Benim yerime kendinizi koymanızı istiyorum..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
bu faydalanma işini o kadar kolay yapabilirim ki aslında. bize her geldiğinde bir iş yapmak ister. çamaşır makinam çalışıyosa asmak ister. gel evimi süpür desem süpürür bile onu seziyorum onda. o kadar yardımseverdir benim evimi kendi evi gibi görür. ama ben benim evimde bu denli rahat olmasını istemiyorum sanırım. ay ne bileyim gerçekten karmaşık duygulardayım
Ay boşver ya, baktın kurtuluş yok kendine yarara döndür işi.

Zaten sen ona bu şekilde gitsen sana varya resmen kul köle olur.

Kvalidem yanlız yaşıyor. Kendi işini görebiliyor şükür. 70e az kaldı. Zamanında çok şey yaşadık. Katlanması zor şeylerdi. Ama geçti gitti. Halen arada damarı tutabiliyor. Annesi sonuçta. değişmez mümkün değil. Ameliyat zamanı olacak. 2 gün izinden sonra eşimlw birlikte bizim evde olacaklar. Yiyecek içecekler. Hiç sorun değil birlikte takılsınlar.

Şahsen annem ben evdeyken kahvaltı hazırlasa yemek yapsa çağırsa giderim. Hazır yemek niye uğraşayım ki.. Eşimde çarşıda işi olduğunda annesine gider. O yedirmeyi sevdiği için yedirir içirir. Neden gidiyorsun demek saçma yani. Yesin içsin ne var ki bunda....

Annesi ile zamanında cok sorunlar yaşadım. Yüzüme karşı arkamdan söylediği çok laflar oldu. Onlarla ilgili çok konu açtığım için tekrar oralara girmek istemedim. Bir şekilde unutuldu çünkü. Ama onlardan sonra böyle oldum ben.
Herkes bi bu kadar sorun yaşıyor kaynana ile. Benimkiyle de son marifetinden sonra 2 ay kadar görüşmedik, şimdi eşim gidiyor ayağımıza kadar geldi özür diledi diye, sizinkiler eşinizi büyütmüş başında durmuş hiç yoktan, benim kaynana eşim 8 yaşındayken boşanmış eşim babasının yanında kalmış. Napayım buna rağmen oturduğum yerden kadına mı bilenip durayım? Eş sizi tutuyor, laf söyletmiyor, işinize karıştırtmıyor, ne istiyorsunuz anasını mı atsın siz zamanında gelin kaynana kavgası ettiniz diye? Az deşsek kendi ailenizle neler yaşamışsınızdır da canınız kanınız diye çoğu gözünüze bile gelmiyordur. Kaynana kaynana olarak en büyük suçu işlemiş zaten vah zavallıya.

bir çok yorum o kadar haklı ki. Ama ben kendimi net anlatamadım sanırım. Aslında diğer sorunlarımı katmadan direk şuan hissettiklerimi yazmak ve objektif yorumlar okumak istediğim için böyle yapmıştım. Öyle de oldu. Teşekkür ederim yorumlarınız için. Ama ben vicdansız bir insan değilim, bu yazılanları çevremdeki insanlara okutsam şok olurlardı. Beni tanıyan bilir. Ben kayınvalideme karşı böyleyim sadece. Kendimle barışığım, utanmadan yazmışsın diyorsunuz ya. Öyle doğru. Neler hissettiğimi ben biliyorum. Ben ona anne gözüyle bakamıyorum, çünkü o eski mevzulardan gerçekten çok etkilendim. Tamam bitti herşey normale döndük evet ama işte böyle küçük şeyler bile batıyor bana. Beraber kahvaltı etmelerinin bana ne gibi zararı olabilir kendime geleyim istiyorum. Böyle kötü niyetli düşünmek istemiyorum. Korkularım var sadece, yine aynı sorunları yaşamaktan korkuyorum. Eşim evlenmemiş gibi onun açlığını tokluğunu kontrol etmesi, bizi sürekli olarak kontrol etmesi ben bunları kaldıramıyorum. Tamam belki bunlar da kötü niyetli şeyler değil yaşlı kadın. Gidip gelelim ses olsun ona da evet. Ama ben kimsenin yalnızlığını gidermek için evlenmedim ki. Evlenen insan evini ayırır. Kaynanam bunu anlayamıyor. Farkında değil. Hala kapıda eşimin çamurlu ayakkabısını görse alır sormadan yıkar. Yani eşin düşünemiyor ben düşünüyorum edası veriyor. Bakın burdan anlatınca evet abartı bu mesele bile sizin için. Ama hissettirilenler bunlar. Yaşadığım şeyler duyduğum şeyler için bunları diyorum. Gözünüzde mazlum sessiz sedasız etliye sütlüyw karısmayan bi kadın canlandı sanırım. Tam tersini düşünün, komşuları ile görüşmemesinin kendisi ile alakalı olduğunu düşünün. Çünkü gerçekten zor bir insan, ne düşünse pat söyler. Ben katlanmak zorundayım. Evimizi taşıyamıyoruz, eşim annesi ona muhtaç olduğu için bırakmaz. Ben eşimi seviyorum onu bırakamam. Sadece bu hayata zamanla adapte olurum diye umut ediyorum, yabancı olduğum duygular çünkü
Evlenmemiş gibi açlığını tokluğunu kontrol etmek ne oluyor ki? Annesinden neyi devraldığınızı düşünüyorsunuz tam olarak? Siz geldiniz annesinin görevi bitti mi? Oğlumun çamurlu ayakkabıları ben yıkıyorum gelin ne işe yarıyor diyene siz de ben senden analık devralmadım, ben eşimin eşiyim, eli ayağı tutan koca adamın bu yaşta ayakkabısını yıkamak da senin fantazin diyeceksiniz.

