Calgon

snowdrop

sağlık,huzur ,mutluluk...
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2008
952
9
37
arkadaşlar çamasır yıkarken makinanızda calgon kullanıyormusunuz,ben önceden kullanıyordum ama baktım çok tüketiyorum halıyle oda pahalı şimdi kullanmıyorum,arada 1 poşet limontuzu koyuyorum 90 dereceyle boş olarak çalıştırıyorum ,sız ne yapıyorsunuz

ya makinam calgon tableti eritmiyor makina bitiriyor bi açıyorum kapağı bakıyorumki tablet duruyor:KK43:
kırarak ufalayarak koyuyorum gene kalıyor neden acabaafisfisfis

calgon fuzili masraf yaa yıllardır omo matik kullanırız başka bir şey koymuyoruz makinaya 19 senelik makinamızz hiç bişe olmadıı kireçlenme falan yok makinada geçenlerde bozuldu makina kazan lastiği kopmuş sordu annem kireç falan varmı diye hiç bişe yok dedii gerek yok bence calgona:umursamaz:

ya makinam calgon tableti eritmiyor makina bitiriyor bi açıyorum kapağı bakıyorumki tablet duruyor:KK43:
kırarak ufalayarak koyuyorum gene kalıyor neden acabaafisfisfis

canım ben çamaşır makınasının calgonundan bahsedıyorum, yoksa çamaşır makınası ıçındemı tablet var,benmı bılmıyorum

bende bir ara kullandım. ama pahalıya geldi bıraktım. hem sularınız yüksek derecede kireçli değilse gerek yokmuş. servis öyle söyledi. boşuna para vermeyin.

ben hiç kullanmadım,oturduğum yerlerin sularıda o kadar kireçliki ,tane tane musluktan elinize geliyor bazen...
hiçte ihtiyaç duymadım,maşallah.

Bizim de çamaşr makinamız 20 yıllık....hiç calgon kullanmadım desem doğru olur....hem de sularımız kireçli sayılır.....tamamen ticari sektör abartması bence....

ya makineyi korumak bir yana ben kireççözücü kullanmadığımda koyu renk kıyafetlerde deterjan kalıntısı oluyor

bende kullanmıyorum,sonuçta kireçlenme olsa bulaşık makinasının reziztansında da olacak oda aynı suyla çalışıyo yani..geçende mail gelmişti bana bir yıllık calgon kullanımına eşit 4 kez makinanın reziztansı değişiyomuş tamamen ticari....

çamaşır makinelerinde kireç koruyucu olarak kullanılan Calgona 1 yıl

içersinde verdiğimiz toplam para ile koruduğumuz rezistansı 4 defa yenisi ile değiştirebileceğimiz

gerçeği beni reklamın insanlar üzerindeki etkileri konusunda daha çok düşünmeye sevk etti.

uzun zamandır Calgon ile ilgili reklamlar nedeniyle ben de, bir çok tüketici gibi makinemin

rezistansında sorun yaşamamak için Calgon kullanan biriyim. Bugüne kadar, "Calgon

marka kireç koruyucu kullanmasam ve makinem arızalansa,

*bana servis ücreti ilebirlikte bir rezistans kaça mal olur"* sorusunu, doğrusu kendime hiç sormadım.

Gelin şimdi bu soruyu kendimize soralım ve örneğin Vestel Marka (WMU800–1200) çamaşır makinesi olan bir tüketicinin, hiç kireç

Koruyucusu kullanmadığını varsayarak, aile bütçesine ne kadar bir yük geleceğinin hesabını birlikte yapalım:

1000 gr lık Calgon Fiyatı 8,25 YTL

* 1 Yıllık Calgon Fiyatı 99,00 YTL.*

Rezistans+ışçilik Fiyatı 21,00 YTL

Harcanan para 4 rezistansa bedel

Yukarıdaki tabloya göre, ayda 1 Kg. lık Calgon kullanan bir aile, Calgon'a bir yılda verdiği toplam para ile tam 4 defa

rezistansını değiştirebiliyor ve üstelik 15 lira da arttırıyor.

Eğer matematiksel bir yanlış yoksa, tasarruf sağlayan Calgon ile ilgili olarak yaptığım hesap ortada. Karar sizin.

Bilimsel araştırmalara bu kadar önem gösteren bir firmanın yaptığı reklamın,

tüketici üzerindeki etkilerini araştırmak için sokağa çıkarak, *"Calgon ne işe yarar, neyi korur"* sorularını sorması yeterli

olacak. Ayrıca Calgon kutusu üzerinde ürünün içeriği ile ilgili hiçbir ibare yok.

Firma yetkilisi bu sorumuza da, "kanuni bir zorunluluk olsaydı,koyardık' demekle yetindi. Oysa ki, Tüketici Hakları

Evrensel Bildirgesinde de yer alan "tüketicinin bilgi edinme hakkı'nı göz önünde bulundurduğumuzda, Calgon evrensel bir tüketici hakkını ihlal etmektedir.

Son not (Bu, bana ait):

Eğer makineniz çift su girişli ise ve gerektiği zaman sıcak su alıyorsa, rezistansınız hiçbir zaman zaten çalışmaz, dolayısı ile
arızalanmaz, dolayısı ile *Calgon* *kullanmanıza gerek yoktur.*

Reklamlarda gösterilen "bozuk" rezistans, muhtemelen *kuyu suyu* ile kullanılan bir makineden sökülmüştür.

*Büyük şehirlerin hiç birinde su bu kadar kireçli değildir.*

ınanmıyorsanız, bulaşık makinenizin rezistansına bakabilirsiniz.

