arkadaşla tatil bütçesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Biz bugüne kadar farklı grup arkadaşlarımızla tatillere gittik. Dışarda herkes yediğini-içtiğini, aldığı hediyeliklerini kişisel olarak kendi ödedi. Ama ev tuttuysak ve eve alışveriş yaptıysak, arabayla gittiysek mazot parasını falan ortak öderiz. Tek biri tüm ortak ödemeleri yapar. Tatil sonunda hesaplarız kişi başı ne düştüyse onu göndeririz.

Bizde arkadaşlarımla tatile çıkarken herkes eşit miktarda para koyuyordu zarfın içine, zarf bi kişide duruyordu ve nereye gidersek gidelim o zarfdan ödeniyordu (yeme içme müze vs), kişisel harcamalar hariç tabiki. Böylelikle kimse "ben mi ödesem o mu ödese" telaşına girmiyordu. Yani fikriniz çok yerinde.
Biz daha kalabalik gidiyorduk, ortalama aynı şeyleri yiyip içiyorduk ve bu şekilde ortak keseye atiyorduk

kızlar selam, biz yakın zamanda 2 kız arkadaş tatile çıkıyoruz
herkes kendi yolculuk biletini kendi cebinden aldı, konaklama masrafını da ikiye bölücez
tatil sırasında yeme içme gezme gibi masrafları nasıl en makul şekilde yapabiliriz diye düşündüğümde aklıma şu geldi
bi banka kartına eşit miktarda para atalım . mesela ben 2000 arkadaşım 2000 atsın ve tüm harcamalar o karttan olsun
bu sayede hem masraflar eşit bölünmüş olur kimseye hak geçmez hemde tatil sonunda bi bilanço çıkarabiliriz
kart olduğu için tüm harcamalar kayıt altında olacak çünkü
bunu henüz arkadaşımla konuşmadım ama konuşmadan önce size danışmak istedim
sizce mantıklı bi yöntem mi ?
arkadaşımla bugüne kadar hiç parayla ilgili sorun yaşamadık aramızda, hesap öderken buluşunca herkes kendi yediğini içtiğini öder
ama ilk kez bi arkadaşımla tatile çıkacağım için acemiyim bu konuda
arkadaşımı çok severim ancak ikimiz de maaşlı çalışıyoruz zengin insanlar değiliz , kimseye yük olmayacak en temiz yöntem bu gibi geldi bana
siz ne dersiniz sizce mantıklı bi yöntem mi olur ?
karısık bence herkes yedıgını ıctıgını ödesın daha mantıklı ortak bütçeye ne gerek var

Ya bencw herşey dahil otele gidin. Uygun fiyatlı var Marmaris te falan herşey dahil. Başta fazla gibi gelir ama dışarıda yemek içmek daha pahalı olur. Biz öyle yapıcaz eşimle. Geri kalan dışarı harcamaları da ayrı ayrı yaparsınız

Kalabalık olunca en güzeli bir kişiyi cüzdan yapmak. Biz 3 aile tatile çıktığımızda öyle yapmıştık. Hesabı bölmemiz mümkün değildi çünkü. Sen onu yedin, ben bunu yedim durumu yoktu çünkü. Her öğünde bir sürü şey söylüyorduk ortaya, herkes yiyordu. Alkol de olduğu için bölmek zor. O yüzden herkes bana para verdi, ben cüzdan oldum. Ama biz 9 kişilik bir gruptuk. Siz sadece 2 kişisiniz. O yüzden her seferinde ikiye bölünebilir (içki masası kurulduysa mesela) veya duruma göre herkes yediğini ödeyebilir.