kaynananız yalnız alt katınızda yaşıyor, 60lı yaşlarda ve okuma yazması yok. Eşiniz onun tek oğlu. Annesi ile sorunlar yaşadığınızda hep sizi savundu ama bir yönden de asla annesine yalnız olduğunu hissettirmedi. Vardiyalı calısıyor sabah eve geldiğinde siz işte olduğunuz için annesinde yiyip eve öyle çıkıyor uyumaya. Diğer vardiyasında da aynı şekilde uyanıyo siz işte olduğunuz için annesine gidiyor yemeğe. Sadece gündüz vardiyasında berabersiniz akşam yemeğinde. Kadının sizle yaşadığı sorunlardan sonra pek takılmıyor ve hiç bir şey olmamış gibi davranıyor. Onu yok sayamıyorsunuz çünkü her bakımdan market faturalar vs olsun eşinize muhtaç birisi. Eşiniz sizi asla ona karşı ezdirmedi. Bu durumda yine de siz yokken eşinizin orda kahvaltı yapmasını anlayışla karşılayabilir miydiniz? Yani bu durum eşinizin evliliğe alışmamış annesine bağlı olduğunu mu gösterir? Annesi dışında hiç bir sorununuz yok. Her kavganızın uç noktası kaynananız oluyor bir şekilde. Hiç bir şey yapmasa bile. Kadın size karşı oy kuzum oy yavrum diyor ama hiç bir zaman bunun samimiyetini hissetmiyorsunuz. Sonuçta oğlunu sevdiği için sizi seviyor, daha doğrusu katlanmak zorunda kalıyor. Bu vardiya durumlarında eşiniz aşağıda kahvaltı yapması durumunda kaynananız sürekli bu hafta oğluşumla kahvaltı yapacağız onun sevdiği kahvaltılıklardan alacağım vs diye size göndermeler yapıyor. Ama eşiniz asla bu göndermeleri kabul etmiyor. Ona göre annesinin tarzı bu. Ve sizi çok sevdiğini düşünüyor.
Bir yere gitseniz bir akşamlığına, geldiğinizde sizi kapıda karşılıyor çok özledim diyerek. Bu gitmelerde yatılı gitmeler değil yanlış anlaşılmasın. Kapıda beklemese bile eşiniz uğramak istiyor çünkü annesi ya tüpü açık bırakır kontrol etmesi gerekir ya söyleyecek şeyleri vardır annesine uğramadan ona yalnızlığını hissetirmek istemediği için hadi anneme uğrayalım der. Bir beş dk lık da olsa. Ama bu beş dklık bile gitmeler size batar. Çünkü siz ordayken eşinizle ne konuşsanız ay noldu ne ne ne diye sorar meraklıdır. Kendisi de bunu kabul eder zaten. Sevmek zorunda değilsiniz bir insanı evet ama katlanmak zorunda mısınızdır? Çok kötü şöyle kötü böyle kötü bi insan diyemeyiz ama onun o merakı oğlunu siz yanınızdayken yalayıp öpmesi herşeye karışması. Bunlar önüne nasıl geçilebilinir?
Bir yandan da kendisine acıyorsunuz. Yalnız. Hiç kimsesi yok. Telefonu yok onun bi tvsi var. Akrabası gelmez, komşuluk ilişkileri yok, eşinden çok çekmiş zamanında. Vicdanınız sızlıyor bir noktada. N’apardınız?
Üçüncü kişi olarak yazdım. Kendinizi benim yerime koymanızı istedim sizden. Bunlar aşılabilecek şeylermidir? Eşimi görümcemi çok seviyorum, hep arkamdalar hep arkamda durdular. Ama eşimin annesi neticede onu koruduğu zamanlar çok oluyor. Haklıda çünkü ben artık annesinin en ufak şeyini bile kafama takıp eşimle tartışır oldum. Orda kahvaltı yapmasını istemiyorum. Ama o beni anlamıyor. Kadın seviniyor ne olacak sana iş çıkmıyor neden böyle düşünüyorsun diyor. Kıskançlık yaptığımı söylüyor. Sizce ben kıskançlık mı yapıyorum? Nasıl düzeltebilirim kendimi.. Kendimi suçluyorum çünkü bazen saçma şeyleri de sorun ediyorum. Yorumlarınızı bekliyorum..
Beni zorla görüştürmediği sürece asla problem etmem , kv sizin sinir olduğunuzu bildiği için size Bilerek böyle imalı davranıyor, umursamayı bırakırsanız düzelir, keyfinize bakın derim , bırakın ana oğul takılsınlar, zaten umursamazsanız eşiniz bu kadar annesine yapışmayacak ...

