Akrabalarımı sevmiyorum.

Böyle akrabaları ben de sevmezdim, ama sizin kadar kendime dert etmezdim, hayatları ile ilgilenmezdim.
Aslında kuzenler vs. hikaye, onlara gelene kadar, onlar karşısında anneniz sizi eziyor. Esas takılmanız gereken nokta bu. Bunu anne-kız bir konuşun, aşın önce.

Böyle akrabaları ben de sevmezdim, ama sizin kadar kendime dert etmezdim, hayatları ile ilgilenmezdim.
Aslında kuzenler vs. hikaye, onlara gelene kadar, onlar karşısında anneniz sizi eziyor. Esas takılmanız gereken nokta bu. Bunu anne-kız bir konuşun, aşın önce.

Katılıyorum. Bende tam bu noktayı söyleyecektim. Anne saf mı yoksa yalakalık peşinde mi çözemedim. (?) Bu olay başıma gelse önce annemle sorunumu halleder akrabaları zerre iplemezdim. Annenin tavrı bu olayda cımbızlanacak kısım. :işsiz:

Siz önce anneyle babaya el atın. Sizi sevmediğiniz insanlarla muhatap eden babaya, sizi istemeye geldikleri zaman sizi ezen ezdiren anneye bir dur demeniz lazım. Dedeniz büyüğünüz olabilir. Saygı göstermek zorundasınız. Ama sevmek ve fazla muhatap olmak zorunda değilsiniz. Kuzenlerinizle halanızla görüşmeyin . Ne kadar az gereksiz akraba varsa silin gitsin. Size kıskanç dedikleri zaman boş beleşsiniz deyin geçin.İster kıskançlık olsun ister olmasın kafanız rahatlar.

Akrabaları ben de çok sevmem ama bu kadar laflarını da takmam. Siz de sözlerini ve hareketlerini bu kadar takarsanız üzülen siz olursunuz. Belki zor ama görmezden gelmeye çalışın. Anlattığınıza göre; hava atmaya çalışan insanlara benziyo. Çok ta şeyetmeyin yani. 'Hı hı' diyin geçin.

Artik diyorum insanlari birakip kendi hayatiniza baksaniz?? Onlar kendi hayatini yasiyor sen onlarin..!
Bakim Yap kendine ise gir gerekirse dinleme dedeni babani. Bi sure sonra onlarda alisirlar. Bosandin diye bi ozguven eksikligi gordum sende. WhatsApp neden siliyosun. Dostun olmayabilir ama bundan sonrada olmayacagi anlamina gelmez. Kuzenlerine fln cwp atma yaziyorum yazmiyosun dediklerndede isim wardi sonradan unutmusum cnm yeaaa de. Biz oyle yapiyoruz:halay:

Anam erinmedim hepsini okudum tonla iş beni beklerken.

Çok tanıyordum insanları ve hareketlerini bunlar böyle de geç.evet çok bulunma yanlarında.bir de kızma ama gerçekten çok ciddi kiniyorsun bu insanları.dikkat et çocuğun öyle olur asıl imtihan baslar

Öncelikle konu sahibesi siz fakir falan ve sadece hazıra konan tiplerden değilsiniz. Sizin akrabalarınız diye, kişiliksiz insanlarla takılmak lüzumunda da değilsiniz. Herkes kuzenleri ile anlaşmak zorunda değildir. Annenizin tavrı cidden değişik. Kadın etkileri altında kalmış. Dedeniz desek onlara uygar ama size gelenekçi. Son derece ayrımcı bir insan.

Sevmediğiniz insanlarla bir araya gelmeyin. Kendi hayatınıza bakın. Bir düzene sokmaya çalışın öncelikle. Bayram diye kimsenin suratını, laflarını çekmek zorunda değilsiniz.

Takıntı yaptığınızı ya da kıskandığınızı da düşünmüyorum. Gayet sağlıklı bir bireysiniz ve dengenizi bozan kişilerden uzak durmak, kendi aileniz bile olsa verilecek en güzel kararlardan biri.

İnsanlara hadlerini bildirmezsiniz, sınırları bilmezler. Size başarılar.

Yıllardır kuzenlerinizin davranışları sizi sinirlendirdiği için artık en küçük bir şey bile size batar olmuş. Gereksiz yere büyütmüşsünüz bazı şeyleri. Benim size tek tavsiyem görüşmeyin ve bir daha dedenize bir şey almayın.

bayramda dün, italyan çikolatası almış. Ben de en kaliteli ve bütçemin yettiği çikolatayı aldım götürdüm kardeşimle. Elimi ittirdi dur bu italyan dedi. Kutu çikolatamı mutfaga götürdüm. Sonra da dedemin sonradan görceği şekilde çöp kovasına koydum. Kutuyla beraber sığmadı çünkü. Banyoda sinirden burnum kanadı başım ağrıdı.

