Borçlarımı Kapatıyorum !

Effie23

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2017
114
185
2021 yılının mart ayından bu yana başlatmış olduğum borç döngüsünü artık sonlandırıp, rahat bir nefes almak istediğime karar verdim. Borcumun bir kısmını almış olduğum araç sebebi ile diğer kısmını da tamamen kontrolun bende olduğunu kendime göstermek adına yapmış bulundum. Bu başlık altında tüketim alışkanlıklarımı irdelerken, borcumu kapatmayı ve hesap verme mekanizması ile ilüzyona kapılmadan sağlıklı bir alışveriş sistemi edinmeyi amaçlıyorum.

Öncelikle var olan borçlarımdan başlayalım ;

A bankası ödenecek toplam kredi tutarı ; 13.358
Bu kredi tutarı her ayın 25'inde ,1.908 lira olarak gerçekleşecek.
Kredi bitiş tarihi : 25 Mart 2023

A bankası nakit avans toplam ödeme tutarı ; 4.307
Bu ödeme her ayın 15'inde, 1.076 lira olarak gerçekleşecek.
Nakit avans bitiş tarihi : 15 Aralık 2022

B bankası nakit avans toplam ödeme tutarı ; 5.230
Bu ödeme her ayın 25'inde, 2.615 olarak gerçekleşecek.
Nakit avans bitiş tarihi : 25 Ekim 2022

C bankası güncel kredi kartı borcu ; 24.431

Borçlarımın günceli bu şekilde. Bunun yanında kira ve ödemelerim için her ay ayırmam gereken bütçe 2000-2500 aralığında. Ve görünen o ki asgari ödemesi yüzde 40 olan kredi kartım için bir süre kart üzerinden avans çekip ödeme sureti ile en azından kart borcumu stabil tutmam gerekecek. B bankası için olan ödemem son bulduğunda ise oraya ödenen tutarı kart borcuma yönlendirebileceğim.

Ay bazında kredi ve ödeme tutarlarım şu şekilde olacak ;

Eylül : 5.600
Ekim : 5.600
Kasım: 2.984
Aralık : 2.984
Ocak, Şubat, Mart : 1908

Gelir durumum eylül itibari ile netleşecek. Düzenli bir gelirim olduğu için konum borçlarım nasıl biterden ziyade, yeni yeni borçlar edinmemeyi nasıl başarırım üzerine kurulu olacak. Elimden geldiğince başlık altına tüm harcamalarımı düzenli olarak not alacak, bunun yanında dijital bir uygulamayı da harcamalarım için kullanacağım. Mart ayında geriye baktığımda iyi iş çıkarttım diyebilmem dileği ile.

Öyle ise bugünkü harcamalarım ile başlayalım .

Market alışverişi : 157 lira
Evrak işlemleri : 48.5 lira

Ödemeyi yanımda nakitim olmadığı için kredi kartından yaptım. Sanırım beni bu döngüye sokan ilk hatam da sağlıklı bir kredi kartı kullanma becerimin olmayışı oldu. Kredi kartımın limiti, benim sahip olduğum para değildi ama ben öyleymiş gibi davranıp özendiğim, beğendiğim şeyler üzerinde kafa yormadan hemen sahip olmak için kredi kartına uzandım. Bu yaptığımdan pişman değilim açıkçası zira ekonomimizin geldiği yerde siparişlerim butonuna tıklayıp aldığım fiyat ve şu anki fiyat arasında kıyaslamaya gittiğimde iyi ki almışım dediğim çok şey var. Benim şikayetçi olduğum şey dediğim gibi sağlıklı bir alışveriş becerimin olmayışı ve sürekli dürtüsel hareket ediyor olmam. Bunu sadece alışveriş konusunda değil hayatımın genelinde de yapıyorum. Bu yüzden mart ayına dek hedeflerimden biri de bu dürtüsel davranışlarımın kökenini sorgulayıp, sebebini bulmak ve değiştirmeye çalışmak.