Sizi anneniz sevmiyor mu ? Bir anneyle bir eşin kulvari aynı degildir ki niye inat olarak algılıyorsunuz ? Eşinize sevginizle annenize sevginiz aynı şey mi mesela ya da babanıza . Bu kadar yarış içinde olmanız size zarar. Bakın şunu net söyleyeyim ben eşimi bırakamıyorum o oğlunu lafını hiç anlamadim . O onun annesi yani . Ömür boyunca bu şekilde hayatınızda olacak. Bu kadar müdahale edecek . Birde çocuğunuz olsun asıl o zaman herşey daha zorlaşacak . Bunları kabul ederek evlenen sizsiniz . Kadın sizi zamanında çok üzmüş olabilir bu sizin aranızdaki ilişkidir . Eşinizi bu işe karistirmayin
Konu sahibi sıfatları karıştırmış. Eşinin annesi olmak istiyor. Nasıl tehlikeli bir yolda olduğunun farkında değil. Başarsa bi dert başarmasa bi dert. Her türlü evliliği bitecek. Eşinin hem annesi hem de eşi olamaz. Bi yer illa boş kalacak sonra Sultan gelinin mevzusuna dönecek iş.

Konu sahibi sıfatları karıştırmış. Eşinin annesi olmak istiyor. Nasıl tehlikeli bir yolda olduğunun farkında değil. Başarsa bi dert başarmasa bi dert. Her türlü evliliği bitecek. Eşinin hem annesi hem de eşi olamaz. Bi yer illa boş kalacak sonra Sultan gelinin mevzusuna dönecek iş.
sadece kayınvalidemin eşim evlenmemiş gibi davranmasını istemiyorum

