Zorunlu Hizmet-Çocukla Tayin

Öncelikle çok zorunlu olmadığı sürece eşlerin- ve çocuğun- birbirinden 2-3 sene de olsa ayrı geçirmesini yanlış buluyorum.

İkincisi; sanırım doğuyu gözümüzde çok kötü canlandırıyoruz. Doğma- büyüme Çanakkaleli bir arkadaşım öğretmen olarak Batman'a atanmıştı. Ağlaya ağlaya gitti. Sonra konuştuğumuzda, çok önyargılı gittiğini şu an çok memnun olduğunu söyledi.
Kötü değil de imkan bakımından yetersiz diyelim.
Sadece çocuğumla ilgili kaygım var. Burada bulduğunu orada bulamayacak

Eğitim konusu bazen şaşırtabiliyor.

Babam polis memuruydu. 1. sınıfa elaziğda basladim ve 6. sınifin sonuna kadar elazağda okudum. tabi merkezdeydi ve iyi bir muhitteydi okulum. 7. sınifta bursaya geldim yine iyi bir muhitte bir okula gittim ama elazıgdaki okulum kadar egitim iyi degildi.

Simdi bir egitimci olarak degerlendirirsem Elazıgdaki ogretmenlerim cok daha iyiydi. hala isimleri anlattikları aklımda. Bursa daki okulumda ise ogretmenimden sunu ogrendim diye bir sey hatirlamıyorum. okulun hepsi zaten dersaneye gidiyor diye ogretmenler cok umursamıyordu dersleri. evet cok fazla kisi ben de dahil Anadolu lisesine gittik ama dersaneye giderek ama Elazıgdaki öğretmenlerim kesinlikle oyle degillerdi bana cok sey kattılar.

Velhasılı ben olsam esinle giderdim. iyi arastirma yaparak giderdim. esim ilceye bile atansa merkezde iyi bir muhitte ev tuttar arastirma yaparak cocugumu okula gonderirdim.

Eşinle aran çok iyide eşinle git yok limoni dersen ayrı takıl😂
Şaka bir yana doğuda Malatya Van Antep gelişmiş iller arasinda diye arkadaslar soyler
Erzurum'a giyim aşırı soğuk ben o sogugu cekemem.hatta birdaha Allah buraya düşürmesin demistim 😉.
Tercih hakkım olsa Antep derdim.

Doğuda yaşayan çok arkadaşım var tayinle giden. İnanın doğuya giden ağlaya ağlaya gidiyor bilmediği yer olduğu için ön yargı çok olduğu için. Ama dönen de ağlayarak dönüyor. Bak benim çok yakın arkadaşım Diyarbakır'a tayinleri çıkınca çok gönülsüz gittiler. Dönünce de dönmek istemiyorlardı okul özellikle çok iyi oluyor. Arkadaşımın çocuğu Diyarbakır'a başladı okula. Çok başarılı bir öğrenci maşallah ilkokul 3cü sınıfta tayinleri çıktı hiç istemeden ayrıldılar Diyarbakır'dan.

Şaka bir yana doğuda Malatya Van Antep gelişmiş iller arasinda diye arkadaslar soyler
Erzurum'a giyim aşırı soğuk ben o sogugu cekemem.hatta birdaha Allah buraya düşürmesin demistim 😉.
Ama Entepim şark görevi olarak geçmiyor 😊 6 sene orda yaşadım her karışını iyi bilirim. Ve çok seviyorum Antepi❤️

Memur çocuğuyum ömrüm şehir okul değiştirmekle geçti. Okul değiştirmeme isteğinizi pek anlayamadım.

Hiçbir okul babadan ayrı büyümeye değmez. Çocuğunuza bunu yapmayın. Evin içindeki huzur en iyi okuldan daha kıymetlidir.

Not: İlkokulda bile 3 okul ve 3 şehir değiştirmiş bir kişiyim. Bütün öğretmenlerimi de çok sevmiştim. Bende çok emekleri vardır.

