Çocuğu olmayan birine sorulan sorular...

Limela

Üye
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2021
50
-3
28
Merhabalar öncelikle, bu konuyu biraz dertleşmek için açtım . 2,5 senedir evliyim. İlk zamanlar çocuğa hazır değildim. Yaklaşık 1,5 senedir istiyoruz ama olmadı.. girdiğim ortamlarda git gide daha fazla sorulan çocuğun olmuyor mu yoksa istemiyor musun, neden olmuyor, şu doktora git , şununda olmuyordu , artık doğursana ne zaman tedavi olmayı düşünüyorsun, çok geç zamana bırakma , artık yap bi tane..... evet çocuğum olmuyor diye dertleştiğim benim gibi olan arkadaşlarım var . Ama kendimi herkese çok açan biri değilim ve bu sorular git gide artmaya başladı. Evet olmuyor demek bana acımalarından korktuğum için zor geliyor. Herks aynı değil elbette ama bu düşüncemin önüne geçmiyorum. Bi ortamda sohbet etmeyi çok seven bi insanım. Ama bazen konu önce hanımların doğumlarını anlatmalarıyla başlıyor, sonra uyku sorunları sonra okul deneyimleri vs vs. Benim ancak bikaç tavsiye verebileceğim bi kaç cümlemden sonra içime dönüp üzülmemle eve gelip de ağlamamla bitiyor. Herkesin çocuğu olmak zorunda değil. Ama kendimi bu konuda eksik hissettiğim için herkes beni öyle görüyor zannediyorum. Siz nasıl düşünüyorsunuz, çocuklu ortamlarda çocuğu olmayan biri hakkında ... Birde bu sorulara nasıl cevap vereyim nasip deyip susuyorum ben artık..

Merhabalar öncelikle, bu konuyu biraz dertleşmek için açtım . 2,5 senedir evliyim. İlk zamanlar çocuğa hazır değildim. Yaklaşık 1,5 senedir istiyoruz ama olmadı.. girdiğim ortamlarda git gide daha fazla sorulan çocuğun olmuyor mu yoksa istemiyor musun, neden olmuyor, şu doktora git , şununda olmuyordu , artık doğursana ne zaman tedavi olmayı düşünüyorsun, çok geç zamana bırakma , artık yap bi tane..... evet çocuğum olmuyor diye dertleştiğim benim gibi olan arkadaşlarım var . Ama kendimi herkese çok açan biri değilim ve bu sorular git gide artmaya başladı. Evet olmuyor demek bana acımalarından korktuğum için zor geliyor. Herks aynı değil elbette ama bu düşüncemin önüne geçmiyorum. Bi ortamda sohbet etmeyi çok seven bi insanım. Ama bazen konu önce hanımların doğumlarını anlatmalarıyla başlıyor, sonra uyku sorunları sonra okul deneyimleri vs vs. Benim ancak bikaç tavsiye verebileceğim bi kaç cümlemden sonra içime dönüp üzülmemle eve gelip de ağlamamla bitiyor. Herkesin çocuğu olmak zorunda değil. Ama kendimi bu konuda eksik hissettiğim için herkes beni öyle görüyor zannediyorum. Siz nasıl düşünüyorsunuz, çocuklu ortamlarda çocuğu olmayan biri hakkında ... Birde bu sorulara nasıl cevap vereyim nasip deyip susuyorum ben artık..
Bu konuda konuşmak istemiyorum diye açık açık söyleyin.bir birkaç defa yapmıştım.işe yarıyor.her şeyin başı iletişim.zaten tespitleriniz de çok doğru.duyarsız olursanız insanlar bunu farkedip üstünüze gelmeyecektir.

Ben biraz bu konuları “kendim konusunda” konuşmayı severim. Sağlık olarak gördüğüm için..
iki sene önce doktorum sende ileri derece pco var istesende olmaz istersen tüp bebek denemelisin zaten artık 20li yaşların değil demişti. Ben bunun üstüne benimle çocuk konusunu konuşmak isteyen olduğunda söyledim ben de şu şu varmış panik oldum siz nasıl yaptınız var mı bildiğiniz yöntem vs diye mesela biri bir doktor ismi verdi ona gittim , takviye tavsiyesi verdi onu yaptım çekinmem pek konuşurum açıkça eksik görmem çünkü sağlık olarak gördüğüm için.. tabi gidipte sen çocuk istemiyor musun demem kimseye ama bence kadınlar arasında konuşulması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum şifanın çözümün kimden geleceği belli olmuyor..

Şu an istemiyoruz söyleyip konuyu kapatın.Özel bir konu başkalarını ilgilendirmez.Olmuyor dersen sordukca sorarlar.

