DOĞUMDAN SONRA ÇALIŞMAK MI YOKSA BEBEĞE BAKMAK MI?

DOĞUMDAN SONRA ÇALIŞMAK MI- BEBEĞİMİ BÜYÜTMEK Mİ?

• ÇALIŞMAK

OY: 70 51,1%
  • BEBEĞİNİ BÜYÜTMEK

OY: 67 48,9%

• Ankete Katılan
    137

fionawoody

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2018
2.931
4.304
Merhaba hanımlar,

Açıkçası bu konu beni oldukça üzüyor ve ben aşırı kararsızım o yüzden yorumlarınızı alma ihtiyacı duydum. Ben tüp bebek denemesi sonucu (Rabbime çok şükür ilk denemede) hamile kaldım. Şu an çalıştığım bir yer var ve iş şartlarım güzel, eşim de çalışıyor aldığı maaş 3.200 TL bende ona yakın bir şeyler alıyorum, yeni yıl sonrası ikimizin de maaşına zam gelecek ama ne kadar zam yaparlar bilemiyorum. Sizlere sorum şu;

Ben zaten normalde de çalışmayı seven bir kadın değilim. Ama ev kredisi ödüyoruz ve çift maaş olunca yaşam standardı daha yüksek diye bunu ne eşime ne de işime yansıtmıyorum. Eşim geçim derdine düşecek, daralacak diye çalışmak istemiyorum diyemiyorum. Şimdi hamileyim ve doğum sonrası 4 ay izin bitince işe geri dönmek zorunda kalacağım en azından ilk 6 ay evde durayım 4 ay zaten ücretli 2 ay daha durup öyle başlayayım diyorum (en azından ek gıdaya geçmiş olacak 6 ay sonra. Emerken biberondan süt içmesin istiyorum, ben onu ten tene emzirmek istiyorum) eşimde 3.200 TL maaşla hem kredi ödeyip hem nasıl geçineceğiz o 2 ayda diyor ama mesele burada başlıyor işte ben işe dönmek değil çocuğuma bakmak, onun her anında yanında ben olmak istiyorum :cry: Ben çalışırsam çocuğuma kayınvalidem ve eşimin teyzesi bakacak (Kayınvalidem ve teyzesi çok iyiler, ikisinin de çocuğuma gözü gibi bakacağından adım gibi eminim, asla şüphem yok) Şimdi düşünüyorum kendi kendime bir tarafım diyor ki; Çocuğunun geleceği için çalışmalısın, evlerimiz yakın, hafta sonumda yok, zaten doğumdan sonraki 1 senenin ilk 6 ayında 3 saat önce sonraki 6 ayında 1,5 saat önce işten çıkma hakkım var. (Günlük süt izni), çocuğunla yine vakit geçirirsin diyor. Diğer tarafım da; kredi bitince işten çık, (önümüzdeki sene sonunda bitecek sanırsam tam hatırlayamıyorum şimdi) çocuğuna bak elbet geçinirsiniz kredi de yok o parayı çocuğun masrafına ödersiniz diyor. Biraz da annelik iç güdüsü müdür nedir, kıskanıyorum çocuğumu galiba :KK42: Ben her anında olamayacağım benim koynumda değil, kayınvalidemin, teyzemin kucağında büyüyecek diye. Çok saçma bir takıntı biliyorum ama sanki ben çalışırsam çocuğum bana değil onu büyütenlere düşkün olacakmış gibi geliyor ben eşimi de zora sokmak istemiyorum ama çalışmakta istemiyorum ne yapacağım bana akıl verin ben işin içinden çıkamıyorum :cry:

eşiniz haklı. baba mutsuz yorgun olursa ev de siz de etkilenirsiniz 3 bin lira bu devirde iyi bir para değil. çocuk artık sizin çocuğunuz birkaç yıl kendinizi sıkıp düze çıkarsanız çocuğunuzun da geleceği iyi anlamda etkilenir ona daha iyi bir gelecek sunarsınız. zaten sizin gibi işten çıkmayı düşünüp sonrasında pişman olan çok kadın var

Ben çocuğum 3,5 aylıkken süt izinlerini kullanarak işe başladım. Çocuğuma annem baktı. En çok bana düşkün aramızdaki ilişkinin zedelendiğini de düşünmüyorum. Beni özlediğini biliyorum ama işte olmadığım zamanlar çok güzel vakit geçiriyorum. Güzel bir örnek olsun diye anlattım sana bunu. Eşinin 3200 lira maaşıyla nasıl geçinmeyi düşünüyorsunuz. Ev krediniz ne kadar ki? Ucuz ucuz söyleyeceğim ama 500 fatura 1000 mutfak market olsa 1000 kredi olsa bile cebinize 700 kalıyor. Çocuğun emmezse ne olacak mama bi dünya para, bezi de öyle. Ha kenarda birikmişin vardır, bir kaç ay bizi idare etsin birikmişten yiyelim dersen o ayrı.

