Bakıcı derdi

The Winchesters

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Mart 2015
3.983
7.131
Hanımlar merhaba.

Son eklemeyi buraya yapayım.
Bakıcıyı arayıp belirli şartlardan dolayı (bizimle alakalı) elinde başka fırsatlar varsa değerlendirmesini, bizi beklememesini söyledim. Direkt seninle çalışmayacağız diyemedim, ama anlamıştır diye düşünüyorum. Tabii ki bir haftalık ücretini de banka yoluyla eşim eşine yollayacak, kadının banka hesabı yokmuş.) Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Biraz uzun oldu, nasıl kısaltabilirim bilmiyorum inanın ki. Sabredip okuyanlara çok teşekkür ederim şimdiden. :)
Kamuda memurum. 14.5 aylık bir oğlum var. Yakın zamanda işe dönmem gerekiyor, ekonomik sebeplerden ötürü. bir bakıcı ile anlaştık, bu hafta başında başladı. Ben de evdeyim tabii bu arada, alıştırma süresini bir ay olarak düşündük. Bakıcı ile bebek bakımı+ temizlik olarak anlaştık. (Oğlumun gündüz uykusu toplamda 4 saat kadar, o uyurken rahatlıkla temizlik yapıyorum ben.) bu arada bakıcı 30lu yaşlarında.

Şuraya bir ekleme yapayım, çocukla ilgilenirken temizlik yapmaması yönünde mesaj geldi baya. Ben de aynı düşüncedeyim. Ama kendisi yapmak istediği ve oğlum da gün içerisinde baya uzun uyuduğu için tamam dedim. Ama sanırım hata etmişim. Mesajlardan bunu anladım, teşekkür ederim.

Bakıcı ile 8.30-17.00 anlaştık ancak Hem ilk hafta olduğu için, oğlum 9-9.30 gibi uyuduğu için hem de pat diye saat 8.30da bakıcının gelişine uygun hazırlanamayacağımız için bakıcı ilk gün öğleden sonra geldi. Sonra sonra saatlerini biraz erkene çektik. Bugün 10.30da gelmesi gerekiyordu ama 10.15te hastanede olduğunu,1 saat geç geleceğini söyledi. Mesajı da "hastanedeyim, 1 saat sonra gelirim." şeklinde. Gıcık oldum. Yaptığı emrivaki çünkü, ben de bu tarz şeylerden hiç ama hiç hoşlanmam. Zaten geç geliyorsun kadın, git saat 9da muayene ol, yaptığın ayıp yani. Hadi olmadı mı, önceden söyle ben hastaneye gideceğim diye, sana neden diyen olmaz ki. Sağlık sonuçta, gıkım çıkmaz. Neyse, 11de geldi. Oğlum da o esnada uyuyordu. Ben de başka odada bir işle uğraşıyorum, gitmiş oturma odasında oturmuş. Baya bir bekledim gelmedi, gittim çağırdım. Bulunduğum yere gelebilecekken, geçip süs bebek gibi içeride oturması bana çok garip geldi açıkçası. Bu takıldığım ikinci nokta. Bu arada eşim öğlenleri eve gelir yemeğe, 11.30da alt katı (salon+mutfak) süpürelim iki kişiyiz hemen biter dedim, eşimin gelmesine 1 saat vardı aşağı yukarı. Kendisi ben süpüreyim dedi, tamam dedim, nasıl temizlik yaptığımı da anlattım. Bu kısa sürede yaptığım gözlemler de şöyle: yeri siliyor mesela ama yalap şalap, çoğu yer ıslanmıyor bile. Viledayı da düzgün sıktırmamış, değdiği yerler ıslak ıslak. Ha bir de viledayı temizlerken suya batırıp çıkarıyor sadece (ben içerisinde biraz sallar ve güzelce sıkarım). Süpürmeden önce yerde ne varsa toplarım, alınacak bir şey değilse çeker altını silerim. Eğer temizlik de yapacaksa ki ona göre fazla para veriyorum, bence düzgün yapmalı. Ben salonu ve mutfağı sil süpür, koltuk çek, toz al işini yarım saatte yapabiliyorum ortalama, hadi olsun bir saat. ucu ucuna yetişti, zaten yarısında da oğlum uyandı. (Ev dubleks, giriş kat büyük değil, hemen halledilebiliyor) Ha bir de çocuk koltuğun üzerine çıkıyor, dönüp bakmıyor bile (bu arada ben süpürüyorum o telefonla konuşuyordu), ki ben ilk gün söyledim kendini atabilir bırakmayın indirin diye.
Öğlen biraz eşimle konuştum ama detaylı anlatamadım, o da dinlemek istemedi zaten. Hoşuna gitmediyse gelmesin, bir sene bir şekilde idare ederiz diye kestirip attı. Benimse biraz daha sakin düşünmeye ve öyle karar vermeye ihtiyacım var.
Eşimle konuştuğumuzda eşimin söylediği "bir haftadır geliyor, bir numarasını görmedim. Ben geliyorum çocuk benim kucağımda" Oldu. O benden daha objektif gözlemcidir, ben detaylara takılırım, taktım mı da takarım çünkü. Bir de eşim belki senden çekiniyordur dedi. Biraz sert bir yapım vardır, ben yumuşak söylediğimi düşünürüm ama insanlar çok sertsin der mesela. Ama bana göre yumuşak yani. :)

