2013 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bizim...

• Ankete Katılan
    472
kızlar bunalımdayım. başımda dolaşan kara bulutlardan kurtulurum inşallah. boşanmanın eşiğindeyim. ya da kocam benimle bir daha asla ilişkiye giremeyecek. ne yapacağımı bilmiyorum. işin garibi hiç canım yanmıyor. yoksa artık sevmiyor muyum onu.

Canım ne diyeceğimi bilemedim, öncelikle rabbim hakkınızda ne hayırlıysa onu versin. Zor bir süreç rabbim sağlıklı kararlar alma yetisi versin size, sakinliğini koruyabilmeni diliyorum ki en doğru kararları alabilesin. Her şey olacağına varır, hissiyat bu gibi durumlarda bazen ölür bunu sevgisizliğe yormak ya da yormamak gibi bir şeyle kendini değerlendirme. İnşallah sizin için en iyisi ne ise o olur.

Ben de burda yeniyim . Ama en başından bu yana takipteyim.Kızım 5 aylık ek gıda meyve yoğurt ve çorba demişti drumuz.Ama ben arkadaşları dinleyip yoğurdun içine cicibebe koymuştum.dr koyma onda şeker var bir yaşına kadar şekerle tanışmasın dedi.bebek bisküvisi kullananlar için söylüyorum

Hoş geldin Mans. Bebe bisküvisini bir iki defa vermişliğim var, tadı ekşi olan meyve püresinin içine bir iki tane atıyorum ama yoğurda katan arkadaşları kaçırmışım, ben meyve ya da pekmez katıyorum yoğurda. Demiri tutsa da sürekli öyle vermediğim için sorun etmiyorum. Bilgi için teşekkürler :KK66:

Teşekkür ederim canım. Bir deneyeyim bakalım içecek mi..

Kızlar sanki ben yazmışım gibi hissediyorum yazdıklarınızı. Yemiyor uyumuyor.. Sürekli huzursuz. Dönemseldir umarım. Yarın bir de 6.ay aşıları var. Kolay atlatırız inşallah. Bugün hippin gece mamasını aldım tahıllı. 2 kaşıktan sonra ağzını açmadı. Bir de ağzının kenarları kıpkırmızı oldu. Niye olabilir ki. Yoğurt verdim yumurta verdim hiç böyle yapmadılar.
Islak mendille siliyorsan ağzını o yapmış olabilir.

Teşekkür ederim canım. Bir deneyeyim bakalım içecek mi..

Kızlar sanki ben yazmışım gibi hissediyorum yazdıklarınızı. Yemiyor uyumuyor.. Sürekli huzursuz. Dönemseldir umarım. Yarın bir de 6.ay aşıları var. Kolay atlatırız inşallah. Bugün hippin gece mamasını aldım tahıllı. 2 kaşıktan sonra ağzını açmadı. Bir de ağzının kenarları kıpkırmızı oldu. Niye olabilir ki. Yoğurt verdim yumurta verdim hiç böyle yapmadılar.

Canim merhaba bebeğine alerji yapmiş mama...ben hiç bir mamayi veremiyom lale gibi oluyor bebeğim.

kızlar bunalımdayım. başımda dolaşan kara bulutlardan kurtulurum inşallah. boşanmanın eşiğindeyim. ya da kocam benimle bir daha asla ilişkiye giremeyecek. ne yapacağımı bilmiyorum. işin garibi hiç canım yanmıyor. yoksa artık sevmiyor muyum onu.
Hakkında hayırlısı olsun. Nasıl mutlu olacaksan o olsun inşAllah. Boşanma olayının ilişki ile ilgisini çözemedim yalnız.

Kizlar benim oğlan sürünùyo, emekliyor derken oturmaya çalişiyor :) evde heryer korunakli yaroş pisti gibi .....

yenikullanici,

ek gıdaya geçtiniz mi? Bebeğinin kakası düzene girdi mi ?