öncelikle yaşadıklarınızın kat kat fazlasını yaşamış ve kendince ders çıkarmış biri olarak yazdığımı belirteyim.

kızım var 8. yaşında maalesef 4. ve yaşayan tek çocugum şimdiki bebeğim hariç diğerleri hep tedaviyle oldu pcos var kilo vardı olmuyordu tedavisiz şimdi hamileyim tekrardan erken doğum olamsın diye önlemler alındı . ilk 5 senemde çok üzülürdüm aynı sizin gibi eve gidip ağlamalarla biterdi.

sonradan anladım ki insanlar evet bana haksızlık ediyordu ama ben de onlara ediyormuşum. insnlar mutluluklarını doğum hikayelerini uyku problemlerini anlatabilirler. ben varım diye kimse çıtını çıkaramayacak ise benden rahatsız olurlardı bunu sonradan farkettim.

şimdi bir RKADAŞIM VAR 5 YILDIR olmuyor bebeği farkediyorum bebek çocuk konusu açılınca geriliyor hatta bazen gizliden hof pof ettiğini göz devirdiğini farkediyorum. ve açıkçası bu tavırları ister istemez rahatsız ediyr bazen onun olduğu ortama girmek istemiyorum.

Canım soyle söyleyim. Bizler insanlara sanırım çocuk çok istiyoruz imajı veriyoruz ki insanlar bulduğu yerde giydiriyor. Sonra üzülen yine biz oluyoruz. Ben artık tayinimiz doğuya çıkana kadar düşünmüyoruz diyorum . Size tavsiyem şu anlık istemiyoruz demeniz. İnsanların bazıları garip. Vaaah olmuyor mu pozisyonuna giriyor.

Hayatı boyunca çocuğu olamayacak bir arkadaşım var. Bu tür sorulara ennn başından beri “aman yok, çocukla falan uğraşamayız, çok zor iş, hihihi ben kaçar” tarzı cevaplar veriyor. Böyle söyledikçe durumu bilmeyen insanlar samimiyiz sanarak bazen şaka bazen ciddi üstüne geliyorlar. Sonra da üzülüyor, insanları sınır bilmezlikle suçluyor. “Ben hamile kalınca emin olun bunu açıklarım. Benden haber gelene kadar lütfen yanımda konusu açılmasın olur mu.” Bu kadar yeter yani. Bunu da anlamayanla aynı ortama zaten girme bile

Kendi tercihimizle cocuksuzum. Kucuk cocuklu insanlarla arkadaslik kurmuyorum acikcasi.
Hayatlarinin belli bir kismini sadece cocuğa odakli gecirdiklerinden dolayi dogum, cocuk, cocugun kaka yapmasi, cocugun yemek yemesi disinda konuscak bir seyleri olmuyor. 🙄
Bazi insanlarla hayatin cook başka yerlerindeysek arkadaşlik iyi gelen bir şey degil diye dusunuyorum.

Hayatı boyunca çocuğu olamayacak bir arkadaşım var. Bu tür sorulara ennn başından beri “aman yok, çocukla falan uğraşamayız, çok zor iş, hihihi ben kaçar” tarzı cevaplar veriyor. Böyle söyledikçe durumu bilmeyen insanlar samimiyiz sanarak bazen şaka bazen ciddi üstüne geliyorlar. Sonra da üzülüyor, insanları sınır bilmezlikle suçluyor. “Ben hamile kalınca emin olun bunu açıklarım. Benden haber gelene kadar lütfen yanımda konusu açılmasın olur mu.” Bu kadar yeter yani. Bunu da anlamayanla aynı ortama zaten girme bile
Bu arkadaştan bir tane bende vardı ama fenası.. 🥹 gerçi görüşmüyorum artık tercih etmiyorum ama.. Erken menapoza girmiş zamanında çok istemiş vs ilişki durumları sıkıntılı olduğundan olmamış çocuk evli değildi.. sosyal medyada çocuklarla ilgili gönderiler paylaşır çocuk yapan şöyledir böyledir cahildir neler neler çocuklara ne laflar ne yermeler o dönemler cocuk yapmak gündemimde değildi ama çok rahatsız oldum irtibatı kesmiştim yavaştan 🤭

Bu arkadaştan bir tane bende vardı ama fenası.. 🥹 gerçi görüşmüyorum artık tercih etmiyorum ama.. Erken menapoza girmiş zamanında çok istemiş vs ilişki durumları sıkıntılı olduğundan olmamış çocuk evli değildi.. sosyal medyada çocuklarla ilgili gönderiler paylaşır çocuk yapan şöyledir böyledir cahildir neler neler çocuklara ne laflar ne yermeler o dönemler cocuk yapmak gündemimde değildi ama çok rahatsız oldum irtibatı kesmiştim yavaştan 🤭
Benimki evli. Çalışma ortamımızda birbirimizle çok samimiyiz. O yüzden herkes soruyor ve aynı yaşlardayız, evliler çocuklu aynı zamanda. Yani ben bu tür soruları (özellikle arkadaşlık edilen ortamlarda) savuşturmanın, düşünmüyoruz demenin daha sıkıntılı olduğuna inanıyorum.