Toparlandım. Tam kolonya tutacağım esnada , dedem sen çekil o döker dedi. (Bahsettiğim kız kuzenim için.)

Seni senede iki defa görüyorum . Bu eziyet niye. Bana ne senin italya da bilmem ne restoranında içtiğin 2 kadehlik şaraptan. Sonra da demez mi ay Allah herkese versin , nasip etsin diye. Kikirdemeye başladım. Daha önce 65 yaşındaki babaanneme hediye olarak en lüks mağazadan siyah gecelik almıştı ki babaannem buna bacağım bile girmez diyerek kahkaha atmıştı. Babaannem çok alem insandı şen şakraktı.

Amcamın kızı beni bariz dışladı. Aşağıladı 5 yaşımdan beri. Ve bunu ben kıskançmışım gibi lanse etti.

Amca demek baba yarısı demek, kuzen demek kardeş demek benim g özümde. Asıl kıskandığım, diğer arkadaşlarım. Evet diğer arkadaşlarımı kıskanıyorum. Çünkü onlar kuzenleriyle çok iyi arkadaşlar ve dert ortağılar. Biz akranız. Niye anlaşamama tepeden bakma ? Çay döktüm döktüm bardaklara. Arkamı döndüm mutfakta çay kenarına ikramlık tatlı hazırlıyorum çay bardaklarını da çaydanlığı da döktü. Ya dedim ne yapıyorsun, bayat dedi. Allah aşkına 3 dk. oldu demlendi dedim.

Sen çekil o halleder dedi yengem dedemle.

Siz bu sekilde cer cop inceleyerek hastalik sahibi olursunuz, bunca seyi insan aklinda hafizasinda nasil tutar pes

Önemsemiyorum arkadaşım, tasvir ediyorum kimseyi beğenmiyorlar farklı yetiştirilme tarzlarından dolayı bu sebepten açıklıyorum. Ve insanları küçümsemeye aşağılamaya hakları yok bana ne italya daki konserinden ?!
Bizde saygı çok önemli biz dedemin karşısında bacak bacak üstüne atamayız, konuşurken çekiniriz. Dedeme aşkım demesi, anneannesine adıyla hitap etmesi bize acayip geliyor. Ve bu modernlik değil özenti.

Evlilik konusunu iki de bir o açıyor her bayram. Ona ne eski eşimden. bunlar özel konular. Herkesin içinde hele eşini hayatımda ilk defa görmüşüm. Ne diye el alemin yanında soruyor konuşuyor.

Babaannemle olan fotolarımızı kaldırmış çıkarmış çerçeveden , kendi evlilik düğün resmini koymuş. Bir çerçeve almak bu kadar mı zordu ?

Babaannemin cenazesinde o kadar laf soktu. Hepsinde tartışma çıkmasın diye sustum.

Kalp kırmak için yorum yazıyorsunuz.
Kalp kirmak icin yorum yapmiyorum sadece cok abartip kendinizi uzuyorsunuz bunu anlamanizi saglamaya calisiyorum biraz sert olabilirim ama gercekten sanane yani.

Ilk mesajimda da dedigim gibi sadece sizinle ilgili olanlara takilin mesela evlilik konusu verin cevap sussun ama baskalarinin saygi anlayisini elestiremezsiniz ister yatar ister oturur herkesin gorgusu edebi farklidir bunu kabullenin ve cok cok farkli insanlarla bir arada oldugunuzu kabul edin.

Bayramları sevmiyorum. Bayramları sevmeme hastalığım özellikle boşanma sürecinden sonra daha da belirginleşti.

Hayatım yeterince zor. İşim, eşim, evim yok. 27 yaşında ailemle kalıyorum. Belirgin bilr yaştan sonra aileyle yaşamayı doğru bulmuyorum. Benim aile yapımda da evlenmeden ayrı eve çıkmak, tek başına yaşamak yok. Eski kafa insanları değiştiremezsiniz. Kaldı ki maddi olarak da bunu kaldırabilecek durumda değilim.

İş ve özel hayatımdaki problemlerden ötürü insanlardan izoleyim. En samimi kız arkadaşlarımla bile iletişimimi kestim. Sosyal medya hesaplarımı kapadım. Whatsup ı bile sildim. Elimde olsa, home office tarzı iş bulup, internetten alışveriş yaparım en temek ihtiyaçlarımı bile kapıma ayağıma kadar getirtirim. Asla dışarı çıkmak istemiyorum. İnsanlara tahammülüm kalmadı. Sokaktan geçen adamdan tutun, akrabalarıma kadar. Evet şimdiki konum akrabalar.