Ya bencw herşey dahil otele gidin. Uygun fiyatlı var Marmaris te falan herşey dahil. Başta fazla gibi gelir ama dışarıda yemek içmek daha pahalı olur. Biz öyle yapıcaz eşimle. Geri kalan dışarı harcamaları da ayrı ayrı yaparsınız
kalınacak yer çoktan ayarlandı
ama tekrar beraber tatile gidersek bunu da düşünürüz her şey dahil olayını yani

herkes kendi yolculuk biletini kendi cebinden aldı, konaklama masrafını da ikiye bölücez
tatil sırasında yeme içme gezme gibi masrafları nasıl en makul şekilde yapabiliriz diye düşündüğümde aklıma şu geldi
bi banka kartına eşit miktarda para atalım . mesela ben 2000 arkadaşım 2000 atsın ve tüm harcamalar o karttan olsun
bu sayede hem masraflar eşit bölünmüş olur kimseye hak geçmez hemde tatil sonunda bi bilanço çıkarabiliriz
arkadaşımla bugüne kadar hiç parayla ilgili sorun yaşamadık aramızda, hesap öderken buluşunca herkes kendi yediğini içtiğini öder
arkadaşımı çok severim ancak ikimiz de maaşlı çalışıyoruz zengin insanlar değiliz , kimseye yük olmayacak en temiz yöntem bu gibi geldi bana
Biz hep böyle yapıyoruz birlikte çıkılan tatillerde. Aksi halde 15 kişi tek tek hesap ödemeye, hesap yapmaya kalkınca oturduğumuz yerden yarım saatte kalkamayız. Kim daha pahalı yemiş kim ucuz yemiş az içmiş çok içmiş yok aramızda ama. Bize böylesi daha kolay geliyor.

Biz de en son 3 kız arkadaş tatile çıktık. Splid diye bir uygulama kullandık. Çok kullanışlı oldu. Oteli trenleri yemekleri hep farklı farklı kişiler ödedi. Sonunda uygulama kim kime ne kadar borçlu çıkardı. Tüm yemekleri falan eşit böldük biz. Yani bir akşam yemeği ben ödedim uygulamaya girdim hemen eşit böl diye. Tren biletlerini otobüs biletlerini başka arkadaş ödedi yine eşit böldü.
Siz iki arkadaş olduğunuz için daha kolay. Yemekleri hep sen öde mesela. Sonra kredi kartında ne tuttuysa direkt ikiye bölersiniz.

Ya işte üçün beşin hesabi deniyor ama ben üçün beşin hesabini tutan, tutmayı da seven biriyim. Oradan buradan üç beş kıstım, bayramda kendime üç buçuk bin liraya gidiş dönüş bilet aldım orta asya'ya gideceğim:) iki meze az yerim daha çok gezerim . Benim de zihniyetim bu.
O yüzden insanlarla gezmekten nefret ederim.
Fransa'da bir gün turdakilerin grubuna katilayim dedim. "Buraya gelmişken şuraya gidilir, meşhur bilmemneye gidilir, gelmişken şu yenir" diye diye benim beş güne ayırdığım bütçeyi "bir daha mı geleceğiz, şimdi yemeyecegiz de ne zaman yiyeceğiz" diye bir günlük yemeğe harcamaya niyetlendiler. Neden onlara ayak uydurayip "bir kere geleyim" ki. Daha az harcarim hep gelirim 😅
Benim sevgilim de aynı kendim gibi (pintilikse pinti). Euro harcanan pahalı bir yerde yaşıyor. Hiç dışarda yeme alışkanlığı yok. Çok çok çok nadir belki yılda iki üç kez o da kutlamalarda dışarda yer. Onda da zaten vejetaryen,genelde istemese de menüdeki uygun şeyi yemiş olur. Zaten alman usulünün bağrından geliyor, alman:) gittiği yerde de kimsenin hesabını ödemez:) Ama buradan tasarruf ettiği parayla dünyanın dört bir tarafına gider, gittiği yerlerde de tatillerde güzelce yer içer. Kendi ülkesinde ödeyeceği rakamın onda birini severek öder:)
Ya da kayak yapmaya gidince (çöp posetiyle kayiyoruz😂bence 500 liraya kiralanan simitlerden daha iyi) yanımızda ton balığı, domates ekmek götürüp sandviç yapmıştık, bir sürü su almıştık. çünkü kayak merkezi pahalı bir yer. Hiç hak etmeyen yemeğe kaç katını verip kalkana kadar doyduk bitti. Ertesi gün bir kutlamamiz vardı, onda güzel bir yere gitmiştik sakin sakin, geniş zamanda.
yani hem onu hem onu yiyebilir miydik? Tabii ki yiyebilirdik. Allah'a şükür paramız var. Ama tasarruf seviyoruz 😂
Tam bir Yengeç burcusunuz söylemeden geçemeyeceğim😬