evet canım, ek gıdaya geçince sorunumuz çözüldü, bayramdan sonra düzenli olarak ek gıdaya başlamıştık,bu ay sebze ve meyve püresi verdim hergün, sebze püresine zeytinyağı da koyuyorum, biraz katı da olsa hemen hemen her gün az-çok yapıyo...
ama baya endişelendirmişti geçen ay bizi, önce 21 gün sonra 9 gün bekleyip her ikisinde de fitille yapabilmişti, ama artık iyiyiz çok şükür...
bugün tam 6 aylığız biz, yarın aşılarımız ve 6.ay kontrolümüz için doktora gideceğiz, doktorumuzun tavsiyelerini yarın paylaşırım...
gece sık uyanmasına çözüm olarak pirinç unu mamaya başlamıştık, dün gece 2.denememizdi, 11de pirinç unu mamayı bitirdi uyudu, 2-2 buçuk gibi uyanıp aptamil 1 mama içti, bi saat sonra yine uyandı uyuttuk, bidaha 6 gibi uyanıp mama içti tekrar...yine uyuttuk 9 buçukta tekrar aptamil1 iti... anne sütü verirkenki eski düzenimize göre ilaveten 1 kere daha kalkmış oluyo şu an...

toplu alıntı yapmayı hala öğrenemedim
yeni kullanıcı yanlış yazmışım aptamil 1 veriyorum devam sütü yazmışım dün dr a gittik 200 gr sadece almış ağustos sıcaktı sünnet oldu vs diye avuttum kendimi ama dr da ilk kez az almış dedi.sanırım sorun gece verdiğim muhallebide.nasıl bir mantıksa o azıcık muhallebinin bütün gece tok tutacağını düşündüm halbuki dün gece 9.30 da verdim yine muhallebiyi sonra gece 3de kalktım mama verdm hepsini bitirdi yavrum sabahları hep oluyodu normal diyodum ama o saattte bile midesinden sesler geliyodu çocuğu bir aydır aç bırakmışım resmen sonra sabah 7 de tekrar verdim bu ara böyle telafi edicem inş.bide oğluma farklı bişey denettikten sonra aç bile olsa bişey yemiyo bi müddet bu ek gıda işine tam olarak geçemedim o yüzden.yarın didime kv. yazlığa gidicez.o da tlf da ben herşeyi yediririm diyo sanki bi ben beceriksizim 10 gün çocuğu göstermez artık bana:KK53:dün dr mümkünse yoğurdu aptamilden mayala dedi ben hayatımda normal yoğurt mayalamamış biri olarak onu nasıl tuttururum valla heralde döke saça bişeyler yapcam artık
demin kuaföre gittim epilasyon için çocuk ağlamadı mamasını yedirip götürmüştüm yarım saat fl sürdü orda bi kadın ay maşallah hiç ağlamıyo dedi eve geldik çocuğu susturamıyorum feryat figan gerçekten çok çabuk nazar alıyolar.
permagnant;
evet tatlım ben 2. aydan itibaren uyku işine asıldım geceleri ışığı açmadan sessizce besledim ağlasada beşiğinde bıraktım öyle öyle alıştı gece uykusuna ama bizde de gündüz hiç uyku yok 3 defa yarımşar saatlik şekerlemesi var paşanın o kadar şimdi ağlamanında etkisiyle bayıldı kaldı:)bende tuz limon karışımı sürüyorum bacaklarıma inş. azalır tüylerim

yazabildiğim kadar özeti yazıp paylaşıyorum.
bebeklerde karma beslenmeye geçmekteki amaç bir yandan bebeğin artan gıda iht. bir yandan da ona pütürlü şeyler yemeye alıştırıp damak tadı oluşturarak 1 yaşına geldiğinden ailesiyle sofraya oturarak tam anlamıyla karma beslenmeye uyum sağlamasını çalışmaktır.ideal olan ilk 6 ay sadece anne sütüdür.
neden ek gıdalara önce başlanmaz:
erken verilecek ek besinler bebeğin anne sütünden yeterince faydalanmasını engeller
büyüme açısından daha faydalıdır
ilk aylarda dilin itme refleksi güçlü olduğundan anne sütü bu reflekse uygundur
böbrek ve sindirim fonksiyonları yeterince gelişmemiştir
alerji yapabilir
enf ve besinlerden mikrop kapma olasılığı vardır
geç başlamanın sakıncalarını yazmadım biliyoz didim:KK1:
ilk kez verilecek besin açken verilmelidir mutlaka kaşıkla verilmeli,mama sandalyesinde oturtarak verin

1 yaşına kadar tuz ve şeker kesinlikle yasak.
beslenme sonrası bebeğe birkaç tatlı kaşığı su verilmeli.
ort. alınması gerekn ek besin bebeğin ayıyla hesaplanabilir örn 7 aylık bebeğin günde 7 orba kaşığı ek gıda alması yeterlidir.kalan gıda anne sütü yada maması olmalıdır.

