüklü tencereye kuşbaşı eti ve bir gün önceden ıslattığınız nohutu koyup yaklaşık 25-30 dakika pişirin(benim nohutlar daha önce haşlandığı için sonradan ekledim)..
Pişen bu tencereye önceden hazırladığınız köfteleri de ekleyip pirinçler şişene kadar pişirmeye devam edin.
Köfteler pişince nohutu ekleyin..
3.jpg

-Çorbanın terbiyesi için yoğurt, un ve tuzu bir kapta güzelce çırpın.
-Daha sonra çorbanın kesilmemesi için çorbadan bir kaç kaşık alıp bu karışıma ekleyin.
-Çorbanızı karıştırarak hazırlamış olduğunuz terbiyeyi çorbaya ilave edin.
-Yoğurtlu karışımı kattıktan sonra bir taşım kaynatıp çorbanın altını kapatın.
-Bir tava da tereyağ eritip naneyi ve pul biberi pembeleşinceye kadar yağda kızartın.
- Çorbanın üzerine naneli sosu gezdirin. Çorbanız hazır.
*Akşam üstü olduğu için resimler net çıkmamış:skandal::bicak::oops:

4.jpg

:KK200::KK200::KK200::KK200::KK200::KK200:Afiyet olsun:KK200::KK200::KK200::KK200::KK200::KK200::KK200:

14.jpg

8.jpg

7.jpg

6.jpg

11.jpg

5.jpg

15.jpg

Yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim:KK36:

Çorba Nasıl yapılır?
  • Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun.
  • Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşadığında çorbanızdaki fazla tuzu çekmiş olacaktır.
  • Çorbalarınıza lezzet katmak için et veya tavuk suyu tabletleri kullanırsanız bu tabletler yüksek oranda tuz içerdiği için tuzu daha az miktarda koyun.
  • Çorbalarınızda et veya tavuk suyu tabletleri kullanırsanız çorbanıza yağ eklerken, bu tabletlerde bulunan yağ miktarını da göz önünde bulundurarak ekleyin.
  • Haşladığınız sebzelerin suyunu dökmeyin. Bu suyu çorbalarınızda kullanarak hem lezzetli hem de vitamin dolu çorbalar yapabilirsiniz.
  • Daha lezzetli çorbalar için üzerine yağda kızarmış kırmızıbiber, maydanoz ve nane ekleyebilirsiniz.
  • Kalmış bayat ekmeklerinizi, fırında kızartıp kıtır ekmek haline getirip bir kavanozda saklayın. Çorba yaptığınız zaman bu ekmekleri çorbanın üzerine serperek farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.
  • Domates çorbası gibi bazı çorbaların üzerine rendelenmiş kaşar eklemek çorbaya farklı bir lezzet katacaktır.
  • Domates çorbası yaparken, salça yerine domates püresi, su yerine de et ya da tavuk suyu kullanarak farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.
  • Sebze çorbası yaparken içine ekleyeceğiniz şehriye, makarna ya da erişte çorbanıza farklı bir lezzet katar.
  • Maydanoz saplarını temizleyip, incecik kıydıktan sonra çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Böylece hem çorbalarınızı sunumu güzel olur hem de lezzetine lezzet katmış olursunuz.
  • Yoğurtlu çorba yaparken yoğurdu çorba kaynadıktan sonra yavaş ve sürekli karıştırarak ilave edin. Böylece yoğurdun kesilmemesini engellemiş olursunuz. Ayrıca tuzunu da ateşten almadan hemen önce ekleyin.
  • Krema ile hazırlanan çorbalarda kremayı ateşten almadan hemen önce ekleyin.
  • Yumurta, limon suyu ve krema ile hazırlanan çorba terbiyesinin kesilmemesi için terbiye malzemesi çorbaya azar azar eklenmeli ve sürekli karıştırılmalıdır.
  • Beklediği için katılaşan çorbalarınızı seyreltmek için içine bir miktar su ekleyip karıştırın. Böylece çorbanız ilk pişirdiğinizdeki kıvamına gelecektir.
  • Tuz, sütü kesebilir. Bu sebeple sütlü çorbalarınıza tuzu en son ekleyin..

