Borçlarımı Kapatıyorum !

Dün ve bugünkü masraflarım nelerdi, bir bakalım ;

06.09.2022

Evrak ve kargo : 53 tl
Merdiven yıkama ( 3 aylık) : 90 tl
Giyim : 319 tl

07.09.2022

Market :130.5 tl
Halı yıkama : 210 tl

Giyim kategorisi hariç diğerleri yapmam gereken ihtiyacım olan harcamalar idi. Halılarım da bugün geldi ve ödemelerini yaptım. Evimi güzelce temizleyip, serdim. Artık evimi de kendimi de daha iyi hissediyorum.

Giyime gelince aldığım şey iç çamaşırı, spesifik olarak belirtmek gerekirse sütyen. Beyaz renk bir sütyene ihtiyacım vardı ve ben indirim yahut bir kampanya kolluyordum. Nitekim dün gece bu saatlerde pentinin 300 lira ve üstü alışverişe 100 lira indirim fırsatını yakaladım ve zaten sepetimde olan ikisinin yanına birini daha ekleyerek şartı tamamladım. Tanesi 106 liraya gelmiş oldu böylece. Pentinin sütyenlerinden memnun kaldığım için bu alışverişten de memnun oldum.

Yarının sürpriz bir harcama getirmemesi dileği ile.

08.09.2022

Giyim : 270 tl
Market : 76.5 tl
Pazar : 49 tl

09.09.2022

Ulaşım : 150 tl
Dışarıda yeme içme : 168 tl

Gün itibari ile sadece 10 günlük harcamam 6116,5 lira olmuş durumda.
Bu harcamaların ;

775 akü
1.330 halı
210 halı yıkama
730 hediye
209 kozmetik
589 giyim

olmak üzere 3.843 lirası bu aya özgü ve tekrarlanmayacağını umduğum alışverişlerdi. Ayrıca bu ay 3 kez il merkezine gitmek durumunda kaldığım için ekstra bir yol ve yemek masrafım da oldu. Ekim ayında da bu yol masrafım olacaktır ancak bu ayki kadar yoğun bir harcamamın olmayacağını umut ediyorum. Pek tabi, bu durum planlarımın çok gerisine düştüğüm gerçeğini de değiştirmiyor. Yine de modumu düşürmeyeceğim.

Konunuzu takip ediyorum. Bizim de evlendiğimizden beri bitmeyen bir borç döngümüz var. Sürekli bir eksik bişey çıkıyor. Bu eksikleri tamamladıkça bu sefer kredi kartları, avans hesapları şişiyor. Parça parça borç yerine kredi çekip hepsini tamamladık. Tek bir yere ödemek için. Bir arsa satılacak ümidim orası. Orası satılırsa son krediyi kapatabiliyoruz. Kapatamazsakta kasın ayından itibaren bi nebze rahatlayacağız. Zaten hali hazırda bir ev kredimiz var eşim onunla, faturalarla ve ev giderleriyle ilgileniyor.

Merhaba Effie23, akü masrafının çıkmasına üzüldüm. Sanki dikkat ettikçe umulmadık şeyler çıkıyor gibi, benim de geçtiğimiz ay diş doktoru ve araba masrafım oldu beklenmedik şekilde. Yaklaşık 3 bin lira bunlara harcadım, daha doğrusu kredi kartıma borç ekledim.
Seni okudukça kendime çok benzetiyorum. Bir yandan da motive oluyorum. Lütfen yazmaya devam et.
Bana gelince, altın ve dolar bozdurmadım henüz. Ayı hatta günü kurtarıyor gibiyim. Kendi evime geldim. Haliyle biraz mutfak alışverişi yaptım. Ayın 15ine yani maaş günüme kadar stabil durumda kalmam gerekiyor ancak hiç markete gitmesem bile malesef günlük sigara masrafım var :KK43:
Kaba taslak bakacak olursak,
Her ay 3300 lira kredi ödemem var (5 ay daha bu şekilde devam edip bitecek inşallah)
Aylık ödemesinin asgarisi olan 6000 lira yatırabildiğim toplam 30 bin lira kredi kartı borcum var. Yani 5 ay hiç harcama yapmasam bitecek görünüyor borçlarım lakin ödeme yapınca pek nakitim kalmayacağı için kartı kullanmaya devam edeceğim tabi. Bu nedenle bitecek gibi durmuyor. Hedefim kredimi bitirene kadar kredi kartımı mümkün olduğunca az kullanmak fakat benim de en büyük gider kalemim benzin. Bunun dışında dışardan hazır yemeyi ve sıklıkla markete gitmeyi pek kesemiyorum. Kıyafet, bot vs ihtiyaçlarım da var ancak bunları bir iki ay daha ertelemeye çalışcam. Birikmiş de pek bir şeyim yok ne yazık ki.
Hedefim yılbaşı. Yeni yıla girerken yeni yeni borçlar yapmamış olmayı umuyorum. Bu yolda herkese başarılar diliyorum.
Konu ilgimi çekti. Okuyacağım. 😊
Dışarıda yemek çok maliyetli.
Kredi kartı borcunuz çokmuş.
6.000 asgari de çokmuş.
5ay sonra kredin bitince rahatlarsınız. Kolaylıklar dilerim.
08.09.2022

