Artik uyumak istiyoruz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
korkuyorlar valla. ya o videoların biri bitince başkasına tıklıyorlar pek dikkat etmek mümkün olmuyor.
Evet ya biz eskiden kirkusuz büyüdük. Yoktu bizi korkutan seyler. Zaten herkese uzakta buyuyorlar yani bina da da arkadasi yok. Ama anasinifini cok seviyor. Ogretmenine de danistim. Zamani gelince onlara tablo vercem kendi odalarinda yattiklari gecenin sabahinda bir yildiz yaoistircaklar. Her sabah dedi. 30 yilduz olunca tabloyu bana getirsinler hediyeler oartiler yaoicaz falan dedi. Insallah ise yarar

Ben yatağın yanına yatak yapıp cocugu yanimda yatirirdim. Su "alışır" felan da lafları dinlemem. Başka kültürlerde bir arada uyumak gayet normal. Herkes helak olmaktansa öyle yapıp bir taraftan pedagogla görüşüp cocugun korkularini. Anlamaya çalışırım
Esim ve kayinvalidem otle yap diyor zaten . Ama ben kendi odası duruken nedenn nedenn diyorum. Ama bu gece sercem artik bizim odaya

Hazirsaniz anlatiyorum :KK53: siz kendinize onun odasinda yer yatagi yapacaksiniz, o yataginda yatacak, yarim saatten bir kalkip sizi kontrol edecek ve yatacak.. 3 gun sikintili gecer 4.gun deliksiz uyur.. 5. gun yataginizi kapiya yakin yere yapin, iki gun de o sekilde uyuyun.. sonra kolidora yapin yataginizi.. yani kiyin kiyin odadan disari cikin.. bir hafta sonra herkes odasina alisir.. bir arkadasim vermisti bu fikri, ama her gun duzenli olarak odasinda zaman gecirsin demisti.. gunduz odasinda oynadi, yataginda boyama yapti, odasina posterler asti, uyku oyuncaklari doldurdu etrafini.. aksam da ayisina sarildi uyudu.. bir hafta kadar sikintisi oluyor ama geciyor sonra.. tabi bir psikologa da sorabilirsiniz, gerci bana da bu fikri veren cocuk gelisimi uzmani bir arkadasimdi..

Bizde oyle yaptik odasi evdeki en guzel oda. Ama yatmiyor. Kayinvalidem ve eşim diyorki yatak odasina yatagin yanina döşek serin odanizda yatsin diyorlar napsam bilemedim

Ben olsam çocuğa açıklama yaparım.. Mesela kızım kendi yatağında uyuyan çocuklar daha iyi uyuyacakları için daha güzel olurlar.. Uykularını iyi alırlar.. Diye açıklarım.. Çocuğun durumunu bilmiyorum da beğendiği istediği bişey olabilir.. Kendi uyuduğunda daha iyi olacağına inanacağı..

İzlediği bir şeyler bilinçaltına girip onu korkutmuştur

renkli gece lambalarından alsanız kırmızı falan? Çok aydınlık olmasın tabi loş olsun belki kendini daha güvende hisseder

Kanepede uyuduğunda televizyon açık onu seyrederken mi uyuyor yoksa yine yanında sizi mi istiyor

Uyku arkadaşı mı edinseniz kızınıza? Ona sarılıp da yatsa, belki gerçekten korkuyordur belki de yanınızda yatmak istediği için bahane arıyordur. Bir de uyku ile ilgili kitaplardan alıp okuyabilirsiniz. Nette baktım da richard ferber in bir kitabına rastladım, okumadım. Ama belki okunup da referans alınabilir? Bir uzmanla da görüşmeniz iyi olur tabii...

Oğlunuz için de biraz istikrarlı olur ve meme vermezseniz bir süre sonra bırakacaktır diye düşünüyorum. Her kalktığında su verin, belki susuyordur. Ben öyle bıraktım gece emmelerini.

Hazirsaniz anlatiyorum :KK53: siz kendinize onun odasinda yer yatagi yapacaksiniz, o yataginda yatacak, yarim saatten bir kalkip sizi kontrol edecek ve yatacak.. 3 gun sikintili gecer 4.gun deliksiz uyur.. 5. gun yataginizi kapiya yakin yere yapin, iki gun de o sekilde uyuyun.. sonra kolidora yapin yataginizi.. yani kiyin kiyin odadan disari cikin.. bir hafta sonra herkes odasina alisir.. bir arkadasim vermisti bu fikri, ama her gun duzenli olarak odasinda zaman gecirsin demisti.. gunduz odasinda oynadi, yataginda boyama yapti, odasina posterler asti, uyku oyuncaklari doldurdu etrafini.. aksam da ayisina sarildi uyudu.. bir hafta kadar sikintisi oluyor ama geciyor sonra.. tabi bir psikologa da sorabilirsiniz, gerci bana da bu fikri veren cocuk gelisimi uzmani bir arkadasimdi..

Yalniz buyu tarifi gibi olmus ya :KK53: 3.gunun safaginda dort yol agzinda :KK70:

Ben o yaslarimi hatirliyorum, inanilmaz korkardim, oyle ki tuvalete giderken dahi aklim cikardi.
5 yas civari cocuklar soyut dunyayi kavramaya basliyor, ruhlar golgeler vs..
Korkuyorum demelerinin sebebi bu.
Yasadigim ulkede canavar karsiti spreyler satiliyor cocuklar icin mesela :)
Benim oglumda korkuyorum diyordu, ben careyi kucukle buyugu beraber yatirmakta buldum.
Esim nobette olunca bende yanlarina girip yatiyorum.

