Çocuk Hastalıkları Bebeğinde İnek Sütü Alerjisi Olanlar Gelin Paylaşalım

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
benim oglumdada ınek sutu lerjisı var henuz 11aylık 6 aylıkken derıtestı yapıldı 6 aya bır kontrolu var cok sıkıntı yaşıyoruz moralım cok bozuluyor asıl problem buyuyunce baslıcak yanı ıkı uc yaslarında felan ıstedıgı seylerı yıyemıcek yalnız kecı sutunu denemedım doktorada sormadım sızce bi denesemmi?

Bende çok üzülüyorum, keçi sütünü bende denemedim kesin alerji yapar gözüyle bakıyorum ama inşallah yanılıyorumdur.Üzülme arkadaş bunada şükür.:teselli:

Merhaba arkadaşlar uzun br aradan sonra yine yazıyorum.
Süt alerjisinin geçmesini sabırla bekliyorum.Kızım 1 yaşına basacak kısmetse ve ben hala hiç bir süt ürünü vermedim.Çünki verdiğimde biliyorumki kusma nöbeti geçirecek.Kızımda büyüme geriliği de var.Pepti junior lu muhallebi ve etli sebze çorbasından başka pek birşey veremiyorum.Zaten onlarıda çok zor yiyor.Bıktı sıkıldı artık çocuk.Biizm yediklerimize gözünü dikiyor.Geçen gün pizza huta gittik arkadaşımla nasıl yemek istedi anlatamam.Çok üzüldüm.Full peynir ve margarin var diye tattıramadım.Benimde boğazımdan geçmedi.Çok üzülüyorum bu tür durumlarda.Kızım herşeyi yesin istiyorum....

merhaba pepti junior lu muhallebıyı merak ettim bende ne yedirecegımı sasırıyorum artık aynı seylerı yemekten cok sıkıldı bu konuda bılgı verırsenız sevınırım

merhaba pepti junior lu muhallebıyı merak ettim bende ne yedirecegımı sasırıyorum artık aynı seylerı yemekten cok sıkıldı bu konuda bılgı verırsenız sevınırım

Merhaba, tepeleme1 yemek kaşığı kadar pirinç ununu bir tavaya koyuyorum, yaklaşık 1 bardağa yakın suyu, 2 adet kesme şekeri (yada pekmez de olabilir) atıp karıştıra karıştıra pişiriyorum, iki fokurdadı mı ocaktan alıp 5 ölçek pepti junior koyuyorum ve iyice karıştırıyorum.Ilınınca yediriyorum. Arzu ederseniz dokunmazsa muz, yada armut vs. katabilirsiniz.Ben bugün ilk defa muz koydum inşallah dokunmaz kızıma.

ısterseniz pirinç unu yerine irmik yada buğday nişastası ile de pişirebilirsiniz.

merhaba ben bugun oglumu kontrole goturdum ve kecı sutunu sordum 15.aya kadar beklememı soyledı doktor gözetiminde denersin dedi.soya sütünü kullanabılecegımı soyledı pudıng yapmayı dusunuyorm ınş.tadını begenır besın degerı ınek sütü ile aynıymıs bu bıraz rahatlatacak benı en azından arada bır degışik bişeyler yapabılırım

merhaba ben bugun oglumu kontrole goturdum ve kecı sutunu sordum 15.aya kadar beklememı soyledı doktor gözetiminde denersin dedi.soya sütünü kullanabılecegımı soyledı pudıng yapmayı dusunuyorm ınş.tadını begenır besın degerı ınek sütü ile aynıymıs bu bıraz rahatlatacak benı en azından arada bır degışik bişeyler yapabılırım

merhaba soya sütünü denedikten sonra buraya yazarmısın? Bende denemeyi çok istiyorum ama çekiniyorum.İnşallah bebişine dokunmaz.Buarada bugün birşey farkettim milupa sütsüz 8 tahıllı ballı mamasında soya lesitini varmış.Ben bilmeden veriyordum 20 gündür..

merhaba arkadaşlar. benim oğlumda da inek sütü alerjisi olduğunu tahmin ediyoruz. siz bebekleri hangi doktora götürüyorsunuz? istanbulda oturuyorum ve doktor arıyorum.

merhaba soya sütünü denedikten sonra buraya yazarmısın? Bende denemeyi çok istiyorum ama çekiniyorum.İnşallah bebişine dokunmaz.Buarada bugün birşey farkettim milupa sütsüz 8 tahıllı ballı mamasında soya lesitini varmış.Ben bilmeden veriyordum 20 gündür..

