Bakıcı derdi

çocuk uyurken sağı solu genel bi toparlama yapabilir .mutfak + kullanılan oda bunun dışında ekstra para verip titiz bir temizlik bekleme bence

acikcasi temizlik detaylarini atlayarak okudugum icin kacirmis olabilirim ama cocukla iletisimi nasil pek anlamadim.

temizlik isinden vazgecin, baskasi bile gelse oyle anlasin.
onun disinda temizlik icin ayrica yardimci tutmanizi oneririm.

eger ki cocukla iletisimi iyi ise referansi da saglamsa vazgecmeyin derim.

Biraz oğlumla yalnız kalsınlar diye çamaşır toplama bahanesiyle üst kata çıktım bir saat kadar önce. Aşağı indiğimde baktım minik kedi ortada yok (bebek bir kedimiz var), kedi nerede dedim, aaa kedi mi falan yaptı. Salondaki balkon kapısı da açık, balkona çıkabilirdi. Üst katta odalardan birinde uyurken buldum. İki gün önce birlikte oynarlarken kaka yapmış oğlum, söylemedi bile bana, hemen pişik olduğunu da biliyor üstelik.

biraz bizim patronlar gibi yazmışsınız. boş boş oturmayacak, bütün gün çocuğunuza bakacak. parayı babanızın hayrına vermeyeceksiniz.

diğer konularda haklı olabilirsiniz ama çalışanınız hakkında ki boş boş oturma düşüncesi bence biraz fazla çirkin..

Ben çirkin olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Çünkü yaptığı o, yaptığını söyledim. Yani öyle yapmasın derken öyle yaptığı için dedim. Yoksa tabii ki dinlenmek herkesin hakkı, molası vs. Para veriyoruz diye köle almıyoruz sonuçta. Öğle arası bizim olduğumuz zamanı çıkarınca 6.5 saat çalışıyor, bu 6.5 saatin de 4 saatinde ve bazen daha fazlasında oğlum uyuyor oluyor, ki kolay bir çocuk olduğunu, yormadığını da özellikle belirttim. E geriye zaten az bir zaman kalıyor. Dinlenecek de bol bol zamanı olur bu 4 saatte diye düşünüyorum... Ayrıca dediğim gibi dinlensin tabii ki, en doğal hakkı.

Bu dediğiniz kısmı bende düşündüm çocuk uzun uzun uyuyor ama çocuk uyurken temizlik nasıl yürüyebilir? Uyanması, rahatsız olması, rahat edememesi var bunun. Eğer fikrime bakacak olursanız bence siz bakıcıya ütü gibi ses yaptırmayacak görevler verebilirsiniz. Çocuğun uyuduğu saatlerde ütü yapsın, çamaşırlar katlanabilir, mutfak toplanabilir temiz tutulabilir. Hafif hafif yeri de silebilir çocuğa mama hazırlamayla meşgul olabilir. Misal varsayım yapalım, temizlik esnasında çocuk uyanacak hemen ilgi isteyecek ama temizlik bitmeyecek o anın paniklemesiyle kadın temizlik haliyle yemek hazırlama derdine düşebilir.

Makinem silence force'lardan baya az ses çıkarıyor. Yan odadan duyulmuyor sesi, o kadar diyim size :) çamaşır katlama, ütü yapma vs de ne bileyim ben yaptırmak istemedim. Çocuğuma iyi baksın, onun uyuduğu zamanlarda da evi düzenli tutsun yeter diye düşündüm aslında. Şimdi mesela 40 dkda üst katı süpürdüm(2 banyo, 3 oda) iki odayı topladım (oğlumun odası baya dağınıktı, çamaşır katlanacaktı, oyuncakları toplanacaktı vs). Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama azar azar yapınca hem yormuyor hem de uzun sürmüyor sanki. Bilemedim.

