2010 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

ferro.. vermişlerdi tadı cok kotu bizimki almadı
ve bugun ferrum aldım kızlar o daha iyi dediler
bizim dok. sabah aksam 9 damla demişti
ayrca bizde başlamadık dok hayır dedi
en azından 5. ayı doldurmasını bekle dedi

bize saglık ocagında hıc bırsey vermediler. kontrole gıttıgımızde dr. umuz santafer yazdı. ve kılosuyla bagıntılı olarak 7 kıloya 7 damla dedı. hayır sımdı demır ılacı kabız yapacak dıye endıselenıyorum. benı hamılelıkte fena kurutmuştu.:S

biz demir ilaci kullanmiyoruz sadece devit-3 kullaniyoruz hic oyle bisey demdi doktorumzu ayrica bizim doktorumuz da sadece anen sutu diyor anne sutu yetenler icin soyluyorum bence ilk 6 ay sadece anen sutu arada 1-2 cay kasigi meyve sulari tattirilabilir ama tadlara alissin diye hayat boyu o ek gidalari yiyecek zaten varken anne sutu icsin ebbsielr kardesim de oyle yapmisti oglusuna hatta 21 ay emzirdi ilk 6 ay sadece anne sutu verdi acaip saglikli bir oglusu var su an 2 yasinda ama 3 yas kemik gelisiminde massallah 4 yas bisikletine falan biniyor simdiden anne sutu yeten annisler o yuzden ek gidaya gecmek icin cok acele etmesinler bu benim fikrim tabi

ben günde bırkere mama takvıyesı ıle emzırıyorum bu yusden kesın baslar dıye dusunmüştüm ama demekkı gunde bır kerecık mama cok önemlı degıl. keske sutüm daha cok artsada o mama yıda kaldırsak aradan...

kızlar bırde bu hafta sunnet ıcın araştırmalarda bulunacagım hastanelere gidip ayrıca dilaltı bagımızda kesılecek. ıkı operasyon bızı beklıyor Allah yardımcımız olsun. çofff koykuyoyummm....bilmiyorumkismile

bize saglık ocagında hıc bırsey vermediler. kontrole gıttıgımızde dr. umuz santafer yazdı. ve kılosuyla bagıntılı olarak 7 kıloya 7 damla dedı. hayır sımdı demır ılacı kabız yapacak dıye endıselenıyorum. benı hamılelıkte fena kurutmuştu.:S

ben günde bırkere mama takvıyesı ıle emzırıyorum bu yusden kesın baslar dıye dusunmüştüm ama demekkı gunde bır kerecık mama cok önemlı degıl. keske sutüm daha cok artsada o mama yıda kaldırsak aradan...

kızlar bırde bu hafta sunnet ıcın araştırmalarda bulunacagım hastanelere gidip ayrıca dilaltı bagımızda kesılecek. ıkı operasyon bızı beklıyor Allah yardımcımız olsun. çofff koykuyoyummm....bilmiyorumkismile

canim hic korkma sunneti biz 3.gunumuzde yaptirdik cok daa rahat gecti anlamadi bile bezliyken hareketsizken ilk 6 ay icinde yapilmasi en iyisi digeri de kucuk bi operasyondur merak etme canim kolaylikla atlatirsiniz inslalah

akannehir ikincimmii
yok canım cıkardıktan sonra sorun olmaz,o haplarda oluyor
ama takımı zormuş bende ondan korkuyorum
dr. anesteziyle yapalım dedide onun içinde ac gitmem gerekiyormuş
artıı ben anesteziden korktugum için epidural olmuştum zatennmafoldumben
yaaa nıye böle canınızı acıtan seyler yapıosunuz ya.. baska kolay yolu yokmu bunun.. hele anestezıyle takılacak bırsey asla ıstemem ben yaa... kocam geri kaçsın işi ne :))))

Bizim doktorumuz da 5.5 aya kadar sadece anne sütü,sonra ek gıdalar dedi bugün...biraz daha bekliycez bakalım aslında böylesi daha iyi sanki,ek gıda işi zor geliyor bilmiyorumkismile

bende ek gıdaya bı heveslenıyorum ama bır yandan da kabızlık sorunundan tırsıyorum . bırde bızım kusmalarımız cok, ek gıdalarda halımız nolcek korkuyorum acıkcası...casper sizin kılonuz kac? sadece anne sutumu ıcıyor bebıs?