merhaba ben soya sütünü denedim biberonla verdim ıcmedı bende puding yaptım hazır pudıng tozlarından kullandım begendı bıraz sekerlı oldu ama olsun soya sutunun besın degerı yüksek cokta sansımız yok zaten( fazla seker bebeklere zararlı dıye soyluyorum) sabahlarıda mısır gevregı aldım bılendırdan gecırıyorum sonra sıcak soya sutu eklıyorum karıştırıp yedırıyorm onuda begendı cokta keyfıne bırakmıyorum ıyı beslenmesı gerekıyor zaten cok az secenek var hı bıde sutlac yaptım ama onu yedırenedım bende pirinc unu ıle sutu pişirip muhallebı yaptım bence sızde yavas yavas deneyın bıraz daha rahatlarsınız doktorumuz bıze soyaya alerjısı yoksa verebılırsın dedı zaten soya maması yedıgı ıcın rahat davrandım markası alpro ınt.den alpro soya sütü yazıp gırın besın degerıı felan anlatıyor

merhaba bebeklerınıze yedırebıldıgınız mamaları merak edıyorum mılupa bebelac vb.ben bulamadımda yazarsanız sevınırım

bebelac soya bazlı mama satılıyor. doktor bize bunu önerdi.

benim bebeğimde de 20 günlükken çıktı şimdi 7 aylık ve kesinleşti. cilt alerji testinden çıktı dün kan verdik 10 çeşit alerji aranacak keçi koyun sütlerine yumurta beyazına sarısına çok üzücü ben 6 aydır diyetteyim bir şikayetim yok yeterki bebeğime bişi olmasın ama çok üzücü psikopat olmak üzereyim sütüm kesilir diye nerdeyse hergün ağlıyorum korkuyorum bebeğimi başkalarına sevmesi için bile vermeye korkuyorum yanlışlıkla bişi verirler ağzına diye biz ege üniversitesinde tedavi görüyoruz sanki hiç bu işin içinden çıkamayacakmışım gibi geliyor çocuğu bir an bile yalnız bırakmak istemiyorum ama çalışıyorum Allahtan kendi işim sizin burada bişeyler paylaşmanız içimi rahatlattı herkese geçmiş olsun diyorum biz ek gıdalara bugünden itibaren başlıcaz doktor diyetisyene sevk etti çorbalarla başlıcaz dedi 8 aydan sonra çorbanın içine et katın dedi ama bazı arkadaşlar dana etine de alerji olabiliyor kuzu eti kullanın yazmış bunu öğrendiğime nasıl sevindim anlatamam çünkü inflaktik bi alerji rektal kanama geçiriyor hiç bir şeyi riske atmak istemiyorum.

kızlar ya bnm bebiş 7 aylık genelde anne sütüyle beslendi bu zamana kadar ama arada aptamil fln veriyorum geçen ay yoğurt denedim bütün gün kustu bende daha erken diye düşündüm ve vermedim ama arada denedim ve ne zaman yese yoğurt veya peynir zaten sevmeyerek yiyiyor ve yediğinde bütün gün kusuyor ve kusuğu çok kötü kokuyor normalde kustumu ööle kokmuyor sadece yoğurt ve peynir verdiğim zamanlar acaba alerjisimi var ki nasıl anlayabilirim doktoruna sorsam anlarmı acaba testleri nerede yaptırıyorsunus ben izmirde oturuyorum çok merak ettim bana bi bilgi verirsenis sevinirim....

benim bebeğimde de 20 günlükken çıktı şimdi 7 aylık ve kesinleşti. cilt alerji testinden çıktı dün kan verdik 10 çeşit alerji aranacak keçi koyun sütlerine yumurta beyazına sarısına çok üzücü ben 6 aydır diyetteyim bir şikayetim yok yeterki bebeğime bişi olmasın ama çok üzücü psikopat olmak üzereyim sütüm kesilir diye nerdeyse hergün ağlıyorum korkuyorum bebeğimi başkalarına sevmesi için bile vermeye korkuyorum yanlışlıkla bişi verirler ağzına diye biz ege üniversitesinde tedavi görüyoruz sanki hiç bu işin içinden çıkamayacakmışım gibi geliyor çocuğu bir an bile yalnız bırakmak istemiyorum ama çalışıyorum Allahtan kendi işim sizin burada bişeyler paylaşmanız içimi rahatlattı herkese geçmiş olsun diyorum biz ek gıdalara bugünden itibaren başlıcaz doktor diyetisyene sevk etti çorbalarla başlıcaz dedi 8 aydan sonra çorbanın içine et katın dedi ama bazı arkadaşlar dana etine de alerji olabiliyor kuzu eti kullanın yazmış bunu öğrendiğime nasıl sevindim anlatamam çünkü inflaktik bi alerji rektal kanama geçiriyor hiç bir şeyi riske atmak istemiyorum.