10 yıl önce Iğdır'da çalıştım 3 sene güzeldi o zamanlar soğuk bir yer değil.Iğdır için Doğu'nun Paris'i derlermiş öyle konuşulurdu. Yıllar önce pamuk bile yetişirmiş. Kayısı yetiştiriliyordu kocaman. Elma ağaçları boldu. Ama dediğim gibi 10 sene oldu. Al

Yok kız artık küresel şartlardan oraya bile kar yağmıyor eskisi gibi adı çıkmış soğuk diye Ankara nın soğuğu ordan beter. Ağrı kars gibi iller aslında Erzurum dan soğuk ve kar çok çok fazla :KK70:
Sehir merkezi değil canım dağların eteklerinde kar var demek istedim😁

Sehir merkezi değil canım dağların eteklerinde kar var demek istedim😁
Evet belli köyler soğuk eğer konu sahibi merkez ilçeleri seçerse rahat eder. Hem sağlık hemde etkinlikler vs konusunda kış 2011 demi neydi kış olimpiyatları sonrası şehire çok para harcandı baya iyi bir yerde oldu. Antep, Elazığ, Malatya vs de iyi bölgeler eğer terör olaylarından çekiniyorsa bu illeri listenin başlarına koymalı

Çok kararsızım
Zorunlu hizmeti süremi tamamlamadan eş durumuyla yaşadığım büyüdüğüm şehre geldim. Bu şehre gelmek zordur. Şimdi eşimin 2. Doğu hizmeti yaklaştı (2-3 sene sonra gitmek zorundayız) Gidersek bu şehre bir daha dönemeyiz.

Çocuğum iki sene sonra okula başlayacak bu yüzden bu yıl tayın isteyip gitmeliyiz ki okul araştırması yerleşme çocuğun adapte olması için belli bir sürecimiz olmalı. En az 6 yıl aynı şehirde kalmalı, eğitim sürecinde çevresel değişiklik yapmamalıyız.

Gittiğimiz yerde ilkokula başlayacak doğuda kaliteli hizmet veren özel okul sosyal faaliyetler bakımından doyurucu bir şehir bulabilir miyiz?

Bunun yanında doğuya gitmeyip yaşadığım şehirde kalarak burada zorunlu hizmet kapsamındaki bir ilçeye tayin isteyip çocuğumun iyi koşullarda eğitim sürecini sağlama imkanını mı kullanmalıyım. Bu durumda eşim doğuya giderek oradaki hizmetini tamamlayacak ve eş durumundan tekrar yaşadığımız şehre dönecek ki bu 3 yıl sürecek.
Babasından ayrılması daha çok yıpratıcı olacağından bu seçenek pek de değer görmüyor.
Doğuda ve Güneydoğuda sağlık ve eğitim yönüyle tavsiye edeceğiniz il ilçeler var mı?
Şark illeri
Adıyaman
Elazığ
Malatya
Sivas
Şanlıurfa
Artvin
Bayburt
Bitlis
Gümüşhane
Mardin
Iğdır
Muş
Siirt
Ağrı
Ardahan
Bingöl
Kars
Hakkari
Şırnak
Tunceli
Batman
Diyarbakır
Erzincan
Erzurum
Van
Van malatya elazig sivas sahane sehirler.
Tunceli de 10 yil önce kaldim. Küçük bir yerdi. Kotu diyenem ama küçüktü benim için ankaradan sonra .
Ama sansim olsa ANKARA ahh ah.

Çok kararsızım
Zorunlu hizmeti süremi tamamlamadan eş durumuyla yaşadığım büyüdüğüm şehre geldim. Bu şehre gelmek zordur. Şimdi eşimin 2. Doğu hizmeti yaklaştı (2-3 sene sonra gitmek zorundayız) Gidersek bu şehre bir daha dönemeyiz.

