Boşanma konusunda kararsızım

Merhaba,

Daha önce hamilelik psikolojisi ile kendimi kadınlar kulübünde bulmuşken şimdi de evliliğim bitme noktasında. Eşimle 3 yıl önce evlendik 7 aylık bir bebeğimiz var. Bu zamana dek zorlu süreçlerden geçtik aileler bizi ve birbirini hiçbir zaman sevmedi özellikle eşimin ailesi. 3 sene çıkma 3 sene ayrı kalmanın ardından nihayet evlendik. Eşimle bu süreçte iyi vakit de geçirdik fakat kötü anılarım da çok. Cinsellik anlamında eşimin benden uzak kalmasından ve benim bu anlamda travma yaşayıp kendimi kapatıp bir türlü kendim olamamaktan başlayan kavgalarımız hakaret ve şiddete kadar vardı bu süreçte. Eşim düzeleceğini söyledi sözler verdi terapiler aldık düzeldiği zamanlar da oldu. En son ailemin ve eşimin istekleri ve benim de polikistik over olduğumdan çocuğumun olmama ihtimali yüksek dediklerinden ve ikimizin yaşı da ilerlediğinden korunmayı bıraktıktan kısa bir süre sonra hamile olduğumu öğrendim. Panik atak kaygı bozukluğu ve çocuğu istememe gibi sıkıntılarla geçti hamileliğim ve doğumda öldüm tekrar dirildim. Ama şu an bebeğimsiz bir adım bile atamıyorum.
Sadede geleyim. Doğuma eşimle tartışarak girdim hastanede ben içerde ölümle cebelleşirken eşim ve ailem birbirine girmiş sonra tek başıma çocuğa baktım tam ailemle barıştım eşim iş seyahati için beni bırakıp il dışına gitti olaylar tekrar patlak verdi. Kaynanam bu süreçte hiç yanımda yoktu 7 ay oldu ilk bir ay çocuğa birkaç kez bakmaya geldi. Eşim ii seyahatinde iken evimde buğdaylar saçılmış buldum ve en son annesi geldiği için kendisinden şüphelenip eşime söyledim tartıştık eşim annesine gitti ve 2 hafta görüşmedik tanıdıklarımızın zoruyla barıştık. Son olarak da bu bayramda 6 ay torununu görmemiş istememiş babaannesine çocuğumu götürmek istediğini belirtti ben de olmaz önce kendisi babaannelik yapacak dediğimde tartışma çıktı. Diğer istememenin nedeni ise kaynanam asıl o yaptı büyüyü bir tanıdığım daha var onun gelini de Arnavutmuş o da evinde buğday bulmuş seninki gibi kaynanasının üzerine atmış Arnavutlar bu büyüyü hep yaparmış oğlum demiş eşim de bana bunu söyleyince annesiyle iletişimimi tamamı ile kestim. Bu bayramda annesine götürmeyince peki son kararın ise bundan sonra ona göre davranacağım dedi ve beni en son gittiğimiz yerde küfür ve hakaretlerle rezil etti. Ben de beni anneme bırak konuşmak istiyor annem seninle dediğinde geldi bıraktı aşağıda ayaküstü annemle tartıştılar çekti gitti ben 10 gündür annemdeyim ne aradı ne sordu. Beni geçtim ben alışamam derken çocuğunu aramayan sormayan o oldu. Sadece ilk gün mesajla dön evine boşanacaksak da kararını verirsin yazmış arkadaşına yazar gibi ne arama ne sorma ne gelme. Evde dış kapıda kamera var gününü gün ediyor dışarıdan yiyecekler dışarıya çıkıyor her gün geç saatte geliyor. Çok uzun oldu belki ama kusura bakmayın beni destekleyen de yeren de olabilir. Boşanma davası açmalı mıyım 10 gün 7 aylık bebeğim için sustum dün her yerden engelledim. Ben boşandırtırılmak için bir oyunun içinde miyim aldatılıyor muydum da haberim yoktu yoksa büyü mü var anlamadım bir insan çocuğunu nasıl aramaz ihtiyacı var mı hasta mı diye sormaz sizce ne yapmalıyım kafayı yemek üzereyim…
Buyuyle alakasi yok. Cok erkek var boyle bebeğini arayip sormayan. Eve gidin ona uzaklaştırma aldırin o gitsin evden bosa ma davasi acıp nafaka tazminat isteyin. Buyu yapan kadına çocugumu goturmeyi birakin ayni ortamda bulunmam bulundurmam

Allah sana da böyle koca verirse görürsün diyorsunuz sanırım.