Kolay gelsin^^ halka arzlara katılsana biraz arastriip. Yani x şirketi borsaya geçiyor, halka arz ediyor kendini. Tanesi 10 liradan 50 lot alıyorsun mesela. O halka arz 13ten açılıyor,15 oluyor falan filan..düştüğü gibi satıyorsun.
Ben geçen senelerde böyle böyle maaşımı biraz cogaltmistim. Sonra benim gibi herkes bu halka arza girince bir Keriz silkeleme yaptılar, zarar etmedik ama kardan düştü epey.
Ama şimdi tekrar iyi getirmeye başlamış. Hatta kuzenim cuma günü açılana girdi,adını bilmiyorum. 500 TL'den girdi , açıldığı gibi 680 olmus. Ama hemen satmadı, pazartesiye bekleyecek. Dusedebilir,cikadabilir .
Yani yatırım tavsiyesi değil kesinlikle ama iyice bir arastirip kar getirecek gibi olanlara girersen, hırs yapmayıp bir miktar kârdayken çıkarsan zarar etmezsin bence...
Ama iyice bir arastir...
Bir de borcun Kasım'da yarıya düşüyor. O ay fazladan 2500 liran olacak. O parayla online bankadan altın al, dursun kosede. Yaklaşık ikibucuk gram altın alabilirsin.
Bir sonraki ay da aynısını yap:)
Ocak ayında zaten yeni zam gelecek, kalan borcun da azalacak, azicik azıcık altın almaya devam et.
Hem keyifli bir şey, hem de o durduğu yerde değerlenir yaza doğru. Bir guvencen olur elinde. Acil paraya sıkıştığında falan harcarsin.
Kredi kartı batagin için de bilemedim ne söylesem..ben alışveriş yapmayı,para harcamayı hiç sevmem😅 o konuda önerim yok

Ay çok beğendim bende böyle yapacağım. Taşınma işi var o bitsin hemen böyle bir konu açmalıyım

Bugün herhangi harcamam olmadı. Ancak sanırım bilgisayarımın bataryası ömrünü tamamladı zira şarj tutmadığını fark ettim ve çok aciliyeti olan bir işimi bu sebepten halledemedim. Şu an şarja takılı olarak kullanıyorum ama bataryanın eksikliği hayat kalitemi düşürecek, şarj etme imkanı olmayan yerlerde bilgisayarımı kullanamayacağım. Bu sebepten bir fiyat araştırmasını gidip bataryaları inceleyeceğim. 10 yıldır ufak sıkıntılar dışında her durumda güzelce işimi gören pek sevgili bilgisayarıma da varlığı için teşekkür ederim. Ekonominin geldiği noktada eldeki eşyaların kıymetini bilmek büyük önem taşıyor sanırım.

Bugün de bir harcama yapmadım.Aile evinde olmanın avantajı :)

Sabahtan burada olan bahçeye 2 ayakkabımın taban kısımlarının eskidiğini fark ettim, bu ayakkabıları artık kullanmam mümkün olmayacak. O yüzden çöpteki yerlerini aldılar. Akşam gidecek ve kalacak eşyalarımı organize ederken bir kez daha ne kadar çok eşyayı yanımda taşıyıp ne kadar azını kullandığımı fark ettim. Bunu geçen yaz da fark etmiş,bu sebepten döner dönmez minimalizm akımını başlatmıştım evde. Buzdolabı, odalar, dolapları üç seferde güzelce ayıklamış. Yeni eşyalar, giysiler almamaya, elimdekiler okunmadan yeni kitaplar edinmemeye karar vermiştim. Uzunca bir süre de uyguladım bunu. Ancak sonra ruh halim ile birlikte bu niyetimde karanlık sularda boğuldu ve ben ardı ardına yüklü alışverişler yaptım. Üzücü ama oldu işte. Effie, buraya dertlenmeye değil, motive olmaya sorunumuzu çözmeye geldik.

Fighting !

Elektrik Faturası : 84.70

Bugünkü harcamam bir fatura ödemesi şeklinde oldu. Yarın ufak bir gezimiz olacak ve alışveriş merkezine de uğrayacağız. Bavul bakmam gerekiyor. Orta veya büyük boy bakmam gerekiyor. Piyasası nedir, ne değildir diye bu gece bakınacağım.

Merhaba. Konunuzu takipte olacağım çünkü ben de gereksiz harcamalarım ve yanlış kredi kartı kullanımım yüzünden şubat ayından beri hem kredi hem kredi kartı borcu ödüyorum. 2023 Şubatta bitecek kredim ama rahatlar mıyım bilemiyorum, bu nedenle yılbaşına kadar 4 aylık bi kalkınma planı yapmam gerek :) Size de başarılar diliyorum.

