Artık psikoloji de kalmadi

Eminekendir

Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2017
79
226
24
Merhaba arkadaslar ben emine
17 yasindayim 173 boyunda ve 73 kiloyum eylul ayindan beri zayiflamaya kafami takmis durumdayim disaridan insanlar balik etli yada normal kiloda oldugumu kilomu gostermedigimi soylerler ama bana oyle gelmiyor oyle degil yani bence. Bir cok diyet denedim aylarca spor yaptim ve inanin hic kolay olmadi sabah kalkip yuryuse cikardim gelip ailemele kavga ederim çünkü izin vermiyorlardi gecip iceriye ağlardım. Sadece salatalik ve yogurtla haftalar gecirdim 8 kilo falan verdim 1 ayda yemeyerek icmeyerek ama diyeti biraktigim anda oyle bir goz acligi yasadim ki anlatamam en sevmedigim yemek bile muhtesem geliyordu. Doysam bile yemek yemeye devam ediyordum ve kendimi durduramiyordum bi lokma daha diye diye dunyayi yiyordum sonra agridan kivraniyordum. Bi haftada 3 kilo aldimbu sefer diyetisyene gittim bi haftada 3 kilo verdim ama sonra yine ayni seyleri yasadim geri aldim sonra tekrar diyet tekrar ver tekrar al kendimi ve psikolojimi cok yiprattim birde onceden benim iradem kuvvetliydi mesela ben onceden diyetimi hic bozmazdim biseyi yemicem dedigimde asla yemezdim hep istedigim kiloya ulasinca biraktim diyetimi ben ama simdilerde oyle degil irademde kalmadi kafamdaki dusuncelerimden biktim gobegi olan biri olmadim hic sadece cok yedigimde sisen bi karinaa sahibim ama simdi sismese bile gordugum seyle hissettim ayni degil sanki kocaman bir gobegim varmis gibi hissediyorum kafamdaki dusunceler artik beni yiyip bitiriyor biri beni kurtarsin diye bagirasim geliyor kilo vermek istiyorum hatta hastalanmak hastaliktan kilo vermek falan istiyorum artik cevremde oyle cok insan gordum hastalanıp zayiflayan insan buna imrenir mi ya ben imreniyorum. Psikolojik olarak pekte saglikli bi yapim yok. Onceden mutluydum ama simdi son 3 4 aydir kilo takintimi atlatamadgimdan dolayi hem mutsuz hemde huzursuzum biktim artik. Ne diyet yapacak gucum kaldi ne kendimi sevecek. Bir şeylerin duzenli olmasindan sıkıldım bi diyet programina uymaktan yoruldum. Bana saglikli zayifla uzman yardimi al demeyin onu yaptim ben bekleyecek sabrimda kamadi artik 2 hafta diyet sonucunda yine diyetimi feci sekilde bozup oturup ağladım. Ve verdigim tum kiloyu tekrar aldim. Tum emekler yine boşa. Bana yardim edin lütfen. Olmadi artik ölüm diyeti yapacagim. Size basit gelebilir ama hic öyle değil ben aylardir kafamdaki dusuncelrle cebellesiyorum beynimi kemiriyorlar aylardir aynaya bakip kendimin goril gibi görüyorum. Ben kendimi sevmiyorum artik sürekli kendime kizar haldeyim. Diyeti bozunca canimin istemedi seyi bile kendimi zorlayarak yiyorum sonra ağlıyorum. Niye bunu yapiyorum kendime bilmiyorum. Ama kendime tahammulum kalmadi uyuyup hic uyanmamak istiyorum. Hic yokmus gibi olmak istiyorum.

İradenizi ve sınırlarınızı çok fazla zorlamışsınız. Sonunda da resmen gözünüz dönmüş gibi patlama yaşıyorsunuz. Sabır da yorulur derler ya aynı şekilde irademiz de gereksiz yere kullandıkça tükenir. Bu şekilde kendinize yüklenmeye devam ederseniz, sinirleriniz daha çok yıpranır. Kendinize bu kadar yüklenerek bu kısır döngüden çıkamazsınız. Bu kaygı ve stres bozukluğuyla tabiki başarısız olursunuz. Öncelikle bu işin psikolojik boyutuna odaklanmanız ve mental olarak toparlanmanız lazım..

İradenizi ve sınırlarınızı çok fazla zorlamışsınız. Sonunda da resmen gözünüz dönmüş gibi patlama yaşıyorsunuz. Sabır da yorulur derler ya aynı şekilde irademiz de gereksiz yere kullandıkça tükenir. Bu şekilde kendinize yüklenmeye devam ederseniz, sinirleriniz daha çok yıpranır. Kendinize bu kadar yüklenerek bu kısır döngüden çıkamazsınız. Bu kaygı ve stres bozukluğuyla tabiki başarısız olursunuz. Öncelikle bu işin psikolojik boyutuna odaklanmanız ve mental olarak toparlanmanız lazım..
Dogru söylüyorsunuz psikolojimi duzeltmeliyim once :)

X