Dünür ilişkileri nasıl olmalı

benim ailemle kayınvalidemler yürüme mesafesinde oturuyor. bayramlarda bizimkiler eğer memlekete gitmemişse ziyaret eder onları büyükler çünkü.
onun dışında benim çocukların doğum gününde bir araya geliniyordu pandemiyle o da iptal oldu. toplu olarak yapmadım çünkü.
kızkardeşimin düğününe pandemiyi bahane ettiler (açıkhavadaydı) kardeşim bizzat götürmüştü davetiye. takı şart değildi ama benim gönlüm olsun diye bir bardak bir fincan hediye edebilirdi.
yeğenlerimin sünnet düğününe de zaten pandemiden önceydi ama gelmemişlerdi.
çok gerekmedikçe görüşmüyorlar yani.. telefonlaşıyorlar arada o kadar.
sünnet hadi neyse de kardeşimin düğününden sonra ailemle ilgili organizasyonların (dua vs) hiçbirine artık çağırmıyorum ben de.

hani olur kafalar uyuşur laf söz olmaz aile yapıları benzerdir görüşülür.
böyle değilse hiç gerek yok.

Benim annem ablamın tarafından dünürlerine bayılır. Daha görmeden çok sevdi onları. Her özel günde araşirlar, onların yazlığınin şehri de fırtına haberini görünce hemen arar, (her yıl olmasa da) ramazanda gelip giderler. Ama öyle gel git vs neredeyse hiç yapmazlar. Genelde yılda bir buluşma, özel günlerde arasma seklinde. İlk zamanlar da bir onlar bize yemeğe geldi, bir biz onlara yemeğe gittik (gerçi ben gitmedim çalıştığım için asla sorun yapmadılar ki zaten sorun olacak bir şey değil de, işte)
Sonra bizim evde isteme söz oldu. Nişan düğün ile ilgili her şeyi gençler kendi arasında halletti, bize sorulacak bir şey varsa mesela ailesi damada, damat ablama, ablam bize sordu. Mesela catisacak bir şey bile olsa o ikisi zaten kendince uygun dille söylemiştir, ailelere yansıtılmadi.
Ve oldu bitti,gayet mutlular.
Bence bu mesafe oldukça güzel. Bayramda seyranda hal hatır sor yeter. Onlar senin kankan gibi çok muhabbet edip hakkında çok bilgi verecegin insanlar değil ki. Nazik ol, anlayışlı ol yeter yani. Bu kadar içiçe olunca ne oluyor yani.
Annemin anneliğini çok takdir etmem ama iyi bir dünür oldu, o konuda tebrik edebiliyorum😅
(Nişandan önce üç ayda üç buluşma çok değil bu arada. İdeal
Benim arkadaşımın annesiyle kv adayı komşuydu, kendileri anlaşıp tanistirdilar. cocuklarin attıkları her adimda telefon konuşması, her bokta ev ziyareti, bir yorum bilmemne. Kanka dünürü oldular. Sonra tabii ki bu kadar muhabbetten tatsızlık çıktı, birbirlerine gıcık oldular, çocukları da doldurdular. Şimdi yine sık sık bir araya geliyorlar ama yarardan çok zararı var. Bence hiç gerek yok)

Of anneniz ex eşimin annesi gibi. Sürekli görüşelim, beraber alışverişe gidelim, kanka olalım, BENLE İLGİLENİN. İnanılmaz boğucu. Yürütülecek gibi değil yani. Elin kaç yaşında kadınıyla neden ilgileniyoruz anlamsız.

Şimdiki eşimin ailesiyle ailem 2 kere görüştüler sanırım iki senede. Telefonda falan da görüşmüyorlar. Kimsenin arası bozuk da değil.

Ben de böyle küçüklüğümden beri hep sık görüşelim hep anlaşalım kalabalık olalım diye istiyordum. Ama öyle olmuyormuş ne kadar mesafe o kadar iyi

Sıklık çok kültürel birsey. Ama sizdeki sorun bu degil. Annenizin kendini ve sizi sevilmeye layık bulamaması. Tabiri caizse ne zaman hayatiniza sizi "degerli" kılacak bir erkek girmiş o zaman annenizin gözünde "haber degeriniz" olmuş. O yüzden hiç bulaştırmayın, sert tavır koyun. Kv bile zaten bu toplumda annenizi ve sizi kızı vermeye dünden razı görüyordur.

Benim kayınvalide ve kayınpederim yok. Ailem dünür ilişkisini görümcelerimle (eşimden yaşça baya büyükler) kurdu. Nişan döneminde hemen hemen her hafta bir organizasyon yaparlardı. Evlendikten sonra da bir süre böyle devam etti. Şu ara iş güç çok sık görüşemiyoruz ama ilişkiler iyidir. Bizde iki tarafta problemsiz insanlar oldukları için sorun yaşamadık.

Ben aileme göre daha mesafeli bir insanım. Ama onların ilişkilerine karışmıyorum. Birbirlerini seviyorlar, görüşmek istiyorlar. Muhtemelen allah korusun biz boşansak falan görüşmeye devam ederler.

Sizde ilişkiler sorunlu ilerliyorsa mesafe koymakta, görüşme sıklığını azaltmakta fayda var.

Selamlar, ben aranıza yeni katıldım.
İlk paylaşımım olacak.
Öncesinde konu açmanın gerekli olmadığını umuyorum. Kurallara vakıf değilim henüz😊
Evlilik sürecini zorlaştıran en büyük etken aileler ve kültürel beklentiler bence. İşin içine kişisel beklentiler de dahil edilmemeli. Dünür ilişkileri duygusal ihtiyaçları gidermeye uygun değil malesef. Annenizi geri planda tutmanız elzem. Hele yanlış anlamaya müsait bir kayınvalide varsa. Birbirlerini yeterince tanımıyorlar lafların olmadık yere gitmesi sadece sizi üzer. Yalnız düğün öncesinde değil düğünden sonrada bu tutumunuzu sürdürün. Bence dikkat etmeniz gereken bir şey daha var.
Sizin kayin ailenize gösterdiğiniz tutumunuz. Bu süreçte neyi isteyip neyi istemediğinizden emin ve net olun. Tutarlı olmanız çok mühim bu karşı tarafa annenizin yaklaşımından dolayı gelen rahatlama halinin biraz veya büyük oranda önüne geçecek. Mümkünse konuları babanız ele alsın. Herşeyi sizin adınıza büyüklerin karar vermesine izin vermeyin. Dünürler yan yana size destek olmak için gelmeli hayatınıza yön vermek için değil. Dogru adimlar attiğınızı düşünüyorum. Düğün öncesi ve sonrası herşey gönlünüze göre olsun 😊
Söyledikleriniz bu konu dışında da farkındalık yarattı çok teşekkürler 🥰 sizce aynı şehirde oldukları için yüz yüze görüşme gibi bir zorunluluk var mı ayda yılda bir de olsa

Bizimkiler kültür ve kafa yapısı olarak tamamen farklılar. Benim eşim alevi, biz sünniyiz mezhep farklılığı da var. Başta çok problem ettiler ama sonradan kabullendiler. Bizim tarafta ilişkiler hep vıcık vıcıktır ama eşimin tarafı sokakta görseler birbirlerini tanımazlar. Benim kv lafı farklı yerlere çeker. Annem de çok patavatsızdır herkese her şeyi anlatır. