Bacaklarını İnceltmek İsteyenlerin Paylaşım Alanı

cecily tv8deki 06 nisanla 13nisan demşsn 13,06 2010 mu?ayrıca sadce bantla yapıyr dime plates topu almaya gerek varmı

Evet doğru 06 Nisan 2010 ve 13 Nisan 2010 tarihli videolar.Sadece bantla yapılan hareketler mevcut; top almaya gerek yok.Top kullanımı genelde 2 haftada 1 falan oluyor programda zaten o günde sadece topla yapılan hareketler uygulanıyor.Kolay gelsin...

Kızlar selam herkese.cecily sanadna ayrıca teşşkr ederiz çok güzel bir knouya deginmişisin bütün yazılanalrı okudum aynı sorun bendede var ya üst bacaklrım kaldn alt bacakrlmda sorun yok ince hatta.ama işte üst bacaklrım çok kalın platesle gerçekten incelyrmu ve ilal spor salonuna gtmek gerekrmi yani o videoalrı izlesek ve yapsak yeterli olurmu?ayrıca ben Beymende çalşıyorum geçen gun bir kadın müşteri geldi ve 50yaşdıanymş ama o biçim fizik var çok güzeldi bend edi 15yaşımdan beri sürekli yeşil çay ve spor yapyrm demşti gerçekten yeşil çayda etkiliymiş yag yakımında

Kesinlikle spor salonuna gitmeye gerek yok.Mesela, ben iki sene önce zaman geçirmek için bütün yaz bir spor salonuna fitness'a gitmiştim ama vücudumun bacak bölümünde ya da genelinde gözle görülür bir değişiklik olmamıştı.Ayrıca belirtmek isterim ki bir insanın görünüşündeki zayıflığın tartıdaki rakamla hiç alakası yok.Mesela incecik, sımsıkı bir vücuda sahip birisi bazen sizden kilo olarak daha fazla çıkabiliyor.Misal; ben konuştuğum çoğu kişiye kilomu söylüyorum bana "şaka yapıyor olmalısın, ben senden 2 kilo daha zayıfım ama daha kilolu duruyorum bu nasıl oluyor şimdi" falan diyorlar.Bu durumun açıklaması sıkı vücut sahibi olmakla zayıf olmanın farklı şeyler olmasıdır.Ayrıca verdiğiniz kilonun yağdan mı kastan mı gittiği çok mühim eğer kas değeri azalıyorsa gittikçe daha halsiz,yorgun,bitkin olursunuz ve verdiklerinizi hızla geri alırsınız.Benim görünüşümle kilomun farklı olması bu değerlere dikkat ediyor olmamdan ileri geliyor galiba; çünkü yağ,kas,su,kemik analizi yapan elektronik tartı ile bunun bilincinde hareket ediyorum.Bu konuya değinmemin sebebi bölgesel yağları ertitmeye çalışırken kesinlikle bilindik zayıflama klişelerinden arınmak gerekir çünkü bu apayrı bir uygulamadır.Uzun lafın kısası sadece videoları uygulayarak etkili sonuçlar alacağını garanti ediyorum daha fazla bir şey yapmaya gerek yok.Sadece tek gereken azimli olmak peşini bırakmamak çünkü özellikle "ham" tabir edilen vücutlar uyum sağlayana kadar çok zorlanıyor ama alıştıktan sonra inanın bana o yağların yakımı sırasındaki çekilen acı size o kadar tatlı geliyor ki bir nevi mazoşist olup çıkıyorsunuz.Spor sırasında asla bir daha yapmam derken sonuçları gördükçe kendiniz tekrar tekrar yapmak isteyeceksiniz.
Yeşil çay konusunda da katılıyorum.Benim 7. sınıftan beri yeşil çay içme alışkanlığım var ve özellikle bol sıvı tüketilen bu günlerde yeşil çay içmenizi tavsiye ediyorum sindirim açısından kolaylık sağlıyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor...

