Borçlarımı Kapatıyorum !

Perşembe- harcama yok

Cuma- harcama yok

Cumartesi- 8.5 liraya 5 litre su aldım. Rahatsızlığımdan dolayı günde en az 6 hap içmem gerekiyor ve bazıları mide bulantısı yapıyor. O yüzden çeşme suyu içmek istemedim.

Pazar- planlanan bir harcamam yok.

Borçlarımı tek kredide birleştirip, tek elden bir ödeme planı yapmak,mental olarak bana çok iyi geldi. Kredi kartı borcumun olmadığını görmenin, o sayfayı 0’da tutmak konusunda beni motive ettiğini gördüm. Market alışverişlerimi de kart ile değil elimdeki para ile yapmaya karar verdim. 600 lira çekip, cüzdanıma koydum. Bakalım bu miktarı kaç günde harcıyorum, böylelikle bunu da kontrol edebileceğim.

Planlanan bir harcamam yok. Bu yıl araçlar ile dönüşümlü olarak işe gidiyoruz, 2 ayda sadece 1 kez depoyu doldurdum. Geçen yılki halimi hatırlıyorum da tek başıma gidip gelmek benim için parasal açıdan oldukça büyük bir yük oluyordu. Bu konuda da bu yıl daha rahatım. Sanırım ben bir şeyleri oturtmaya başladım. Maddi anlamda bir rutin ve sakinliğe doğru ilerlediğimi hissediyorum. Umarım bu şekilde güzelce devam ederim.

Ne alemdesiniz? Merak ettim.

17.09.2022

Manav: 49 tl
Market: 148 tl

Bu kez yaptığım alışverişler son derece mantıklı idi.Pazara gidemediğim için manavdan domates, biber, salatalık, erik, muz ve limon aldım. Marketten ise peynir, zeytin, süt, yumurta, su ve altılı kağıt havlu aldım. Hepsi ihtiyacım olan şeylerdi. Aldığım her şeyi tüm hafta boyunca kullanacağım ve perşembe gününe dek (perşembe ve cuma il merkezine gitmem gerekecek, mecburi harcamalarım olacak) aciliyeti olmadığı sürece harcama yapmayacağım.

Bu haftasonu ayakkabılarımı incelemeye aldım, iki botumu, bir babetimi bir de topuklu ayakkabımı elden çıkarmaya karar verdim. Bu yıl kendime kaliteli bir bot ve çizme alacağım.

18.09.2022

Harcama yok.
market pazardan daha pahalı. bende pazardan alışveriş yapıyorum.. yiyebilecegi kadar alin..
yarım kilo olsa yetiyor eşim ben kızım..
dişardan ayda 1-2 kez yiyoruz eve getirtiyoruz..
eşim arabaya parça aldi 3500 tl borç yaptı..
araba demek masraf demek..:/
bide kızım çanta istedi. (anaokul çantasi ) ona 250 tl..
aylık servis parasi 120 tl ödüyorum bu sabahlari giderken.
sigara aliyordum an itibariyle birakmaya karar verdim. sigara olmuş 31 lira.. 3 paket alsam 93 lira ediyor.
iki haftada bi pazara gittiğim için pazarda toplam 500 tl civari tutuyor nedense.
bunu hesaplamalari hep yapıyorum.. pazardan ne aldıklarimi mutlaka yaziyorum.

ne güzel bir topic olmuş. bende yeni bir şehre taşındım elimde nakit yok diye (maaş günüme çok vardı) nakit avans çeke çeke karttan borç birikti.bi baktım .30.000 tl olmuş. diğer kartım da borcum vardı. hiç bakmadan hesapsızca harcamışım. kartın asgarisini ödemekle olmuyor. bende kredi çekip hepsini kapattım. şuan kredi kartı borcum 0. düşünmüyorum kullanmayı limitini de 2.000 yaptım. diğerininde 1.000 tl. çok acil durum olur filan dedim.dursun kenarda bundan sonra nakit alcam.
kendime bugün defter alcam. gün gün kalem kalem ne aldıysam ne harcadıysam yazcam sizin yaptığınız gibi. artık kontrolü elime almam lazım. çok aştım kendimi. gereksiz bişey almadım hepsi gerekli şeylerdi. ev eşyası, kıyafet gibi ama elimde nakit yok kartan al karttan al sıkıştım. maaş olduğu gibi karta gidiyor. ordan tekrar harca. kısır döngüye girdim resmen. kredi çekmek iyi geldi aylık 2000 sabit. kredi kartı kullanmazsam harcamalarımı kontrol edersem oldu bu iş.

Merhabalar, hayatımda olup bitenlerden ötürü bir süredir yazamadım ancak alışkanlıklarımı olabildiğince sürdürmeye devam ettim. Yarın maaş günümle birlikte tekrar yazmaya başlayacağım. Herkese güzel bir gün diliyorum.

28.11.2022
Bugün herhangi bir harcamam olmadı.

Trendyol gibi sürekli şu ürün indirime girdi uyarıları gönderen uygulamaları telefonumdan sildim. Zira normalde hiç ihtiyacım olmayan şeylere ihtiyacım var algısı oluşturmaya başlamışlardı.

