arkadaşla tatil bütçesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

sino2023

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2023
2.946
6.205
kızlar selam, biz yakın zamanda 2 kız arkadaş tatile çıkıyoruz
herkes kendi yolculuk biletini kendi cebinden aldı, konaklama masrafını da ikiye bölücez
tatil sırasında yeme içme gezme gibi masrafları nasıl en makul şekilde yapabiliriz diye düşündüğümde aklıma şu geldi
bi banka kartına eşit miktarda para atalım . mesela ben 2000 arkadaşım 2000 atsın ve tüm harcamalar o karttan olsun
bu sayede hem masraflar eşit bölünmüş olur kimseye hak geçmez hemde tatil sonunda bi bilanço çıkarabiliriz
kart olduğu için tüm harcamalar kayıt altında olacak çünkü
bunu henüz arkadaşımla konuşmadım ama konuşmadan önce size danışmak istedim
sizce mantıklı bi yöntem mi ?
arkadaşımla bugüne kadar hiç parayla ilgili sorun yaşamadık aramızda, hesap öderken buluşunca herkes kendi yediğini içtiğini öder
ama ilk kez bi arkadaşımla tatile çıkacağım için acemiyim bu konuda
arkadaşımı çok severim ancak ikimiz de maaşlı çalışıyoruz zengin insanlar değiliz , kimseye yük olmayacak en temiz yöntem bu gibi geldi bana
siz ne dersiniz sizce mantıklı bi yöntem mi olur ?

Böyle düzgün ve adaletli olmaz eğer sizin istediğiniz buysa çünkü sürekli aynı şeyleri yiyip içeceğinizi düşünmüyorum mesela siz soda içerseniz arkadaşınız ice latte içer bu sefer sizin hesabınızdan daha fazla gitmiş olur vs vs. Herkes kendi yediğini ödesin zaten mekanlar ayrı karttan çekim de alıyor

herkes kendi yolculuk biletini kendi cebinden aldı, konaklama masrafını da ikiye bölücez
tatil sırasında yeme içme gezme gibi masrafları nasıl en makul şekilde yapabiliriz diye düşündüğümde aklıma şu geldi
bi banka kartına eşit miktarda para atalım . mesela ben 2000 arkadaşım 2000 atsın ve tüm harcamalar o karttan olsun
bu sayede hem masraflar eşit bölünmüş olur kimseye hak geçmez hemde tatil sonunda bi bilanço çıkarabiliriz
arkadaşımla bugüne kadar hiç parayla ilgili sorun yaşamadık aramızda, hesap öderken buluşunca herkes kendi yediğini içtiğini öder
arkadaşımı çok severim ancak ikimiz de maaşlı çalışıyoruz zengin insanlar değiliz , kimseye yük olmayacak en temiz yöntem bu gibi geldi bana

Alman usulü en sağlıklısıdır, hoş ben arkadaşlarımla bu kadar ince hesap yapmam, tatil yani biraz harcamaktan kimseye zarar gelmez, yiyelim, içelim, dinlenelim gözüyle bakıyorum bu tür işlere, ince hesaplar arkadaşlığa yakışmıyor

Arkadaşlarımla coook fazla tatil yaptım hiç böyle bir hesaba girmedim. Yemek yerken de aynı şeyleri mi yiyeceksiniz? Herkes her şeyini kendisi ödesin. Tatilinizde tek ortak olan konaklama olur onu da zaten yarı yarıya ödersiniz. Geri kalan her şey kişiyi bağlar. Bana soylediginiz sey mantıklı gelmedi. Bu kadar hesap kitap yapmayın tatilin tadını çıkarın.

Bizde arkadaşlarımla tatile çıkarken herkes eşit miktarda para koyuyordu zarfın içine, zarf bi kişide duruyordu ve nereye gidersek gidelim o zarfdan ödeniyordu (yeme içme müze vs), kişisel harcamalar hariç tabiki. Böylelikle kimse "ben mi ödesem o mu ödese" telaşına girmiyordu. Yani fikriniz çok yerinde.

Bizde arkadaşlarımla tatile çıkarken herkes eşit miktarda para koyuyordu zarfın içine, zarf bi kişide duruyordu ve nereye gidersek gidelim o zarfdan ödeniyordu (yeme içme müze vs), kişisel harcamalar hariç tabiki. Böylelikle kimse "ben mi ödesem o mu ödese" telaşına girmiyordu. Yani fikriniz çok yerinde.
Siz makarna yeseniz ama arkadaşınız beef stroganoff yese ne oluyordu? Hep aynı şeyleri mi yiyip içtiniz?