Benden 6 ay küçük bir kuzenim var. Ben kuzenlerimin arasında yaşça en büyük olan ve de en narin, en kırılgan, en kısa boylu, en minyon olanım.

Kuzenlerimin hiçbiriyle anlaşamam. Çocukluğundan beri bale kursundan çıkmayan (baleye karşı değilim yahu) , anaokulu dahil özel okulda büyümüş, belediye otobüsü ve metroya asla binmemiş , beğenmemiş , pazardan hiç alışveriş yapmamış, dadılarla büyüyen maddi durumu çok iyi burnu havada kızlardır.

Ve bu kızların en büyüğü benden 6 ay küçük olanı sürekli beni aşağılar. Halamın oğlu da ayrı entel dantel davranır. Ayy, yelken club ta beyaz bikinili resmimi niye face de beğenmedin, açık saçık filmler, çlocukken doğum günü partilerine diğer kuzenlerimi çağırır. Ben davet edilmem. Ortak hiç anımız yoktur. Düğününe bile gitmedim kaldıramıyorum ya . Cevap vermeye kalktığım zaman dedem susturur, kıskanıyorsun der. Bir gün dayanamadım. Cesretimi topladım. Dede dedim, ben dar pantolon giydiğim zaman azarlıyorsun. Face de erkek arkadaşımla olan resmim için ortalığı ayaga kaldırdınız. Kuzenim / kuzenlerim mini etek giyiyor neredeyse çıplaklar ya face de görseniz dudak büzüştürüp öpücük gönderilmiş fotolar , iç çamaşırı gözüken etekler ... Tüm bunlara sesini çıkarmıyorsun dedim. Sen dedi çok saçma sapan konuşuyorsun. Bana gelince evlenmeden önce özellikle eve 5 dk geç kalsam , eve telefon eder lillium gelmedi mi daha diye. İşin kötüsü ben dersleri hep iyi olan, eteği dizinin üzerine çıkmamış saç örgülü diş telleri olan sakin yaradılışta olan bir kız çocuğuydum.

Bir gün beni istemeye geldiler. Amcanın kızı bu bahsettiğim, beni rezil etti. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum, çok mu negatifim siz söyleyin.

Aslında başlangıçta tanışmaya gelmişlerdi. O kişi ile olmadı. O kişi , makine teknikeriydi. Lise mezunuydu. Çok da iyi bir insandı halbuki. Halam ve yengem aşağılamaya başladılar. Ay biz , İTÜ yü bitirdik. şöyleyiz böyleyiz diye. Halam elektrik elektronik müh.büyük bir holdingte planlama müdürü. Yengem , amcam , babam , halam aynı üniv.den farklı bölümlerden mezunlar. Babam hariç hepsi mühendis. Babam muhasebeciydi.

Amcamın kızı bahsettiğim beni en çok ezen. Tanışmaya geldiklerinde, kahve ikramını o yaptı ?! Ben oturdum. Altı üstü tanışmaya gelmişlerdi. Bildiğin hepsi kuaförden çıkmış, gece kıyafeti fanzati giyinmişler. Benim üzerimde sade günlük bir elbise ve hafif makyaj. Mutfaga girdiler. Tüm gün kahve servisini kuzenim yaptı. Ağlayacağım sinirden. Mutfaga daldım. Anne dedim, beni mi istemeye geldiler kuzenimi mi! Annem de ay kızım o çok becerikli sen utanmayasın diye o ikram ediyor al yavrum götür sen, hakkını helal et demez mi?

Beceriksiz bir kız değilim ki ben. Gelenler bile şok oldu.

Bir diğer olay.

Amcamlar düğüne gitmişti, yengemin tarafına. Kuzenim evde değildi, babaannem kalp krizi geçirmişti, hastanedeydik. Doktor kurtaramadık dedi. Babam da çabuk sinirlenen , şeker hastası olan yaşlı bir adam. Babam sinirlendi. Nerede bu ya düğünün sırası mı kadın 1 haftadır kalbim sancıyor diyordu, niye kendi evine götürdü ki madem götürecek niye ilgilenmiyor dedi. Kuzenim de yolda bacak bacak üstüne attı. Ay amca yoldalar geliyor diye bağırıp üfff yaptı.

Ben büyüklerime asla böyle davranmam. Davranmadım da.