Ben şunu diyorum eşinizin ve sizin tepkilerinizin niye uçlarda?
Yok öyle birşey demedim sadece kınamamak gerekiyor belli olmuyor hayatın ne getireceği. Mesela bir konuyu güzelce anlatıyorum isteklerimi söylüyorum tamam diyor sonra zıddını yapınca sinirleniyorum. Örnek veriyorum babaannelik yapmadan çocuğumu göremeyecek buraya gelecek önce sonra yanına götürürüm çocuğu derken bayramda bi anda çocuğu anneme götürcem ben diye kendi başına karar verdi. Önce nedenlerini açıkladım sonra son kararın mı madem öyle ben de bundan sonra ona göre davranacağım diyerek yemeğe gidiyorduk bi anda eve döndü gezme yemek falan yok sana eve diyoruz diye yani böyle biri damarıma basınca çıldırıyorum ister istemez. He bende şurda hata var aşkım bebeğim diyemiyorum öyle kadınlık numaraları yapamıyorum. Direkt böyle böyle diye söylüyorum

Cinsellik ayrı bir sorun, onu çözmek gerek.

Onun dışında evliliğinizi asıl sarsan kavgalar aileler üzerinden oluyor gibi geldi bana. Eş ailesinin sizinle , sizin ailenizin eşiniz ile kötü tartışmalara girmemesi gerek. Buna fırsat vermemeniz lazım. Senin annen - benim annem kavgalarını etmemeniz lazım.
Evlenince kimse ailesini bir kenarıya atmaz ama öncelik çekirdek aileniz (siz eşiniz ve bebeğiniz) olmalı.

Kv uzun süredir gelip gitmiyorsa sizin darılmanız çok normal ama siz gidip gelmeseniz bile arada eşiniz götürebilir diye düşündüm ben. Çünkü illa ki eşiniz de annesinin babasının görmesini ister. Şimdi siz bunu engelleyip, kendi aileniz ile sıkı pıkı olunca, muhtemelen eş ailesini de sürekli kötüleyince (haklı olsanız dahi) eşiniz iyice bunalmış olabilir.
Eğer barışmaya karar verirseniz, ailere karşı biraz daha sınır çizin derim.

Büyü olaylarına inanmıyorum.
Dinen yeri var sanırım ama başımıza gelen her kötülüğe büyü diyemeyiz. Sizin evliliğiniz çok yıpranmış.

Hakkınızda hayırlısı olsun.

Evet ben de gerçek pcosum ama anlayamadım kime dediniz saçmalıyorsun diye. Hayır almıyorum çünkü o bebekle ilgili sıkıntılarım gitti.
Alıntıladgm kişiye dedim onu .. eşinle aranız düzeldkten snra sırf kayınvaliden yüzünden skntı yasamıssınz sanırım eşin ve ailen dogumunda neden tartısmıs yazmamıssın ama düzeltmişsinz aranızı. Kaynanan cocugu görmesin diye diretmişsin ama eşinle baska sorununuz yoksa yazık edersin yuvana diye düşündüm

Yok öyle birşey demedim sadece kınamamak gerekiyor belli olmuyor hayatın ne getireceği. Mesela bir konuyu güzelce anlatıyorum isteklerimi söylüyorum tamam diyor sonra zıddını yapınca sinirleniyorum. Örnek veriyorum babaannelik yapmadan çocuğumu göremeyecek buraya gelecek önce sonra yanına götürürüm çocuğu derken bayramda bi anda çocuğu anneme götürcem ben diye kendi başına karar verdi. Önce nedenlerini açıkladım sonra son kararın mı madem öyle ben de bundan sonra ona göre davranacağım diyerek yemeğe gidiyorduk bi anda eve döndü gezme yemek falan yok sana eve diyoruz diye yani böyle biri damarıma basınca çıldırıyorum ister istemez. He bende şurda hata var aşkım bebeğim diyemiyorum öyle kadınlık numaraları yapamıyorum. Direkt böyle böyle diye söylüyorum

İkiniz de öfkenize yeniliyor ve birbirinizi gaza getiriyorsunuz. Ilımlı konuşma şansı yok mu hiç?