merhaba, sakin olun azıcık, yazınızı okuduğumda geçen sene yaşadığım o derin depresyon geldi aklıma, o kadar mutsuzdum ki... hep ağlıyordum, sütüm azaldımı sinir krizi geçiriyordum.Yaşadıklarınızın bazılarını hala yaşıyorum, benim kızım süte çok tepki gösterdiğinden doktorlar kırmızı ete, tavuğa, buğdaya da alerjisi olabilir demişlerdi.Hayatımı karartmışlardı.Ben bu bebeği nasıl beslicem diye hüngür hüngür ağlardım.Sonra sırayla benim için en önemli olan şeyi, yani buğdayı denedim, irmik koydum çorbasına, 2-3 ay başka birşey denemedim.Sonra benim için 2. önemli şey yani eti denedim.az az başladım çok şükür birşey olmadı.ılla süte alerjisi var diye başka şeylerede alerjisi olacak diye bir kaide yok.ıçin rahat olsun dana eti alerjisi
nadir görülüyor, sizin yapmanız gereken şey önceliklerinizi belirleyin, önce buğday ürünleri (bulgur, ekmek, irmik vs) deneyin.Sonra kırmızı et başlayın.Deneyin bakın göreceksiniz menünüz gitgide genişleyecek ve rahat edeceksiniz.Ben bazı riskli şeyleri hala daha denemeye çekiniyorum,örneğin yumurta akı,portakal, ceviz, kereviz, brokoli, bezelye denemedim.Bunlar dışında kabak, havuç, patates, kırmızı mercimek verebiliyorum.

Bebeğinize deri testi yapılmasını yalnış buldum, 2 yaşından önce hep yanıltıcı sonuçlar çıkıyor, sanki herşeye alerjisi varmış gibi görünüyor, ben şahsen ne kan nede deri testine güvenmiyorum.En iyi test annenin deneme yanılma yöntemidir.Bazen bazı testlerde yalancı pozitif görülüp, çocuk o gıdadan boşu boşuna mahrum edilmiş olabiliyor.

Yakınlarınıza da tembih edin, alerjisi var diyin açık açık anlatın bizim ailede herkes öğrendi ve kızıma asla sütlü birşey vermiyorlar, çünkü kendileri gördü kızımın ne denli kötü olduğunu.Bir süre sonra alerjiyle yaşamaya alışacaksınız.Şimdiden ve diğer besinleri denemeden kesin alerji yapar gözüyle bakmayın, bu sizi karamsarlığa iter.Geçmiş olsun, herzaman yazışabiliriz...

Son düzenleme:
kızlar ya bnm bebiş 7 aylık genelde anne sütüyle beslendi bu zamana kadar ama arada aptamil fln veriyorum geçen ay yoğurt denedim bütün gün kustu bende daha erken diye düşündüm ve vermedim ama arada denedim ve ne zaman yese yoğurt veya peynir zaten sevmeyerek yiyiyor ve yediğinde bütün gün kusuyor ve kusuğu çok kötü kokuyor normalde kustumu ööle kokmuyor sadece yoğurt ve peynir verdiğim zamanlar acaba alerjisimi var ki nasıl anlayabilirim doktoruna sorsam anlarmı acaba testleri nerede yaptırıyorsunus ben izmirde oturuyorum çok merak ettim bana bi bilgi verirsenis sevinirim....

Eğer yoğurdu yediği zaman kusuyor, yemediği zamanlar bir problem yaşamıyorsa süt alerjisinden şüphe edilebilir.
fakat emin olmak için bir iki kere değil daha fazla tecrübe etmeniz gerekiyor.

merhaba aranıza yeni katıldım benim kızmdada inek sütü allerjisi var bütün eklem yerleri kıpkırmızı oluyor sizin yazılarınızı okuyunca yanlız olmadığımı anladım

arkadaslar sızce kesın gecermı sut alerjısı korkuyorum hıc gecmıcek dıye ne zaman herkes gıbı her ıstedıgını yıyebılecek benım oglum merak edıyorum ama eskısı kadar uzulmuyorum alıştık galıba normal gıbı gelıyor bırde benım oglum 13 aylık bende hala emzırdıgım ıcın dıyet yapıyorum bızım ayımızdayken dıyetı kesen anneler varmı aranızda bebeklerız degıl sadece emzıren anneler

merhaba ben ogluma hergun soya sutu ıcırıyoırum benım gıbı soya sutu kullanan varmı arastırmalarıma gore cok faydalı ama yınede ıcım rahat degıl kullanan varsa paylasırmısınız

merhaba benim oğlumda da inek sütü allerjisi var.ılk altı ay sadece anne sütü ile besledim.Onüçüncü aya kadar sıkı diyet yaparak emzirmeye devam ettim.Şimdi onsekiz aylık diyetine devam ediyor allerjisinin geçmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