örnek kahvaltı:100ml anne sütü yada formül mama
1 dilim zenginleştirilmiş ekmek içi
1 kibrit kutusunu geçmeyecek pastörize tuzsuz beyaz peynir yada labne peyniri
1 tatlı kaşığı pekmez yada katkısız reçel
bebek bu karışıma alıştıktan sonra çeyrek yumurta sarısı ilave edilir.yumurta sarısı günde yarımı geçmemelidir.
şimdilik bu kadar yazabildim zaten gerisi herkesin bildiği bikaç çorba tarifi yol için haz.yapma gerek tekn. özürlü olduğumdan tatilde int giremiycem zaten akıllı tel yok:KK43:
neyse işte böyle dönünce görüşürüz herkese kolaylıklar

yazabildiğim kadar özeti yazıp paylaşıyorum.
bebeklerde karma beslenmeye geçmekteki amaç bir yandan bebeğin artan gıda iht. bir yandan da ona pütürlü şeyler yemeye alıştırıp damak tadı oluşturarak 1 yaşına geldiğinden ailesiyle sofraya oturarak tam anlamıyla karma beslenmeye uyum sağlamasını çalışmaktır.ideal olan ilk 6 ay sadece anne sütüdür.
neden ek gıdalara önce başlanmaz:
erken verilecek ek besinler bebeğin anne sütünden yeterince faydalanmasını engeller
büyüme açısından daha faydalıdır
ilk aylarda dilin itme refleksi güçlü olduğundan anne sütü bu reflekse uygundur
böbrek ve sindirim fonksiyonları yeterince gelişmemiştir
alerji yapabilir
enf ve besinlerden mikrop kapma olasılığı vardır
geç başlamanın sakıncalarını yazmadım biliyoz didim:KK1:
ilk kez verilecek besin açken verilmelidir mutlaka kaşıkla verilmeli,mama sandalyesinde oturtarak verin

1 yaşına kadar tuz ve şeker kesinlikle yasak.
beslenme sonrası bebeğe birkaç tatlı kaşığı su verilmeli.
ort. alınması gerekn ek besin bebeğin ayıyla hesaplanabilir örn 7 aylık bebeğin günde 7 orba kaşığı ek gıda alması yeterlidir.kalan gıda anne sütü yada maması olmalıdır.

örnek kahvaltı:100ml anne sütü yada formül mama
1 dilim zenginleştirilmiş ekmek içi
1 kibrit kutusunu geçmeyecek pastörize tuzsuz beyaz peynir yada labne peyniri
1 tatlı kaşığı pekmez yada katkısız reçel
bebek bu karışıma alıştıktan sonra çeyrek yumurta sarısı ilave edilir.yumurta sarısı günde yarımı geçmemelidir.
şimdilik bu kadar yazabildim zaten gerisi herkesin bildiği bikaç çorba tarifi yol için haz.yapma gerek tekn. özürlü olduğumdan tatilde int giremiycem zaten akıllı tel yok:KK43:
neyse işte böyle dönünce görüşürüz herkese kolaylıklar
Ohoooo kahvaltıda 100 ml mama içince kızım zaten doyar, hayatta diğerlerini yemez :)

Teşekkürler paylaşım için..

canım bi anlık bunalımla kendini eşine kapatma her sıkıntının bir ferahı vardır sorun çokmu büyükki hemen boşanmayı düşünüyosun artık annesin önce yavrunu düşünmelisin ve sabırlı olmalısın Allah yardımcın olsun inşallah sıkıntıların biter