Bugünkü harcamalarım ;

Eczane : 22 lira
Market : 72 lira
Yemek : 172 lira
Apple abonelik : 29 lira
Toplam : 295 lira

Bugünkü harcamalarım biraz yüklü oldu ama hiçbiri isteğe bağlı olabilecek şeyler değildi, zaruri idi bir nevi. Neyse ki bavul almam gerekmeyecek sanırım. Buradan tasarruf edebilirim.

Borçlarım üzerine dün gece yatarken şöyle bir düşündüm de bir miktar stres oldum sanırım. Gelirim henüz belli değil ama en büyük endişem artan yakıt fiyatları. İşe kendi aracımla gidiyorum ve bu benim için büyük bir gider kalemi oluyor. İş arkadaşlarımdan biri ile paslaşmayı tercih edebilirim ancak o zaman da o kişiyi beklemem, evinden almam evine bırakmam gerekecek. Konforlu olmayacak benim için ancak ekonomi de malum. Şu an için bilemiyorum. Eylül itibari ile gelirim ile birlikte bu durum da netleşecek.

Seçilen yol ne olursa olsun, modumun düşmesine izin vermeyeceğim. Çünkü bir kez aman iyice battım zaten mantığına girince o bataklık insanı daha da çekiyor. O yüzden istek mi ihtiyaç mı diye sorgulayarak harcamalara sınırlandırma getirmeye devam.

Dünkü ( 25.08.2022 ) harcamam : 25 tl

Bugün bir harcama yapmadım ve tüketim alışkanlıklarım üzerine düşündüm. Son bir yılda en çok harcama yaptığım üç kalemi analiz etmeye çalıştım.

Bunlardan ilki yakıt, üstteki mesajımda da bahsettiğim üzere. Bu konuya ilişkin bir çözüme gidip gidemeyeceğim eylül ayı itibari ile belli olacak ancak fark ediyorum ki bu borcu kapatabilmem için konforumdan vazgeçmeyi göze alacağım.

İkinci harcama kalemim, kişisel bakım. Geçen yıl büyük bir buhran sonucu bu konu ile ilgili büyük bütçeli harcamalar yaptım, cildim için her önerilen, her okuduğum ürünü fiyatı yüksek bile olsa hiç düşünmeden aldım ve bu durum bütçemde büyük bir delik açtı. Yetmezmiş gibi o dönem cildimde de herhangi bir iyileşme olmadı. Yaz başında ailemin yanına gelirken ''artık daha fazla çabalamayacağım, para harcamayacağım, her gördüğümü almayacağım, kendi haline bırakacağım '' kararı ile genel rutine dair birkaç ürünü yanıma aldım ve gerçekten de o ürünler ile cildimi temizleyip, nemlendirdim, güneşten korudum. Koyvermek mi yoksa çeşit çeşit ürün yerine bir rutini düzenli uygulamak mı sihir hangisi idi, bilmiyorum ama şu an cildim öncesine göre çok daha iyi. Bu bakış açımı yeni dönemde de uygulamayı planlıyorum. Elimdekiler bitmeden yeni ürün edinmeyeceğim, maymun iştahlılığım ile her gördüğüme özenip derdimin devası bu demeyeceğim. Elimdeki temizleyicler bitince bir yağ bazlı bir su bazlı olarak yenisini edinecek, asitlerin yerine de bu kez retınolleri tecrübe etmek için alışveriş yapacağım. Serum ve nemlendiricilerimin beni yeni yıla kadar götüreceğini inanıyorum ve zamanında yapmış olduğum güneş kremi stoğumu kişisel başarım ilan ediyorum !

Üçüncü harcamam, kitap ve kıyafet üzerine kurulu. Bu iki kategoriyi aynı kefeye koymak çok doğru değil, farkındayım ancak her iki alışverişimde aynı mentalite üzerine kurulu. Sahip olmak güdüsü üzerine. Ekonomi hızla kaosa sürüklenirken, ne kadar edinsem kardır düsturu ile hareket ediyorum. Siparişlerimde geriye gidip artan fiyatları gördüğümde iyi ki almışım diyorum ama artık dur demenin de zamanı geldi. Sonbahar ve kış için yeteri kadar kazak, mont ve pantolonum var. Daha fazlasını almak istemiyorum artık. Ancak ne yapıp edip bir bot edineceğim. Kitap konusu için ise lise yıllarımdan beri ne kadar çok o kadar iyidir. İsterim ki illa kütüphanemde olsunlar, bana oradan bakıp tatlı tatlı gülümsesinler. Varlıklarına minnettarım, kesinlikle bir yük olarak görmüyorum kitap alışverişlerimi ancak bir süre kendimi frenlemem gerek. Önce elimde olanları güzel güzel, ferah ferah okuyacağım. Sonra yine listelerimden, istediğim, beğendiğim kitapları edinmeye çalışacağım. Ama önceliğim elimdekileri okumak :)

Tüketim alışkanlıklarıma dair kendimce yaptığım analizler bu şekilde. Bu kış hem ülke ekonomisi için hem de benim için oldukça çetin geçecek. Ama dilerim hem ülkem hem de ben bu süreçten derslerimizi almış olarak, güzel günlere uyanacağız.