Yani kısaca, sanki biraz pasif ve eli ağır gibi geldi bana. Hastane mevzusu da beni biraz irrite etti açıkçası. Söyleme şekli yani. Çalışma şartlarının da çok iyi olduğunu düşünüyorum. Haftaiçi 8.30-17.00, haftasonları tatil, resmi tatillerde gelmeyecek. Benim verdiğim ücretle 7-18 ve cumartesi günü dahil, resmi tatil olmadan çalışıyorlar genelde, piyasa araştırmam da öyle gördüm en azından.

Şimdi ben ne yapayım hanımlar? Ne düşüneyim? Bana biraz yol gösterin lütfen, acil karar vermem gerekiyor... Abartıyor muyum acaba?

Son düzenleme:
Hem temizlik hem bebek bakımını hakkıyla yapacak birini bulmak çok zor .Temizliği sizin gibi yapmasını beklemeyin bence ,bebeğe dikkat etmesi daha önemli .bebk uyurken de bir iki şey yapsa yeter .Anlatımınıza gire siz bu bakıcıya yol verirsiniz :) yeni bulduğunuz ile ona göre konuşup anlaşın derim .

Bakıcıyı ayrı, temizlikçiyi ayrı tutun. Bakıcı ve çocuk aynı anda nasıl olabiliyor? Bakıcı temizlikten çocuğun gelişimine katkı sağlayamaz üzgünüm.
Çocuğun gelişimi, sosyolojik çevresi, değişimi, iletişimi açısından bakıcının eğitimli olması gerek. Düm tek uyutuyum, yediriyim, içriyim olmaz. Gelişim çok önemli. Haliyle temizlikte işin işine girerse çocuk gelişimde zorlanabilir.
Değiştirin ve ayrı ayrı düşünün.

Sorumsuz ve dikkatsiz. Temizligi bi kenara bırakalm gözü herzaman çocukta olmalı. Ayrıca işi için 1 gün önceden izin almalı belki siz müsait değilsiniz ve çocuğu bırakmanz gerekiyor. Yada düzgünce arayp söylemeli acil hastaneye gitmem gerekti diye. Memur gbi zTen izinleri falan sundugunuz şartlarda daha iyi bakıcı bulablrsnz

Bakıcıyı ayrı, temizlikçiyi ayrı tutun. Bakıcı ve çocuk aynı anda nasıl olabiliyor? Bakıcı temizlikten çocuğun gelişimine katkı sağlayamaz üzgünüm.
Çocuğun gelişimi, sosyolojik çevresi, değişimi, iletişimi açısından bakıcının eğitimli olması gerek. Düm tek uyutuyum, yediriyim, içriyim olmaz. Gelişim çok önemli. Haliyle temizlikte işin işine girerse çocuk gelişimde zorlanabilir.
Değiştirin ve ayrı ayrı düşünün.