En baştan disiplinli olmadığınız için rahat davranmış. Her gün farklı bi saatte gelince, istediğim saatte gitsem olur diye algı oluşmuş. 8 diye anlaştıysanız ihtiyacanız yoksa bile 8 de gelsin. Gerekirse boş boş çocuğun uyanmasını beklesin böylece iyi niyeti suistimal etmemesi,gerektiğini de anlar.
Temizlik işine gelince herkes sizin beklentinizde iş yapamaz, ya ufak uyarılarla böyle idare edeceksiniz yada iki ayıracaksınız, ücreti de baştan konuşursunuz.

Keşke yapmasaymışım zaten. Vakitlice gelseymiş, pişman oldum. Bana da biraz suistimal gibi geldi ama kabullenmek istemedim sanırım. Ben suistimal etmem, herkes öyle diye düşünüyorum sanırım. (Olmadığını biliyorum tabii ki) ücreti de temizlikli ve temizliksiz şekilde söyledim, kendisi temizlik ve yemek olsun dedi. Ama sanki hiçbirini yapamayacak gibi geliyor.

aradığınızı hiçbir zaman bulamayacaksınız önce bunu kabullenin.
mesela benim oğlum4,5 yaşında kamera vardı evde. bakıcıyı bir gün tam izledim. çocuk akşama kadar tv izledi. ben şok. onu çözdük derken çözemediğimizi gördüm.
neyse koca çocuk evde kendi kendine oynuyor sabah 12 de kalkıyor. haftada bir evi süpür diyordum koltukların altı full oyuncak dolu.
silmiyordu falan.
tek iyi yanı hiç sallamadı beni. bugün gelemem yarın gelmicem yapmadı.
siz en iyisi çocukla ilgilenmesine ve iş saatine uymasına bakın. temizliği geçin.
ek temizliğe gelenler bile sallıyor

Çocuğum uyurken ben temizlik yapamıyorum evde, sesten etkileniyor. Sizin bebeğiniz sorun çıkarmıyor mu?
Ben de aradığım gibi bir bakıcı bulamayınca vazgeçtim artık babannesi bakıyor, ama bulabilseydim sadece ortalıktaki oyuncak vs gibi dağınıklıkları ben gelmeden toplamasını isteyecektim. Eve geldiğimde ortalığı darmadağınık görürsem biraz geriliyorum çünkü :)
Onun dışında temizlik ve çocuk bakımının aynı anda yürümeyeceğini düşünüyorum

Oğlunuz 4 saat uyuyormuş ve çok sakin bir çocukmuş e işe alacağınız kişi de boş boş oturacak, en iyisi siz kimseyi işe almayın. sonuçta oğlunuz sakin ve tam 4 saat uyuyor.

Bakıcım yıllar önce sabah sekiz akşam 7 çalışırdı

Evi de temizler çocuğa da bakar yemek de yapardı ama bizimki hareketli değil daha bebekti

Hatta çocuk uyurken oturur dizi de izlerdi

Evde anneler de böyle yapmıyor mu

Siz evde olduğunuz o da yeni olduğu için ne yapacağını bilememiş olabilir

Eşiniz eve siz çalışırken de gelecek mi söylediniz mi biz bu şartla zor bakıcı bulmuştuk da

Eşim arada gelir Bebekle oynardı bakıcı da ev işi vs yapardı ev işi de süpürge ve viledalayıp geçmek cam kapı vs yok

Evinizde çok ıvır zıvır varsa azaltabilirsiniz daha kolay temizlenir ama kendi yaptığınız temizlik gibi beklemeyin olmaz öyle

acikcasi temizlik detaylarini atlayarak okudugum icin kacirmis olabilirim ama cocukla iletisimi nasil pek anlamadim.

temizlik isinden vazgecin, baskasi bile gelse oyle anlasin.
onun disinda temizlik icin ayrica yardimci tutmanizi oneririm.

eger ki cocukla iletisimi iyi ise referansi da saglamsa vazgecmeyin derim.

