Anaokulu mu yoksa anane dede evi mi

ismira_1923

Rüyamda Buluttum
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2018
1.095
1.873
Kızlar selam. 4 yaşında ve 8 aylık 2 oğlum var. 3 ay sonra ise başlıyorum. Ananemiz yani annem çok iyi bakıyor çocuklara sagolsun. Ama babam çok aksi adam. Büyük oğlumla iyi anlaşıyor ama en ufak bseyde annemle tartışıyorlar. Sesini hemen yukseltip bağırıyor. Asabi biri. Şimdi çocuğumun yanında boyle şeyler yaşansın istemiyorum. Annem diyor ki daha çok küçük 5 yaşında anaokuluna verirsin. Ama ikisine bakamaz annem. Mutlaka birini dede oyalicak. Ayrıca babamla da aramız çok iyi değil. Ters inat agresif ve her zaman kendi dedikleri doğru kabul eden bir adamdır. Annem de 5 yaşında anaokuluna ver. Başına bisey gelir. Daha çok küçük diyip duruyor. Zaten çocuklarım konusunda takıntılıyım. Aman başına bisey gelmesin diye hep endişeliyim. Annem de böyle yapınca anaokuluna veresim gelmiyor. Siz olsanız ne yapardınız. Abartı mi sizce düşüncelerim. Dedesi sonucta. 5 yaşına kadar 1 sene daha vakit geçirirse agresif tavırlarından etkilenir mi. Ayrıca çok da güzel oyalıyor. Oglum da dedesini çok seviyor. Ama annemle hic anlasamiyorlar. Ayni evde 2 torun anane dede. Nasil olcak. Bilmiyorum hiç. Off çok zor. Disardan bakınca çözüm anaokulu gibi duruyor ama ben anne olarak kendim hazır hissetmiyorum sanırım daha. Bir de başına bisey gelirse bana gelip anlatır mı bilmiyorum. Sadece benim oğlum mu sanki okula başlıyor. 4 yaşında hem. Herkes küçükken kreşe verip ise gidiyor saçmalama diyorum ama yine de korkuyorum hep olumsuz düşünceler kafamda. Anne olarak beni anlarsınız umarım. Siz olsanız ne yapardiniz

Cok zor iki cocuga bakmalari anaokulu icin cok kucuk degil birakin yasitlariyla birlikte olsun yarim gun anaokuluna gitsin annenizin pimpirikli hallerinden etkilenmeyin insanlar iki yasinda hatta daha kucukten basliyor krese cocuklarin basina bisey gelmiyor merak etmeyin
Evet iste onu düşünüp kendimi rahatlatiyorum. Ya normalde direkt öyle düşünüyordum ama annem beni engellemeye çalışıyor. Aklıma giriyor. Kafam karışıyor

Devlet anaokuluna verin artan zamanda dede anneanne baksin .cocuklarin 3 yasndan sonra yarim gun bile olsa kendi ards gruplari ile sosyalleşmesi gerekir

4 yaş anaokulu için gayet normal bir yaş.
Ben de öyle düşünüyorum. Annem erken olduğunu düşünüyor. Bizim zamanimizda biz 7 yaşında ilkokula başlamıştık. Şimdi bizim zamanımız gibi degil hersey. Annem cok kucuk diyip duruyor. Vicdan yaptırıyor bana da 🤦‍♀️

Endişeleriniz bir anne olarak kabul edilebilir ama yersiz. Sonuçta anne baba torunlarına sevgi veriyor ama eğitim veremiyor. Çocukların bir yerden sonra mutlaka sosyalleşmesi gerek ve bence bu anaokulundan önce olmalı. Korkularinizi bir kenara bırakın ve çocuğunuz için doğru olanı yapın.

Ben de öyle düşünüyorum. Annem erken olduğunu düşünüyor. Bizim zamanimizda biz 7 yaşında ilkokula başlamıştık. Şimdi bizim zamanımız gibi degil hersey. Annem cok kucuk diyip duruyor. Vicdan yaptırıyor bana da 🤦‍♀️
Bu saatten sonra çocuğun anneanne dededen öğreneceği bir şey yok. Tvye maruz kalacağına gidip sosyalleşsin. Sadece çok hasta olabilir ilk aşamada. Ufak bebeği iyi korumanız lazım.