Giyim : 270 tl
Market : 76.5 tl
Pazar : 49 tl

09.09.2022

Ulaşım : 150 tl
Dışarıda yeme içme : 168 tl

Gün itibari ile sadece 10 günlük harcamam 6116,5 lira olmuş durumda.
Bu harcamaların ;

775 akü
1.330 halı
210 halı yıkama
730 hediye
209 kozmetik
589 giyim

olmak üzere 3.843 lirası bu aya özgü ve tekrarlanmayacağını umduğum alışverişlerdi. Ayrıca bu ay 3 kez il merkezine gitmek durumunda kaldığım için ekstra bir yol ve yemek masrafım da oldu. Ekim ayında da bu yol masrafım olacaktır ancak bu ayki kadar yoğun bir harcamamın olmayacağını umut ediyorum. Pek tabi, bu durum planlarımın çok gerisine düştüğüm gerçeğini de değiştirmiyor. Yine de modumu düşürmeyeceğim.
Konuyu takipteyim. Kolaylıklar dilerim. Hepimizin borçları var. Eninde sonunda bu işi başaracaksınız.
Market kalemi de fazla. Tek kişi yaşamanıza rağmen. Kışlık hazırlık vs bişeyler yapıyor musunuz?
Yazmaya devam edin lütfen.

Konunuzu takip ediyorum. Bizim de evlendiğimizden beri bitmeyen bir borç döngümüz var. Sürekli bir eksik bişey çıkıyor. Bu eksikleri tamamladıkça bu sefer kredi kartları, avans hesapları şişiyor. Parça parça borç yerine kredi çekip hepsini tamamladık. Tek bir yere ödemek için. Bir arsa satılacak ümidim orası. Orası satılırsa son krediyi kapatabiliyoruz. Kapatamazsakta kasın ayından itibaren bi nebze rahatlayacağız. Zaten hali hazırda bir ev kredimiz var eşim onunla, faturalarla ve ev giderleriyle ilgileniyor.

En umulmadık zamanlarda umulmadık harcamalar çıkıyor. Bu da bir yerden sonra dediğiniz gibi döngüye giriyor ama açıkçası benim konumda kabahatin çoğu bende, çoğu yerde parayı saçarcasına üzerine düşünmeden çok alışveriş yapmışlığım oldu. Asıl niyetim de borçlarımı kapatırken bu alışkanlıklarımı değiştirmek. Umarım siz de en kısa zamanda kredinizi kapatabilirsiniz.
Konu ilgimi çekti. Okuyacağım. 😊
Dışarıda yemek çok maliyetli.
Kredi kartı borcunuz çokmuş.
6.000 asgari de çokmuş.
5ay sonra kredin bitince rahatlarsınız. Kolaylıklar dilerim.

Konuyu takipteyim. Kolaylıklar dilerim. Hepimizin borçları var. Eninde sonunda bu işi başaracaksınız.
Market kalemi de fazla. Tek kişi yaşamanıza rağmen. Kışlık hazırlık vs bişeyler yapıyor musunuz?
Yazmaya devam edin lütfen.