4 yaşına kadar büyük kızım bizimle yatardı artık yataga sığmaz olduk böyle olmucak kızlara oda ya yaptık

İlk zamanlar yatmak istemedi bizimle yatmak istedi dediği şey ise korkuyorum anne alışana kadar çoğu zaman kızımın yanında yattım yavaş yavaş alıştırdim

Babası da bende bu karardan vazgecmedik
Kızım bazen bu gün sizle yatsam dediğinde hayır kızım olmaz odadan yatmam gerekiyor dedik hep çok şükür odasın da yatıyor çok rahatım diyor

Benim de bı buçuk yaşında küçük cadım var gece o beni çok yoruyor sürekli emmeye kalkıyor ayagimda salla tekrar yatır uyut derken sabah oluyor hiç uykumu alamıyorum gündüz aynı şekilde çok düşkün bana sabır diyip duruyorum geçecek bu günler de inşallah zor ama geçecek

tablet? tel?
korkacağı birşey seyretmiş olabilir mi?
Kesinlikle size katılıyorum, aynı şeyi 8 yaşındaki kızımda yaşadım, disneyde çıkan korkunç çizgi filmlerini izledi ve kendi odasında gece korkuları başladı, 1 sabret 2 sabret... 3 de sabrımız taştı tabi.. bir anne olarak bir şekilde yola getirdim çok şükür :KK48:

Oğlunuzun memeyi bırakma zamanı gelmiş. Yavaş yavaş bıraktırın bence. İlk birkaç gece çok zor geçse de mutlaka alışacaktır. Kızınıza gelince benim kızımın da korkuları vardı psikologla hallettik. Hem de çok kısa sürede.

Benim büyük de kardeşi olduktan bir süre sonra geceleri sürekli bizim yatağa gelmeye basladi ki doğduğundan beri hep ayrı yatmıştı.Biz kardeş kiskıskançligi diye düşündük 2 çocuk ben birlikte yattık bir süre zamanla düzene girdi ama sizinki gibi korkuyorum demiyordu uzman desteği iyi olabilir

kızınızın odasını en başta farklı tonda dizayn edin, yeni bir ortama ihtiyacı olabilir
memeden kesme için ben meme ucune nar ekşisi sürmüştüm , anne bu piss diyip bir daha istemedi

oğlumun şu an 2,5 yaşında
odasını 16 aylıkken yeni eve taşınınca mecburen ayırdık, şimdi masallar eşliğinde uyuyor

Kesinlikle size katılıyorum, aynı şeyi 8 yaşındaki kızımda yaşadım, disneyde çıkan korkunç çizgi filmlerini izledi ve kendi odasında gece korkuları başladı, 1 sabret 2 sabret... 3 de sabrımız taştı tabi.. bir anne olarak bir şekilde yola getirdim çok şükür :KK48:

bizimkide yatmaya yatıyordu ama gece uyanınca pıtır pıtır geliyordu:) odayı abiyle paylaştığı için ilk yatışta sorun yoktu.

Bir sey olmus eskiden yatarken neden bu kadar ajite sekilde reddediyor. Neden korkmus ya da neye tepki bu pedagog cozer umarim.
Umarim. Bazi yansimalari bi seye benzetiyor. Odasinda cicek var gece buruna benziyor diyor falan. Cok korkuyor ya

Oo buiyiymis ya hemde hic denemedim acil esimle paylaşmaliyim bu fikri ve esine bi yatak yapmalıyım kizimin odasina. Hee ama soyle bisey var kizim.kendi yatagunda yatnayi bir sartla kabul ediyor babasina simsiki sarilip burun buruna uyumak. Once o yapisik ikizleri ayirmak gerek

bizimkide yatmaya yatıyordu ama gece uyanınca pıtır pıtır geliyordu:) odayı abiyle paylaştığı için ilk yatışta sorun yoktu.
Aman ağlamasınlar da pıtır pıtır gezsinler :ıslık: Büyüdükçe değil yanınızda uyumak, aynı odada bile oturmak istemiyorlar. Allah canlarına sağlık versin de, biz anne baba olarak kendimizden vazgeçeriz :KK19:

Ben olsam çocuğa açıklama yaparım.. Mesela kızım kendi yatağında uyuyan çocuklar daha iyi uyuyacakları için daha güzel olurlar.. Uykularını iyi alırlar.. Diye açıklarım.. Çocuğun durumunu bilmiyorum da beğendiği istediği bişey olabilir.. Kendi uyuduğunda daha iyi olacağına inanacağı..
Aciklama yapa yapa dillerimde tuy bitti desem az kalir yani. Neler neler anlatmadim kiii. Gunduz tamam annecim yaticam diyor ama gece olunca çığlık cigliga agliyor istifra edene kdar

Balli sutu kesin , ilk yapmaniz gereken sey bu
Ikincisi kiziniz tam korkularin basladigi yasta , bununla ilgili googleda biraz arastirma yaparsaniz zaten ne yapmaniz gerektigini gorursunuz
Ona kizmayin , tum cocuklar o devreden gecti siz de dahil olmak uzere
Dedigim gibi biraz google arastirmasiyla kizinizin korkusunun ustesinden gelebilirsiniz

Oo buiyiymis ya hemde hic denemedim acil esimle paylaşmaliyim bu fikri ve esine bi yatak yapmalıyım kizimin odasina. Hee ama soyle bisey var kizim.kendi yatagunda yatnayi bir sartla kabul ediyor babasina simsiki sarilip burun buruna uyumak. Once o yapisik ikizleri ayirmak gerek

Babasi alerji olsun bir kac gece, yan yana yatarsak bulasir ama ben sana elimi uzatayim oyle yatalim desin yerde yatarken yukari elini uzatsin.. sonra eli acisin, ayisini versin kendisi elini ceksin :) maymun ediyor cocuk milleti ama alisinca cok rahat edeceksiniz :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X