arkadaşla tatil bütçesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aynı şeyleri yiyip içmeyeceğiniz için bence olmaz. Ben arkadaşımla tatile çıkıyorum her yıl yeni bir ülkeye gidiyoruz tamamen alman usulü yapıyoruz. Oteli birimizin kartından ödediysek hemen gönderiyoruz ücretini o an böylelikle karışmıyor hiç. Gittiğimiz yerde de herkes kendi yediği içtiğini ödüyor

Böyle düzgün ve adaletli olmaz eğer sizin istediğiniz buysa çünkü sürekli aynı şeyleri yiyip içeceğinizi düşünmüyorum mesela siz soda içerseniz arkadaşınız ice latte içer bu sefer sizin hesabınızdan daha fazla gitmiş olur vs vs. Herkes kendi yediğini ödesin zaten mekanlar ayrı karttan çekim de alıyor

Dışarı çıktığımda dakikada 3 farklı şey sipariş edebilen biri olarak benim gibi biriyse siz zararlı çıkarsınız. Herkes niye yediğini ödemiyor o kısmı anlamadım
Hayır baştan konuşup helalleştik, herkes razıydı yani, kimse için sorun olmadı kimin ne yiyip içtiği. Bazen ben daha pahalı bir şey yerdim belki bazen diğerleri. Bu gibi detayları takılmadık hiç.
yeme içmeden ziyade alkol konusunu beni biraz bu düşünceye itti açıkçası
arkadaşımla alkol tüketim miktarımız arasında ciddi bi fark var
bana 2 bira yeter ama ona asla yetmez mesela . 4 bira üstüne 2 shot falan içip bana mısın demeyen biri
e alkol de epey pahalı biliyorsunuz . alkol tüketimlerimiz birbirimize yakın olsa üstünde bile durmazdım hiç

Kalacağız yer ev gibi bir şeyse onda dediğiniz yöntem mantıklı olabilir. Ortak paradan alınır beraber yenir. Ama dışarda yemeyi planlıyorsanız direkt alman yapın hiç uğraşmayın.

Aynı şeyleri yiyip içmeyeceğiniz için bence olmaz. Ben arkadaşımla tatile çıkıyorum her yıl yeni bir ülkeye gidiyoruz tamamen alman usulü yapıyoruz. Oteli birimizin kartından ödediysek hemen gönderiyoruz ücretini o an böylelikle karışmıyor hiç. Gittiğimiz yerde de herkes kendi yediği içtiğini ödüyor
evet yorumlar geldikçe vazgeçtim zaten ben de
dönüş biletlerimizi o kendi kartından aldı yan yana 2 koltuğu direkt satın almak için
ben hemen ibanına yolladım kendi koltuğumun bilet parasını mesela

bana 2 bira yeter ama ona asla yetmez mesela . 4 bira üstüne 2 shot falan içip bana mısın demeyen biri
e alkol de epey pahalı biliyorsunuz . alkol tüketimlerimiz birbirimize yakın olsa üstünde bile durmazdım hiç
O zaman alman usulu yapacaksiniz cunku ortak karttan harcamanin da bir manasi olmaz.

Ah hiç sevmem biriyle tatile gitmeyi.
Bence adil olmaz. Gecen iftar için buluştuk arkadaşlarla. Ben 50 kilo birşeyim. Çorba içsem doyarim. Yerken bir şey asla içmem, sevmem yemeğin yanında birşey içmeyi.
Güzel bir mekana gittik, benim yediğim bir tabak yemek bir mezeyken arkadaşlar "önce gözümüz doysun" dedi, sofrayı donattı, içecekler, salatalar, merak ettikleri şeyler, kuru dolmalar vs vs . Gelenler de porsiyonluktu, herkes kendi sipariş ettiği şeyi yedi. Salatalarini yemedim bile yani onların tabağı diye. Sonuçta kasaya ödemeye gittik, ayıp olmasın-uzun sürmesin diye eşit bölerek ödedik. Benim ödeyeceğim rakamın 2,5 katını ödedim durduk yere. Tabii asla lafını etmem onlara karşı, güzel bir gece geçirdik .
Ama "ortak kart olsun adil olsun" kısmı adil olmaz.
Senin ve onun harcamaların birbirini tutmaz.
Y

alkolü söyleyecektim ama tercihlerinizin ne olup olmadığını bilmediğim için söylemedim hele alkol de tüketecekseniz dediğiniz gibi birini 10 bira kesmez diğeri 3 birayla yetinir mesela. bu durumlarda çok riskli adaletli olayım derken aranızı daha fena bozarsınız onun her yediği içtiği gözünüze batar