yaaa nıye böle canınızı acıtan seyler yapıosunuz ya.. baska kolay yolu yokmu bunun.. hele anestezıyle takılacak bırsey asla ıstemem ben yaa... kocam geri kaçsın işi ne :))))

bende ek gıdaya bı heveslenıyorum ama bır yandan da kabızlık sorunundan tırsıyorum . bırde bızım kusmalarımız cok, ek gıdalarda halımız nolcek korkuyorum acıkcası...casper sizin kılonuz kac? sadece anne sutumu ıcıyor bebıs?

Biz 4 hafta 8 günlüğüz kilo 7.800,sadece anne sütü...bu arada bugün bebişi bir profösöre götürdüm,1 yaşından önce sünnet ettirmeyin bence dedi..dil bağı içinde 30 yıllık meslek hayatımda hiçbir bbeğin dilbağını kestirmeyin dedi..ben kesinlikle bu doktoru dinlemeye karar verdim

canim hic korkma sunneti biz 3.gunumuzde yaptirdik cok daa rahat gecti anlamadi bile bezliyken hareketsizken ilk 6 ay icinde yapilmasi en iyisi digeri de kucuk bi operasyondur merak etme canim kolaylikla atlatirsiniz inslalah

sagol canım.. amın dıyorum...Allahın ıznıyle atlatırız ıns.
3. gununuzdemı yaptırdınız.. supersın..sanırım en guzeliı oymuşda ben daha kendıme gelemeden yapamadım sezeryan oldugum ıcın.bıran evvel olsunda bıtsın ıstıyorum . bende baskalarına korkmayın cok kolay demek ıstıyorum.:KK43: nasıl lokal mı uyusturdular sizi? acaba aynı mı olur??kafamçokkarıştı

Biz 4 hafta 8 günlüğüz kilo 7.800,sadece anne sütü...bu arada bugün bebişi bir profösöre götürdüm,1 yaşından önce sünnet ettirmeyin bence dedi..dil bağı içinde 30 yıllık meslek hayatımda hiçbir bbeğin dilbağını kestirmeyin dedi..ben kesinlikle bu doktoru dinlemeye karar verdim

ne ne neee nee??? sizde de mı dıl bagı var, nası sordunuz bu soruyu? dıl bagı kesılmeyıp baglımı kalması gerekıyormus yani? konusmasına engel oluyormuş ama ki mantıklı da dilini rahat hareket ettırmeden konusmayı dene bak, becerılmıyor.ne bıleyım sunnet konusunda henuz arastırmadım pek bır bılgım yok ama dıl bagında ılk kes aksı bır dusunceye tanık oldumda sasırdım.
bu arada sütünede masaallah demeden gecmiiiyim...:)

sunnet konusunda bunu onereni ilk defa duyuyorum benim sordugum tum cocuk cerrahlari ve cocuk urologlari yenidogan sunnetini oneriyordu biz de dogar dogmaz yaptirdik o yuzden ki iyki yaptirmisiz diyorum benim kendi doktorum da 2 oglunu da dogar dogmaz yaptirmis sunent ve kendisi docent inanilmaz guvenirim tecrubesine ve fikirlerine
sagol canım.. amın dıyorum...Allahın ıznıyle atlatırız ıns.
3. gununuzdemı yaptırdınız.. supersın..sanırım en guzeliı oymuşda ben daha kendıme gelemeden yapamadım sezeryan oldugum ıcın.bıran evvel olsunda bıtsın ıstıyorum . bende baskalarına korkmayın cok kolay demek ıstıyorum.:KK43: nasıl lokal mı uyusturdular sizi? acaba aynı mı olur??kafamçokkarıştı

evet canim benim de sezaryan oldu hastaneden cikacagimiz gun yaptirdik biz lokal anesteziyle bir krem surmusler sadece ben goprmedim tabi aldilar oglusu yarim saat sonra getirdiler sonra da hic sikintiis olmadi cok sukur 4 gunde iyilseti insallah siz de boyle kolay atlatirsiniz canim