eşiniz haklı. baba mutsuz yorgun olursa ev de siz de etkilenirsiniz 3 bin lira bu devirde iyi bir para değil. çocuk artık sizin çocuğunuz birkaç yıl kendinizi sıkıp düze çıkarsanız çocuğunuzun da geleceği iyi anlamda etkilenir ona daha iyi bir gelecek sunarsınız. zaten sizin gibi işten çıkmayı düşünüp sonrasında pişman olan çok kadın var

Bende eşimin maaşı bize yetmez diye ses etmeden çalışıyorum ama haklısınız 2 kişiyken yetmeyen maaş çocuk olunca nasıl yetecek. En azından hafta sonum tatil diye kendimi avutarak çalışmaya devam etmeliyim sanırım teşekkür ederim :/

Ben çocuğum 3,5 aylıkken süt izinlerini kullanarak işe başladım. Çocuğuma annem baktı. En çok bana düşkün aramızdaki ilişkinin zedelendiğini de düşünmüyorum. Beni özlediğini biliyorum ama işte olmadığım zamanlar çok güzel vakit geçiriyorum. Güzel bir örnek olsun diye anlattım sana bunu. Eşinin 3200 lira maaşıyla nasıl geçinmeyi düşünüyorsunuz. Ev krediniz ne kadar ki? Ucuz ucuz söyleyeceğim ama 500 fatura 1000 mutfak market olsa 1000 kredi olsa bile cebinize 700 kalıyor. Çocuğun emmezse ne olacak mama bi dünya para, bezi de öyle. Ha kenarda birikmişin vardır, bir kaç ay bizi idare etsin birikmişten yiyelim dersen o ayrı.

Birikmişimiz yok zaten tüp bebek masraflarını da borç almıştık. Çocuğumu ben büyütmüyorum diye annesinin ben olduğunu unutacağını ve ben hariç herkesi sevecekmiş gibi düşünmeyi bırakmalıyım sanırım. Teşekkür ederim.

Birikmişimiz yok zaten tüp bebek masraflarını da borç almıştık. Çocuğumu ben büyütmüyorum diye annesinin ben olduğunu unutacağını ve ben hariç herkesi sevecekmiş gibi düşünmeyi bırakmalıyım sanırım. Teşekkür ederim.

Alakası yok. Doğurduktan sonra aylarca görmesen belki de günde 3-5 saat ayrılacağın çocuk seni neden unutsun ki, hem de her gün emzireceksin koynunda yatıracaksın hayatta unutmaz

Çocuk yapan bir ebeveynin artık çalışmak istememe çalışmayı sevmeme lüksü olduguna inanmıyorum. 3200 lira maaş çocuklu bir eve asla yetmez. Zaten evde durmak çalışma hayatından daha fazla çalışma gerektiriyor emin olun. Bakacak yakınınızda varmış içiniz rahat etsin, çalışmaya dönün.

ben şanslı bir anneyim çocuğuma bakabildim. eşimin maaşı yetiyordu, çalışmama gerek kalmadı. çocuk doğdu ten tene emzirdimle bitse iş bir süre ara verin derdim. ama çocuklara dair her şey çok pahalı. kıyafetinden bezine, emmezse mamasına kadar her şey ateş pahası. bir hastane işi çıksa ki çıkar, bebek hiç hasta olmasada rutin kontrolleri var testler falan insanın kanını emiyor hastaneler. güvenebileceğiniz birileri varken çalışmak sizin için en mantıklı hamle olur. geçim sıkıntısından anne-baba mutsuz ve stresli olursa çocuğa sizin bakmanızın hiç faydası olmaz inanın.