Doğru söylüyorsunuz. Oğlum uzun uzun uyuyan bir bebek olmasa ben de temizlik işine tamam demezdim zaten. Bir uyudu mu en az 2 saat uyur. O iki saate de haftada bir banyo temizliği sil süpür yapılabilir diye düşünüyorum. Hani benim beklentim her gün temizlesin pırıl pırıl olsun da değil. Kendim de zaten temizliği günlere bölüyorum, atıyorum haftada bir kez çekyat çekerim, onun dışında her gün şöyle bir süpürürüm (5dk sürüyor), haftada bir gün banyo temizlerim. E bakıcının da yapacağı başka bir şey kalmıyor aslında bakınca. Oğlum uyuduğu sürece o da boş boş oturmasın istiyorum açıkçası, çünkü oğlum çok yaramaz insanı yoran çocuklardan değil. Sakindir, güzelce oynar, yormaz. Bugün böyle olunca acaba sadece oğluma baksa temizliğe başkası mı gelse dedim ki akşamları yarım saatimi ayırsam ben de yapabilirim yani.

biri hem bebek bakıp hem temizlik yapmaz bence. biri yalap şalap olur. herkesten de sizin gibi temizlik yapmasını bekleyemezsiniz.

geç kalma konusunda ise direkt söyleyin. bu şekilde olmaz diye.

Hem temizlik hem bebek bakımını hakkıyla yapacak birini bulmak çok zor .Temizliği sizin gibi yapmasını beklemeyin bence ,bebeğe dikkat etmesi daha önemli .bebk uyurken de bir iki şey yapsa yeter .Anlatımınıza gire siz bu bakıcıya yol verirsiniz :) yeni bulduğunuz ile ona göre konuşup anlaşın derim .

Temizlik konusunda ben biraz detaycıyım. Misal zeminin hepsini süpürür silerm, bir köşe bile eksik kalmamalı. Ama yer silerken de çoğu yeri ıslatmaması bile olumsuz benim için. Bana da yol veririm gibi geliyor ama :) acaba bir hafta daha denesem mi diyorum?

siz daha işe başlamadınız diye gevşek davranmış.
çalışma disiplini olmayan bir imaj..
temizlikten daha önemli olan bu.

Kesinlikle katılıyorum. Biraz da o yüzden kafama takıldı zaten. Bir de böyle içime tam sinmeyen bir şey var. Yani tamam diyemiyorum tam olarak. İçim gıcıklanıyor mu desem ne desem bilemedim.

E denemişsiniz olmamış ,
Yol yakınken yenisini bulun.
Belki o da bırakmak için yol yapıyordur :)

Şartların iyi olduğunu düşünüyorum ya :)) bırakmak için yol arıyorsa zaten şimdiden vazgeçse iyi olur. Sonra birini buldum alıştırdım derken sıkıntı valla.

Sorumsuz ve dikkatsiz. Temizligi bi kenara bırakalm gözü herzaman çocukta olmalı. Ayrıca işi için 1 gün önceden izin almalı belki siz müsait değilsiniz ve çocuğu bırakmanz gerekiyor. Yada düzgünce arayp söylemeli acil hastaneye gitmem gerekti diye. Memur gbi zTen izinleri falan sundugunuz şartlarda daha iyi bakıcı bulablrsnz

Ben de gelince söyledim. Normalde önceden haber verilir gelmeden önce değil dedim. Bana cevap olarak siz evdesiniz ve geç geliyorum ya ondan söylemedim oldu :) şaka gibi yani.

