Apartmanda kedi sorunu

Kedileri toplayi uzaga birakacaksiniz baska caresi yok . Mumkune gece veya erken saatte gozlerini kapatarak goturun yoksayolu bulurlar daha sonra belediyeyi ilaçlama için çağırın ve her yeri ilaçlatin ,bide belediyenin bakmiyorum demek gibi bir luxsu yok gidip sikayetci olun gelip barinaga koyuyorlar .tum bunlari yaptiktan sonra kedi kovucu sprey ve fise takilan sadece onlarin duyabildigi goruntuler var bunlari yaoarsaniz tam olur .ama bence en iyisi apartmana kopek alin sizde onu salin .
Yok artık o kadar da değil. Umarım ironidir

Ya hayvanlar koku bırakıyor çiftleşmek için. Cisini duvara yapmıyor yani. Kisirlastirilirsa sorun kalmaz. Hayır bir üst kuşak olsak anlarim da hepimiz burda görece genç, çağdaş insanlarız. Koku bırakan kediyi yakalayıp kisirlastirsaniz, ki bunu ücretsiz veya cüzi bir parayla yapan yerler var, hem siz rahat edersiniz hem de hayvancagiz rahat eder. Diğer canlılarla uyumlanmak zorundayiz biz artık ve bunun için biraz da biz cabalamaliyiz. Bir üst kusagimiz gibi köyde kasabada yaşamıyoruz.
Dışkısını da koridorlara yaptığını belirtmiş ama. Ne olursa olsun o ortamda o kediler için uygun değil. Yarın sıkılır dışarı salarlar ise o hayvanlar doğada zorlanacaklar. Kaç kedi var bilmiyorum ama kısırlaştırıp sahiplenmeliler veya dışarıdaki kulübeyi elverişli hale getirip oraya alan açmalılar

Kedileri toplayi uzaga birakacaksiniz baska caresi yok . Mumkune gece veya erken saatte gozlerini kapatarak goturun yoksayolu bulurlar daha sonra belediyeyi ilaçlama için çağırın ve her yeri ilaçlatin ,bide belediyenin bakmiyorum demek gibi bir luxsu yok gidip sikayetci olun gelip barinaga koyuyorlar .tum bunlari yaptiktan sonra kedi kovucu sprey ve fise takilan sadece onlarin duyabildigi goruntuler var bunlari yaoarsaniz tam olur .ama bence en iyisi apartmana kopek alin sizde onu salin .
Kedileri yani içgüdüleriyle hareket eden ve kötü bir kasitla insana zarar vermeyen canlıları uzak tutmak ve onlara hadlerini bildirmek için gösterdiğiniz bu çabanın onda birini, bile isteye yapılan insani kötülükleri bertaraf etmek için kullanıyor musunuz? Örneğin toplumsal olaylar örneğin sefalete sürüklenen bir ülke örneğin hukukun ve anayasanın askıya alinmasi vs. Ki bütün bunlar da sokak hayvanlarının kısırlaştırılması yönünde politika uretmeyip insanlarla o hayvanları karşı karşıya getiren anlayisin majör ürünleri. Gerçi yazım şeklinize bakınca çok fazla şey beklediğimi biliyorum. Yazdıklarımın yüzde kaçını anlayabildiniz ve anladıklarizin yüzde kaçını doğru yorumlayabilirsiniz emin değilim.

İnsanların nasıl özel alanları varsa hayvanların da olmalı.
Kişilerin alerjisi olabilir,hayvanlarla temas etmeden büyümüştür,korkuyor olabilir,bu hayvanları sevmediği anlamına gelmez.
Bazı hayvanseverler kadar hayvan da sevmiyor olabilir gayet normaldir de,zarar vermediği sürece..