sunnet konusunda bunu onereni ilk defa duyuyorum benim sordugum tum cocuk cerrahlari ve cocuk urologlari yenidogan sunnetini oneriyordu biz de dogar dogmaz yaptirdik o yuzden ki iyki yaptirmisiz diyorum benim kendi doktorum da 2 oglunu da dogar dogmaz yaptirmis sunent ve kendisi docent inanilmaz guvenirim tecrubesine ve fikirlerine

evet canim benim de sezaryan oldu hastaneden cikacagimiz gun yaptirdik biz lokal anesteziyle bir krem surmusler sadece ben goprmedim tabi aldilar oglusu yarim saat sonra getirdiler sonra da hic sikintiis olmadi cok sukur 4 gunde iyilseti insallah siz de boyle kolay atlatirsiniz canim

insallah sagol moral ve guc verdın yarın bır gıdıp soracagız bakalım ne zamana cagıracaklar. ve en cok merak ettgıım bızıde lokal mı uyusturacaklar. hayırlısı tabıı ama bayıltsınlar ıstemıyorum...kafamçokkarıştı

Aslında ben de doğar doğmaz istiyordum ama ailedeki doktorlar ve onların ürolog arkadaşlarının hiçbirisi önermedi,hiç olmazsa 6 ay dolmadan yaptıralım derken bugün bu prof. da böyle diyince kaldı bizim sünnet işi mafoldumben

ne ne neee nee??? sizde de mı dıl bagı var, nası sordunuz bu soruyu? dıl bagı kesılmeyıp baglımı kalması gerekıyormus yani? konusmasına engel oluyormuş ama ki mantıklı da dilini rahat hareket ettırmeden konusmayı dene bak, becerılmıyor.ne bıleyım sunnet konusunda henuz arastırmadım pek bır bılgım yok ama dıl bagında ılk kes aksı bır dusunceye tanık oldumda sasırdım.
bu arada sütünede masaallah demeden gecmiiiyim...:)

Dilbağı konusunda 5-6 tane uzman doktorla konuştum,hepsi eğer emmesinde sorun yoksa bekle ve görelim belki hiç gerek kalmıyacak boşu boşuna çocuğun canını yakıcaksın dedi,kafam o kadar karıştı ki iyi bir profösör bulup ona gösterdim işte bugün ve dediğim gibi 30 yıllık meslek hayatımda hiçbir bebeğe bunun için operasyon yaptırmadım dedi,,,şimdi şifaen söylenmez tabi ama bence senin bebişinin de emmesine şu ana kadar engel teşkil etmediyse konuşmasına da teşkil etmeyebilir,bizim dilbağımız için "hafif bir dilbağı" demişlerdi tabi sizinkinin durumunu bilmiyorum belki farklıdır. bu arada fikir edinmek istersen Prof.Can Koç un sayfasına da göz atabilirsin,gerçi ben farklı bir hocaya götürmüştüm ama burda da anlatıyor...
Ankyloglossia (Dil bağı ya da dil altı bağı) dil ile ağız tabanı arasındaki bağın (frenulum) kısa ya da kalın olmasıdır. Bu durum dil hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir. Dil hareketlerinin kısıtlanması çocuğun konuşmasını ve beslenmesini etkileyebilir.Ancak sanıldığı kadar büyük oranda bir problem oluşturmaz. Çocukların çok az bir kısmında müdahale etmek gereği ortaya çıkar.

Dil altı bağı olup olmadığı nasıl değerlendirilir?

Dil bağını değerlendirirken alt dudak hizasını geçip geçmediğine bakılarak değerlendirme yapılabilir. Dondurma (şeker) yalatılarak bu testi yapmak mümkündür. Dil ağız içinde yeterince hareketli değilse yemek artıklarını temizleme ve diş çürüklerini önlemede etkisi azalır. Ek olarak ağız kokusu ve diş çürüğüne yol açabilir.

Ne zaman cerrahi müdahale yapılmalıdır?

Dil bağı çok kısaysa cerrahi olarak müdahale etmek gerekir. Emme fonksiyonunda bir problem yoksa 2 yaşa kadar beklenir. Varsa bebek yeterince kilo alamayabilir. Bu durumda başka nedenler de araştırılır. Neden dil bağı ise müdahale edilir. Beslenmede sorun yoksa 2 yaş civarında konuşma fonksiyonu değerlendirilir. Konuşmasını etkileyecek kadar problem mevcutsa, bazı harfleri çıkarmada zorlanıyorsa dil bağı kesilir.