Son iki günde herhangi bir harcamam olmadı. Yarın çarşıya çıkacağız, harcamam olabilir.

Minimalizm ile ilgili bir video izliyordum, dinliyordum daha doğrusu. Buraya yazarken de arka fonda dinlemeye devam edeyim dedim ama dikkatimi veremediğimi fark ettim. Şimdi arkaya yağmur seslerinden oluşan bir playlist açtım ve fark ettim ki bu yaptığım da aslında minimalist bir yaklaşım. Çünkü gerek sosyal medya gerek çevremizdekiler gerekse kendi iç sesimiz bizleri sürekli daha çok daha iyi anlayışına yönlendiriyor. Hep bir şeylere yetişmeye çalışıyoruz. Misal ben bir iş ile meşgulken sürekli kafamın gerisinde sonrasında yapacağım şeyleri düşünüyorum oysa önemli olan o an değil mi ? Şimdi yağmurun o huzur dolu sesi ile beynimi sakinleştirecek, yazımı yazacağım.

Minimalizm akımı hakkında geçen yıl okumalar yapmış ve büyük adımlar atmıştım kendimce. Sonra kendimi başkalarının sözleri ile tanımlamaya başlamış ve uçsuz bucaksız alışverişler yapmıştım. O kadar ki öyle çok da gündemi olmayan bir etkinlik için sırf insanlar beni beğensin diye oldukça fazla borcum olmasına rağmen yeni bir elbise ve büyük ihtimal çok nadir kullanacağım bir babet almış, bütçeme bir darbe daha vurmuştum. Şimdi daha iyi anlıyorum ki benim tüketim alışkanlıklarımın kökenin de kesinlikle başkaları tarafından takdir görmek var çünkü ben yetersizlik kompleksinden muzdaribim. Kendime ait bir kendilik tanımım yok, başkaları beni güzel buluyor ise güzelim, zeki buluyor ise zekiyim. Değişim için kilit noktam da bu yıl için burası olacak.

1 eylül itibari ile evime dönüyorum. Eylül benim ayım. Her şey çok daha düzenli ve verimli olacak :)

Merhaba. Konunuzu takipte olacağım çünkü ben de gereksiz harcamalarım ve yanlış kredi kartı kullanımım yüzünden şubat ayından beri hem kredi hem kredi kartı borcu ödüyorum. 2023 Şubatta bitecek kredim ama rahatlar mıyım bilemiyorum, bu nedenle yılbaşına kadar 4 aylık bi kalkınma planı yapmam gerek :) Size de başarılar diliyorum.
MinikPandaa merhabalar,

Süreciniz ile ilgili bir planlama yaptınız mı ?

Bugünkü harcamam : 114.15 tl

Market alışverişinde harcadığım tutar bu oldu. Bu da burada yaptığım son harcama idi. Kendi evime geçtiğimde yapılan harcama tutarı pek tabi artacak. Ancak fark ettim ki alışveriş esnasında çok daha dikkatliyim. Şunu da alayım, şu da olsun, aman üçün beşin lafı mı olur mentalitesini yavaş yavaş bıraktığımı fark ediyorum. Umarım bu bırakış uzun soluklu olur ve ben borçlarımı kapatmak için çıktığım bu yolda tüketim alışkanlıklarımı da değiştirmiş olurum.

Merhaba E Effie23 , henüz net bir plan yapamadım, hem ailemin yanında tatildeyim hem de üst üste ekstra masraflarım çıkıyor ve ben eksi hesaplarımı sonuna kadar kullanmaya devam ediyorum. Haftasonu kendi evime geçince sakin kafayla bir çıkış reçetesi yapmam gerek. Şimdilik geçici çözümüm şu: yarın kenarda kalan son param olan 100 dolarımı ve bir tam altınımı bozdurup eksi hesaplarımı kapatmak ve maaş günüme kadar biraz nakit elde etmek :KK43:

Geldi masrafların efendisi cancağızım eylül ayı ve gelir gelmez beni epey de zora soktu. Olaylar şöyle gerçekleşti.