bak sürekli koşu yap hergün düzenli olarak koşu yap ve basen yapacak şeylerden uzak dur 40 gün boyunca

teşekkürler canım ,
yerimseniben

Merhaba.Özel mesajını aldım; ancak sitedeki mesaj sayım 50'nin altında olduğu için özel mesaj atmaya iznim yok ben de soruna bu şekilde cevap vermeye karar verdim.
Şimdi senin durumuna özel bir hareket programı belirtiyorum: öncelikle 21 Nisan 2010 tarihli video senin için ideal.Bu videodaki ilk 21 dakikada bulunan hareketlerin hepsi bacak sıkılaşması için birebir; yalnız hareketleri olabildiğince ara vermeden tempolu bir şekilde yapmanı tavsiye ederim çünkü bu şekilde kan dolaşımı sağlanır, çalıştırdığın bölge incelir ve selülitler ortadan kalkar.Bu 21 dakikaya ek olarak videoyu izlediğinde göreceksin topukları birleştirip ileri ittiğin hareketin bir diğer şekli topukları birleştirip tam dik yukarı itmektir bu videoda yer almasa da diğer videolarda olan bir hareket çok etkili bunu da yapmayı unutma.Yine baçak içleri için videoda 24. dakikada yer alan lastiği ayak bileklerine geçirdiğin hareket ve 33. dakikadaki yüz üstü yatarak bacakları iki yana açıp kapama hareketi gayet etkili.Ayrıca basenler demişsin onlar için de 25. dakikadaki lastiği dizlerine geçirdiğin yukarı aşağı ve çevirme hareketleri çok iyi.Bu özellikle belirttiğim hareketler dışında videodaki diğer hareketler basen ve kalça sıkılaşması için olan gayet etkili hareketler ayrıca tavsiye ediyorum.Kolay gelsin...

merhaba cecily...ben de aldım lastik...delta mavi aldım...yazdıklarını okudum videodaki hareketleri yapıyorum ama nasıl bi düzene oturtucağımı pek anlamadım..yani bazı hareketleri önceden yapıyorum ilk baştakileri sonra yaptığım da oluyo..unutuyorum aklıma sonradan geliyo ondan...

benim sorunum basenler çok az ama ben gitsin istiyorum..bi de bacaklarım incelsin sıkılaşsın kalça da şekle girsin istiyorum bundan çok muzdaribim:çok üzgünüm:
boyum da kısa bacaklar da biraz kalın olunca kötü oluyo iyice kısa görünüyorum...

videoyu kaç kez izledim...bilg ses yok benim ve video da akmıyo..kendim ilerletiyorum çok zor oluyo ama yapıcak bişey yok:çok üzgünüm:

demin bi arkadaşa söylemişsin bana da bi program sunabilirsen minnettar olurumyerimseniben

merhaba cecily...ben de aldım lastik...delta mavi aldım...yazdıklarını okudum videodaki hareketleri yapıyorum ama nasıl bi düzene oturtucağımı pek anlamadım..yani bazı hareketleri önceden yapıyorum ilk baştakileri sonra yaptığım da oluyo..unutuyorum aklıma sonradan geliyo ondan...

benim sorunum basenler çok az ama ben gitsin istiyorum..bi de bacaklarım incelsin sıkılaşsın kalça da şekle girsin istiyorum bundan çok muzdaribim:çok üzgünüm:
boyum da kısa bacaklar da biraz kalın olunca kötü oluyo iyice kısa görünüyorum...

videoyu kaç kez izledim...bilg ses yok benim ve video da akmıyo..kendim ilerletiyorum çok zor oluyo ama yapıcak bişey yok:çok üzgünüm:

demin bi arkadaşa söylemişsin bana da bi program sunabilirsen minnettar olurumyerimseniben

Durumunu gayet iyi anladım.Şimdi, üstte ayrıntılı olarak açıkladığım program senin durumun için de gayet uygun.Buna ek olarak sen kalça şekillendirme üzerinde durmuşsun o nedenle 24 Aralık 2009 tarihli videoyu indirmeni tavsiye ediyorum; o videodaki tüm hareketler kalça içindir ve inanılmaz etkili hareketlerdir.Yalnız hareketleri yaparken daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi doğru nefes çok önemlidir, hareketi yaparken nerede nefes alıp nerede nefes verileceğine çok dikkat etmeli; ayrıca hareketler çok sayıda ama yanlış yapılmaktansa; az sayıda ama doğru ve kaliteli bir şekilde yapılmalıdır.Son olarak videodaki sorunun sebebi nedir acaba?Belki ben bir program önerebilirim çünkü hareketleri sağlıklı yapabilmen için ses ve görüntü açısından sorunsuz bir video elde etmen senin için daha iyi...