Aynı durumdayım sizi çok iyi anlıyorum ve bir gün birine sert bi şekilde olmuyor bizim çocuğumuz dememek için zor tutuyorum onun yerine sahte bi gülümseme ile nasip olur inşallah diyorum. Ama sırf sorulacağı için ya da ima edileceği için kendimi herkesten soyutlamak istiyorum.

Kendi kendine savunma mekanizmasi gelistirmis galiba, cok acayip.

Aynı durumdayım sizi çok iyi anlıyorum ve bir gün birine sert bi şekilde olmuyor bizim çocuğumuz dememek için zor tutuyorum onun yerine sahte bi gülümseme ile nasip olur inşallah diyorum. Ama sırf sorulacağı için ya da ima edileceği için kendimi herkesten soyutlamak istiyorum.
size de tavsiyem kolay değil biliyorum ama gerçekten umursamayın . olmuyor deyip tersleyıp bır daha sormasını da engelleebilirsiniz. ya da ıstesenız dusunmyoruz allah ısteyen herkese versın bu konuları konusmayı da pek sevmiyorum kımseye açıklama yapmak zorunda da oldugumu dusunmuyorum minvalınde basınızdan da salabılırsınız. canı ız nasıl ıstıyordsa oyle dıyın ve umursamayın. yaopması zor ama bır kere tersleyınce eğleceli de oluyor valla onlar hadsizse bazen o dılden anlıyorslar. siz karnınızı sevın ve ve bebeğiniz gelmiş gibi hissedin.

Benim 10 senedir olmuyor.
Ben böyle soru soranları aşırı hadsiz buluyorum ve direk tersliyorum. Seni ilgilendirmez böyle birşey sorarken hiçmi gerisini düşünmüyorsun diyorum.
İnsanların hadsizliği bitmeli artık.

Aynı şey bekar kızlara nezaman evleniyorsun, yok ev kiramı sizinmi vs vs.
Aşırı hadsizlik.

Benim 10 senedir olmuyor.
Ben böyle soru soranları aşırı hadsiz buluyorum ve direk tersliyorum. Seni ilgilendirmez böyle birşey sorarken hiçmi gerisini düşünmüyorsun diyorum.
İnsanların hadsizliği bitmeli artık.

Aşırı hadsizlik.
zeka seviyesinin düşük olduğunu düşünüyorum bazen eq düşük bunlarda ve bitmiyorlar. bin bir sıkıntı dertle 1 kızım oldu 2. ne zaman demeye başladılar. size ne velev ki olmuyor size ne diyorum.

Aşırı hadsizlik.

Daha garibi kadinin biri kuaforde benimle merhabalasip konusma baslatmak istemisti evli misinden girdi eşim ne iş yapiyor nerede calisyor kurumsal mi vs.garip garip sacma sorular 😄
Yani ciddin bu toplumda insanlarin sohbet etmesi cok ilginc geliyor bana da.
Mecburen ayni ortamda bulundugum hic tanimadigim kadin iki merhaba dedik diye ev kira mi sizin mi? Gibi sorulara başliyor filan. 🙄

Yine kuafore gitmistim oyle devamli musteri de degildim daha yeni gittigim yerdi hemen nerede oturdugumu soruyor kendi evinin yerini tarif ediyor. Ya banane😄😄😄

Şaka gibiler...

zeka seviyesinin düşük olduğunu düşünüyorum bazen eq düşük bunlarda ve bitmiyorlar. bin bir sıkıntı dertle 1 kızım oldu 2. ne zaman demeye başladılar. size ne velev ki olmuyor size ne diyorum.

Öyleler zaten. Hiç düşünmeden konuşan insanlar. Sadece bebek değil her konuda böyle insanların nasıl hissedeceğini düşünmeden konuşuyorlar maalesef.

Daha garibi kadinin biri kuaforde benimle merhabalasip konusma baslatmak istemisti evli misinden girdi eşim ne iş yapiyor nerede calisyor kurumsal mi vs.garip garip sacma sorular 😄
Yani ciddin bu toplumda insanlarin sohbet etmesi cok ilginc geliyor bana da.
Mecburen ayni ortamda bulundugum hic tanimadigim kadin iki merhaba dedik diye ev kira mi sizin mi? Gibi sorulara başliyor filan. 🙄

Yine kuafore gitmistim oyle devamli musteri de degildim daha yeni gittigim yerdi hemen nerede oturdugumu soruyor kendi evinin yerini tarif ediyor. Ya banane😄😄😄

Şaka gibiler...

Maalesef. Bu yüzden artık direk sınır koyulması gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar artık yani anlamalı bazı şeyleri. Susanlar veya sakin tepki gösterenler oldukça normal olduğunu düşünüyorlar sanırım. 🤦🏻‍♀️

X