Evime geleli 10 gün oldu henüz ve elzem şeyler dışında büyük bir market alışverişi yapmadım bile daha. Parça parça almaya çalışıyorum. O yüzden market kalemimin fazla görülmesi üzdü beni açıkçası. Daha dikkat edeceğim bu konuda. Kışlık olarak burada hazırlamadım ama aile evimden getirdiklerim kış aylarında oldukça işime yarayacak.

Bugün buraya yazdıktan sonra netflixte Dijital Detoks diye bir diziye başladım, oldukça basit, çerezlik bir dizi idi. Ev işlerini yaparken bitiriverdim zaten. Konusu adından da anlaşılacağı gibi karakterlerimizin hayatlarında olan bir takım olaylar sonucunda telefon, tablet, internetten uzak durma çabaları üzerine kurulu. Diziyi izlerken fark ettim ki bazen alışmak için bazı şeyleri kestirip atmak gerekiyor. Ben de kendime 5 günlük basit bir meydan okuma yapmaya karar verdim. Maaş gününe dek çok çok acil bir durum yahut sağlık problemi olmadığı sürece kesinlikle para harcamayacağım. Ekmek, su gibi temel ihtiyaçlar da buna dahil. Ne lazımsa bir şekilde evde olan muadilini kullanacak 15 eylüle dek, tek bir kuruş bile harcamayacağım.

Bugünü, gün 1 olarak kabul ediyorum. Ve hiç para harcamadan bugünü kapattığım için kendimi takdir ediyorum.

Fighting Effie !

En umulmadık zamanlarda umulmadık harcamalar çıkıyor. Bu da bir yerden sonra dediğiniz gibi döngüye giriyor ama açıkçası benim konumda kabahatin çoğu bende, çoğu yerde parayı saçarcasına üzerine düşünmeden çok alışveriş yapmışlığım oldu. Asıl niyetim de borçlarımı kapatırken bu alışkanlıklarımı değiştirmek. Umarım siz de en kısa zamanda kredinizi kapatabilirsiniz.

Evime geleli 10 gün oldu henüz ve elzem şeyler dışında büyük bir market alışverişi yapmadım bile daha. Parça parça almaya çalışıyorum. O yüzden market kalemimin fazla görülmesi üzdü beni açıkçası. Daha dikkat edeceğim bu konuda. Kışlık olarak burada hazırlamadım ama aile evimden getirdiklerim kış aylarında oldukça işime yarayacak.

Bugün buraya yazdıktan sonra netflixte Dijital Detoks diye bir diziye başladım, oldukça basit, çerezlik bir dizi idi. Ev işlerini yaparken bitiriverdim zaten. Konusu adından da anlaşılacağı gibi karakterlerimizin hayatlarında olan bir takım olaylar sonucunda telefon, tablet, internetten uzak durma çabaları üzerine kurulu. Diziyi izlerken fark ettim ki bazen alışmak için bazı şeyleri kestirip atmak gerekiyor. Ben de kendime 5 günlük basit bir meydan okuma yapmaya karar verdim. Maaş gününe dek çok çok acil bir durum yahut sağlık problemi olmadığı sürece kesinlikle para harcamayacağım. Ekmek, su gibi temel ihtiyaçlar da buna dahil. Ne lazımsa bir şekilde evde olan muadilini kullanacak 15 eylüle dek, tek bir kuruş bile harcamayacağım.

Bugünü, gün 1 olarak kabul ediyorum. Ve hiç para harcamadan bugünü kapattığım için kendimi takdir ediyorum.

Fighting Effie !
bu haftanın harcamama sonucunu merak ettim.
Haftada 1 gün markete gidilecek şeklinde bir hedef koyarsanız daha başarılı olur. Hem alacaklarınızı gözden geçirirsiniz. Gerçekten ihtiyaç var mı düşünürsünüz.
Bu hafta dışarda yemek yemezsem 1 gün kendime yemek ısmarlayacağım veya sevdiğim şu şeyi yapacağım/alacağım.derseniz daha motive edici oluyor. Yani ben öyle daha motive oluyorum.
O diziyi bende izleyeyim. İlgimi çekti😊

Aslinda gayet iyi gidiyorsunuz ancak şu dışarıda yeme olayına bir çözüm bulmalisiniz o paraya market alışverişi yaparsınız

Fighting Effie !
3.gündeyiz. Ne yaptınız?

