12 Yaşındaki Kızım Bana Bağırıyor

iyikiamaiyiki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2020
2.068
553
Kızım 12 yaşına girecek.Bana ve babasına istediği olmadığı zaman bağırıyor.Bir şeyi çok tutturuyor.Hayır diyoruz yine istiyor tekrar tekrar söyletiyor kızana kadar uğraşıyor.Her gün okuldan çıktığı zaman bana telefon ediyor ve kızacağım birşey söylüyor.artık telefonda kızım diye arayan görünce ses tonum bile değişiyor hatta arkadaşı bile demiş annen ne kadar değişik konuşuyor diye.
Sabah işe geliyorum.kahvaltılarını hazırlıyorum.sabah saat 8 gibi arıyorlar hep olumsuzluk,akşam üzeri 4 gibi okuldan çıkıyor arıyor yine olumsuz birşey.
Denem sınavı sonucuna baktım az önce sonlarda.söylüyorum o bana akşam dışarı çıkalım arkadaşlarım annesi ve babasıyla vakit geçiriyor diyor.Bende hafta içi sınavların oluyor zaten deneme sınavın kötü geldi çıkmıcaz hasta sonu çıkarız dedim.bana bağırdı bende kapattım telefonu birdaha da açmadım.inanın bir gün elimde kalıcak.bağırması beni çok üzüyor.
Bazı anneler gibi hep sert olmak istemiyorum,ama bu kezde yüz buluyor.dersleri zaten kötü birde bağırıyor yani altından kalkamıyorum.kendimi çok yorgun hissediyorum.akşam işten geliyorum yemek hazırlığı vs ağzım açık uyuyorum.hiç birşeye vakit ayıramıyorum.

Valla 6 yaşındaki oğlum da bana bağırıyor yorum yazacak son insanım sanırım🥲. Ki sizinki bir de ergenlikte. Ergenken ben de çok hırçındım. Anlayışla devam etmeye çalışmak lazım bir kaç seneye düzelir. Çok zor tabii ama en zor döneminde şu an.
Yeğenim 17 yaşından sonra çok olgunlaştı. O eski halinden eser kalmadı.

Bu dönem çok zorlu geçecektir tam ergenlik çağında bu dönemlerde sizin sınırlarınızı test etmeye çalışacaktır. İlla ki her anne kızıyla bu dönemlerde çatışma yaşıyor önemli olan sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturmak. Yani arada sizinle ailesiyle bir şeyler yapmak istemesi artı bir puan aslında en azından sizden uzaklaşmıyor öyle olsaydı daha kötü.

Bence haftanın bir günü bile olsa sadece ona vakit ayıracağınız ortak bir aktiviteniz olmalı. Ne kadar küskün kırgın da olsanız birbirinize o gün sayesinde her şey unutulur gibi gibi.

Zor bir dönem. Sizle dıları çıkmak istemesi iletişime açık olduğunu gösteriyor. Bence anne kız gününüz olmalı. Sert olarak değil mantığına gönlüne yatarak kazanabilirsiniz onu. Adı üstünde ergen. Sert tavrınız kesinlikle geri teper hiç bir katkısı da olmaz. Bir süre daha kanırtacaktır sabırla istikrarla devam edin. Tonunuzu yumuşatın ve daha çok vakit ayırın.

Kızınız ergenlik doneminde. Tam bu yaşlarda bende evde teror estiriyordum, cok zor gecti ergenlik donemim. Oyle ki elimdeki bardağı sinirden duvara fırlatıyordum. Evde herkes bana karşı cok ılımlı davrandı. Başta annem ve iki abim bir ablam hep alttan aldılar beni. Biraz sabırlı olun, onun içinde sizin içinde zor bir donem ama gececek.

Aynı sıkıntıları 9 yaşındaki kızımla yaşıyoruz. Az önce ıspanak yaptım diye kriz çıktı. Hanım ağa ıspanak sevmiyormuş, neden yapmışım.
Çünkü sadece onun istekteklerini yapmak zorunda olan köleyim. 😏

Aç aç oturuyor şimdi 😀

Benim kızım özünde sakindir. Şu an sınıf arkadaşları ile sorun yaşıyor. Yanlız kalıyor ve bu onu daha sinirli yapıyor. Bağırması bitince sarılmaya ihtiyacın var galiba dedim. Ve sarılırken okulda yaşadığı sorunu anlattı.