Merhaba.Özel mesajını aldım; ancak sitedeki mesaj sayım 50'nin altında olduğu için özel mesaj atmaya iznim yok ben de soruna bu şekilde cevap vermeye karar verdim.
Şimdi senin durumuna özel bir hareket programı belirtiyorum: öncelikle 21 Nisan 2010 tarihli video senin için ideal.Bu videodaki ilk 21 dakikada bulunan hareketlerin hepsi bacak sıkılaşması için birebir; yalnız hareketleri olabildiğince ara vermeden tempolu bir şekilde yapmanı tavsiye ederim çünkü bu şekilde kan dolaşımı sağlanır, çalıştırdığın bölge incelir ve selülitler ortadan kalkar.Bu 21 dakikaya ek olarak videoyu izlediğinde göreceksin topukları birleştirip ileri ittiğin hareketin bir diğer şekli topukları birleştirip tam dik yukarı itmektir bu videoda yer almasa da diğer videolarda olan bir hareket çok etkili bunu da yapmayı unutma.Yine baçak içleri için videoda 24. dakikada yer alan lastiği ayak bileklerine geçirdiğin hareket ve 33. dakikadaki yüz üstü yatarak bacakları iki yana açıp kapama hareketi gayet etkili.Ayrıca basenler demişsin onlar için de 25. dakikadaki lastiği dizlerine geçirdiğin yukarı aşağı ve çevirme hareketleri çok iyi.Bu özellikle belirttiğim hareketler dışında videodaki diğer hareketler basen ve kalça sıkılaşması için olan gayet etkili hareketler ayrıca tavsiye ediyorum.Kolay gelsin...
sağol tatlım tavsiye ettiğin videoyu indirip başlayacağım:1hug:

Durumunu gayet iyi anladım.Şimdi, üstte ayrıntılı olarak açıkladığım program senin durumun için de gayet uygun.Buna ek olarak sen kalça şekillendirme üzerinde durmuşsun o nedenle 24 Aralık 2009 tarihli videoyu indirmeni tavsiye ediyorum; o videodaki tüm hareketler kalça içindir ve inanılmaz etkili hareketlerdir.Yalnız hareketleri yaparken daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi doğru nefes çok önemlidir, hareketi yaparken nerede nefes alıp nerede nefes verileceğine çok dikkat etmeli; ayrıca hareketler çok sayıda ama yanlış yapılmaktansa; az sayıda ama doğru ve kaliteli bir şekilde yapılmalıdır.Son olarak videodaki sorunun sebebi nedir acaba?Belki ben bir program önerebilirim çünkü hareketleri sağlıklı yapabilmen için ses ve görüntü açısından sorunsuz bir video elde etmen senin için daha iyi...

çok teşekkü ederim...a.s.

bilg driver yokmuş ve format atılması gerekmiş..yapıcak biri de yok..ondan ses yok işin garibi hareket de etmiyo video..bunun sebebini bilmiyorum..fareyle hareket ettiriyorum ben de...:çok üzgünüm:

bütün hareketleri tek tek yazdım cecily...ve güç harcarken nefes veriyorum...doğru mu yapıyorum bilmiyorum ama yapmam lazım daha geç kalmadan...bi deniyim artık napayım.....:KK43:

bütün hareketleri tek tek yazdım cecily...ve güç harcarken nefes veriyorum...doğru mu yapıyorum bilmiyorum ama yapmam lazım daha geç kalmadan...bi deniyim artık napayım.....:KK43:

Evet doğru, güç harcarken nefes verilir.Bu arada videoyu tv8 sitesinin dosya indir bölümünden indirdiysen başka yöntem kullanabilirsin, mesela "FLV Player" adlı programı indirebilirsin bu program internetten indirilen videoların görüntülenmesini sağlıyor.Bu programı indirdiğin zaman internetteki örneğin tv8'deki video'yu oynattığın zaman sağ üstte mavi yeşil bir kutucukta bu videoyu indir yazısı çıkıyor bu şekilde indirirsen belki video sorunsuz çalışabilir.Eğer olmazsa da moralini bozma dediğin gibi asla ertelememek gerek sen not aldığın gibi egzersizlere başla mutlaka faydasını görürsün.Kolay gelsin...