Haklısınız neler okuyorum burada. Ne sorunlar yaşayan insanlar var. Benim eşim en azından arkamda, kayınvalidem ile de çoğu sorunu aştık. Bilmiyorum, kıskançlık mı yapıyorum. Ama kayınvalidem her şeye söylenir yaptığım işi beğenmez gibi bakar. Sanki onun eşime kahvaltı hazırlaması benim yetersizliğimi gösterirmiş gibi hissediyorum. Zamanında sorunlarımızda onda yemek yediğimizi bulaşıkları bile yıkamadığımı ima etmişti, halbu ki yıkıyorum. Kendi kafasında kurup kendi kendine küsen birisi. Yine bak oğlum evlendi ama kahvaltı işi hala bende diye söylenme surata vurma yapar diye korkuyorum. Açıkcası ben kaynanamı samimi bulmuyorum. Yaptığı iyilikleri gün gelir yüzümüze vurur diye çekiniyorum. Yaşadım çünkü. Vicdansızlığım yaşadıklarımdan dolayı. Bİlmiyorum belki herkes hemen atlatırdı bu durumu ama ben öyle yapamadım. Kendime dertte aramıyorum. Gerçekten problem ettiğim için eşime yanstmamak adına buraya yazıyorum işte
Samimi bulmak zorunda değilsiniz. Sevmek zorunda da değilsiniz. Ama saygı duymak zorundasınız. Eşinizin ailesiyle olan ilişkisine karışamazsınız. Siz gitmeyebilirsiniz mesafeli de olabilirsiniz ama eşinizin gitmesine size etkisi de yokken katılamazsınız.
Eski insanların çoğu temizlik düzen konusunda böyle. Yanlış evet ama böyleler. Kendi öz anneniz de benzer şeyler söyleyebilir. Ki eminim düzen konusunda o da yerde iç çamaşırı görse homurdanırdı. Kendi anneniz söylese delirmeyeceğiniz şeylerin kinini gütmeyin.
Alt üst yaşayacaksınız. Çocuk yapmaya çalışıyorsunuz mesela gördüğüm kadarıyla çocuk doğunca ilişkiler daha iç içe oluyor. Siz sevmeseniz de çocuğunuzun ikinci dereceden akrabası olacak. Siz çalışırken o bakacak muhtemelen. Bu durumda kendinize zararınız. Kin gütmekte çözemezsiniz. Söyleyeceğinizi söyleyin, rahatsızlıklarınızı söyleyin ama kin güdüp uzatmayın. Hayatınızdan silemeyeceğiniz bir insan. Kazanamayacapınız savaşı vermeyin

Son düzenleme:
Umarım oğlunuzun eşine samimiyetle yaklaşırsınız. Daha yeni evlenmiş gelin gelmiş evinde huzurunun içine etmezsiniz. O yokken evine girip donun niye yerde diye tas bunu kardeşinin kocasına kadar duyurmazsınız. Oğlunuzla oturupta gelininizin evinin pisliğini, suratsızlığını konuşmazsınız. Sürekli gidip yeni evli çifti rahatsız etmezsiniz. Senin annen aşağı mahallede diyerek yabancı hissettirmezsiniz. Ama sonra bütün bunlar olmamış gibi herşeyi düzeltmezsiniz. O zaman oğlunuzun eşi de size böyle düşünceler beslemez. En güzel yürekli en iyi kalpli gelinlere denk gelirsiniz inşAllah, ama sevgi de saygıda kazanılan bir şey. Umarım kazanabilirsiniz
Bunlar zaten tipik some aile apartmanı problems. Sınır çekene kadarmış o da çekince bitmiş.
Ama sonra bütün bunlar olmamış gibi herşeyi düzeltmezsiniz.
Valla dua edin yine düzeltmiş. Dağınık bırakan da var.

Yahu ne alakası var bunun kahvaltıyla.
Siz eşiniz yokken alt kattaki annenizde kahvaltı yapmaz mısınız? Ben yaparım. Eşim buna karışırsa da ağzına ederim. Ne münasebet benim annemle ilişkimi sen yönetiyorsun ferim. Onlar anne çocuk. Ve bu ilişki ikisinin arasında, siz yönetemezsiniz/

Hayır bir de evlendiğinin farkına varsın sözüne de ayrı hastasıyım. Sanki evlilik bir devir teslim. Çocuğu komple birine sahiplendiriyorlar. Siz adamı satın almadınız.
Sizi zorlamıyorsa bir şeylere kendi görüşmesine konuşmasına katılamazsınız. Evlenince arkadaş ilişkisine de, aile ilişkisine de karışamazsınız.
Ben altı yaşındaki oğlumun ilişkilerine bu kadar müdahil değilim.