Doğru söylüyorsunuz. Oğlum uzun uzun uyuyan bir bebek olmasa ben de temizlik işine tamam demezdim zaten. Bir uyudu mu en az 2 saat uyur. O iki saate de haftada bir banyo temizliği sil süpür yapılabilir diye düşünüyorum. Hani benim beklentim her gün temizlesin pırıl pırıl olsun da değil. Kendim de zaten temizliği günlere bölüyorum, atıyorum haftada bir kez çekyat çekerim, onun dışında her gün şöyle bir süpürürüm (5dk sürüyor), haftada bir gün banyo temizlerim. E bakıcının da yapacağı başka bir şey kalmıyor aslında bakınca. Oğlum uyuduğu sürece o da boş boş oturmasın istiyorum açıkçası, çünkü oğlum çok yaramaz insanı yoran çocuklardan değil. Sakindir, güzelce oynar, yormaz. Bugün böyle olunca acaba sadece oğluma baksa temizliğe başkası mı gelse dedim ki akşamları yarım saatimi ayırsam ben de yapabilirim yani.
aramıza hoşgeldiniz
bana bakıcı dendi mi afakanlar basıyor
2 yıl oldum işe döneli ve malesef 4. bakıcıdayız ona da yol vereceğiz
hiçbir bakıcımda ben hastaneye gidebilir miyim? tarzı ricayı görmedim
hep gelemeyeceğim şuraya gitmem gerek böyleler malesef

temizlik konusunda başka birini bulun derim
bakıcı ayrı temizlikçi ayrı

Ilk is gününde daha hassas ve dikkatli olması gerekliydi. ilk izlenim her zaman önemlidir .başta ne ise sonda da ortasında da o oluyor malesef. Babasının işi sanki...

biraz bizim patronlar gibi yazmışsınız. boş boş oturmayacak, bütün gün çocuğunuza bakacak. parayı babanızın hayrına vermeyeceksiniz.

diğer konularda haklı olabilirsiniz ama çalışanınız hakkında ki boş boş oturma düşüncesi bence biraz fazla çirkin..

Cocugunuz boyle uyuyorsa cok rahat temizligi de yapabilir.en az 2 saat demissiniz ben o iki saatte neler neler yaparim.bu zamanda isini hakkiyla yapan yok malesef.bence imkanlar el veriyorsa kres yasina kadar ucretsiz izne ayrilin.benim kizim 2.5 yasinda bende simdiye kadar hep izindeyim.okul acilinca krese vericem bakicidan cok daha iyi bence.hm

Bu dediğiniz kısmı bende düşündüm çocuk uzun uzun uyuyor ama çocuk uyurken temizlik nasıl yürüyebilir? Uyanması, rahatsız olması, rahat edememesi var bunun. Eğer fikrime bakacak olursanız bence siz bakıcıya ütü gibi ses yaptırmayacak görevler verebilirsiniz. Çocuğun uyuduğu saatlerde ütü yapsın, çamaşırlar katlanabilir, mutfak toplanabilir temiz tutulabilir. Hafif hafif yeri de silebilir çocuğa mama hazırlamayla meşgul olabilir. Misal varsayım yapalım, temizlik esnasında çocuk uyanacak hemen ilgi isteyecek ama temizlik bitmeyecek o anın paniklemesiyle kadın temizlik haliyle yemek hazırlama derdine düşebilir.

En baştan disiplinli olmadığınız için rahat davranmış. Her gün farklı bi saatte gelince, istediğim saatte gitsem olur diye algı oluşmuş. 8 diye anlaştıysanız ihtiyacanız yoksa bile 8 de gelsin. Gerekirse boş boş çocuğun uyanmasını beklesin böylece iyi niyeti suistimal etmemesi,gerektiğini de anlar.
Temizlik işine gelince herkes sizin beklentinizde iş yapamaz, ya ufak uyarılarla böyle idare edeceksiniz yada iki ayıracaksınız, ücreti de baştan konuşursunuz.

Ne kadar ödüyorsunuz? Çok merak ettim. (Piyasayı öğrenmek için soruyorum)
Bu arada arkadaşların da dediği gibi temizlik için başka biri ile anlasın haftada birgün aylık 400 TL geliyor bana. Ütü temizlik falan çıkıyor aradan.
Izin konu

X