Şu ülkede hayvanlardan rahatsız olup uğraşacakları kadar insanların yaptığı pisliklere karşı çıksalar her şey düzelecekte.. Anca savunmasız sessiz hayvanlara güçleri yetebiliyor. İnsanlar hayvanları elleyemeyebilir doğaldır ama bu soğukta sokakta kalan canlara bir şekilde çözüm bulmaya çalışabilirler. Biri diyor Allah'ın cezası biri diyor ağzını yüzünü kapat uzağa bırak ne kadar kötü kalpli insanlar oldu bunlar ya. Allah sonumuzu hayır etsin cidden

İnsanların nasıl özel alanları varsa hayvanların da olmalı.
Kişilerin alerjisi olabilir,hayvanlarla temas etmeden büyümüştür,korkuyor olabilir,bu hayvanları sevmediği anlamına gelmez.
Bazı hayvanseverler kadar hayvan da sevmiyor olabilir gayet normaldir de,zarar vermediği sürece..
Hayvanların yaşadığı alanlara kepçelerle dozerlerle dalalım, betona boğup dev binalar dikelim, sonra hayvanlardan korkanlar, ilirjisi ilinlir olabilir diye hayvanları toplayıp hapishanelere kapatalım. Niye, çünkü biz üstün ırkız ve bunu yapacak gücümüz var.

Hayvanların yaşadığı alanlara kepçelerle dozerlerle dalalım, betona boğup dev binalar dikelim, sonra hayvanlardan korkanlar, ilirjisi ilinlir olabilir diye hayvanları toplayıp hapishanelere kapatalım. Niye, çünkü biz üstün ırkız ve bunu yapacak gücümüz var.
Dahası kedileri evrimlestiren biziz yani yapay secilimle. Ben bilmem kaç yüz yıl önceki atalarimin yaptığından sorumlu muyum diyebilir insanlar ama valla ben kendimi sorumlu görüyorum. Fare kovalasin diye aslandan kaplandan evrimlestirip sonra da yedişer sekizer tane ureyecegim daha çok ev lazım daha çok beton lazım diye her yeri betona bogduktan sonra artık hayvanin bir "doğası" kalmış olmuyor. Evin dış kapısının önünü HAYVANLAR İCİN DOĞA saniyo insanlar. DAHASİ DAHASİ DAHASİ düzgün bir hükümet politikasıyla bu hayvanların tamami inanilmaz kısa surelerde kısır hale getirilebilir. Ama tabii çok başka önemli işleri var hazretlerinin.

Bu yine de sizi düşüncenizde haklı çıkarmaz.Hepimiz ve bütün canlılar bu süreçlerden geçiyoruz,memnun değiliz ama olan oluyor.Doğal yaşam kadar olmasa da alternatif çözümler üretiliyor.Hayvanlara garezi olanlar ayrı ama herkes istemeden de bu sürecin içine sürükleniyor.Ve bu sürece alışmak zorundayız.

Bu yine de sizi düşüncenizde haklı çıkarmaz.Hepimiz ve bütün canlılar bu süreçlerden geçiyoruz,memnun değiliz ama olan oluyor.Doğal yaşam kadar olmasa da alternatif çözümler üretiliyor.Hayvanlara garezi olanlar ayrı ama herkes istemeden de bu sürecin içine sürükleniyor.Ve bu sürece alışmak zorundayız.
Süreç dediğiniz hayvanları barınaklara kapatıp ölmelerini beklemek ya da direkt öldürmek. Hayır ben bu sürece alışmayacağım ya da çanak tutmayacağım.

Bu süreci değiştirme yönünde irade gösterebilecek tek canlı türü insan yalnız.

kediler cidden bizim de evin camına duvarına çiş yapıyorlar, işaretleme mi bu? benim bi sorunum yok aksine besliyoruz, cam arkasından aşk yaşıyoruz, dokunamıyoruz maalesef.
Evet işaretleme, genelde etrafta çiftleşebilecekleri dişi kedi olursa koku bırakmak için yaparlar, sürekli aynı yeri işaretleme sebepleri de siz burnunuzun o kokuyu almayacak kadar iyi silip temizleseniz de onlar kokuyu alır çünkü burunları insan burnundan daha gelişmiştir, aylar öncesi bırakılan bir kokuyu bile takip edip yönlerini bulabilir, bölgedeki hayvanları takip edebilir, o kokuların bir dişiye mi erkeğe mi ait olduğunu anlayabilirler.