4 yaş küçük değil ki, ne yapabilir ki ev ortamında? Akran istemez mi oyun istemez mi? Ben kızımı 27 aylık verdim kreşe, hani öyle olsa küçük evet imkan varsa biraz daha evde tutun derdim ama bence baya büyümüş. 2,5 aydır gidiyor kızım kreşe o kadar değişti ki kullandığı kelimeler tavrı. Hep aynı saatte uyanmak aynı saatte kahvaltı öğlen yemeği öğlen uykusu bu düzeni seviyor çocuklar. Evde olmadığı için sabahtan akşama sıfır ekran. Akranlarıyla beraber daha ne isterim ki. Başta kaygılıydım ama şimdi iyi ki diyorum.

Kesinlikle anaokulu. Ben bir dönem okulda çalıştım, ebe dede elinden çıkan çocuklar o kadar belli oluyordu ki. Dur yok durak yok, pohpohlanmışlar, yoktan anlamaz, paylaşım bilmez, uyum sağlamaz. Sussun baş ağrıtmasın diye eline tablet telefon verilmiş odak laçka olmuş. Belli yaşta insanlar, tazecik enerji bombası çocuğu bir yere kadar kafaları götürür onlar da haklı netsinler tabi.

3 yaştan itibaren anaokulu bebekken anane benim de düşüncem böyle
Büyüğü verin anaokuluna yaşını geçmiş bile zaten
Küçük anane de kalsın

Ananemiz sagolsun cok ilgili. Kitap okuyor. Etkinlik yapiyor. Şimdi 2.bebeden sonra o cok zor. Ama dede konusunda evet verebileceği hicbisey yok. Babam yine oyalıyor hakkını yemeyim ama anlamsız saçma oyunlar hep.
Etkinlikle yaşıt iletişimi bir değil.
Akrandan daha çok şey öğreniyor çocuk.

Kızlar selam. 4 yaşında ve 8 aylık 2 oğlum var. 3 ay sonra ise başlıyorum. Ananemiz yani annem çok iyi bakıyor çocuklara sagolsun. Ama babam çok aksi adam. Büyük oğlumla iyi anlaşıyor ama en ufak bseyde annemle tartışıyorlar. Sesini hemen yukseltip bağırıyor. Asabi biri. Şimdi çocuğumun yanında boyle şeyler yaşansın istemiyorum. Annem diyor ki daha çok küçük 5 yaşında anaokuluna verirsin. Ama ikisine bakamaz annem. Mutlaka birini dede oyalicak. Ayrıca babamla da aramız çok iyi değil. Ters inat agresif ve her zaman kendi dedikleri doğru kabul eden bir adamdır. Annem de 5 yaşında anaokuluna ver. Başına bisey gelir. Daha çok küçük diyip duruyor. Zaten çocuklarım konusunda takıntılıyım. Aman başına bisey gelmesin diye hep endişeliyim. Annem de böyle yapınca anaokuluna veresim gelmiyor. Siz olsanız ne yapardınız. Abartı mi sizce düşüncelerim. Dedesi sonucta. 5 yaşına kadar 1 sene daha vakit geçirirse agresif tavırlarından etkilenir mi. Ayrıca çok da güzel oyalıyor. Oglum da dedesini çok seviyor. Ama annemle hic anlasamiyorlar. Ayni evde 2 torun anane dede. Nasil olcak. Bilmiyorum hiç. Off çok zor. Disardan bakınca çözüm anaokulu gibi duruyor ama ben anne olarak kendim hazır hissetmiyorum sanırım daha. Bir de başına bisey gelirse bana gelip anlatır mı bilmiyorum. Sadece benim oğlum mu sanki okula başlıyor. 4 yaşında hem. Herkes küçükken kreşe verip ise gidiyor saçmalama diyorum ama yine de korkuyorum hep olumsuz düşünceler kafamda. Anne olarak beni anlarsınız umarım. Siz olsanız ne yapardiniz
Anaokulunda çalışan bir psikolojik danışman olarak yazıyorum. Günümüzde çocuklar akrana daha çok ihtiyaç duyuyor. Evde ,bir yetişkinle yapabilecekleri artık çok sınırlandı. Bizim zamanımızdaki gibi sokak oyunları ve arkadaşları da yok. 4 yaş anaokulu için ideal. Güvendiğiniz bir okula verdiğinizde de başına ne gelmesinden korkuyorsunuz ki? Yani anaokulları çocukları bekleyip aşağılayan, döven söven öğretmenlerle dolu değil, medyada denk geldiğiniz bir kaç görüntüden bunu düşünmeyin lütfen. Önemli olan size güven veren bir okula götürüp, önce SİZİN çocuğunuzun okula başlamasını kabul edip yola devam etmeniz.

X