kızlar salı günü 6 ay aşımız var inşallah ateşlenmez oğlum

toplu alıntı yapmayı hala öğrenemedim
yeni kullanıcı yanlış yazmışım aptamil 1 veriyorum devam sütü yazmışım dün dr a gittik 200 gr sadece almış ağustos sıcaktı sünnet oldu vs diye avuttum kendimi ama dr da ilk kez az almış dedi.sanırım sorun gece verdiğim muhallebide.nasıl bir mantıksa o azıcık muhallebinin bütün gece tok tutacağını düşündüm halbuki dün gece 9.30 da verdim yine muhallebiyi sonra gece 3de kalktım mama verdm hepsini bitirdi yavrum sabahları hep oluyodu normal diyodum ama o saattte bile midesinden sesler geliyodu çocuğu bir aydır aç bırakmışım resmen sonra sabah 7 de tekrar verdim bu ara böyle telafi edicem inş.bide oğluma farklı bişey denettikten sonra aç bile olsa bişey yemiyo bi müddet bu ek gıda işine tam olarak geçemedim o yüzden.yarın didime kv. yazlığa gidicez.o da tlf da ben herşeyi yediririm diyo sanki bi ben beceriksizim 10 gün çocuğu göstermez artık bana:KK53:dün dr mümkünse yoğurdu aptamilden mayala dedi ben hayatımda normal yoğurt mayalamamış biri olarak onu nasıl tuttururum valla heralde döke saça bişeyler yapcam artık
demin kuaföre gittim epilasyon için çocuk ağlamadı mamasını yedirip götürmüştüm yarım saat fl sürdü orda bi kadın ay maşallah hiç ağlamıyo dedi eve geldik çocuğu susturamıyorum feryat figan gerçekten çok çabuk nazar alıyolar.
permagnant;
evet tatlım ben 2. aydan itibaren uyku işine asıldım geceleri ışığı açmadan sessizce besledim ağlasada beşiğinde bıraktım öyle öyle alıştı gece uykusuna ama bizde de gündüz hiç uyku yok 3 defa yarımşar saatlik şekerlemesi var paşanın o kadar şimdi ağlamanında etkisiyle bayıldı kaldı:)bende tuz limon karışımı sürüyorum bacaklarıma inş. azalır tüylerim

canım evet muhallebiyle bütün gece yeticek kadar doymuyolar, ben 3 gecedir veriyorum pirinç unlu mama, 3 saat sonrasında uyanıyo 100 cc aptamil1 mama içiyo, ondan sonra 4 saat falan yemeden durabiliyo... ama üzülme bu ayda güzelce beslenir açığı kapatır bebeğin inşallah...

Ohoooo kahvaltıda 100 ml mama içince kızım zaten doyar, hayatta diğerlerini yemez :)

Teşekkürler paylaşım için..

aynen canım benim kızım da öyle, 100cc den sonra hiçbişey yiyeceğini sanmam...

kızlar salı günü 6 ay aşımız var inşallah ateşlenmez oğlum

biz de yarın 6.ay kontrolümüze gidicez ve aşılarımızı olucaz, size de şimdiden geçmiş olsun canımi kolay atlatırsınız inşallah...

Neriim sanırım alerji yaptı mama. Kızlar ben yulaf unu, pirinç unu tam buğday unu, Mısır unu,çavdar unu alıp taze taze değirmende çektirdim.(eşimin memleketinde) pirinç unu hariç bütün unları kavurdum az bir şey. Sonra içine irmik kattım. Suyla pişirip veriyorum ama şekersiZ hiç tadı olmuyor. Doğal pekmezimizde Pazartesi gelecek. Bu akşam az reçel suyu koydum. Birazda tarçın. Zar zor biraz yedi.
Yenikullanıcı yaptığın pirinçununu nasıl tatlandırıyorsun. Şeker yasak biliyorum ama tatsız da imkanı yok yemiyor.
Bir de avakado veren arkadaşlar avakadoyu neyle nasıl veriyorsunuz .
Çok soru sordum sanırım. :)

Bugün 6. Ay aşımızı olduk. 38.3 e kadar çıktı ateşimiz. Nemli bezle düşürdüm. Yatmadan bir çay kaşığı calpol verdim. inşallah bu gece ateşlenmez kuzum..

Son düzenleme:
kızlar selamlar benide inş hatırlıyosunzdur koptuk giremedik bi türlü meriç inançla ilgilenmekten :)

bizde dişlerle uğraşıyoruz çıkcak galiba.bi çıksada rahatlasa yavru ya.aşırı hareketli ve sanırım emeklemeside yakındır o çabada şuan.

bu aada eşimle 4 yıldır tayin bekliyoduk oldu şükürler olsun :) 1 aydır ankaradayız ank ekibi buluşma ayarlarsanız kesinlike varız gerçi yeni taşındık yerlşmeye çalışıyoruz ama yerleşince mutlaka varım.

papatya geçen sormuştum bi yazmadım işe başlamadım kasım 11 de başlıyorum inş.sen başladın dimi ? ikizler nasıl ? çok zorlanıyomusun ?

dbb, canım batuhan nasıl ?

kızlar tek tek yazamıyorum nasılsınız iyimisiniz ? bebişler nasıl ? diş çıkaranlar oldu mu ?
Gozun aydin. Kavustunuz artik. Bizde de dis cikarma bunalimlari var, iyice huysuzlasti. Baska bebeklere hic tahmmulu yok. Onlar ses cikardikca benimki garipsiyor agliyor.