Günümüz de maalesef ki o kadar ince hesap yapıyoruz/yapmak zorunda kalıyoruz ki hesap kitap yaptığında tatilinde keyfini çıkaramıyorsun. O yüzden bence alman usulü olsun derim biriniz yemesine oldukça dikkat ediyordur diğeri sürekli sipariş vermek istiyordur mesela illa ki araya ayrım girer.

Bence adil olmaz. Gecen iftar için buluştuk arkadaşlarla. Ben 50 kilo birşeyim. Çorba içsem doyarim. Yerken bir şey asla içmem, sevmem yemeğin yanında birşey içmeyi.
Güzel bir mekana gittik, benim yediğim bir tabak yemek bir mezeyken arkadaşlar "önce gözümüz doysun" dedi, sofrayı donattı, içecekler, salatalar, merak ettikleri şeyler, kuru dolmalar vs vs . Gelenler de porsiyonluktu, herkes kendi sipariş ettiği şeyi yedi. Salatalarini yemedim bile yani onların tabağı diye. Sonuçta kasaya ödemeye gittik, ayıp olmasın-uzun sürmesin diye eşit bölerek ödedik. Benim ödeyeceğim rakamın 2,5 katını ödedim durduk yere. Tabii asla lafını etmem onlara karşı, güzel bir gece geçirdik .
Y
ben de hayatımda ilk kez bi arkadaşımla tatile gidiyorum zaten :)
ondan öncekiler ya ailemle, kardeşimle ya da sevgililerimle idi
onlarda zaten paranın p'si bile olmaz çünkü aile, sevgili başka
ortak kart olayından vazgeçtim ben yorumları görünce
herkes kendi yediğini içtiğini ödesin . ortak yapılması gereken market alışverişi vs olursa onu da bi o öder bi ben muhtemelen

bu arada yanlış anlaşılmasın ben de asla lafını etmem
olursa da helali hoş olsun
lakin ekonomi gereği eskiden düşünmediğim şeyleri artık düşünmek zorundayım
arkadaşıma feda olsun devri bazı insanların nezdinde kapandı bence .

Ben kokteyl tüketmeyi seviyorum eşim bira sever. Aşağı yukarı aynı sayıda içiyoruz, gelen hesabın sayıları sallıyorum 1000 TL'si bana aitken 300'ü eşime ait oluyor. Sizin duruma uyarlarsak haksızlık olacak. Ben arkadaşlarla bu hesaba girmem diyenlere de katılmıyorum buna takılmamak için maaşımın 500 bin falan olması lazım aylık, tabii ki hesaba girerim yav 3-5 TLden bahsetmiyoruz ki

Bu dediğin yöntemi ben eski sevgilimle yapıyordum. Kendi esas param çantamın gözünde dururdu, cüzdanda da sevgilimin ve benim eşit paramız olurdu. Bütün biletleri, konaklamayı, şehir içi ulasimi , lunaparki, etkinliği, ören yeri girişlerini falan ondan oderdim. Yemekleri de genelde o oderdi, bazen ben ödedim. Eğer para bittiyse tekrar eşit para koyardik. Eğer para arttiysa dönüşte o parayla bir şeyler içerdik:)
Yani yemek ve içki hariç, sadece kalan her şey için bir bütçe ayirilabilir ama gerek var mı, emin olamadım. Birer birer ödersiniz ne olacak ki

alkolü söyleyecektim ama tercihlerinizin ne olup olmadığını bilmediğim için söylemedim hele alkol de tüketecekseniz dediğiniz gibi birini 10 bira kesmez diğeri 3 birayla yetinir mesela. bu durumlarda çok riskli adaletli olayım derken aranızı daha fena bozarsınız onun her yediği içtiği gözünüze batar
evet işin içine alkol de gireceği için ortaklaşa ödemek uygun olmayacak