Yine cenaze günü evdeyiz dua okunacak, babaannemin akrabaları yaşlı kadınlar bize geliyor. Kadınlar evde toplanır. Gömülmeye gitmez diye biliyoruz biz. Annem balkondan aşağıya örtü atıyor. Kuzenim istedi. İçerisi de kalabalık. Üff bu yengem ayrı bi cins dedi benim yanımda. Hiç sesimi çıkarmadım. Cenaze günü kavga çıkarmaya niyetim yok. Bu insanlarla kavga edemem laf yetiştiremem baş edemem çünkü.

Düğününe gitmedim. Babamlar da gitmiş. Hiç bir şey takmamışlar. Yengemin kız kardeşi ve damadın annesi sormuş masaya gelip siz bir şey takmayacak mısınız, ne taktınız diye.

Daha nice olaylar var aşağılandığım sayfalar yetmez.

Dün bayramın ilk günü. Babam tembihledi, dedemde kahvaltıdayken çabuk bitir bulaşığı didikleme kaçalım çekemicem bu insanları şekerim çıkıyor dedi.

Ah yetiştiremedim. Tam çıkıyorduk. Dedem gidemezsiniz insanlar geliyor tanışın diye zorladı. Valla bitirdik kahvaltıyı siz gelmeyeceksiniz diye laf soktum dayanamadım artık. Kuzenimin kocası, k.v ve kocasının ninesi de gelmiş. Damadımız hariç iyi insanlar. Damat çok enteresan yalnız. Ayarımı kaçırdı. Ninesine sanki arkadaşıymış gibi davranmalar, şakalaşmalar, abartılı sevecenler, espiriler, ninesine ve annesine isimle hitap etmeler amerikanvari davranışlar. Kuzenimin macaristan- yunanistan tatilini abarta abarta anlatması. Israrla beni ankara daki evlerine davet etmesi, 2.kez ne zaman evleneceğimi herkesin içinde sorması, eski eşimle görüşüp görüşmediğimi sorması akıl vermeler! nefes alamıyorum baba lütfen gidelim diye fısıldadım.

Ve kuzenimin kocası sinir bozucu bir şekilde bana dik dik bakıyor bana mı öyle geliyor dedim 4 defa bakışlarını yakaladım. En sonunda herkesin içinde, eniştem yok teyzeme gidelim anne o da bekliyor o da aman dur muhabbet yarım kalmasın teyzen de bekleyiversin kaçmıyor ya demez mi. Banyoya gittim yüzüme su çarpayım dedim burnum kanıyor.

25 yaşında halamın oğlu evleniyor. Ne başarılı çocuk dedi annem eve gelince. Anne dedim. Özel üniversitede okudu. Altında evi var. Arabası var. Özelde yine parayla tezsiz yüksek lisans yapıyor. Hayatı boyunca hangi kuzenim alın teriyle bir şey yaptı dedim. 25 ayrıca çok erken evlilik için hele de erkek için. Bir de onlar gezmeyi seven barlardan çıkmayan şıpsevdi insanlar. Kız da atanamıyor fen bilgisi öğretmeni o yüzden onunla evlenecek dedim.

Şimdi ben, halamın oğlunun düğününe de gitmesem, bayramda da görüşmesem, izimi kaybettirsem dedem vefat ettikten sonra?

Çok kötü kalpliyim değil mi?
Yoo değilsin
Olmuyor bazen kimse için bir şeylere katlanmak zorunda değilsin
Ben de bu temmuzdaki düğüne gitmicem mesela kuzenimin istemiyorum çünkü...hayat böyle akraba diye anlaşmak zorunluluğu yok..

Önemsemiyorum arkadaşım, tasvir ediyorum kimseyi beğenmiyorlar farklı yetiştirilme tarzlarından dolayı bu sebepten açıklıyorum. Ve insanları küçümsemeye aşağılamaya hakları yok bana ne italya daki konserinden ?!

Bizde saygı çok önemli biz dedemin karşısında bacak bacak üstüne atamayız, konuşurken çekiniriz. Dedeme aşkım demesi, anneannesine adıyla hitap etmesi bize acayip geliyor. Ve bu modernlik değil özenti.

Evlilik konusunu iki de bir o açıyor her bayram. Ona ne eski eşimden. bunlar özel konular. Herkesin içinde hele eşini hayatımda ilk defa görmüşüm. Ne diye el alemin yanında soruyor konuşuyor.

Babaannemle olan fotolarımızı kaldırmış çıkarmış çerçeveden , kendi evlilik düğün resmini koymuş. Bir çerçeve almak bu kadar mı zordu ?

Babaannemin cenazesinde o kadar laf soktu. Hepsinde tartışma çıkmasın diye sustum.