11.09.2022

Harcama yok.

12.09.2022

Harcama yok.

Dün biraz zorlandığımı itiraf etmeliyim zira canım normalde hiç yemediğim, aramadığım şeyleri çekip durdu. Bugün de durup dururken pantolona ihtiyacım olduğu fikrine kapıldım. Yoksunluk krizime veriyorum böyle sanrıları : ) Hiçbir tuzağa düşmeden, 1 kuruş bile harcamadan 3. günümü de tamamlamış oldum. Sadece su konusunda biraz tereddüte düştüm, normalde bulunduğum şehrin çeşme suları içiliyor ama ben mineral değerlerini desteklemesi açısından ya marketten alıyorum ya da imkanım oldukça dağ sularından doldurup eve getiriyorum. Bu iki imkanım da olmadığı için çeşme suyunu içme yoluna gittim. Kendimdeki bu kararlılığa oldukça şaşkınım doğrusu ama oldum olası meydan okumalarda iyi olmuşumdur. Çünkü olabildiğince tutarlı olmak benim için değerli. Yarın 4. gün beklenen bir harcamam yok, sadece yarın doktor randevum var. Reçete verecek olur ise ilacı almak durumunda kalabilirim.

Her aklıma düşeni, canımın çektiğini almadan da yaşanabiliyormuş. Hayat ne tuhaf : )

Aslinda gayet iyi gidiyorsunuz ancak şu dışarıda yeme olayına bir çözüm bulmalisiniz o paraya market alışverişi yaparsınız

Haklısınız, normalde çok nadir gerçekleşen arkadaş buluşmaları dışında dışarıda yemek yemem ama dediğim gibi bu ay belli sebeplerden hep il merkezine gitmek durumunda kaldım ve tüm gün dışarıda ve diğer insanlarla olduğum için dışarıda yemek durumundaydım. Bu ay bu konuda çok daha dikkatli olacağım. Öneriniz için teşekkür ederim :)

13.09.2022

İlaç : 47 tl
Araba yıkama : 10 tl

Bahsettiğim üzere doktora gittim ve ilaç reçete edildi. Ağrım olduğu için almamam mümkün değildi. 47 lira harcamış oldum. Dönüş yolunda da aracım çok tozlu olduğu ve yarın işe giderken kullanmam gerekeceği için köpük ve su toplam 10 tl vermek durumunda kaldım. Başka bir harcamam olmadı. Ağrım olduğundan canım nazlandı hep ve çikolata çekip durdu. Maaş günüm geldiğinde kendime güzelinden bir çikolata ısmarlayacağım :)

13.09.2022

İlaç : 47 tl
Araba yıkama : 10 tl

Bahsettiğim üzere doktora gittim ve ilaç reçete edildi. Ağrım olduğu için almamam mümkün değildi. 47 lira harcamış oldum. Dönüş yolunda da aracım çok tozlu olduğu ve yarın işe giderken kullanmam gerekeceği için köpük ve su toplam 10 tl vermek durumunda kaldım. Başka bir harcamam olmadı. Ağrım olduğundan canım nazlandı hep ve çikolata çekip durdu. Maaş günüm geldiğinde kendime güzelinden bir çikolata ısmarlayacağım :)
İyi gidiyorsunuz. Geçmiş olsun.

14.09.2022

Harcama yok.

15.09.2022

Kira + 2 Telefon faturası : 697.5 tl
Market :83 tl
Fotoğraf çekimi : 60 tl
Gratis alışverişi ( saç maskesi, saç kremi ve ağız suyu) : 172 tl

Çikolatamı aldım :) Maaş sonrası harcamalarım da bu şekilde oldu. Ekim ayı içerisinde bir sorun oluşmaz ise yurt dışına çıkacağım. Bu sebepten 70 euro yaptırdım. Birkaç gün yine dikkatli harcamalar yapıp sonrasında 5 günlük bir meydan okuma daha yapacağım.

16.09.2022

Kırtasiye : 109 tl
Market : 131 tl

Kırtasiye alışverişi olarak kaynak kitap almam gerekiyordu ve evet sadece bir kitaba 109 lira verdim.