Akademik olarak çok iyi sayılmaz. Yapacak bir şey yok. Kuşlar uçar, balıklar yüzer. Eğer balıktan uçmasını istersek kendini beceriksiz sanar.

Buarada ben bitkisel bir sakinleştirici kullanıyorum. Başka türlü 3 çocukla idare edemiyorum. Herşeye rağmen anın tadını çıkarmaya çalışın. Gün gelecek bu günleri özleyeceğiz.

Sizinle vakit geçirmek istiyor, size bir şeyleri güzelce anlatıyor ( arkadaşlarım aileleriyle çıkıyorlar biz de çıkalım diye) ama siz hayır deyince bu sefer bağırıyor çok normal.
Bırakın şimdi dersi önce ruhunu doyurun, beraber vakit geçirin ve geçirdiğiniz vakitte de derslerden okuldan konuşmayın, kendisini size açmasına izin verin lütfen.

Aynı sıkıntıları 9 yaşındaki kızımla yaşıyoruz. Az önce ıspanak yaptım diye kriz çıktı. Hanım ağa ıspanak sevmiyormuş, neden yapmışım.
Çünkü sadece onun istekteklerini yapmak zorunda olan köleyim. 😏

Aç aç oturuyor şimdi 😀

Benim kızım özünde sakindir. Şu an sınıf arkadaşları ile sorun yaşıyor. Yanlız kalıyor ve bu onu daha sinirli yapıyor. Bağırması bitince sarılmaya ihtiyacın var galiba dedim. Ve sarılırken okulda yaşadığı sorunu anlattı.

Akademik olarak çok iyi sayılmaz. Yapacak bir şey yok. Kuşlar uçar, balıklar yüzer. Eğer balıktan uçmasını istersek kendini beceriksiz sanar.

Buarada ben bitkisel bir sakinleştirici kullanıyorum. Başka türlü 3 çocukla idare edemiyorum. Herşeye rağmen anın tadını çıkarmaya çalışın. Gün gelecek bu günleri özleyeceğiz.
sanki benim kızımı anlattınız :)

büyük kızım da 9 yaşında, ve arkadaşlarıyla ilgili problemler yaşıyor ve dersleri de ne yazık ki çok parlak değil, bir de işitme engelli olduğu için cihaz kullanıyor olmasına da şu ara çok takılmaya başladı :KK43:

dolayısıyla evde sürekli gerginlik hali hakim, ben sakin olmaya çalışıyorum ama sanki inadına yapar gibi bam telime basıyor da basıyor :KK43:

bitkisel sakinleştiri kendiniz için kullanıyorsunuz sanırım adı nedir sakıncası yoksa, benim de ihtiyacım var çünkü