Kizim 18 aylık bende hala aynı şeyi düşünüyorum. Sütten kesmek de öyle.. Annelik hep bir vicdan azabı derler ya aynen öyle. Kolay olmayacak. Ağlayacaksiniz üzüleceksiniz. Ama zamanla herkes alışır merak etmeyin. 3200 lira ile bir de kredi borcu varken gecinmeniz mümkün gözükmüyor. Ne güzel güveneceginiz birileri de var bakacak. Benim kimsem yok. Annem vefat etti. Kayinvalide hasta kocasını evde tek başına bırakıp başka bir şehre taşındı. Öyle bir manyak. Bakıcı bulmak zorundayım. Düşünsenize hiç tanımadığım birine... Üstelik büyüdüğünde daha zor. Aklı eriyor travma yasayacak. İyi taraflarından bakıp psikolojinizi sağlam tütün. Kuruntu yapmayin. Onun annesi sizsiniz kimse yerinizi tutamaz. Babada akşamdan akşama görülüyor benim kızım baba diye deliriyor. Aşırı düşkün. Ozleyip sizi arayacak olmasi daha büyük dram olurdu. Bırakın babaannesine de bağlansın..

sağlıkla kucağınıza alın

bunları düşünmek için henüz çok erken

hele bir dünyaya gelsin

işe dönülecek zamana erilsin o zaman değerlendirilir

o günler bize neler getirir şimdiden bilemeyiz

acele etmeyin

lakin eşiniz 3200 alıyor ve kredi ödemesi varsa tek maaş nasıl geçinilecek ki hem de bebekle 3 kişilik aile

minimum 1 sene daha çalışmaya devam etmeniz daha mantıklı görünüyor. Çocuk hiç yoktan hafta sonları ve akşamları sizi görücek. Ve çalışmanız çok uzun sürmeyecek Allah izin verirse durumunuz düzelince bırakıcaksınız çocuğunuza zaman ayırıcaksınız, öyle düşünün.

yapmayın böyle

şu aşamada son düşüneceğiniz bunlar olmalı

oğlum doğdu 3,5 aylıkken işe döndüm

süt izni vs olmadan günde 11 saat ayrı kaldık

30 ay kadar emdi

kafanızda kurduklarınızın çoğu sizin hayatınıza uymayacak belki de

şimdiden bunları düşünüp bugününüzü kendinize zehir etmeyin

Eger bakici vs tutulacak olsaydi ve maasinizin buyuk kismi ona gidecek olsaydi calisma derdim. Kv ve teyze bakacakmis Icin rahat gidersin. Para sart sadece karin doyurmakla olmuyor. Bir bez parasi bile ne kadar olmustur.

Alakası yok. Doğurduktan sonra aylarca görmesen belki de günde 3-5 saat ayrılacağın çocuk seni neden unutsun ki, hem de her gün emzireceksin koynunda yatıracaksın hayatta unutmaz

Başkası böyle bir konu açsa inanın bende saçmalıyorsun, öyle şey olur mu derdim ama kendime olunca aynısı nedense baskın geliyor kıskançlık hissi. Haklısınız ama teşekkür ederim cümleleriniz için.

Çocuk yapan bir ebeveynin artık çalışmak istememe çalışmayı sevmeme lüksü olduguna inanmıyorum. 3200 lira maaş çocuklu bir eve asla yetmez. Zaten evde durmak çalışma hayatından daha fazla çalışma gerektiriyor emin olun. Bakacak yakınınızda varmış içiniz rahat etsin, çalışmaya dönün.

Haklısınız gerçekten. İnanın bende bilincindeyim ama kendi kendimi ikna edemeyince sizlere yazmak, sizlerden duymak istedim belki ikna olurum diye teşekkür ederim.

Kredinin bitmesine az kalmış dayanılır, zaten bebek ufak olacağı için anlamaz bile bende çalıştım oğlumda ya bana anne demezse, ya beni benimsemezse diye çok üzülüyordum ama hiç öyle olmadı. Bebeğe bak diye verdim oyu ama okumamıştım. Tek maaşla zor olur ama kredi bitince ayrılırsın kendini öyle motive edersin. Ya da işsizlik maaşı alarak ayrılabilirler 2000 tl alıyorsun işsizlikte yaklaşık o da belki yetebilir. İş yeri o şekilde çıkış verirse 3 senedir çalışıyorsan eğer 9-10 ay alıyorsun. Kredi bitimine denk gelirse onun hesabını yapabilirsin.

3200le geçinmek çok zor
Nezmaana kadar yaninda olacaksiniz
Bende kasımda nasipse doğuracağım
Dogumizni ucretsiz izin biryere kadar
Mecbur bırakacağız
Benim annemde kaynanamda bakamaz
Ben bakiciya bırakacağım mesela
Hayat sartlari mecburuz

Haklısınız. Şimdi çalışmasam çocuk kreşe başlayınca yine çalışacağım ha 3 ay sonra ha 3 sene sonra fark etmeyecek. Eşimin maaşı ile ben her türlü çalışmak zorunda kalacağım zaten.

X