Y
Bende yazacaktım sonra vazgeçtim çok haklısın
Bizde böyle bir hataya düştük
İki aileyiz birer çocuk
Benim oğlum köfte söyledi eşim iki meze bende balık
Onun oğlu köfte söyledş beğenmedi sonra et söyledi onu yemedi
Bir sürü meze söylediler
Hiç unutmadığım ise 7 seneden fazla oluyordur
Fiyatı o zaman bile 400 tl olan karışık deniz mahsullü yiyecek söylediler
Alkolü de abarttılar
Ortak öderken bunları gözetmek gerekiyor

Bu konuda yol yordam bilmek gerekiyor

Ben kokteyl tüketmeyi seviyorum eşim bira sever. Aşağı yukarı aynı sayıda içiyoruz, gelen hesabın sayıları sallıyorum 1000 TL'si bana aitken 300'ü eşime ait oluyor. Sizin duruma uyarlarsak haksızlık olacak. Ben arkadaşlarla bu hesaba girmem diyenlere de katılmıyorum buna takılmamak için maaşımın 500 bin falan olması lazım aylık, tabii ki hesaba girerim yav 3-5 TLden bahsetmiyoruz ki
yani çok iyi kazananlar girmez belki ama ben de arkadaşım da o kadar kazanmıyoruz :)
o benden bi 5-6 bin lira daha yüksek kazanıyor sanırım o da bu pahalılıkta uçurum bi fark değil

İki aileyiz birer çocuk
Bir sürü meze söylediler
Alkolü de abarttılar

arkadaşım asla böyle düşüncesizlik edecek biri değil
ama dediğim gibi alkol konusunda benim 2 katımı tüketen birisidir

herkes kendi yol parasını yediğini içtiğini kendi ödesin bu şekilde zararlı çıkmazsınız kimi var kuş kadar yer içer kimi doymaz herkes farklı

İki aileyiz birer çocuk
Bir sürü meze söylediler
Alkolü de abarttılar

Ya işte üçün beşin hesabi deniyor ama ben üçün beşin hesabini tutan, tutmayı da seven biriyim. Oradan buradan üç beş kıstım, bayramda kendime üç buçuk bin liraya gidiş dönüş bilet aldım orta asya'ya gideceğim:) iki meze az yerim daha çok gezerim . Benim de zihniyetim bu.
O yüzden insanlarla gezmekten nefret ederim.
Fransa'da bir gün turdakilerin grubuna katilayim dedim. "Buraya gelmişken şuraya gidilir, meşhur bilmemneye gidilir, gelmişken şu yenir" diye diye benim beş güne ayırdığım bütçeyi "bir daha mı geleceğiz, şimdi yemeyecegiz de ne zaman yiyeceğiz" diye bir günlük yemeğe harcamaya niyetlendiler. Neden onlara ayak uydurayip "bir kere geleyim" ki. Daha az harcarim hep gelirim 😅
Benim sevgilim de aynı kendim gibi (pintilikse pinti). Euro harcanan pahalı bir yerde yaşıyor. Hiç dışarda yeme alışkanlığı yok. Çok çok çok nadir belki yılda iki üç kez o da kutlamalarda dışarda yer. Onda da zaten vejetaryen,genelde istemese de menüdeki uygun şeyi yemiş olur. Zaten alman usulünün bağrından geliyor, alman:) gittiği yerde de kimsenin hesabını ödemez:) Ama buradan tasarruf ettiği parayla dünyanın dört bir tarafına gider, gittiği yerlerde de tatillerde güzelce yer içer. Kendi ülkesinde ödeyeceği rakamın onda birini severek öder:)
Ya da kayak yapmaya gidince (çöp posetiyle kayiyoruz😂bence 500 liraya kiralanan simitlerden daha iyi) yanımızda ton balığı, domates ekmek götürüp sandviç yapmıştık, bir sürü su almıştık. çünkü kayak merkezi pahalı bir yer. Hiç hak etmeyen yemeğe kaç katını verip kalkana kadar doyduk bitti. Ertesi gün bir kutlamamiz vardı, onda güzel bir yere gitmiştik sakin sakin, geniş zamanda.
yani hem onu hem onu yiyebilir miydik? Tabii ki yiyebilirdik. Allah'a şükür paramız var. Ama tasarruf seviyoruz 😂

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X