Buyuyle alakasi yok. Cok erkek var boyle bebeğini arayip sormayan. Eve gidin ona uzaklaştırma aldırin o gitsin evden bosa ma davasi acıp nafaka tazminat isteyin. Buyu yapan kadına çocugumu goturmeyi birakin ayni ortamda bulunmam bulundurmam
Günahını alamam tabi ama en son o girdi yatak odasındaki balkonuma evine temizlik yapmaya geleyim diye ben çocuğu emzirirken ben nerdesiniz be yapıyorsunuz bana temizlik falan yapmayın dedim birkaç gün sonra gördüm o sıralarda yoğun kanamam olduğundan ölümden döndüm eşimle aram kötü oldu ben de eşime bu buğdayları annen atmış büyü yapmış olabilir beni sevmediğinden dolayı ölüyordum dedim sonra olaylar peşi sıra

Alıntıladgm kişiye dedim onu .. eşinle aranız düzeldkten snra sırf kayınvaliden yüzünden skntı yasamıssınz sanırım eşin ve ailen dogumunda neden tartısmıs yazmamıssın ama düzeltmişsinz aranızı. Kaynanan cocugu görmesin diye diretmişsin ama eşinle baska sorununuz yoksa yazık edersin yuvana diye düşündüm
Telefonum yüzünden annem kızım bana bıraktı demiş eşimde almış götürmüş sen karışamazsın demiş. Rezil olmuşlar hastaneye. Eşimde ara sıra öfke kontrol problemi var bir de bazen isteksiz cinsel anlamda tartışmalarımız bu yönde.

aşırı yüz göz olmuşsunuz. bından sonra düzelir mi bilemiyorum

Cinsellik ayrı bir sorun, onu çözmek gerek.

Onun dışında evliliğinizi asıl sarsan kavgalar aileler üzerinden oluyor gibi geldi bana. Eş ailesinin sizinle , sizin ailenizin eşiniz ile kötü tartışmalara girmemesi gerek. Buna fırsat vermemeniz lazım. Senin annen - benim annem kavgalarını etmemeniz lazım.
Evlenince kimse ailesini bir kenarıya atmaz ama öncelik çekirdek aileniz (siz eşiniz ve bebeğiniz) olmalı.

Kv uzun süredir gelip gitmiyorsa sizin darılmanız çok normal ama siz gidip gelmeseniz bile arada eşiniz götürebilir diye düşündüm ben. Çünkü illa ki eşiniz de annesinin babasının görmesini ister. Şimdi siz bunu engelleyip, kendi aileniz ile sıkı pıkı olunca, muhtemelen eş ailesini de sürekli kötüleyince (haklı olsanız dahi) eşiniz iyice bunalmış olabilir.
Eğer barışmaya karar verirseniz, ailere karşı biraz daha sınır çizin derim.

Büyü olaylarına inanmıyorum.
Dinen yeri var sanırım ama başımıza gelen her kötülüğe büyü diyemeyiz. Sizin evliliğiniz çok yıpranmış.

Hakkınızda hayırlısı olsun.
Evet saygı sınırı aşıldı kv ben bebeğe bakamam dedi annem bakıyor çalıştığım için işten geliyoruz annemlerle yemek ye onların gitmeleri 8-9 buluyor akşam,2 haftada bir ya da haftada bir de yemeğe çıkarıyoruz haftasonu ki bebeğe bakıyorlar o kadar başka onları çıkartacak kimseleri yok diye benim ailem ile içliyiz mecburen tabi. Ama ailesi bilmiyorum ben hamile iken bile yemeğe falan çağırmadı birkaç kere yemek yollamış eşimden o da hamile insana zarar şeyler ben de soğudum istemedim görüşmek eşime sen görüş dedim ama hep

Telefonum yüzünden annem kızım bana bıraktı demiş eşimde almış götürmüş sen karışamazsın demiş. Rezil olmuşlar hastaneye. Eşimde ara sıra öfke kontrol problemi var bir de bazen isteksiz cinsel anlamda tartışmalarımız bu yönde.
Sırf bundan dolayı mı? Sanki baska konularda birikip o durumda da patlamıslar gbi geldi.. fiziksel siddet var mı? Cinsel isteksizlik derken bazıları haftada 3 ü az bulur bazıları daha farklı senin ve eşinin ortak paydada bulusabilmesi önemli olan

Sırf bundan dolayı mı? Sanki baska konularda birikip o durumda da patlamıslar gbi geldi.. fiziksel siddet var mı? Cinsel isteksizlik derken bazıları haftada 3 ü az bulur bazıları daha farklı senin ve eşinin ortak paydada bulusabilmesi önemli olan
Aslında ben biraz baskı ile büyüdüm annem halen de nerdesiniz nereye gittiniz sorar görüntülü arar olmadığı zaman küser biraz o nedenler de var. Aslında ikisi de inatçı benim dediğim olsun istiyor. O yüzden boşanmak da zor boşanmamak da. Hayır gelip bir özür de yok çocuğunu görmek de sadece mesaj atmıştı bana bir kere evine dön senin yanın kocanın yanı diye. Sonra baktım eve sürekli yemek siparişi geliyor dışarıda geziyor 9-10dan aşağı eve gelmiyor ben yokken he dedim bu rahat. Bir dahaki bayram yine aynısı olacak evime dönersem. Bir arama gelme özür dileme yok. Annemlerde de zor ne bileyim. Arada kaldım.