Bizde arkadaşlarımla tatile çıkarken herkes eşit miktarda para koyuyordu zarfın içine, zarf bi kişide duruyordu ve nereye gidersek gidelim o zarfdan ödeniyordu (yeme içme müze vs), kişisel harcamalar hariç tabiki. Böylelikle kimse "ben mi ödesem o mu ödese" telaşına girmiyordu. Yani fikriniz çok yerinde.
Peki diyelim birisi İskender yemek istedi öbürü tavuk döner yemek istedi adaletsizlik olmuyor mu

kalınacak yer çoktan ayarlandı
ama tekrar beraber tatile gidersek bunu da düşünürüz her şey dahil olayını yani
evet hele alkol tüketiyorsanız çok daha iyi oluyor tabii duzgun bir otelden bahsediyorum bazı oteller su falan katıyor :) ne hesap ödeme derdi oluyor ne de giyinip kusanıp yeme derdi. sahilde deniz elbisenizi üstünüze alıp acık bufeye gidip yiyip icip geri denize gitmek falan cok daha rahat

evet hele alkol tüketiyorsanız çok daha iyi oluyor tabii duzgun bir otelden bahsediyorum bazı oteller su falan katıyor :) ne hesap ödeme derdi oluyor ne de giyinip kusanıp yeme derdi. sahilde deniz elbisenizi üstünüze alıp acık bufeye gidip yiyip icip geri denize gitmek falan cok daha rahat
Biz balayında gittik ultra her şey dahil'e. Çıkalım gezelim değil oturalım dinlenelim yiyelim içelim modunda bi tatil istemiştik, o kadar doğru bi tercih olmuştu ki. Kafeye girip bi şeyler yiyip para ödemeden çıkmak aşırı keyifli bi şeymiş :KK70:

Biz en yakin arkadasimla tatile ciktigimizda ya sirayla oduyoruz ya da parayi tek bir kiside topluyoruz. Ama tabii tatil anlayislarinizin benzer oldugunu dusunerek soyluyorum bunu, ben mesela tatilde iste su restaurantta yemek yemek yerine yanimiza yiyecek alalim falan diyen biriyle ya da menuden gidip en ucuz seyi secmeye calisan biriyle yapamam, boyle olursa zaten ortak butce fikri mantikli olmaz.

Alkol konusunda biz soyle yapiyorduk cok icen kisi butun hesabi oduyor, karsiliginda digeri de ertesi gunku ogle yemegini,kahveyi falan odeyip dengeliyordu bir sekilde.

Bence herkes kendi hesabını ödemeye devam etsin.
Atıyorum siz kahve içeceksiniz arkadaşınız çay,yada biriniz alkol içerken diğeriniz meyve kokteyli vs. Yemekte de belki arkadaşınız salata yiyecek siz et yiyeceksiniz. Asla eşit harcama yapmanıza imkan yok. Biz 4 kişilik bir aile dışarda yemek yediğimizde bizim bile aynı şeyi yediğimiz çok nadirdir. En son yerli bir burgercide eşim ıslak hamburger,ben çizburger,kızım spesiyal burger,oģlumda et ekmek bir burger yedi. Hepsinin de fiyatı farklıydı. Ancak spesifik pideci/lahmacuncu vb tek çesit satan bir yerde oturup aynı şeyi yiyebiliriz ,öyle yerlerde kalmadı gibi birşey.
En mantıklısı kendi hesabınızı ödemeniz,arkadaşınız da aynı şekilde kendi hesabını öder.
Kalacağınız otel vb yerin ücretini bölüsün tabi ama tek ödeyebileceğiniz herşeyi tek ödeyin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X