Yahu ne alakası var bunun kahvaltıyla.
Siz eşiniz yokken alt kattaki annenizde kahvaltı yapmaz mısınız? Ben yaparım. Eşim buna karışırsa da ağzına ederim. Ne münasebet benim annemle ilişkimi sen yönetiyorsun ferim. Onlar anne çocuk. Ve bu ilişki ikisinin arasında, siz yönetemezsiniz/
bu kahvaltı olayı en basiti. eşimin iş kıyafetlerini yıkayıp yıkamama kadar onu nasıl kurutacağıma kadar karışıyor. bakın eşim cevap verdiği halde anne benim eşim var o düşünür dediği halde yapıyor. anlamıyor anlamıyor. ben bazen duymazdan geliyorum. çamaşır yıkıcam diyorum mesela nerde kurutucaksın sabah yagmur yagar gel buraya as. evi süpürcem, bu saatte ev mi süpürülür. bir yere gidiyoruz, nereye, ne zaman geleceksinzi. sanane dememek için zor tutuyorum kendimi. eşim diyor ama sanane anne diye. sağolsun hep savunur. ama ben bekarlıgımda da annemlere hesap vermedim cok rahat büyüdüm. şimdi bi yetişkin gözetiminde olmak değişik geliyor ve böyle şeylere takıyorum.

Kahvaltıya çağırınca, ayakkabısını yıkayınca, kendi baş edemeyeceği tamirat tadilat işleri için oğlundan yardım isteyince evlenmemiş gibi mi davranmış oluyor? Zamanında fazlasıyla evlenmiş gibi davranmış onu da beğenmemişsiniz? :) Adamı size çelikle lehimlesinler rahat edin bari.

bu kahvaltı olayı en basiti. eşimin iş kıyafetlerini yıkayıp yıkamama kadar onu nasıl kurutacağıma kadar karışıyor. bakın eşim cevap verdiği halde anne benim eşim var o düşünür dediği halde yapıyor. anlamıyor anlamıyor. ben bazen duymazdan geliyorum. çamaşır yıkıcam diyorum mesela nerde kurutucaksın sabah yagmur yagar gel buraya as. evi süpürcem, bu saatte ev mi süpürülür. bir yere gidiyoruz, nereye, ne zaman geleceksinzi. sanane dememek için zor tutuyorum kendimi. eşim diyor ama sanane anne diye. sağolsun hep savunur. ama ben bekarlıgımda da annemlere hesap vermedim cok rahat büyüdüm. şimdi bi yetişkin gözetiminde olmak değişik geliyor ve böyle şeylere takıyorum.
Valla kadın düz eski zaman annesi. Siz durduk yere bileniyorsunuz. Benim kendi öz annem tam böyle. 6 senedir kendim büyüttüğüm oğlumu her yıkadığımda saçını iyice kurutmamı söylüyor mesela. Yada 8 senedir evli benim evime geldiğinde hala ay bu böyle mi konur diyor. Kuru bakliyatım kurtlasa sıcak yerde ondan oluyor diye konuşuyor. Eski nesil anneliği de böyle.
Dürüst olun anneniz de buna benzer söylemlerde bulunmuyor mu? Kadın sırf kayınvalide diye bileniyorsunuz. Abartmayın herkesin ya annesi ya kayınvalidesi yapıyor söylüyor bunları

Kendi annem bu konuda kaynanadan daha fazla zarar vermiştir bana. Hiçbir şey beğendiremedim, hiç yetemedim ona, asla kafasındaki modele uyamadım. Kaynana da yakınına geldim geleli yemeğinden tut temizliğime çocuk bakmama bile yüzüme olmasa da ardımdan çok laf etmiş, eşimi saçma sapan doldurmaya kalkmış. Kaynana ne ki konuşur durur onun olayı o dedim. Anneye bunu da yapamıyorsun.

Her açıklamada gözümde şöyle bir nene canlanıyor tansiyonum çıktı 😅

Eklentiler

• IMG_8799.jpeg
    IMG_8799.jpeg
    36,9 KB · Görüntüleme: 51
Ben hep özenmişimdir eş ailesi ile iyi olan insanlara. Görümcem mesela eşinin annesinden anne diye bahseder teyzelerinden teyze diye bahseder bize bişey anlatırken. Anlamazsın yani kendi teyzesinden mi bahsediyor eşinin teyzesinden mi. Çok güzel bir bağları var çok özeniyorum.bende öyle olmak isterdim. Bilmiyorum belki de burdaki yazanlaın dediği gibi kötü kalpliyim.
Kalp kötülüğü değil canım bu sadece bakış açını değiştir kimse kusursuz değiliz ya bak sende sorguluyosun demekki düzeltebilirsin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X