Ulaşım : 150 tl
Hediye : 730 tl
Dışarıda yeme içme : 70 tl
Market : 23 tl

Eve gelir gelmez halılarımı yıkamaya vermek için hazırlarken bir kısmının ömürlerini tamamladıklarını fark ettim. Bunun uzun zamandır farkında idim ama belki ev değiştiririm diye erteleyip duruyordum ama artık yenilerini almak kaçınılmaz oldu. Yarın piyasa araştırması yapacak, bu konuya eğileceğim.

Eylül ayı benim için oldukça yoğun ve masraflı geçecek ama ben ondan razıyım. Haydi başlayalım !

Başlığın adını borçlarımı kapatamıyorum olarak değiştirebiliriz :KK43:
Şunun şurasında evime geleli 4 gün oldu ama masraflarım şu şekilde ;

2 eylül cuma

Fatura : 84.70
Market : 95 tl
Kozmetik : 209 tl

3 eylül cumartesi

Yolluk +paspas takım : 1330 tl

4 eylül cumartesi

Market : 103 tl
Yakıt : 690 tl

Şimdi bu denklemde 1330 tl beklenmedik bir harcama olduğu için bütçemi biraz sarsmış olabilir ama ihtiyaç olduğu ve tekrar etmeyeceği için sorun olmayacak. Hem evime de bir ferahlık geldi, hoşuma gitti bu yenilik :) Kozmetik başlığı altında ise rimel aldım. Aldığım markada 2 al 1 öde kampanyası vardı ve ben de 2 aydan bu yana rimelimin dibini sıyırıyordum. Bu güzel denk geliş ile 1 yıllık makyaj ihtiyacımı karşılamış oldum zira başka bir makyaj ürünü kullanmıyorum.

Yakıt, zorunlu bir masraf kalemi olduğu için bir şey söyleyemiyorum. Halılarımı yıkamaya verdi, mesaj gönderdiler 208 lira imiş tutarı. Halılar geldiğinde de onun ödemesini yapacağım.

Geldiğimden bu yana eşya ayıklıyorum. Önce mutfaktaki kullanmadığım Tüm plastik materyalleri ortaya koydum, bir kısmını vermek için bir kısmını da geri dönüşüm için ayırdım. Aynı şeyi kitaplarım, dergilerim ve kıyafetlerim için de yaptım. Bugün sabahtan kıyafetlerimi ayırırken neden bu kadar çok kıyafet aldığımı sorguladım. Hani 3 tane ortalama ürün alacağıma 1 tane kaliteli ürün alsaymışım her şey daha dengeli olacakmış. Oysa ben hep kaliteden ziyade çeşitliliğe yöneldim ve şu anda evde kullanmak üzere yığınla kıyafetim var. Üzücü ama dersimi aldım. Ayıklamaya devam edeceğim.

Geçen yıldan bu yana kokuların bende aşırı hassasiyet yarattığını fark ediyorum. Belirli kokular başımı hep ağrıtırdı evet ama artık öncesinde de kullandığım vücut losyonum, yumuşatıcım bile bunu yapıyor. O yüzden elimdekiler bittiğinde burada da sadeleşmeye ve daha temiz içeriğe yönelmeye karar verdim.

Yavaş yavaş her şeyi yoluna koyacağım.

Festina lente.

Bugün bir beklenmedik masraf ile daha karşılaştım. Sabah arabamı çalıştıramadım ve aküsünün bittiğini fark ettim. 775 lira ödeyerek yenisini almak durumunda kaldım. Bu yüzden bugünkü masraflarım ;

Akü :775 tl
Dışarıda yemek : 41 tl

Umudum yarının masrafsız olması yönünde.