Oğlumla iletişimi fena değil gibi. Tam anlayamıyorum çünkü oğlum baya sıcak kanlı :) çabuk alışır, çabuk mutlu olur. Ama biraz dikkatsiz ve sorumsuz gibi ya da ilk haftası olduğu için çekiniyor, anlayamadım.

eve kamera döşe , en azından kafan biraz daha rahat olur , ve işten çıkarmak için kocana sebep olur.

erkekler bu konuda çok rahatlar

Baştan kameralı anlaştık zaten de, daha kamera sistemini alamadık. :/ alıp koyunca belki daha net belli olur.

aradığınızı hiçbir zaman bulamayacaksınız önce bunu kabullenin.
mesela benim oğlum4,5 yaşında kamera vardı evde. bakıcıyı bir gün tam izledim. çocuk akşama kadar tv izledi. ben şok. onu çözdük derken çözemediğimizi gördüm.
neyse koca çocuk evde kendi kendine oynuyor sabah 12 de kalkıyor. haftada bir evi süpür diyordum koltukların altı full oyuncak dolu.
silmiyordu falan.
tek iyi yanı hiç sallamadı beni. bugün gelemem yarın gelmicem yapmadı.
siz en iyisi çocukla ilgilenmesine ve iş saatine uymasına bakın. temizliği geçin.
ek temizliğe gelenler bile sallıyor

Hmm çok zormuş sizinki de ya. Allah kolaylık versin valla. Burada da okuyorum ek temizliğe gelenleri, nutkum tutuluyor zaten. Her gün yarım saat bir saat ben mi yapsam artık napsam.

Başında olunca adapte olamamis olabilir nobetci gibi niye evdesiniz çikın biraz aniden gelip gozlemleyin..
Temizlik işi ayri ve detayli bir is ben olsam sadece cocuk bakimi derim anca zaten cocugun kahvaltisi yaptirilir uyuyunca corbasi yemegi yapilir meyvesi keki muhallebisi ayrica temizlik cok sacma bu kadin hic mi oturmasin ..Cocuk isi sabir işi hele de cocuk yuruyor kesfediyor kadını cok yoracak..Cocuk uyuyunca uzansin bırakin..Yorgunsa sinirli olucak ve cocuga sabri kalmicak ucreti daha az verin ayrica eve haftalik yarim gun kadın sabitleyin ..
Ucret ne kadar sakincasi yoksa

Hem temizlik yapsın hem çocuk baksın böyle olmaz ki ama. Birinden birini seçin ama bebek bakıcısı olarak bence bu kadın olmaz. Biraz rahat bir kafada gibi geldi, ben böyle kişilere söyleyerek zaman kaybetmem direkt çalışmamayı tercih ederim. Çünkü benim söylememle değişmeyecek, sorumluluk sahibi insan baştan kendini belli eder bana göre.

The Winchesters The Winchesters bu arada ne kadar maaş ödüyorsunuz?

Bir arkadaş daha sormuş da demin alıntılıyamamışım. 1500 e anlaştık, sigortada var (ücretinden düşeceğimiz yönünde anlaştık). Sene de bir de zam var. Burada çocuk bakımı sigortasız , 6 gün, 8-5 ya da 6 saatleri arasında 1000-1100 civarı, sigorta isterse de içinden düşülüyor. Yani tabii ki öyle ahım şahım bir para değil (öyle abartılacak böbürlenecek kadar), ama şartlar da göz önünde bulundurulunca iyi diye düşünüyorum.

Evi de temizler çocuğa da bakar yemek de yapardı ama bizimki hareketli değil daha bebekti

Eşiniz eve siz çalışırken de gelecek mi söylediniz mi biz bu şartla zor bakıcı bulmuştuk da

Eşim arada gelir Bebekle oynardı bakıcı da ev işi vs yapardı ev işi de süpürge ve viledalayıp geçmek cam kapı vs yok

Evinizde çok ıvır zıvır varsa azaltabilirsiniz daha kolay temizlenir ama kendi yaptığınız temizlik gibi beklemeyin olmaz öyle
Yurumeyen bebekle yuruyen bebek arasinda dünya kadar fark var 1 yas sonrasi cok yorar.