verdiğimiz kan sonucu alerji çıkmadı 8 aydır diyete devam ettiğim için iyileşme sürecine girmiş dedi doktor bu yüzden negatif olabilir sonuçlar dedi. ssevindik eve döndük. 1 hafta sonra telefon bu arad doktorumuz değişmiş tayini çıkmış gelen doktor dosyamıza vakıf değildi. bebeğimin hayatını hafife alanları görünce isyan edesim geliyor ama buna da şükür diyorum en azından tedavisi olan bi hastalık. hımm nerde kaldım evet eve döndükten sonra üniversiteden tel geldi yeni doktorumuz kolonoskopi yapılmasını istedi önce karşı çıktım ve önceki doktorumuzun gerek olmadığını söylediğini belirttim. o da popodaki çatlaklar geçmediği için yapmamız gerektiğini söyledi. kabul ettik sonraları yaptırmadığımız için pişman olmak istemedik. 4 tane parça alındı ve biopsiye gönderildi. pataloji sonuçlarında ise bağırsakta ödem olduğu çıktı. dün randevumuz vardı ve doktor bunun alerjinin sonucu olabileceğini başka kötü bir şey olmadığını alrjimizin yüzde 38e indiğini yani risk grubundan çıktığını ama yinede diyete devam edeceğimizi şubat gibi ise diyeti yavaş yavaş açacaklarını söyledi. hem gastroentorolojiye hem de alerji servisine ve diyetisyene gidiyoruz. sitedeki arkadaşların yazılarından da faydalanıyorum. bebeğim artık çok zor emiyor. ek gıdalara geçtik anneme yoğurtsuz tarhana yaptırdım. çok beğendi yiyyor kızım. bizim yediklerimizden de istiyor ama çok fazla yemeye düşkün bir bebek değil ayrıca bu ay kilo almadı bir doktor arkadaş artık çok kilo almasını bekleme çok hareketli ve bir ay kilo alırsa diğer ay boyu uzar sıkıntı yapma dedi. ama benim endişelerim bitmedi çünkü gelişim geriliği yaşayan bir bebeğe şahit oldum 4 yaşında alerjisi tespit edilebilmiş ve derisi pul pul dökülüyor yürüyemiyor konuşamıyor onu görünce hayata küstüm resmen ama bebeğim çok farklı o kadar enerjikki maşallah hızına yetişemiyorum ve bakıcım mükemmel biri herşeyi kızıma öğretiyor yani bu konuda şanslıyız tecrübelerimi aktarmayı ben de istiyorum vakit buldukça tabi. şimdi herkese selamlar sonra görüşürüz...

bu arada doktor farklı ticari sütler için tekrar deri testi yapmak istedi. ileride niye yaptırmadım demektense onun da negatif çıktığını görmek istiyorum şimdilerde içim daha bir rahat ama insanların "bu kadarcıktan birşey olmaz" sözü en nefret ettiğim söz. geçmiş olsun herkese...

benim bebiş 3.5 aylık doğduğundan benri denemediğimiz gaz damlası kalmadı.3.ayda kanlı kaka yapınca tahliller yaptırmaya başladık amip dizanteri dendi ama kaka da ısrarla amip bulamadık sadece amip antijeni farkedildi teneke tatlı flagy 14 gün işkence usulü verdim bi taraftanda araştırdım inek sütü alarjisinde de benzer özellikler olduğunu okudum.doktorum ısrarla benim içtiğim inek sütünün emzirmeyle kızıma geçmeyeceğini söylüyor.iştahlı kızımın iştahı sıfır oldu bu ilaç yüzünden şimiö di sanırım ağız tadını bozduk az az içiyor.2 gün süt ürünlerini kestim antijen testi yaptırdım negatif çıktı.ohh dedim geçen gaita yaptırdım içim rahat olsun die gene bol mukus gizli kan eritrosit lökosit çıktı.şimdi gene antijen testi yaptırıcam acil olarak doktor önerisi istiyorum sizden... birde kızımda ki belirtiler inek sütü alarjisi teşhisi konmuş bebişlerinizle aynımıdır ?
ilk aylar reflü 2.5 aydan beri peynir gibi kusma başladı
devamlı karın ağrısı
kanlı kaka ve mukuslu
gaz sancısı gibi topaklanmadan feryat figan ağlama krizi
şimdi konak çıkmaya başladı.
en önemlisi inek sütü alerjisinde amip antijeni olayı olurmu amip dizanteri teşhisinde mi sadece bu durum görülür.

3 yaş öncesi alerji testlerinin güvenilir olmadığını okudum.alerji için doktorlar nasıl bi test yada yöntem izliyor (biopsi dışında)

kızım için bilgilerinizi paylaşırsanız minnetkar kalırım.

X