Bugün bir beklenmedik masraf ile daha karşılaştım. Sabah arabamı çalıştıramadım ve aküsünün bittiğini fark ettim. 775 lira ödeyerek yenisini almak durumunda kaldım. Bu yüzden bugünkü masraflarım ;

Akü :775 tl
Dışarıda yemek : 41 tl

Umudum yarının masrafsız olması yönünde.
Merhaba Effie23, akü masrafının çıkmasına üzüldüm. Sanki dikkat ettikçe umulmadık şeyler çıkıyor gibi, benim de geçtiğimiz ay diş doktoru ve araba masrafım oldu beklenmedik şekilde. Yaklaşık 3 bin lira bunlara harcadım, daha doğrusu kredi kartıma borç ekledim.
Seni okudukça kendime çok benzetiyorum. Bir yandan da motive oluyorum. Lütfen yazmaya devam et.
Bana gelince, altın ve dolar bozdurmadım henüz. Ayı hatta günü kurtarıyor gibiyim. Kendi evime geldim. Haliyle biraz mutfak alışverişi yaptım. Ayın 15ine yani maaş günüme kadar stabil durumda kalmam gerekiyor ancak hiç markete gitmesem bile malesef günlük sigara masrafım var :KK43:
Kaba taslak bakacak olursak,
Her ay 3300 lira kredi ödemem var (5 ay daha bu şekilde devam edip bitecek inşallah)
Aylık ödemesinin asgarisi olan 6000 lira yatırabildiğim toplam 30 bin lira kredi kartı borcum var. Yani 5 ay hiç harcama yapmasam bitecek görünüyor borçlarım lakin ödeme yapınca pek nakitim kalmayacağı için kartı kullanmaya devam edeceğim tabi. Bu nedenle bitecek gibi durmuyor. Hedefim kredimi bitirene kadar kredi kartımı mümkün olduğunca az kullanmak fakat benim de en büyük gider kalemim benzin. Bunun dışında dışardan hazır yemeyi ve sıklıkla markete gitmeyi pek kesemiyorum. Kıyafet, bot vs ihtiyaçlarım da var ancak bunları bir iki ay daha ertelemeye çalışcam. Birikmiş de pek bir şeyim yok ne yazık ki.
Hedefim yılbaşı. Yeni yıla girerken yeni yeni borçlar yapmamış olmayı umuyorum. Bu yolda herkese başarılar diliyorum.

Merhaba Effie23, akü masrafının çıkmasına üzüldüm. Sanki dikkat ettikçe umulmadık şeyler çıkıyor gibi, benim de geçtiğimiz ay diş doktoru ve araba masrafım oldu beklenmedik şekilde. Yaklaşık 3 bin lira bunlara harcadım, daha doğrusu kredi kartıma borç ekledim.
Seni okudukça kendime çok benzetiyorum. Bir yandan da motive oluyorum. Lütfen yazmaya devam et.
Bana gelince, altın ve dolar bozdurmadım henüz. Ayı hatta günü kurtarıyor gibiyim. Kendi evime geldim. Haliyle biraz mutfak alışverişi yaptım. Ayın 15ine yani maaş günüme kadar stabil durumda kalmam gerekiyor ancak hiç markete gitmesem bile malesef günlük sigara masrafım var :KK43:
Kaba taslak bakacak olursak,
Her ay 3300 lira kredi ödemem var (5 ay daha bu şekilde devam edip bitecek inşallah)
Aylık ödemesinin asgarisi olan 6000 lira yatırabildiğim toplam 30 bin lira kredi kartı borcum var. Yani 5 ay hiç harcama yapmasam bitecek görünüyor borçlarım lakin ödeme yapınca pek nakitim kalmayacağı için kartı kullanmaya devam edeceğim tabi. Bu nedenle bitecek gibi durmuyor. Hedefim kredimi bitirene kadar kredi kartımı mümkün olduğunca az kullanmak fakat benim de en büyük gider kalemim benzin. Bunun dışında dışardan hazır yemeyi ve sıklıkla markete gitmeyi pek kesemiyorum. Kıyafet, bot vs ihtiyaçlarım da var ancak bunları bir iki ay daha ertelemeye çalışcam. Birikmiş de pek bir şeyim yok ne yazık ki.
Hedefim yılbaşı. Yeni yıla girerken yeni yeni borçlar yapmamış olmayı umuyorum. Bu yolda herkese başarılar diliyorum.
Merhaba MinikPandaa, gerçekten de harcamalar bitmek bilmiyor ve borçlar birikiyor ama bazen bocalasak da güzel ve mantıklı planlar ile üstesinden geleceğiz. Ben buraya yazmaya devam edeceğim zira burası benim için bir nevi hesap verme mekanizması oldu. Harcama yaparken borçlarımı kapatıyorum başlığına yazarken bunu açıklayabilir miyim diye soruyorum kendime. Yavaş yavaş bir alışveriş alışkanlığı oturmaya başlıyor sanırım.

Hedefimiz yılbaşı, umarım bu süreçte çok daha iyi durumda olacağız :)

X