Hmm çok zormuş sizinki de ya. Allah kolaylık versin valla. Burada da okuyorum ek temizliğe gelenleri, nutkum tutuluyor zaten. Her gün yarım saat bir saat ben mi yapsam artık napsam.

bence de temizliği idare eder yapsın yeter. sonra Allah korusun çocuk düşse ki küçük ya da boğazına bişey kaçsa temizlik yaparken oldu benden farklı şeyler istedin der.
en iyisi çocuğa düzgün bakabiliyor mu ona bakın. mesela güzel yemek yediriyor mu, temiz giydiriyor mu, altına bakıyor mu, çocukla iletişi mi iyi mi?? bir de iş saatine uyması önemli yani. en azından benim için önemliydi çünkü ben de belli saatte işte olmalıyım.
biz böyle böyle 1 yılı devirdik şükür. bakıcımızla yolları kibar kibar ayırdık. oğlumu tam gün anaokuluna yazdırdım. darısı da size.

çocuk uyurken sağı solu genel bi toparlama yapabilir .mutfak + kullanılan oda bunun dışında ekstra para verip titiz bir temizlik bekleme bence

En mantıklısı bu sanırım. Ben temizlik olmazsa çocuğun dağınıklığını toplasın ve çocuğa yemek yapsın yeter diyordum, temizlik yapmayı kendisi istedi.

Çocuğum uyurken ben temizlik yapamıyorum evde, sesten etkileniyor. Sizin bebeğiniz sorun çıkarmıyor mu?
Ben de aradığım gibi bir bakıcı bulamayınca vazgeçtim artık babannesi bakıyor, ama bulabilseydim sadece ortalıktaki oyuncak vs gibi dağınıklıkları ben gelmeden toplamasını isteyecektim. Eve geldiğimde ortalığı darmadağınık görürsem biraz geriliyorum çünkü :)
Onun dışında temizlik ve çocuk bakımının aynı anda yürümeyeceğini düşünüyorum

Yok ben bebekliğinden beri alıştırdım onu gürültüye.:) Daha ufakken bulunduğu odayı da süpürüyordum da şimdi ondan hoşlanmıyor, o uyuduğunda odasına girmiyoruz. Bizim yakınlarda babaanne anneanne de olmadığı için öyle bir seçeneğimiz yok ne yazık ki...

Oğlunuz 4 saat uyuyormuş ve çok sakin bir çocukmuş e işe alacağınız kişi de boş boş oturacak, en iyisi siz kimseyi işe almayın. sonuçta oğlunuz sakin ve tam 4 saat uyuyor.

Ahaha çok doğru söylüyorsunuz ya :) kalan 2.5 saatte de oğlum evde tek başına naparsa yapsın di mi? Yemeğini yesin, bezini değiştirsin falan. Koca adam ya. :) bakıcım siz misiniz acaba? O yüzden mi böyle tek taraflı bakıyor da 'dinlenmek onun da hakkı, molası vs olmalı' yazdıklarımı, amacımın çalış köleeeğğ olmadığını belirtmelerimi vs gözardı ediyorsunuz?? kimse karşılıksız iş yapmıyor, herkes aldığı parayı hak etmeli. Oldukça da yumuşak davrandığımı düşünüyorum zaten.

Ne güzel bakıcınız varmış ya. :) evet eşim gelecek, ben de geleceğim. Hatta o zamanı kendisine de ayırabileceğini biliyor, yani öğle arası da var diyebilirim. Benim de temizlikten beklentim sil süpür zaten, çekyat çekmese de olur ki çekmek dediğim de az geri itip altını süpürecek yani, ki zaten altı oyuncak oluyor sürekli. Onları toplaması için de itmesi gerek.