Kalp kırmak için yorum yazıyorsunuz.
Bak seni hayatın gerçeğiyle tanıştırayım bu anlattıkların çok bariz gösteriyor aynısı bizim akrabaların bir kısmında da vardı ben yaşamadım ama iki amcamdan kuzenim bu durumu yaşadı birisinin ailrsinin durumu çok iyi birisinin durumu pek yoktu.
Durumu iyi olan kuzenler amcam da dahil olmak üzere hep durumu kötü olan kuzenleri hayat boyu ezdiler aynı size yapılanların binbir çeşidini yaşadı kıyamam..ve büyükler hiç ses etmedi çünkü neden biliyor musun deden büyük ihtimal parayı düşünüyor bu adamların maddi durumu var yarın bana bakarlar bir şey olsa ama öbürleri zaten bakamaz vs vs ayrıca büyük ihtimal zengin kuzeninin ailesi dedeye para da yolluyordur ondandır onlara hürmeti.maalesef bazı ailrler böyle çirkin bazı büyükler böyle akılsız..kimseyi çekmeyin bence gerek yok.çıkarın gitsin hayatınızdan kafanız rahatlasın..

bayramda dün, italyan çikolatası almış. Ben de en kaliteli ve bütçemin yettiği çikolatayı aldım götürdüm kardeşimle. Elimi ittirdi dur bu italyan dedi. Kutu çikolatamı mutfaga götürdüm. Sonra da dedemin sonradan görceği şekilde çöp kovasına koydum. Kutuyla beraber sığmadı çünkü. Banyoda sinirden burnum kanadı başım ağrıdı.

Toparlandım. Tam kolonya tutacağım esnada , dedem sen çekil o döker dedi. (Bahsettiğim kız kuzenim için.)

Seni senede iki defa görüyorum . Bu eziyet niye. Bana ne senin italya da bilmem ne restoranında içtiğin 2 kadehlik şaraptan. Sonra da demez mi ay Allah herkese versin , nasip etsin diye. Kikirdemeye başladım. Daha önce 65 yaşındaki babaanneme hediye olarak en lüks mağazadan siyah gecelik almıştı ki babaannem buna bacağım bile girmez diyerek kahkaha atmıştı. Babaannem çok alem insandı şen şakraktı.

Amcamın kızı beni bariz dışladı. Aşağıladı 5 yaşımdan beri. Ve bunu ben kıskançmışım gibi lanse etti.

Amca demek baba yarısı demek, kuzen demek kardeş demek benim g özümde. Asıl kıskandığım, diğer arkadaşlarım. Evet diğer arkadaşlarımı kıskanıyorum. Çünkü onlar kuzenleriyle çok iyi arkadaşlar ve dert ortağılar. Biz akranız. Niye anlaşamama tepeden bakma ? Çay döktüm döktüm bardaklara. Arkamı döndüm mutfakta çay kenarına ikramlık tatlı hazırlıyorum çay bardaklarını da çaydanlığı da döktü. Ya dedim ne yapıyorsun, bayat dedi. Allah aşkına 3 dk. oldu demlendi dedim.

Sen çekil o halleder dedi yengem dedemle.
Seni çok ama çok iyi anlıyorum. Sende laf sok, altta kalma. Kısasa kısas. Ve o akbaba sürüsünden uzak ol. Gitme onlara. Onları hayatından çıkar. Resmen insanların kanını emiyorlar.

Icimden bi ses konuya inanma diyor nedense :110:
Diger ses bu kadin bunca seyi nasil aklinda tutmus yahu insanlarda ne hafiza var
Sen dun yedigin yemegi bile unutuyon diyor :işsiz:

İnsanlarla ne kadar da ilgilisin.
Yahu gitme, zorla mı?
Rahatsız oluyorsan uzaklaş.

Sonradan görme olunca böyle oluyor. Daha dün açlıktan ağzı kokan insanlar, bütçemin yettiği çikolatayı hediyeleri beğenmiyor. Gülüyor.

Nevresim takımı almıştım. Sıradan bir mağazadan. Bütçem ona yetti ne yapayım Allah aşkına. İşportadan mı aldı demez mi herkesin içinde gülüp ?! şimdi ben mi kıskancım ?

İnsanlar geldiği yeri unutmayacak arkadaş, büyükleri terslemek azarlamak nedir ? İşte özel okulda yetişen şımarık, mızmız hayatı boyunca hiç bir şeyi kendi başına becerememiş, paranın satın aldığı zavallıcıklar bunlar.
Anlamadım ki şimdi dün açlıktan ağızları kokuyordu diyorsunuz peşinden paranın satın aldığı özel okulda yetişmiş insanlar diyorsunuz

X