Market alışverişimden ise inanılmaz mutsuzum. Bugün iş hayatım ile ilgili iyi bir karar alırken, ailem ile ilgili de üzücü bir haber aldım. O yüzden duygusal bir kararla aslında canımın çekmediği, artık çok da tüketmediğim ama sanki yersem mutlu olacakmışım sandığım şeyleri aldım. Az biraz yedim de ama şu an bu konuda kendimi iyi hissetmiyorum. Hem yediğimden keyif almadım hem de boşa para harcamış oldum.

Bu durumun bana bir ders olacağını düşünüyorum. Bir daha duygusal bir modda iken kendimi markete atmayacağım. Bunu gerçekten istiyor muyum diye sormadan alışveriş yapmayacağım.

17.09.2022

Manav: 49 tl
Market: 148 tl

Bu kez yaptığım alışverişler son derece mantıklı idi.Pazara gidemediğim için manavdan domates, biber, salatalık, erik, muz ve limon aldım. Marketten ise peynir, zeytin, süt, yumurta, su ve altılı kağıt havlu aldım. Hepsi ihtiyacım olan şeylerdi. Aldığım her şeyi tüm hafta boyunca kullanacağım ve perşembe gününe dek (perşembe ve cuma il merkezine gitmem gerekecek, mecburi harcamalarım olacak) aciliyeti olmadığı sürece harcama yapmayacağım.

Bu haftasonu ayakkabılarımı incelemeye aldım, iki botumu, bir babetimi bir de topuklu ayakkabımı elden çıkarmaya karar verdim. Bu yıl kendime kaliteli bir bot ve çizme alacağım.

18.09.2022

Harcama yok.

O kadar çok para harcadım ki kendim ile yüzleşip de buraya gelip yazamadım :KK43:

Ancak bu da benim ve kendimle yüzleşmeliyim.

19.09.2022

Harcama yok.

20.09.2022

Kıyafet : 440 lira
Kozmetik : 192 lira
Market : 129 lira

21.09.2022

Harcama yok.

23.09.2022

Vergi : 225 lira
Ulaşım : 152 lira
Market : 88 lira
Takviye gıda : 422 lira
Kırtasiye : 22 lira

23.09.2022

Kıyafet : 499 lira
Dışarıda yeme içme : 138 lira
Market : 60 lira
Ulaşım: 172 lira

Yüzleşmeye başlayalım. Kıyafet olarak 2 klasik pantolon, iki de atlet aldım. Artık daha klasik giyinmem gereken zamanlarım olacak, bu sebepten bu maalesef gerekli idi zira şimdiye dek hep kot pantolon, sweat giyiyordum. Yavaş yavaş gardrobumu yenileyeceğim. Ancak bir süre alışveriş yapmayı düşünmüyorum bu konuda. Kendimi ölçebilmem için bu araya ihtiyacım var.

Kozmetik diye nitelendirdiğim alışverişim bir gratis alışverişi idi. Aldıklarım ise 4 adet ince çorap, cımbız, bir kaş, bir far fırçası, bir de saç kremi idi. Bunların gereklilik puanına 10 üzerinden 6 veriyorum.

Takviye gıdalarım ise, omega 3 ve kollajen. Maalesef balık tüketemiyorum. O yüzden balık yağını düzenli olarak kullanıyorum ve son zamanlarda cildimde, saçlarımda bir kuruluk, donukluk hissettiğim için bir de kollajen almak istedim.

Vergi ödemem, pasaport defter bedelim içindi. Ayrıca 85 euro daha yaptırdım.

Market alışverişlerim ise gerekli alışverişlerdi, bu hafta sütümü de köyden aldım. Her şey öyle pahalı ki aldıklarım hepi topu 3-5 parça şeydi.

