zm Sirkesinin faydalar.....

ben gargara yapıyorum sürekli ve
inanın gözle görülür bir ağız temizliği oluyor
özellikle sigara kullandığım için......

boncugum harika bir paylaşım olmuş çok çok teşekkürler emeğine yüreğine sağlıkvereliniortakalkisalkisalkis
sirkenin bütün faydalarını biliyordum evde kullanmadıgım yer yoktur diyebilirim..
bende;
koltuk ve halı silerken son durulama suyuna mutlaka,
yeşillik ve sebze yıkarken (hatta en son bakliyatlarda da denemeye başladım) yıkama suyuna,
kapı,cam çerçeve,mobilya,beyaz eşya aklınıza gelebilecek heryüzeyde hatta yerlerde bile temzlk suyuna,
slatalara
boğaz enfeksiyonlarında balla karıştırarak hem gargara hemde içerek tedavi amaçlı,
oyuncaklara (siteril etmek için bir kovaya sirkeli su hazrlayıp bu suda oyuncakları yıkıyorum),
sivrisinek ve böcek ısırıklarında bölgeyi hem steril hemde rahatlatmak amaçlıyla kompres uygulayarak ,
kullanırım..
bunlarda netten daha öncesinden not ettiklerim burd ada paylaşmak istedim.. olmayanları seçmeye çalıştım..

• Ayrıca barsak gazına ve kabızlığa iyi gelir.
• Sirke mide hararetini giderir. Safrayı keser. Safra rahatsızlıklarına iyi gelir ve safra akıntısını tanzim eder.
• Kalp ve sinirleri kuvvetlendirmede düzenli olarak elma sirkesi—bal karışımı alınması tavsiye edilir. Yine bu karışım muhtevasında olan A ve diğer vitaminlerle görmeyi keskinleştirir.
• Sirke kandaki kolesterolu düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar. ıçerdiği doğal asitler ve enzimlerle kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.
• Elma sirkesi yüksek miktarda kalsiyum, yani kemik ve dişler başta olmak üzere insan vücudunun en temel minerallerinden birini ihtiva etmektedir. Böylece kemikleri mineral bakımından zenginleştirerek osteoporozu (kemik erimesi) önler.
• Kadınlarda adet ağrılarına ve anormal akıntılara karşı tesirlidir.
• Sirkeyle soğuk su friksiyonları en zararsız ateş düşürücü, keza vücuda sükûnet ve ferahlık veren bir tatbikat olur.
• Egzama ve yaralara sürülürse büyük ölçüde şifa etkisi vardır.
• Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu toksinlerden (zehirli atık maddeler) arındırır, yağlı – mukus kalıntılarını parçalar.
• ıdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmalarında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır.
(alıntıdır)
ayrıca peygamber efendimizin sirkeyle ilgili bir hadisesinide paylaşmak isterim;

PEYGAMBER EFENDıMıZ (asm), Mekke’nin fethinde, amcası Ebu Talib’in kızı Ümmehani’nin evini şereflendirmişti.
Ona:
“Yanınızda yiyecek bir şey var mı?” diye sordu.
Ümmühani, mahcup bir ses ile cevap verdi:
“Hayır, kurumuş ekmek kırıntıları, tuz ve biraz da sirke var. Ben de, bunları sana ikram etmekten utanırım…”
Mübarek ömrü boyunca, önüne konulan hiçbir yemeği küçümsemeyen ve beğenmemezlik etmeyen Allah’ın Resulü:
“Getir onları!” emretti. Sonra o kuru ekmekler suyun içine ufalandı. Bir miktar tuz ilave edildikten sonra da, üzerlerine sirke döküldü!
Bu mütevazi yemeği, afiyetle yiyen Peygamber Aleyhisselam, Rabbine hamd duaları ettikten sonra, şöyle buyurdu:
“Ey Ümmühani! Sirke ne güzel katıktır! Sirkesi bulunan bir ev, katıktan mahrum sayılmaz!”
(alıntıdır)
son olarakta bir şey daha eklemek istiyorum;
bir evin dört köşesine sirke saçılırsa nazar,büyü ve manevi hastalıklara çok iyi geldiğini duymuştum !

