2013 popüler diyetler

Mevsimlerden diyet zamanındayız… Bu vesileyle son yılların en popüler diyetlerine göz atmaya ne dersiniz? Ender Saraç yazdı

Dukan Diyeti, Fransız doktor Pier Dukan tarafından geliştirilen son yılların en popüler diyetlerinden. Protein yüklü beslenme ve buna bağlı olarak hızlı kilo kayıpları ön görülerek oluşturulmuş. Dukan’ı diğer popüler diyetlerden ayıran evrelerden oluşması.

1. Aşama: Bu evrede sadece protein bazlı besleniliyor. (Balık, yağsız süt mamulleri, tavuk, kırmızı et.)

2. Aşama: Sırasıyla önce sebze, sonra protein tüketiliyor.

3. Aşama: Her gün protein ve sebze tüketiliyor, çok abartmamak kaydıyla meyve de yeniyor.

4. Aşama: Haftanın belirlenen bir gününde sadece protein bazlı besleniliyor. Diğer günlerde yağ oranına dikkat edilerek istenilen yemekler yenilebiliyor.

Hollywood yıldızlarının diyeti. Yapmanız gereken en önemli şey, şekeri hayatınızdan çıkarmak. 3 ana ve 1 ara öğün halinde besleniliyor. Ama her öğünde sadece bir tabak yemek yeniyor. Saat 20.00’den sonra kesinlikle hiçbir şey yenmiyor. Patates, pirinç, havuç, muz, ananas, işlenmiş şeker, alkol, bal ve dondurma yasak.

İsveç diyeti, tamamıyla protein tüketmeye odaklı. Hedefi, yüksek protein tüketmiyle metabolizmayı hızlandırmak ve kilo verdirmek. Bu diyette kesinlikle tüketilmemesi gereken yiyecek ve içeceklerin başında gazlı olanlar geliyor. Diyete başlamadan ve bitirdikten sonra kişinin değerlerini kontrol ettirmesi gerektiği için sürecin hekim ve diyetisyen kontrolünde olması çok önemli.

Kan grubu diyeti çok tartışıldı ama pek çok kişi de yarar gördüğünü belirtti… 0 GRUBU: Deniz ürünleri, iyotlu tuz, karaciğer, kırmızı et, ıspanak ve brokoli tüketmeleri öneriliyor. “Süt ürünlerinden ve yumurtadan uzak durun” deniliyor.

A GRUBU: Soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzelere ağırlık öğünler ve et yerine haftada 2-3 kez balık yemeleri öneriliyor.

B GRUBU: Tavuk eti yerine hindi eti tercih etmeleri, bol bol balık tüketmeleri ancak ıstakoz, karides, kalamar ve midye gibi deniz ürünlerinden uzak durmaları öneriliyor.

AB GRUBU: Et yerken de yanında mutlaka sebze tüketmeleri öneriliyor.

Sadece zayıflamak için değil, sağlıklı bir yaşam sürmek için de uygulamak gerekiyor. Sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme şekli öneriliyor. Temelinde zeytinyağı, kırmızı et, sebze ve meyve, balık, tahıl ve fındık tüketimi var. Ayrıca ceviz, badem, yoğurt ve tam tahıllar da tüketilecek besin listesinde önemli bir yere sahip. Damak tadı açısında da oldukça zengin bir diyet…