Yol ve yemek masraflarım ise önceden de söylediğim gibi beklenen şeylerdi. Sadece bugün dışarıda kahve içmeyebilirdim ama pumpkin latteyi bir daha ne zaman içme fırsatım olur bilemedim ve biraz da çok yoğun, çok yorucu bu haftayı başarı ile atlattığım için kendimi ödüllendirmek istedim sanırım :)

Yarın bir arkadaşım gelecek, o yüzden nasıl bir harcamam olur bilmiyorum. Evde yatılı ağırlayacağım, belki markete çıkmam gerekebilir. Ancak pazartesi ile başlayan bu haftam için kesinlikle yeni bir meydan okuma yapacağım. Eylül ayı benim için çok dağınık, her koldan yüksek harcamalar yaptığım bir ay oldu ama ekim ayında ipleri elime alacağım.

Fighting !

24.09.2022

Market : 382 lira
Hediye : 120 lira

25.09.2022

Eczane : 40 lira

Market alışverişim, peynir, badem, fındık, tereyağı, ekmek, soda, su, tealight mum, granola, pirinç, bulaşık süngeri, domestos, makarna idi. 75 lira ile tereyağı 70 lira ile de mum aldım. Maaliyetin yarısını bu ikisi oluşturdu.

Hediye ise, yeğenimin doğum günü içindi.

Eczaneden de midem ağrım için ilaç aldım.

Yarından itibaren 5 gün boyunca zorunlu, acil yahut sağlık sebepli olmadığı sürece harcama yapmayacağım. Böylelikle de eylül ayını tamamlamış olacağım.

25 eylülden bu yana çok fazla şey oldu, yurt dışı hazırlıklarına giriştim, gittim ve döndüm. Döner dönmez boğaz enfeksiyonu oldum ve yaklaşık bir haftadır evde, işe gitmeden hasta yatıyorum. Bu 3 haftalık sürede çok fazla para harcadım, sporu bırakmak durumunda kaldım, 3 kilo aldım ve telefonda yahut öylece yatarak çok fazla vakit harcadım. An itibari ile kendimle hiç mutlu değilim. Battıkça batmak, tekrar başa dönmek istemiyorum. Tekrar bir rutin oluşturmalıyım. Buna 5 günlük para harcamama meydan okumam ile başlıyorum. Artık borçlarımın olmasından çok am çok sıkıldım ben. Azalacakları yere gitgide artıyorlar ve onlar arttıkça ben de koyveriyorum. Artık önümde para harcamamı gerektirecek bir gündemim yok. O yüzden baştan başlıyorum.

- 5 gün boyunca sağlıkla ilgili veya acil olmadığı sürece harcama yapmak yok.

- Online alışveriş döngüsünden çıkmam gerek.

- Yarın spora başlayıp bu hantallığımdan kurtulacağım.

- Yatakta ya da telefonda boş vakit geçirmek yerine kalkıp bir şeyler yapmaya çalışacağım.

- Kitap okumaya geri döneceğim.

Tüm bu rutinlerimi ocak ayına sürdüreceğim.

- Bugün hiç para harcamadım.

- Yarım saat de olsa spor yaptım. Kendimi çok daha iyi hissediyorum.

- Tüm borçlarımı tek bir kredi altında birleştirdim. Diğer kredimi kapattım. Esnek hesabımı ve kredi kartı borçlarımı ödedim. Bunun beni yeni borçlar yapmamak konusunda motive edeceğini düşünüyorum. Hesaplarımı temiz tutmak konusunda çaba sarf edeceğime söz veriyorum.

- Her ay tahminimce 1500-2000 lira gibi bir miktar elimde kalacak ( yine bir alışveriş çılgınlığına yenik düşmezsem) bu param ile miktarınca altın yapacağım.

- İngilizce öğrenme konusunda, her gün bir paragraf ingilizce çeviri yapma, 10 kelime öğrenme ve ingilizce günlük tutma çalışmalarına gün itibari ile başladım. Dilsel zekam kesinlikle yok ama yine de deneyeceğim. Her gün yarım saatimi bu işe ayırmak bana hiçbir şey kaybettirmez.

-Kitap okumaya dönmem gerek. Elimdeki kitabı bir kenara koyup, daha hızlı tüketebileceğim bir kitabı okumaya başlayacağım.

- Modumu düşürmeyeceğim, kendimi eleştirmeyeceğim. Sakince dilediklerimi ve yapmam gerekenleri yapacağım. Bir yere yetişmeye çalışmıyorum ve hayat bir yarış alanı değil.

X