Son düzenleme:
[/COLORPaylaşım için teşekkürler canım,çok faydalı bilgileri anlatmışsın.
Sirkenin çok şeye çare olduğunu bende duymuştum,uygulamasını yapmadım hiç o yüzden pek bir fikrim yok açıkcası.Ama anlatılanlara göre mucize gibi birşey.
Geçenlerde bir programda bir doktor özellikle sirkeyle yapılan zayıflama kürlerinde saf sirke kullanın,zayıflıyım derken sağlığınızdan olmayın diye bir cümle kullanmıştı.saf sirkeden kastı marketlerde satılmayan sirkelermiydi anlayamadım ama dip not olarak söyliyim dedim.İlk fırsatta uygulamaya geçicem sağol canım.Şeniz
]

boncuk hanım faydalı bılgılerınız ıcın tesekkur edrım...
bende sırkelı su ıcıyodum bıaralar ama olmadı bıraktım...ıcılmıyo ya..
su sıgaradan sonraınıda anneme bı solıyım barı:)))

bilmediğim ne çok faydası varmış ben bir turşu için kullanılır sanıyordum
anneme gargara yaptırıcam mutlaka çok sigara içiyor çünkü
çok teşekkürler tatlım bu faydalı bilgileri bizimle paylaştığın için a.s

sirkenin bir çok faydasını bilyordum
tşk ederim yeniden hatırlatığın içinnnn
allahım ne güzel şifalı yararlı şeyleri bize sunmuşşşş
hepinize acil şifalar şifa bulun boncuğum tşk ederim canım bilgilendin biziiivereliniortak

evet çok faydalı mubarek şey,

akne içinde birbir deniliyor,pamukla yüz silinir sadece.

nazarım izinsiz yazdım ama umarım kızmazzın.a.s.

Sırke nın hayatımda yerı mınımum.Ama burada okudukdan sonra sıgara ıcın kullandım ıkı aksam ustuste
Devam edecegım sanırım.Ben ne yazıkkı fazla ıcıyorum bu zıkkımı.
Zaten bıdonem kullandıgım bır ılac sayesınde dıslerımde olusan leker var kalıcı birde sıgara eklensın ıstemedıgımden
sereklı dıs beyazlatıcılar kullanıyorum.Ama sanırım artık sadece sırke ıle yetınecegım.
Boncukum cok sagol....

Bır de sac kepeklerıne olan faydasından bahsetmek ıstıyorum ıznınle boncuk...
Kızımın barız kepek sorunu var ama normal kepeklenme tarzında degıl
Yanı boyle kepek sampuanları ıle basedılebılecek bıdurumda degıl
Yaklsaık uc yıldır aralıklarla doktora gıdıyoruz.
Ilac verıyor kullanıyoruz ılac bıtıyor bı kac ay hersey guzel sonra tekrarlıyor.
Cevremdekıler hep bıde sırkeyı dene derdı de bırakın ya ne alaka derdım.
Artık bu konudan doktora gıtmekden kızım da sıkıldı bende.
Bıde cevreye kulak asmak mı gerek kı dedık.
Sımdı her banyo sonrası cıkmadan once sırke ıle sacına masaj yapıyoruz sonra duruluyoruz.
Kokusu ne olucak pekı demeyın.Yaklasık yarım saat sonra sırkeden eser kalmıyor
sampuanın kokusu tekrar acıga cıkıyor.
Buda tecrubeyle sabıt bır anektot...

Son düzenleme:
Boncuğum çok güzel bilgiler canım sağol.
Hiç kullanmıyorum ben sirkeyi sevemedim bir türlü kokusunu ve tadını.
Aslında kullanmak lazım ama sevmiyorum işte.

kedijikim verdiğin bilgi için sanada tşk ederim cnmm
ne demek izin bildiklerimizi burada paylaşalımki tecrübe bilgi edinelim tşk cnm :)
ayrıca kullanmanada çok sevindim bir diş doktoru söylemişti arkadaşıma
her akşam yatarken sirke ile gargara yapıp dökmesini ve su ile durulamadan öylece yatmasını
süper bende yapıyorum yatarken..

evet çok faydalı mubarek şey,

akne içinde birbir deniliyor,pamukla yüz silinir sadece.

nazarım izinsiz yazdım ama umarım kızmazzın.a.s.

estağfurullah ablacım burası bilgileri paylaşmak için
herkes kendi edindiği tecrübeyi buraya yazmış olsa oo ne çok şey öğreniriz
çok tşk ederim ablacım bende bunu bilmiyordum bak
deneyeceğim tşk opuyorumnanaktan

boncuğum ben elma sirkesi manyağıyım diyebilirim,cilt maskelerimde olsun,ev temizliğimde olsun,sebze-meyve yıkarken olsun,olmazsa olmazımdır,güzel bilgiler canımkaydirigubbakcemile5

delikafadulden İştah açıcı delikafadulden
işte bu kısmı benim ilgimi çekti kullanaciğim kaydirigubbakcemile3
Şeniz

ben de elma sirkesinin faydalı olduğunu biliyorum ancak salataların dışında kullanamıyorum...bi ara zayıflattığını duydum ama başarılı olamadım ..içemedim çünkü..teşekkürler...

Son düzenleme:
ben sirkeyi salatalarda birde ates düsürmede kullanilir saniyordum:sm_confused:
megersem ne cok faydasi varmisvereliniortak
paylasimin icin cok tesekkürler boncugumopuyorumnanaktana.s.

X