Öncelikle pilates bandı ve yaptığım hareketler hakkında gerekli bilgiyi bu forum başlığının 3. sayfasının en sonundaki yazdığım mesajda bulabilirsiniz.Pilates bandı markası,fiyatı,ideal sertlik derecesi vesaire.Önerdiğim hareketlerin tarifi ve nereden izleyebileceğinizi veya indirebileceğinizi bu mesajda belirttim.
Ayrıca sizleri yeni gelişmelerden haberdar edeyim hanımlar.Öncelikle kalça ve basen bölgesinde sorunları olanlara TV8 internet sitesindeki pilates videoları sayfasındaki 24 Aralık 2010 ve 21 Nisan 2010 videolarındaki hareketleri şiddetle tavsiye ediyorum.Bu hareketleri fazla değil sadece 1 hafta boyunca hergün uygularsanız muhteşem sonuçlar alacağınızı garanti ederim. Mesela bir gün 24 Aralık diğer gün 21 Nisan tarihli videoyu uygulayın sıkılaşmayı hem dokunarak hem de aynada göreceksiniz.Aynı zamanda 21 Nisan tarihli videonun ilk bölümündeki stretch bandı eşliğinde yapılan bacak hareketleri tamamıyla bacakları sıkılaştırmaya yönelik.(Ek olarak özellikle bacak sıkılaşması için en hızlı sonuçları almanız için stretch bandı kullanmanızı öneririm, mesela bantsız 5 kere yapılan aynı hareket bantlı 1 kere yapmaya eşit oluyor bunu bantla uygulayanlar aradaki farkı görecektir eminim).Karın bölgesi için ise 15 Nisan 2010 tarihli videoyu tavsiye ediyorum.
Umarım herkes istediği sonuçlara en kısa sürede ulaşır hanımlar temnnim budur.Sormak istediğiniz başka sorunuz olursa çekinmeyiniz lütfen ben burada olacağım.Herkese kolay gelsin...

canım bende pilates stretch band aldım sordugum da orta derece dedi aldıgım yer zaten en cok bu talep ediliyormus.ama rengi turunucu...artı ben bu tv8 deki videoları indiremiyorum.daha dogrusu üyelik aktive mailim gelmiyor..anlamadım gitti.indirip calısmak istiyorum..henüz baslamadım..önce videoları indirip önümüzdeki ayın basın da baslamayı düsünüyorum...sınavlarım var suan :bilmiyorumkismile nasıl üye olmustun sen tv8 sitesine :nazar: cevabını bekliyorum tatlım....herkese bol sans....:enbuyukkk:

canım bende pilates stretch band aldım sordugum da orta derece dedi aldıgım yer zaten en cok bu talep ediliyormus.ama rengi turunucu...artı ben bu tv8 deki videoları indiremiyorum.daha dogrusu üyelik aktive mailim gelmiyor..anlamadım gitti.indirip calısmak istiyorum..henüz baslamadım..önce videoları indirip önümüzdeki ayın basın da baslamayı düsünüyorum...sınavlarım var suan :bilmiyorumkismile nasıl üye olmustun sen tv8 sitesine :nazar: cevabını bekliyorum tatlım....herkese bol sans....:enbuyukkk:

Merhaba.Öncelikle her markanın bant renkleri değişik olabiliyor; örneğin bir markanın orta derecesi maviyken başka markanın en yüksek derecesi mavi olabiliyor.Aldığın yerden sana bu şekilde bilgi verdilerse sorun yok demektir.Video indirme konusunda da ben tv8'in internet sitesindeki videoları dosyaları indir butonundan indirmedim;çünkü hem üyelik aktivasyon sorunları var hem de indirilen videolarda sorun yaşanabiliyor.Benim indirme yöntemim "FLV Player" adlı bir program aracılığıyla oldu.Nasıl olduğunu bir üst mesajımda anlattım oradan bakabilirsin istersen; ama yine bir sorunun olursa sorabilirsin.Bu arada sınavlarında başarılar diliyorum...