Cerrahi nasıl yapılır?

Lokal anesteziyle yapılan basit bir işlemdir. Çocuk büyüdükçe genel anestezi ile yapmak daha uygun olur. Önemli bir komplikasyon olmaz.

Ailelere ne tavsiye etmek gerekir ?

En önemli konu konuşma bozukluğu olan çocukta işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesinin unutulmamasıdır. İyi işitme yoksa iyi konuşma da olmaz. Bir çok aile dil altı bağının kesilmesiyle konuşmayan çocuğun konuşabileceğini zanneder. Ya da bozuk konuşmanın düzeleceğini umar. Dil bağının yaratabileceği konuşma bozukluğu sadece bazı harflerin telaffuz zorluğudur. Halbuki konuşma bozuklukları çok çeşitlidir ve dolayısıyla değişik nedenlerden oluşur. Müdahale yapılmadan önce bu konuların araştırılması gerekir.

ayseda ben arada işlerimi yapıyorum pc açık sadece:)dün evi sildim süpürdüm eşimde geç gelcke nöbetçi yemek derdim yok.çamaşır yıkadım astım topladım birdaha attım.bulaşıkları makinaya koydum ayrise bakıyorum oynuyorum her işi yapıyorum işte:)

ben geldim kızlar bim'e haftaya cuma gunu çelik 750 ml lik termos gelecekmiş.7,5 lira:))
almak isteyenler bakabilir.ben birtane daha alıcam:)

ben 20 ytl aldım 6 ltlikgini..akannehir

sudembebiş bütün topikleri gezmişin burayı bulamadın halaa
ayy senin sayende eskiye gittim accık
ne günlerdi yaaaa
julinin kel müürünü bile özledim iyimi:roflol:

Aslında ben de doğar doğmaz istiyordum ama ailedeki doktorlar ve onların ürolog arkadaşlarının hiçbirisi önermedi,hiç olmazsa 6 ay dolmadan yaptıralım derken bugün bu prof. da böyle diyince kaldı bizim sünnet işi mafoldumben

canım ya bende ilk defa duyuyorum sünneti 1 yaşından önce önermeyen. bütün dr lar şiddetle öneriyor ama anlamadım. bu arada biz de 3 aylıkken yaptırdık.

gunaydınnnlarrrrr bugun dukkanı ben açayım bakalım. Ege kalktı açım diyerek biberona saldırdı şu an kendi yavaş yavaş içiyor. ben artık yatamam tabii gideyim yüzümü yıkayayım giyineyim makyajımı yapayım bakıcıyı bekleyeyim arabaya atlayayım işe gideyimmm daha uzarrrr uzarrrr uzarrsempatiksalakcinni

valla çok komiksin:roflol:, biz de başladık artık biriktirmeye, gerçi geç kaldık galiba ama...

ne briktiyonuz ben kaçırmışım

gunaydınnnlarrrrr bugun dukkanı ben açayım bakalım. Ege kalktı açım diyerek biberona saldırdı şu an kendi yavaş yavaş içiyor. ben artık yatamam tabii gideyim yüzümü yıkayayım giyineyim makyajımı yapayım bakıcıyı bekleyeyim arabaya atlayayım işe gideyimmm daha uzarrrr uzarrrr uzarrsempatiksalakcinni

günaydın canım erkencisin bu sabah
ohhhh afiyet olsun ege bey'e
sana da kolay gelsin

günaydın kızlar
çok gerginim başım çatlıyo
sanki eskiye döndük 2 saatte bir emmek için ağlıyo
bizimkinin burnunu serum fizyolojikle açık tutumaya çalışıyoruz sabaha karşı tıkandı serum fizyolojik damlatınca kızdı ağladı bide burnunu aspiratör yapayım dedim nerden dediysem sen ağla ful uyan saat 5 e 10 var gözler cin gibi
eşim salla salla uyumuyo meme bi alıyo bi gülüyo
zaten hastayım başım ağrıyo
zorla 6 buçuğa doğru uyuttuk 7 yi çeyrek geçe geri uyandı boshayallersmile

hastalıklardan nefret ediyorum:umursamaz:

X