Tatillerde vb hesabı bölüşmek için çok güzel uygulamalar var bakabilirsiniz. Kim neyi ne kadar ödemiş hepsini tek tek girdiğinizde hesaplıyor en son kimin kime ne kadar borcu var çıkarıyor. Burda ismini yazabiliyor muyum bilemedim. İsterseniz özelden yazabilirim.

Alman usulü en sağlıklısıdır, hoş ben arkadaşlarımla bu kadar ince hesap yapmam, tatil yani biraz harcamaktan kimseye zarar gelmez, yiyelim, içelim, dinlenelim gözüyle bakıyorum bu tür işlere, ince hesaplar arkadaşlığa yakışmıyor

Arkadaşlarımla coook fazla tatil yaptım hiç böyle bir hesaba girmedim. Yemek yerken de aynı şeyleri mi yiyeceksiniz? Herkes her şeyini kendisi ödesin. Tatilinizde tek ortak olan konaklama olur onu da zaten yarı yarıya ödersiniz. Geri kalan her şey kişiyi bağlar. Bana soylediginiz sey mantıklı gelmedi. Bu kadar hesap kitap yapmayın tatilin tadını çıkarın.
ne bileyim bu konuda acemi olunca aklıma ilk o yazdığım yöntem geldi :KK53:
bugüne kadar onunla birbirimize karşı hiç ince hesaplara girmedik
3ün 5in lafı benim için de olmaz. ama tatil ya hani sonuçta hesapçı olmayalım derken ipin ucu da kaçsın istemem kimse tarafından
biletler herkesin kendi cebinden oldu
konaklama yarı yarıya olur muhtemelen (arkadaşımın konaklamayı ben hallederim demesine razı gelmemiştim)
mekanda yeme içmede herkes kendi yediğini tükettiğini ödesin o halde
ortak yapılması gereken ödemelerde de bi o yapar bi ben yaparım

işte bu mantıkla düşünerek böyle bişi aklıma geldi
ama arkadaşlar da haklı. böyle yapılsa bile o benden daha fazla yerse ya da ben ondan daha pahalı şeyler tüketirsem haksızlık olacak , sonradan düşününce

Katılıyorum. En yakın arkadaşlarımla hiç alman usulü yaptığımı hatırlamam.

Katılıyorum. En yakın arkadaşlarımla hiç alman usulü yaptığımı hatırlamam.
zamanında o en yakın arkadaşların (bu kişi değil) gazabına uğramış biri olduğum için artık o aşamada olamıyorum ben kimseye karşı maalesef
onu çok seviyor olmam ayrı bi konu. hak geçmesin istemem ayrı konu .

Siz makarna yeseniz ama arkadaşınız beef stroganoff yese ne oluyordu? Hep aynı şeyleri mi yiyip içtiniz?
Hayır baştan konuşup helalleştik, herkes razıydı yani, kimse için sorun olmadı kimin ne yiyip içtiği. Bazen ben daha pahalı bir şey yerdim belki bazen diğerleri. Bu gibi detayları takılmadık hiç.

Tatillerde vb hesabı bölüşmek için çok güzel uygulamalar var bakabilirsiniz. Kim neyi ne kadar ödemiş hepsini tek tek girdiğinizde hesaplıyor en son kimin kime ne kadar borcu var çıkarıyor. Burda ismini yazabiliyor muyum bilemedim. İsterseniz özelden yazabilirim.
yazarsanız çok sevinirim :)

Biz genelde bi sen ode bi ben odeyim yapiyoruz yemek olaylarini. İkimizde ortaya soyleyip paylasiyoruz. O yuzden sorun olmuyor.

işte bu mantıkla düşünerek böyle bişi aklıma geldi
ama arkadaşlar da haklı. böyle yapılsa bile o benden daha fazla yerse ya da ben ondan daha pahalı şeyler tüketirsem haksızlık olacak , sonradan düşününce
Yani böyle detaylara takılan kimselerseniz alman usulü sizin için daha mantıklı olur

ortak kartla ödeme yapma fikrinde eşit para gitsin diyorsunuz ya. belki o pide yiyecek siz kebap yiyeceksiniz ama ortak ödenecek. o öyle ortak olmuyor işte. çünkü ikisi arasında fiyat farkı bariz. ya bi sen bi o ödeme yapın ya da herkes kendi yediğini ödesin. daha mantıklı olur bence.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X