Merhaba Hanımlar:KK3:
Çorba kategorisi beklediğimden daha güzel oldu.KK hanımları çok güzel tarifler paylaştılar.Eminim kategori sonuna kadar tarifler bayağı çoğalacak:KK73:
Tariflerinizi bekliyoruz:sinirli::-)
Gaziantep'te yaşıyorum,buranın yöresel ve meşhur çorbasını sizinle paylaşmak istedim...:KK52:
Çorba hakkında biraz bilgi vermek istiyorum...:KK45:

Yuvalama

Yuvarlama da denilen Gaziantep yöresine özgü çok lezzetli bir yemektir. En çok zaman alan ve uğraştırıcı kısmı ise kıyma, pirinç ve irmikle hazırlanan minik köftelerin yuvarlanmasıdır. Çorba kategorisinde yer alsa da aslında yörede çorbadan ziyade yemek olarak, şehriyeli pilav ile servis yapılır.
Mutfağımda Antep yemeklerinin yeri bir başkadır. Yuvalamanın yeri ise bambaşka. Çok zahmetli bir yemek olduğu için sık sık yapılması neredeyse imkansız.
Yuvalama Antep’te ramazan bayramı için hazırlanır. Hatta bayram sabahları ikram edilir.Şimdilerde hâlâ aynı gelenek devam ediyor....

Tarifimize geçelim:kk77:

:KK200: Malzemeler:KK200:

Eki Görüntüle 1828148

-Köfte hamur malzemeleri-
*2 su bardağı pirinç(isteğe bağlı pirinç unu kullanabilirsiniz)
*200 gr az yağlı çift çekilmiş kıyma
*2 yemek kaşığı irmik

-Diğer malzemeler-

*2 su bardağı nohut(BEN PİŞMİŞ NOHUT KULLANDIM)
*200 gr kuşbaşı
*6 su bardağı su

Eki Görüntüle 1828151

*4 su bardağı yoğurt
*5 kaşık un
*3 yemek kaşığı tereyağı
*1 yemek kaşığı tuz
*3 yemek kaşığı kuru nane
*1 yemek kaşığı pul biber

:KK200:Yapılışı:KK200:
-Çorbamızın yapımına pirinçlerimizi yıkayıp yarım saat kadar soğuk suda bekleterek başlayalım.
-Yarım saat suda bekleyen pirinçlerimizi süzgece alıp süzülmesini bekleyelim..
-Pirinçlerimiz ne ıslak ne de tam kuru kalacak nemli olmasına özen gösterelim.
-Kuruyan pirinçleri mutfak robotunda çekin.
-Pirinçlerin üzerine kıymayı,irmiği, tuzu ekleyip yoğurun.
-Yoğururken az az su ekleyin ama eklediğiniz su yarım su bardağını geçmesin.
-Kıymayı ve pirinci güzelce yoğurun.
-Yoğurduğunuz kıymadan parçalar alıp kalem gibi rulolar yapın.
-Rulo yaptığınız bu karışımından nohut büyüklüğünde köfteler yapın.
Eki Görüntüle 1828149

-Bu sırada bir tencereye kuşbaşı eti ve bir gün önceden ıslattığınız nohutu koyup yaklaşık 25-30 dakika pişirin(benim nohutlar daha önce haşlandığı için sonradan ekledim)..
Pişen bu tencereye önceden hazırladığınız köfteleri de ekleyip pirinçler şişene kadar pişirmeye devam edin.
Köfteler pişince nohutu ekleyin..
Eki Görüntüle 1828150