Bir süre absürt olmayan isteklerini yerine getirmeyi deneseniz nasıl olur? Sanki herşeye hayır diyorsunuz gibi şartlanmışsınız gibi iki taraflı,kızınız ne de olsa hayır diyecek diye şartları zorluyor, siz acaba ne isteyecek diye gerilerek en başında ona göre davranıyorsunuz.
Makul isteklerini hayır demeden makul sebepler sunarak erteleyebilirsiniz ,araya ders notu falan katmadan.
Bilmiyorum benim kızımda 11 yaşında.
Ben genelde bu şekilde yaklaşıyorum, arada inatlaşmalar,hırçınlıklar olabiliyor tabi ama minimumda.
Bazen anne kız vakit yaratmaya çalışıyorum. Benim 1de oğlum var zira. Evden çalışıyorum epey yoğun hayatım ama ufak araları bile değerlendiriyorum. Oglumla okul giriş saatleri arasında yarım saat var. Gecen gece yatakta çok döndü,uyuyamadı anladım bir sıkıntısı var gibi geldi,sabah oğlumu bırakınca o yarım saati okul bahçesinde bankta sohbet ederek geçirdik,soru sorarak değilde sohbet arasında anlamaya çalıştım. Birinden hoşlandığını falan söyledi. Kim olduğu konusunda ısrar etmedim. Tahmin yürüttüm hatta ilk tahminime güldük kahkahalarla falan.
Bir sonraki sohbette öğrenirim illaki.
Haftasonu belki hazır eşimde evde olacak bu hafta pazartesi de,kahve içmeye çıkarız belki anne kız.
Kendimi övmek icin anlatmadım bunları yanlış anlamayın. Bende zaman zaman çok zorlanıyorum ama yapabilecegim birşey varsa kendimi zorlarım,iletişimde kalmaya cabalarım. İnatlaşarak birşey çözülemiyor zira. Ha bu demek değil ne isterse anında yapalım,şımartıp tepemize çıkaralım ,ama anlayışlı olmak zorundayız,makul isteklere hayır deyip kestirip atmamalıyız diye düşünüyorum.
Oğlum 5 yaşında onun bile bazen ağzından kerpetenle laf alıyorum. O da okula gidiyor,kaygıları olabiliyor,anlaşamadığı arkadaşları vs vs. Ben onu da aynı şekilde karnını doyurduktan sonra,yorgun keyifsiz olmadığından emin olduğumda sohbetle anlamaya çalışıyorum.
Mesela okula ilk başladığinda öğretmenine küsmüş bunlari hep kendisi anlattı. Öğretmeni anlatmadan öğrendim oğlumdan. Öğretmeni anlatınca şuna üzülmüş diyebildim. Konuya vakıf olmuştum zira.
Dediğim gibi ,kızınız sizinle iletişimdeyken hevesini kırmayin,sizde iletişim halinde olun.
Belki bir sorunu var. Belki size ihtiyacı var. Aşamadıği sorunları olabilir ne bileyim birinden hoşlanıyor olabilir. Anne kız vakit geçirin bu ders notlarına da olumlu yansıyabilir.

Bence kesinlikle baş başa vakit geçirmelisiniz. Bazısı da ailesinden kaçar muhatap olmak bile istemez ergenlik döneminde. Ama ne güzel ki sizinki sizinle vakit geçirmek istiyor. Akşam yarım saat yürüyüş bile ihtiyaç duyduğu yakınlığı karşılar bence emin olun. Anne kız sınıf arkadaşlarını çekiştirirsiniz, biraz sarılırsınız ne güzel.
İşiniz zor farkındayım ama geçici bir dönem. Zaten biraz büyüdüğünde isteseniz de vakit ayıramayacaksınız uçacak yuvadan

sanki benim kızımı anlattınız :)

büyük kızım da 9 yaşında, ve arkadaşlarıyla ilgili problemler yaşıyor ve dersleri de ne yazık ki çok parlak değil, bir de işitme engelli olduğu için cihaz kullanıyor olmasına da şu ara çok takılmaya başladı :KK43:

dolayısıyla evde sürekli gerginlik hali hakim, ben sakin olmaya çalışıyorum ama sanki inadına yapar gibi bam telime basıyor da basıyor :KK43:

bitkisel sakinleştiri kendiniz için kullanıyorsunuz sanırım adı nedir sakıncası yoksa, benim de ihtiyacım var çünkü

Bu yaşın özelliğini. Benjm kızımda fiziksel olarak arkadaşlarından geride kaldı. Yüzü gülsün de artık dersleri çok takmıyorum.

Aile hekiminize sorun pasif Lora içerikli bir ilaç.

Bu yaşın özelliğini. Benjm kızımda fiziksel olarak arkadaşlarından geride kaldı. Yüzü gülsün de artık dersleri çok takmıyorum.

Aile hekiminize sorun pasif Lora içerikli bir ilaç.
ben de derslerini çok takmıyorum açıkcası, üzüldüğüm şey geride kaldığı için kendisi de üzülüyor

tamam teşekkürler, sorayım ben

Kızdan daha cok siz gerginsiniz gibi geldi şu an. Ergen kızım yok ama ağır ergenlık yaşadım. Ve ben sessızce uzaklşmayı seçmiştim. O yaşta yaptıgım şeyleri anneme yıllar sonra anlattıgımda şok olmustu kadın. Hatırlıyorum benım ıcın cabaladıgını ama ben sizin kızınız gibi zaman geçirelim de dememiştim . Kız en azından isteğini acıklıyor.
Uzaktan konusmak kolay belkı ama çok açık çok içten uzun uzun duygu durumlarınızı konusmanız gerektiğini düşünüyorum. Ben şansa başıma iş açmadan sıyrıldım ergenlıkten. Kız kendını aniden bi kapatsa size karşı daha kötü

X