İkiniz de öfkenize yeniliyor ve birbirinizi gaza getiriyorsunuz. Ilımlı konuşma şansı yok mu hiç?
Yani ben yine bekledim gelir bir konuşur özür diler sizi özledim der ya da çocuğun ihtiyaçlarını alır falan diye sadece evine dön yazmış bir kere o kadar. Bu kadar kolay olmamalı. Milletin karısı neler yapıyor da adam yine kapıdan ayrılmıyor dön diye.

Aslında ben biraz baskı ile büyüdüm annem halen de nerdesiniz nereye gittiniz sorar görüntülü arar olmadığı zaman küser biraz o nedenler de var. Aslında ikisi de inatçı benim dediğim olsun istiyor. O yüzden boşanmak da zor boşanmamak da. Hayır gelip bir özür de yok çocuğunu görmek de sadece mesaj atmıştı bana bir kere evine dön senin yanın kocanın yanı diye. Sonra baktım eve sürekli yemek siparişi geliyor dışarıda geziyor 9-10dan aşağı eve gelmiyor ben yokken he dedim bu rahat. Bir dahaki bayram yine aynısı olacak evime dönersem. Bir arama gelme özür dileme yok. Annemlerde de zor ne bileyim. Arada kaldım.
İyide annesi torununu görsün isterken atar gider yapan sensin o konuda yanlıssn bence evde yoksun yemek olayı ondan.. evde kmse yok evede gelmez.. cocugunu sormmaması cok cok yanlıs asla savunulcak tarafı yok ama sende cocugu koz gbi kullanmıssn işler cıgrından ckmıs o küfretmiş ynlıs sen anan öyle böyle demişsin yanlıs.. cok yanlıs seyler var annen niye kocanla konusuyor sen koca kadınsın eşinle sorununu kendin hallet analarnz niye ortalıkta bu kdr cirit atıyor

Anladığım kadarıyla eşin çok inatçı biri. Ama kayınvalideyle sorun tam olarak ne onu anlamadim. Eşin çocuğu götürsün göstersin, sana zararı yokki. Seni sevmiyor olabilirler, sende uzak durursun onlardan ama eşini ve çocuğunu engelleme bence.

İyide annesi torununu görsün isterken atar gider yapan sensin o konuda yanlıssn bence evde yoksun yemek olayı ondan.. evde kmse yok evede gelmez.. cocugunu sormmaması cok cok yanlıs asla savunulcak tarafı yok ama sende cocugu koz gbi kullanmıssn işler cıgrından ckmıs o küfretmiş ynlıs sen anan öyle böyle demişsin yanlıs.. cok yanlıs seyler var annen niye kocanla konusuyor sen koca kadınsın eşinle sorununu kendin hallet analarnz niye ortalıkta bu kdr cirit atıyor
Evet sanki evlilik iki kayınvalide arasında yapılmış gibi. Başrolde onlar var.

Koca kişisi anasından ne kdr kopamamıssa konu sahibide okdr kopamamıs .. o yüzden kmseyi haklı göremedm bu konuda
Adam kendi çocuğunu almak isteyince kızım bana emanet etti diyerek engel olmak istemiş konu sahibinin annesi. Iyide çocuğun babası varken anneannesine ne oluyor? Anne kız birlik olmuş adamın annesine cephe almışlar gibi bir durum var. Hal böyle olunca adamda tabi annesini savunmaya geçmiş. Haklı olup olmadığına bakmaksızın.

Adam kendi çocuğunu almak isteyince kızım bana emanet etti diyerek engel olmak istemiş konu sahibinin annesi. Iyide çocuğun babası varken anneannesine ne oluyor? Anne kız birlik olmuş adamın annesine cephe almışlar gibi bir durum var. Hal böyle olunca adamda tabi annesini savunmaya geçmiş. Haklı olup olmadığına bakmaksızın.
Bahsettiği emanet cocuk değil cep telefonu ve bu cok sacmaa.. koca tlfnu isticek annede olmaz dicek aynısnı kaynanalar yapsa kıyamet kopardı

X