-Çorbanın terbiyesi için yoğurt, un ve tuzu bir kapta güzelce çırpın.
-Daha sonra çorbanın kesilmemesi için çorbadan bir kaç kaşık alıp bu karışıma ekleyin.
-Çorbanızı karıştırarak hazırlamış olduğunuz terbiyeyi çorbaya ilave edin.
-Yoğurtlu karışımı kattıktan sonra bir taşım kaynatıp çorbanın altını kapatın.
-Bir tava da tereyağ eritip naneyi ve pul biberi pembeleşinceye kadar yağda kızartın.
- Çorbanın üzerine naneli sosu gezdirin. Çorbanız hazır.
*Akşam üstü olduğu için resimler net çıkmamış:skandal::bicak::oops:

Eki Görüntüle 1828152

:KK200::KK200::KK200::KK200::KK200::KK200:Afiyet olsun:KK200::KK200::KK200::KK200::KK200::KK200::KK200:

Eki Görüntüle 1828163

Eki Görüntüle 1828160

Eki Görüntüle 1828159

Eki Görüntüle 1828158

Eki Görüntüle 1828162

Eki Görüntüle 1828157

Eki Görüntüle 1828165

Yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim:KK36:

Çorba Nasıl yapılır?
  • Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun.
  • Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşadığında çorbanızdaki fazla tuzu çekmiş olacaktır.
  • Çorbalarınıza lezzet katmak için et veya tavuk suyu tabletleri kullanırsanız bu tabletler yüksek oranda tuz içerdiği için tuzu daha az miktarda koyun.
  • Çorbalarınızda et veya tavuk suyu tabletleri kullanırsanız çorbanıza yağ eklerken, bu tabletlerde bulunan yağ miktarını da göz önünde bulundurarak ekleyin.
  • Haşladığınız sebzelerin suyunu dökmeyin. Bu suyu çorbalarınızda kullanarak hem lezzetli hem de vitamin dolu çorbalar yapabilirsiniz.
  • Daha lezzetli çorbalar için üzerine yağda kızarmış kırmızıbiber, maydanoz ve nane ekleyebilirsiniz.
  • Kalmış bayat ekmeklerinizi, fırında kızartıp kıtır ekmek haline getirip bir kavanozda saklayın. Çorba yaptığınız zaman bu ekmekleri çorbanın üzerine serperek farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.
  • Domates çorbası gibi bazı çorbaların üzerine rendelenmiş kaşar eklemek çorbaya farklı bir lezzet katacaktır.
  • Domates çorbası yaparken, salça yerine domates püresi, su yerine de et ya da tavuk suyu kullanarak farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.
  • Sebze çorbası yaparken içine ekleyeceğiniz şehriye, makarna ya da erişte çorbanıza farklı bir lezzet katar.
  • Maydanoz saplarını temizleyip, incecik kıydıktan sonra çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Böylece hem çorbalarınızı sunumu güzel olur hem de lezzetine lezzet katmış olursunuz.
  • Yoğurtlu çorba yaparken yoğurdu çorba kaynadıktan sonra yavaş ve sürekli karıştırarak ilave edin. Böylece yoğurdun kesilmemesini engellemiş olursunuz. Ayrıca tuzunu da ateşten almadan hemen önce ekleyin.
  • Krema ile hazırlanan çorbalarda kremayı ateşten almadan hemen önce ekleyin.
  • Yumurta, limon suyu ve krema ile hazırlanan çorba terbiyesinin kesilmemesi için terbiye malzemesi çorbaya azar azar eklenmeli ve sürekli karıştırılmalıdır.
  • Beklediği için katılaşan çorbalarınızı seyreltmek için içine bir miktar su ekleyip karıştırın. Böylece çorbanız ilk pişirdiğinizdeki kıvamına gelecektir.
  • Tuz, sütü kesebilir. Bu sebeple sütlü çorbalarınıza tuzu en son ekleyin..
Nevroş bunu birde uzun köfte gibi yapıyorlar harika oluyor :KK36:

X