Kendime bir hedef daha koydum; nisan ayına dek çorap vb gibi alınması elzem olan şeyler dışında kıyafet niteliği taşıyan bir eşya almayacağım. Aynı kararı minimalizm kapsamında evim için de almıştım. O zamandan bugüne sadece yakın zamanda demir döküm tava aldım. Yine aynı istikrar ile bunu sürdürmeye çalışacağım.

Yeme içme konusunda evimdeki stoklarımı kullanacak sadece gerektiği durumlarda süt, yumurta, su, ekmek bir de spor yaptığım için düzenli protein adına et alacağım.

Buraya yazma konusunda daha düzenli davranacak, kendimi disipline edeceğim.

Yarın görüşmek üzere.

29.11.2022

Bugün herhangi bir harcamam yahut ödemem olmadı.

Günlerim çok yoğun geçiyor. Kendimi durup dinlemeye vaktim olmuyor. Haftasonunun gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Perşembe- harcama yok
Cuma-harcama yok

Cumartesi
760 tl yakıt
170 tl market

Bugün kendimi ödüllendirmek adına güzel bir yemek hazırladım zira son 1 haftadır değil yemek hazırlamak, yemek yemek için bile vaktim yoktu.

Perşembe ve cuma günü kurumum bir denetime tabi oldu. Benim için ilkti ve sorumluluğumun ötesinde şeyler hakkında teftiş edilmek durumunda kaldım. Hatalarım oldu, kendimi ifade edemediğim oldu, beynimin durup hiçbir şeye tepki veremediği anlar oldu ama sürecin sonunda o kadar çok şey öğrendim ve öyle büyük bir kriz ortamını tek başıma yönetmem gerekti ki ne olursa olsun iyi ki bu denetimi ben geçirdim diyorum. Tüm bunlar bitip de eve döndüğümde arabamın içinde karanlıkta öylece yarım saat durdum, gece yemek bile yemeden yatağıma girdim ve uyudum. Sabah kötü düşüncelerimle birlikte evimdeki dağınıklığı bir bir topladım, temizlik yaptım. Güzel bir yemek pişirdim, sıcak kafayı izlemeye başladım. Şu anda bir mum yakıp, papatya çayımı içiyorum. Çocukluğumdan bu yana hep yetersizlik endişem oldu. Bunu mükemmelliyetçilik kılıfına soktum ama içten içe asla yetmeyeceğimi düşündüm ben. Dün gece rüyamda salonumdaki çiçeğimin kuruduğunu gördüm. Sapsarı, küçücük kalmıştı. Eğilip saksısına baktığımda saksının içinde hiç toprak olmadığını, sadece su olduğunu gördüm. Rüyaların anlamına çok inanmam ama merak bu ya baktığımda zor bir süreci atlatacağım, işim ile ilgili bir karar alacağım, bir mücadeleden başarılı bir şekilde çıkacağımı okudum. Bu rüyanın anlamı idi, benim yorumum ise şöyle oldu. Bir bitki için en önemli şey sudur değil mi ? En iyisi, en güzeli. Ama benim çiçeğimin saksısında bolca su var idi yine de bitkim ölmek üzere idi çünkü tutunmaya çalışacağı, mücadele vereceği, sınanacağı topraktan yoksun idi. Büyümek için sadece iyi şeylerin varlığı yetmiyordu, büyümek için mücadele de etmek gerekiyordu. Bilinçaltım bana önemli olanın mükemmel olana sahip olmak, mükemmel olmak değil, hatalar da yapılsa mücadele içinde olmak olduğunu göstermeye çalışıyordu.

Annem, babam yanıma geldiği için sürpriz harcamalarım oluyor. O yüzden bir süre harcamalarımı takipleyemeyeceğim. Yine de kredi kartı ile alışveriş yapmıyorum, aykırı bir harcama da bulunmuyorum. Yeni yıla kadar durumum bu şekilde.

Merhaba, ben döndüm.

Ailem döndü. Hayatımda bir takım değişiklikler oldu, eşikler atlandı. Bir düzen arayışı hasıl oldu. Eeh yeni yıl da girince bir takım kararlar alındı.
Hayat…

Uzun bir aradan sonra gün itibari ile hem spor yapmaya hem de kitap okumaya döndüm. İşlerimi uzatmadan, ertelemeden yapmak da iyi geldi. Dün son abur cuburumu yedim, daha sağlıklı beslenmeye karar verdim. Bugün hiç para harcamadım. Rehavete kapılmadım, öylece durup kalmadım. Bugün bana iyi geldi.

Hatalar yapıldı. Yanlış yollara sapıldı. Kaybetmenin tadı damakları yaktı, usul usul ağlandı. Sonra durdum, içimi dinledim ve kendimi bir kenara çektim. Dedim ki ;

Çay koy, yeniden başlayacağız !