Ben de bulusmak isterim. Kendine ve merice iyi bak.

Herkes de sorunlar var cnm. Bosanmaktan ziyade burnunu surt kocamin akillansin. Moralini bozma, bebisine saril.

mrb kızlar uzun bi süredir yoktum bende ev taşıyodum bebekle öyle zormuşki:KK43:(
anne sütü ve ek besin veren anneler nasıl öğünleriniz ben bitürlü ayarlayamıyorum kaç saatte mama veriyosunuz?benim sütüm iyice azaldı kızımda asla formül mamalardan yemiyo biberonda almıyo eskiden geceleri sütüm bol oluyodu artık geceleride azaldı:KK43:( geceler kabus oluyo resmen biberon almıyo kaşıklada uykulu uykulu yemiyo ne yapacağımı şaşırdım:KK43:( :KK43:

Neriim sanırım alerji yaptı mama. Kızlar ben yulaf unu, pirinç unu tam buğday unu, Mısır unu,çavdar unu alıp taze taze değirmende çektirdim.(eşimin memleketinde) pirinç unu hariç bütün unları kavurdum az bir şey. Sonra içine irmik kattım. Suyla pişirip veriyorum ama şekersiZ hiç tadı olmuyor. Doğal pekmezimizde Pazartesi gelecek. Bu akşam az reçel suyu koydum. Birazda tarçın. Zar zor biraz yedi.
Yenikullanıcı yaptığın pirinçununu nasıl tatlandırıyorsun. Şeker yasak biliyorum ama tatsız da imkanı yok yemiyor.

Bugün 6. Ay aşımızı olduk. 38.3 e kadar çıktı ateşimiz. Nemli bezle düşürdüm. Yatmadan bir çay kaşığı calpol verdim. inşallah bu gece ateşlenmez kuzum..

Stl - Ar Mama bu pirinç ununu kullanıyorum, ben, kendinden tatlandırılmış, baktım içindekilere öğütülmüş şeker var... ama tadına baktım çok az... çok sevmedi ama binbir şaklabanlıkla yedirmeyi başardık 3 gecedir...
avakado verildiğini duymadım verebiliyo muyuz avakadoyu...
biz de bugün aşı ve 6.ay kontolü için doktora gidicektik pazartesiye kaldı, geçmiş olsun size, umarım biz de kolay atlatırız...

Stl - Ar Mama bu pirinç ununu kullanıyorum, ben, kendinden tatlandırılmış, baktım içindekilere öğütülmüş şeker var... ama tadına baktım çok az... çok sevmedi ama binbir şaklabanlıkla yedirmeyi başardık 3 gecedir...
avakado verildiğini duymadım verebiliyo muyuz avakadoyu...
biz de bugün aşı ve 6.ay kontolü için doktora gidicektik pazartesiye kaldı, geçmiş olsun size, umarım biz de kolay atlatırız...

Teşekkürler, Evet 4. Aydan itibaren verilecekler arasında avakado. Çok da sağlıklı. Yoğurdu da sevmiyor yoğurtla karıştırıp versem. Biraz daha yumuşasın bir şekilde vermeyi denicem bakalım. Siz de inşallah kolay atlatırsınız.

Oğlumda inek sütü alerjisi çıktı :KK43:((( 6 ayçektirmişim yavruma. Yeşil kaka ve yoğun gazın nedeni buymuş demek ki.. :KK43:( bu alerjiye sahip bebeklerin annesi tavsiyeleriniz nelerdir :KK43:

ben avokadoyu 4.aydan beri veriyorum, haftada 1adet yiyor. genellikle yarım yarım iki günde veriyorum, ezerek tatlı ve sulu meyvelerin içine karıştırıyorum. mesela bugün yarısını armutla karıştırıp yedirdim, kalan yarısınıda yarın şeftaliyle vericem. yoksa çok tatsız olduğu için tek başına yemez sanırım.

X