Kedileri yani içgüdüleriyle hareket eden ve kötü bir kasitla insana zarar vermeyen canlıları uzak tutmak ve onlara hadlerini bildirmek için gösterdiğiniz bu çabanın onda birini, bile isteye yapılan insani kötülükleri bertaraf etmek için kullanıyor musunuz? Örneğin toplumsal olaylar örneğin sefalete sürüklenen bir ülke örneğin hukukun ve anayasanın askıya alinmasi vs. Ki bütün bunlar da sokak hayvanlarının kısırlaştırılması yönünde politika uretmeyip insanlarla o hayvanları karşı karşıya getiren anlayisin majör ürünleri. Gerçi yazım şeklinize bakınca çok fazla şey beklediğimi biliyorum. Yazdıklarımın yüzde kaçını anlayabildiniz ve anladıklarizin yüzde kaçını doğru yorumlayabilirsiniz emin değilim.
Kedi taparlarla tartismiyorum ,sadece konu sahibine yardımcı yorumlar yapiyorum .

Kedi erkekse isiyor evet bir de orayi sahiplendigi icin bunu belirtme amaciyla yapiyorlar bunu.Apartmanin bir kösesine kum koyun oraya yapsın hayvancagız.Fobisi olan korkan insanlar vardir bu sebeple baskalarini düsünmeden apartman icine kedi köpek keçi sokmak yanlış bence apartman apartman degil Ali babanin ciftligi mübarek siz de ördek getirmissiniz oo yani ya birbirinize ses etmeyeceksiniz ya da hic biriniz hayvan getirmeyeceksiniz onlarin yaptigi yanlissa sizinki de yanlis.Kedi arabayi neden cizdi onu anlamadim özellikle size bilenip sizin arabayi taniyıp cizecek kadar akıllı kediler varsa yakinda dünyayı ele gecirirler yandik 😃 Ben benim kedime Baal gel kizim mama ye diyordum bazen anlamiyordu beni.Gel bi tanem rizzik zamani demem lazimdi galiba 🤣🤣

Hiçbir hayvanın apartman içinde bakılması doğru değil.
Ortak kullanım alanı hakları var ve buna riayet göstermek gerekiyor.

Bizim apartmanımız 33 daireliydi. Apartmanda bazi daire sakinlerinin bakmaktan vazgeçip sokağa bıraktığı kediler ile beraber sokaktan gelen kedilerde var.
Kapıyı açınca aralıktan eve giriyorlardı.
Evin içinde kaç kovala yaptık iki tanesi ile. Ev dışına atıldıkları için mutsuzlar, kendilerine yeni bir ev arayışı içindeler. Sokağa da adapte olamıyorlar.

Kapı önlerini hem işemek hem pisletmek sureti ile kirlettiler. Karşı komşumuzun kapısı bir ara hergün ıslak oluyordu. Diğer katlarda da oldu.

Birde bodrumda yaşayan bir köpeğimiz vardı. İri bir sokak köpeği, kapıyı kollayıp, aralanınca içeri giriyor sanırım. Apartmanın girişi çok kötü kokuyor ve bir çok kişi bu durumdan rahatsız. Görevlinin kızı içeriye alıyor, yemekte veriyor dendi. Uyarı üzerine artık almıyorum demiş ancak köpek alıştı.

Şuan oturduğum apartmanda da iki kedi yaşıyor. Apartmanın içinde besliyorlar daire sakinlerinden şikayet geldi.

Kedi ve köpek ya evde beslenmeli ya da dışarıda. Ortak alana ve o alanı kullanan insanlara saygı duymak bunu gerektirir.

Kedim var çokta bayılıyorum kedilere. Sokakta da beslerim. Geçen gün apartmana benle beraber kedi girdi. Ben de ne bileyim mama verdim biraz eve girdim. Gitmiş engelli bir kızımızın sandalyesine oturmuş tüy yapmış hep. Whatsapp grubuna şikayet geldi o kadar üzüldüm ki. Gittim hemen temizledim sandalyeyi bi daha da almadım. Sokakta mama verdim. Bence de apartmanın içinde beslemek doğru değil. Bi de hayvanlar çıkamıyor dışarı mecburen ortalığa çiş kaka yapıyorlar. Ben akıl edemedim başta ama çok üzüldüm.

• Beğen
Reactions: The
X