Bulaşık makinesi ise soğuk su alır ve kesinlikle her yıkamada rezistansı kullanır.

Üstünde kireç var mı?
Bana gelen maili aynen kopyalıyorum,calgon hiç kullanmadım kullanmayıda düşünmüyorum

ilk yıllarda kullanırdım sonra rezidans almak daha ekonomik diye bıraktım sonrasında da birkaç yıl amvay kullandım zaten kireç çözücüye ihtiyaç yoktu amvayi bıraktım ama kireç çözücü kullanmayı düşünmüyorum açıkcası

çamaşır makinelerinde kireç koruyucu olarak kullanılan Calgona 1 yıl

içersinde verdiğimiz toplam para ile koruduğumuz rezistansı 4 defa yenisi ile değiştirebileceğimiz

gerçeği beni reklamın insanlar üzerindeki etkileri konusunda daha çok düşünmeye sevk etti.

uzun zamandır Calgon ile ilgili reklamlar nedeniyle ben de, bir çok tüketici gibi makinemin

rezistansında sorun yaşamamak için Calgon kullanan biriyim. Bugüne kadar, "Calgon

marka kireç koruyucu kullanmasam ve makinem arızalansa,

*bana servis ücreti ilebirlikte bir rezistans kaça mal olur"* sorusunu, doğrusu kendime hiç sormadım.

Gelin şimdi bu soruyu kendimize soralım ve örneğin Vestel Marka (WMU800–1200) çamaşır makinesi olan bir tüketicinin, hiç kireç

Koruyucusu kullanmadığını varsayarak, aile bütçesine ne kadar bir yük geleceğinin hesabını birlikte yapalım:

1000 gr lık Calgon Fiyatı 8,25 YTL

* 1 Yıllık Calgon Fiyatı 99,00 YTL.*

Rezistans+İşçilik Fiyatı 21,00 YTL

Harcanan para 4 rezistansa bedel

Yukarıdaki tabloya göre, ayda 1 Kg. lık Calgon kullanan bir aile, Calgon'a bir yılda verdiği toplam para ile tam 4 defa

rezistansını değiştirebiliyor ve üstelik 15 lira da arttırıyor.

Eğer matematiksel bir yanlış yoksa, tasarruf sağlayan Calgon ile ilgili olarak yaptığım hesap ortada. Karar sizin.

Bilimsel araştırmalara bu kadar önem gösteren bir firmanın yaptığı reklamın,

tüketici üzerindeki etkilerini araştırmak için sokağa çıkarak, *"Calgon ne işe yarar, neyi korur"* sorularını sorması yeterli

olacak. Ayrıca Calgon kutusu üzerinde ürünün içeriği ile ilgili hiçbir ibare yok.

Firma yetkilisi bu sorumuza da, "kanuni bir zorunluluk olsaydı,koyardık' demekle yetindi. Oysa ki, Tüketici Hakları

Evrensel Bildirgesinde de yer alan "tüketicinin bilgi edinme hakkı'nı göz önünde bulundurduğumuzda, Calgon evrensel bir tüketici hakkını ihlal etmektedir.

Son not (Bu, bana ait):

Eğer makineniz çift su girişli ise ve gerektiği zaman sıcak su alıyorsa, rezistansınız hiçbir zaman zaten çalışmaz, dolayısı ile
arızalanmaz, dolayısı ile *Calgon* *kullanmanıza gerek yoktur.*

Reklamlarda gösterilen "bozuk" rezistans, muhtemelen *kuyu suyu* ile kullanılan bir makineden sökülmüştür.

*Büyük şehirlerin hiç birinde su bu kadar kireçli değildir.*

İnanmıyorsanız, bulaşık makinenizin rezistansına bakabilirsiniz.

Bulaşık makinesi ise soğuk su alır ve kesinlikle her yıkamada rezistansı kullanır.

Üstünde kireç var mı?
Bana gelen maili aynen kopyalıyorum,calgon hiç kullanmadım kullanmayıda düşünmüyorum

bende bu mantıkla kullanmıyorum zaten paylaşmın için teşekkurler

benim babam beyaz esya tamırcısı o der ki makınenın kıreclenen rezıstansı calgon a verilen paradan daha ucuz. o kireçlenecek te rezıztans degısecek te.annem hıc kullanmaz. bilginize

bizde kullanmıyoruz.
eski çamaşır makinemiz 16 yıllıktı ama tamamen başka bişeyden ötürü bozuldu.
yenisini alıncada monte etmeye gelen servis elemanına sorduk. buranın suları kireçli değil kullanmaya gerek yok dedi.

merhaba arkadaşlar yanlış duymadıysam, beyaz çamaşırların beyazlığı yada renklilerin canlı olması bu kireçten kaynaklanıyomuş.yani kullanıldığı sürece çamaşırlar daha güzel oluyormuş.

Benim yaşadığım ilde sular çok fazla kireçli.Calgon için söylenenleri de abartılı buluyorum.Başka bir çözümü olmalı bunun...CADIARZU

Arada sırada bir şişe sirke dökerek makineyi çalıştırmak içinizi rahatlatabilir. 1 şişe üzüm sirkesi 2-3 tl. aralığında olduğuna göre, çok ekonomik ve geçerli bir yöntem..

Buranın suları çok kireçli olduğu için ben de kullanıyordum. Ama baktım ki gerçekten büyük külfet oluyor pahalıya geliyor.
onun yerine şu kreç topları var ya almanyadan ithal edilen, reklamları vardı. Ondan aldık. Ömür boyu kullanılabilirmiş. Şimdi çamaşır yıkarken onu da koyuyorum çamaşırların arasına. Hem deterjan ve yumuşatıcı kullanımını da azalttı.

X