Zihni geliştirmek için

ladylena

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2019
1.308
1.254
Arkadaşlar zihin olarak çok yorgunum. Kafa yorgunluğu derler ya tam olarak öyle. Artık o kadar dolduki yeni bilgiye yer yok diyor resmen kafamın içi. Hayatım için önemli olan şeyleri bile düşünmekte zorlanıyorum. Bilirsiniz bazı şeyleri eğer önemliyse anlık yapmak gerekir, zor da olsa. Örneğin bir konuşma yapacağım fakat ne diyeceğim belli olduğu halde yinede o an basiretim bağlanmasın diye önceden prova yapmam gerekiyor. Yani bu kafa yorgunluğu sebebiyle kendime olan güvenimde ister istemez düştüğünden yaşıyor olabilirim bunu. Zihni açmak için, geliştirmek için, gereksiz takıntılardan kurtulmak için, tekrar zihni kontrol altına alıp, içindeki bulanıklığı önlemek için en iyi yöntem hangisi dersiniz? Kafamdaki her şeyin bir çoğu o kadar önemsizki, boşa yer kaplıyor keşke o kısma bir format atabilseydim...

Yami beynimiz öyle sandığımız gibi çok bilgi gelince dolup başka nilgiye yer kalmıyor şeklinde çalışmaz. Siz dalgın veya yorgunsanız böyle hissedersiniz.Bu sizin çıkarımınız yani. Bu durumu da beyin egzersiziyle falan açmaktan ziyade sizin neden bu şekilde hissettiğinizi bulmak gerekiyor. Belki de bir çok farklı işi bir arada yürütüyorsunuzdur bu da sizde unutkanlık dalgınlık veya yetersizlik duyguları yapıyordur. Mesela iş-çocuk-çocuklar-yemek-temizlik- öz bakım- eş... bunlar arasında kafa yoğunluğu çok normal. Yalnız zihin becerisi ce kıvrak zeka istiyorum diyorsan sana en iyi cereceğim tavsiye miden sağlam ise sabahları gerçek bir üzüm pekmezini aç karna en az yarım su bardağı içmen olur. Eğer buna 1 ay devam edersen kendin de zekanın geliştiğini hissedeceksin ! Neden bu kadar eminin? Çünkü ben üniversite yıllarımda sabah okula gitmeden evvel kahvaltı hazırlamaya üşendiğim için oekmez kavanozunu kafama dikerdim :) ciddi ciddi beynimin pası silindi ve hissediyordum zihnime ne kadar iyi geldiğini! Sen de yap bunu
Önce şu işleri aile fertlerine taksim et yükümü hafiflet derim ben .En iyi anne her şeye yetişen anne değildir. En iyi iş taksimini yaparak evi yöneten annedir. Unutma bunu.

X