4 Ocak 2023

Bir yakınımız eşini kaybettiği için cenaze evine yemek hazırlattık, 100 tl

Market : 2 ıslak mendil ve muz, 47,95 tl

5 Ocak 2023

El kremi, ped, siyah ince çorap : 109 lira

Kendimi takdir ettiklerimde bugün ; Okuduğum çizgi romanlardan birini bitirdim. İnsanlarla olan iletişimimde kelimelerime dikkat ettim.Yemekte et yiyerek protein aldım. Sesli kitap dinleyerek 1 saat spor yaptım. Evimi güzelce derleyip topladım. Adaçayı yaktım.

Bunlar yerine daha yararlı şeyler yaparsam daha iyi olur dediklerimde bugün ; Bir miktar fazla çikolata tükettim. Regl dönemime bir adım kalmış iken bu durumu anlıyorum ama miktarı azaltsam benim için daha iyi olacak.

Bugün bence günümü güzel yaşadım. Şimdi duş alıp, sesli kitabımı dinlemeye devam edecek, melisa çayımı içip uyuyacağım.

konunuzu tebrik ederim.
ben tam tersine kredi akrtından borçlanır elimdeki nakitimle altın yatırımı yaparım. kredi kartı faizi enflasyondan daha düşük. böylelikle ileride de ev yatırımı yapmak sitediğimde sürekli kart kullandığım ve düzenli ödediğim için kredi puanım artmış olur. bunları youtube da Cihat Çiçekten çprendim size de tavsiye ederim.
keyfi harcamalarım yoktur mesela kıyafet yüz kremi vs gibi. ihtiyaç ne ise onu alırım. siz de ödeme ve harcama alışkanlıklarınızı değiştirirseniz güzel de bir birikim yaparsınız bu istikrarla.
harcama derken kredi kartından harcayıp nakiti market harcamasına bile kullanmayıp hatta ulaşıma bile kullanmayıp tamamen altın gibi bir fiziki yatırıma harcamaktan bahsediyorum.
sizin mantığınızda şu an sadece harcamıyorsunuz ama biriktiremiyorsunuzda. olduğunuz yerde kalırsınız. elinize geçen maaşın yarısını birikim yapıp yarısını kredi kartınızın asgarisini ödemeye ayırabilirsiniz belki.

konunuzu tebrik ederim.
ben tam tersine kredi akrtından borçlanır elimdeki nakitimle altın yatırımı yaparım. kredi kartı faizi enflasyondan daha düşük. böylelikle ileride de ev yatırımı yapmak sitediğimde sürekli kart kullandığım ve düzenli ödediğim için kredi puanım artmış olur. bunları youtube da Cihat Çiçekten çprendim size de tavsiye ederim.
keyfi harcamalarım yoktur mesela kıyafet yüz kremi vs gibi. ihtiyaç ne ise onu alırım. siz de ödeme ve harcama alışkanlıklarınızı değiştirirseniz güzel de bir birikim yaparsınız bu istikrarla.
harcama derken kredi kartından harcayıp nakiti market harcamasına bile kullanmayıp hatta ulaşıma bile kullanmayıp tamamen altın gibi bir fiziki yatırıma harcamaktan bahsediyorum.
sizin mantığınızda şu an sadece harcamıyorsunuz ama biriktiremiyorsunuzda. olduğunuz yerde kalırsınız. elinize geçen maaşın yarısını birikim yapıp yarısını kredi kartınızın asgarisini ödemeye ayırabilirsiniz belki.

Kredi kartın asgarisini ödemek de kredi puanını düşürmüyor mu

Bi de bu asgari olayını max kaç ay üst-üste yapabiliyoruz

hayır düşürmüyor sadece 3 ay üst üste sadece asgariyi öderseniz nakit çekime kapatılıyor. ben 2 ay asgari bir ay da borç ne ise o kadarını ödüyorum. eskiden borçtan korkardım tam bir nakitçiydim. hep geriye gittim. şimdi tam tersiyim, ucuza ne varsa kredi, kred, kartı taksitli nakit avans, Cihat Çiçeğin tabiri ile dibini sıyırıyorum 2022 mayıstan beri ve sürekli döndürüyorum borçları. gerekli nakiti biriktirdim ev kredisine girmek istiyorum bakalım başvurduk(babam başvurdu) sonuç bekliyoruz.

düşünün ben 3 yıl boşuna beklemişim, bir video tüm birikimimi kafa yapımı değiştirdi tam tersi bir insan oldum ve ev kredisine başvurabiliyorum. şimdi de aynı şekilde devam ediyorum. kart limitim 40 bin lira idi banka 56ya çıkardı aşırı mutlu oldum. ama 2. ev için de 6 ay sonraya plan yaptığımdan biraz borçları azaltacağım yoksa kredi az çıkar. bunlar hep Cihat deden öğrendiklerimle oldu 8 ayda.

bu arada kredi notun 1115 flndı 1 ay önce, şimdi 1315 e çıktı. hedefim kredi kartını daha aktif kullanıp, ufak krediler çekip kapatıp(erken ödeme asla yapmam) kredi puanımı 1700ün üstüne taşımak. burada da paylaşırım neler olup bittiğini

X