Çocuğum iki sene sonra okula başlayacak bu yüzden bu yıl tayın isteyip gitmeliyiz ki okul araştırması yerleşme çocuğun adapte olması için belli bir sürecimiz olmalı. En az 6 yıl aynı şehirde kalmalı, eğitim sürecinde çevresel değişiklik yapmamalıyız.

Gittiğimiz yerde ilkokula başlayacak doğuda kaliteli hizmet veren özel okul sosyal faaliyetler bakımından doyurucu bir şehir bulabilir miyiz?

Bunun yanında doğuya gitmeyip yaşadığım şehirde kalarak burada zorunlu hizmet kapsamındaki bir ilçeye tayin isteyip çocuğumun iyi koşullarda eğitim sürecini sağlama imkanını mı kullanmalıyım. Bu durumda eşim doğuya giderek oradaki hizmetini tamamlayacak ve eş durumundan tekrar yaşadığımız şehre dönecek ki bu 3 yıl sürecek.
Babasından ayrılması daha çok yıpratıcı olacağından bu seçenek pek de değer görmüyor.
Doğuda ve Güneydoğuda sağlık ve eğitim yönüyle tavsiye edeceğiniz il ilçeler var mı?
Şark illeri
Adıyaman
Elazığ
Malatya
Sivas
Şanlıurfa
Artvin
Bayburt
Bitlis
Gümüşhane
Mardin
Iğdır
Muş
Siirt
Ağrı
Ardahan
Bingöl
Kars
Hakkari
Şırnak
Tunceli
Batman
Diyarbakır
Erzincan
Erzurum
Van
kesinlikle erzurum. 5 sene yaşadım ve imkanım olsa yine yaşarım. çok seviyorum erzurumu. kış insanıyım gerçi ben o yüzden kışın da zorlanmadım. trabzon, giresun gibi iller çok yakın arabanızla gidip gezip akşam eve dönebilirsiniz. hastane, eğitim gibi imkanlar da güzel ki zaten öğrenci şehridir. çok seviyorum erzurumu ❤

Eşimle aram ha var ha yok. Bana göre 'Sana gitmeler yakışır bana kalmak' derim ama oğlumla araları gayet iyi:KK45:
Ben de olsam Antep derim ama o sayılmıyor.
Malatya Erzurum ve Batman olabilir sanırım

Malatya
Van
Diyarbakır

antep urda taraflarında hem cok suriyeli var hem de kiralar vs uçuk
erzurum cok soğuk ama güzel
van memur sehri gerçekten erciş edremit filan cıksa harika olur
d.bakır doğunun parisi zaten

Çok kararsızım

Şark illeri
Adıyaman
Elazığ
Malatya
Sivas
Şanlıurfa
Artvin
Bayburt
Bitlis
Gümüşhane
Mardin
Iğdır
Muş
Siirt
Ağrı
Ardahan
Bingöl
Kars
Hakkari
Şırnak
Tunceli
Batman
Diyarbakır
Erzincan
Erzurum
Van
Aman tanrım hepsi birbirinden güzel seçenekler:)
Ben Diyarbakırın merkezine uzak bi ilçesinde yaşadım diyarbakıra da iş için gittim geldim. İyi hoş ama bi daha gitmek istememem. İklimi kültürü bana çok uzak. paran varsa bence bu şehirlerin hepsinde kaliteli bir yaşam sürülebilir yani o sosyo kültürel yapının en tepesinde olursan her yer güzel. En iyi okuluna gönderirsin en iyi muhitinde oturursun çevren de ona göre olur. Diyarbakır bağlar dan uzak durun da batman falan olabilir bence. Erzincanda da eşim yaşamıştı fena değil diyordu. Ama bence van erciş de iyi, oralı bi arkadaşım var seviyordu çok hatta ben de atanırken yazmıştım ama gelmedi

Saglik ve egitim icin Erzurum
Ama ilave olarak sosyal cevre icin Artvin,Tunceli diyorum
Hepsinde de yasayan tanidiklarim var,ozel okula yolluyorlar cocuklarini,hepsi memnun.
Allah yolunuzu acik etsin insallah

X