Merhaba.Öncelikle her markanın bant renkleri değişik olabiliyor; örneğin bir markanın orta derecesi maviyken başka markanın en yüksek derecesi mavi olabiliyor.Aldığın yerden sana bu şekilde bilgi verdilerse sorun yok demektir.Video indirme konusunda da ben tv8'in internet sitesindeki videoları dosyaları indir butonundan indirmedim;çünkü hem üyelik aktivasyon sorunları var hem de indirilen videolarda sorun yaşanabiliyor.Benim indirme yöntemim "FLV Player" adlı bir program aracılığıyla oldu.Nasıl olduğunu bir üst mesajımda anlattım oradan bakabilirsin istersen; ama yine bir sorunun olursa sorabilirsin.Bu arada sınavlarında başarılar diliyorum...

tesekkür ettim canım benim sende ögrenciydin sanırım aynı dileklerimi iletiyorum....dur bakalım bide onu deneyelim.....insallah hersey güzel olacak....opuyorumnanaktan cok umutlu ve azimliyim....zaten bu forum benim için bulunmaz bir hediye hep istemişimdir bu şekilde rahatlıkla bilgi alısverişi yapabilecğim bir ortam...burası tam isabet oldu...iyi geceler diliyorum canımm insallah sayende seneler sonra düzügün bi fiziğe sahip olacagım...:enbuyukkk:

Evet doğru, güç harcarken nefes verilir.Bu arada videoyu tv8 sitesinin dosya indir bölümünden indirdiysen başka yöntem kullanabilirsin, mesela "FLV Player" adlı programı indirebilirsin bu program internetten indirilen videoların görüntülenmesini sağlıyor.Bu programı indirdiğin zaman internetteki örneğin tv8'deki video'yu oynattığın zaman sağ üstte mavi yeşil bir kutucukta bu videoyu indir yazısı çıkıyor bu şekilde indirirsen belki video sorunsuz çalışabilir.Eğer olmazsa da moralini bozma dediğin gibi asla ertelememek gerek sen not aldığın gibi egzersizlere başla mutlaka faydasını görürsün.Kolay gelsin...

tamam dediğin programı indirticem vereliniortak

ben bilmiyorum da...:1no2:

başladım..3 gün oluyo bugun...inanırmısın cecily dizimin üstü sıkılaştı:lepi:

sana çok teşekkür ederim.. internette araştırsam bulurdum belki pilates yapmayı ama yardımcı oldun inandırdın ya beni inan çok teşekkür ederim... vereliniortak burda yazılarını okumasaydım yapmaya başlamazdım pilatese...:Saruboceq:

kızlar baştan sona okudum cecily arkadaşa çok teşekkürler söylediği videonun birini indirdim gerçekten işe yarıyo gibi.bu strech bandını gg de 3.80e buldum hatta aynı satıcıdan birde termal sauna şort aldım. ürünler geldi.strech bandını 3.80 ealdım.çok ucuz .tabi kaliteli değil. ama işimi şimdilik görüyo gibi.termal şorta da lut gölü tuzu dahil 20 küsür lira gibi bi para verdim.aslında onun normalide pahalıydı ama gözümü karartıp istedim belki orjinali değil ama spor yaparken müthiş terletti yani işimi gördü.bant arıyanlar için paylaşmak istedim.

Son düzenleme:
cecily verdiğin bilgiler çok iyi. Daha denemiş olmasam da bugün pilates bandı siparişini verdim birkaç güne gelir umarım. Çok umutluyum fayda görenleri okudukça daha da hevesleniyorum. Yardımların için teşekkürler..

cecily ne kadar teşekkür etsem azdır çok sagol verdigin cevaplar için.ayrıca dün yag ölçümü ve kiloyu ayrı tartan biryere gittim benm yaşm 23 kilom 55 boyumda 164 ve bendeki 42.4 çıktı 70-80 yaşındaki kadında olması gerek yag mikatıymış ya siiznkler nasıl ??kilom yok ama yag çok var heralde genetik birşey bu bana kalsa çünkü öylr fazla etli yaglı şeylede yemiyorum gerçi

cecily ne kadar teşekkür etsem azdır çok sagol verdigin cevaplar için.ayrıca dün yag ölçümü ve kiloyu ayrı tartan biryere gittim benm yaşm 23 kilom 55 boyumda 164 ve bendeki 42.4 çıktı 70-80 yaşındaki kadında olması gerek yag mikatıymış ya siiznkler nasıl ??kilom yok ama yag çok var heralde genetik birşey bu bana kalsa çünkü öylr fazla etli yaglı şeylede yemiyorum gerçi