Başında olunca adapte olamamis olabilir nobetci gibi niye evdesiniz çikın biraz aniden gelip gozlemleyin..
Temizlik işi ayri ve detayli bir is ben olsam sadece cocuk bakimi derim anca zaten cocugun kahvaltisi yaptirilir uyuyunca corbasi yemegi yapilir meyvesi keki muhallebisi ayrica temizlik cok sacma bu kadin hic mi oturmasin ..Cocuk isi sabir işi hele de cocuk yuruyor kesfediyor kadını cok yoracak..Cocuk uyuyunca uzansin bırakin..Yorgunsa sinirli olucak ve cocuga sabri kalmicak ucreti daha az verin ayrica eve haftalik yarim gun kadın sabitleyin ..
Ucret ne kadar sakincasi yoksa

Çok haklısın söylediklerinde. Ama oğlum gündüz 4 saat bazen daha da fazla uyuyor zaten. Öğlen geldiğimiz zamanı saymazsam 6.5 saat evde olacak ve bu 4 saatlik uyku da dahil. Bir de oğlum daha emekliyor, yürümüyor. Oturur oynar, arada da sevinçli sevinçli hızlıca emekler:) oyun oynarken koltuk kenarlarında da sıralar. Bazen kediyle oynamak (daha doğrusu onu koltuktan uzaklaştırmak için) koltuğa çıkar.

Hem temizlik yapsın hem çocuk baksın böyle olmaz ki ama. Birinden birini seçin ama bebek bakıcısı olarak bence bu kadın olmaz. Biraz rahat bir kafada gibi geldi, ben böyle kişilere söyleyerek zaman kaybetmem direkt çalışmamayı tercih ederim. Çünkü benim söylememle değişmeyecek, sorumluluk sahibi insan baştan kendini belli eder bana göre.

Katılıyorum. Ama bir yandan vicdanım el vermiyor gibi, söz vermişiz gibi düşünüyorum. Ama iş hayatı bu, biraz sert olmak lazım mecburen. temizlik bi yana (yardımcı kadın gibi temizlemesini beklemiyorum zaten) çocuğa da çok dikkat etmiyor oluşunu garipsedim. Bir buçuk iki saat önce ben üst kata çıkmıştım, yarım saat kadar sonra indim, kediyi sordum, haberi bile yok. Balkon kapısı da açık üstelik, yavru kedi balkondan atlasa ne olacak?

Yurumeyen bebekle yuruyen bebek arasinda dünya kadar fark var 1 yas sonrasi cok yorar.

Benim oğlum henüz yürümüyor. Sıralaması ve emeklemesi var. Biraz tembel :) oturur oynar anca.

bence de temizliği idare eder yapsın yeter. sonra Allah korusun çocuk düşse ki küçük ya da boğazına bişey kaçsa temizlik yaparken oldu benden farklı şeyler istedin der.
en iyisi çocuğa düzgün bakabiliyor mu ona bakın. mesela güzel yemek yediriyor mu, temiz giydiriyor mu, altına bakıyor mu, çocukla iletişi mi iyi mi?? bir de iş saatine uyması önemli yani. en azından benim için önemliydi çünkü ben de belli saatte işte olmalıyım.
biz böyle böyle 1 yılı devirdik şükür. bakıcımızla yolları kibar kibar ayırdık. oğlumu tam gün anaokuluna yazdırdım. darısı da size.

Amiin amin inş. Yok zaten çocuk uyanıkken temizlik yapmasın. Kendisi temizlik de olsun dedi, ben de oğlum gün içinde uzuun uzun uyuduğu (2 defa 2şer saat, 4 saat yani) için tamam dedim zaten. Oğlumun zamanından çalacaksa hiç yapmasın zaten.

Yahu sizde bi alemsiniz..11 aylik kizimi bakiciya birakiyorum..ozellille tembihliyorum.evin isi gucune dokunma..kizimdan hic ayrilma.hep yaninda ol diye..ne cesaret..kadin siz yapiyorsumiz diye temizlikle.bebege ayni anda nasil baksin

Doğru söylüyorsunuz, yukarıda da yazdım gene yazayım. Kendisi istedi, ben de oğlum uzun (4saat toplamda) uyuduğu için tamam dedim, yoksa oğlumun zamanından tabii ki çalmasın. Haklısınız o konuda yani.

X