Çok iyi yapmışsın; senin adına çok sevindim.Daha önceki mesajlarımda bahsettiğim gibi kişinin vücudunu tanıması ve bu noktadan hareket ederek sağlıklı adımlar atması sonucu kalıcı çözümler elde etmesi en mantıklısı.Aşağıdaki tabloda kişilerin yağ oranları dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmış.Benim değerlerim: Kas: %78.6 Yağ: %22.4 şeklinde...Sana tavsiyem internetten kas yapıcı bir beslenme şekli araştırman yönünde; çünkü yağ oranı bu derece riskli gruba giren kişiler halsizlik, yorgunluk gibi sorunları hayatlarında sıklıkla yaşıyorlar maalesef vücut direncini çok kolay yitirebiliyor bu gibi durumlarda; ama çok geç olmadan bunun farkına varman en iyisi olmuş çünkü özellikle orta yaşlardan sonra vücut yağ yakımını yani metabolizmayı yavaşlattığından bunun telafisi de bir o kadar zor olurdu diye düşünüyorum.Kolay gelsin...
NOT:KK43:Aşağıdaki tabloyu hizalamama rağmen bitişik olarak görüntüleniyor maalesef; ama hala anlaşılır durumda neyse ki :-)

ERKEK KADIN ORANLAR
% 2-4 % 10-12 Minimum oran
% 13-17 arası % 21-24 arası Normal sağlıklı beden
% 18-25 arası % 25-31 arası Kabul edilebilir sınır
ERKEK KADIN RıSK FAKTÖRÜ
% 20 den düşük % 27 den düşük Risk taşımıyor
% 20 - 25 arası % 27 - 32 arası Potansiyel-zayıf risk
% 25 - 30 arası % 32 - 37 arası Orta derecede riskli
% 30 üzeri % 37 üzeri Yüksek risk

Son düzenleme:
cecily benim merak ettiğim bir şey var. Ebru şallı'yla pilates videolarındaki tüm hareketleri yapmak zorunda mıyız? sadece pilates bandıyla olanları yapsak acaba işe yaramaz mı? ben bugün başladım, spora çok uzak biri olduğum için çok zorlandım sanırım. gözüm korktu birden. sadece pilates bandıyla olan hareketleri yapsak olmaz mı??

cecily benim merak ettiğim bir şey var. Ebru şallı'yla pilates videolarındaki tüm hareketleri yapmak zorunda mıyız? sadece pilates bandıyla olanları yapsak acaba işe yaramaz mı? ben bugün başladım, spora çok uzak biri olduğum için çok zorlandım sanırım. gözüm korktu birden. sadece pilates bandıyla olan hareketleri yapsak olmaz mı??

Tabi ki hareketlerin hepsini yapmak gibi bir zorunluluk yok; pilates bandı ile yapılan hareketler en etkili ve zorlayıcı olanlarıdır yani kısa sürede gözle görülür sonuçlar bu hareketlerle elde edilir.Sana tavsiyem başlangıç olarak sadece bant ile yapılan hareketleri yapabilirsin daha sonra vücudun spora yatkınlaştıkça diğer hareketleri ekleyebilirsin.Hareketlerin işe yaramaması gibi bir durum söz konusu değil o konuda içini rahat tutabilirsin; Ebru Şallı'nın videolarının ortalama 39,40,41 dakika olmasının sebebi ideal sürenin veya hareket süresinin o olması değil sadece programın formatı öyle.O nedenle önce bireysel olarak tek tek hareketlere alış daha sonra 40 dakikalık videonun temposuna erişince (inan bana videoyu baştan sonra hiç dinlenmeden yapabilecek seviyeye geliceksin) o zaman tavsiye ettiğim videolardaki tüm hareketleri yapmanı şiddetle öneririm; çünkü hepsi bir harika...Bu arada videodaki 5 temel hareketi(ısınma hareketini) her pilates başlangıcı yapmayı unutma çok değil herbirini 5-6 kez yapman yeterli maksat direk ağır hareketlerden başlayarak vücudu sakatlamamak.Olumlu sonuçları en kısa sürede alman dileğiyle.Kolay gelsin...

X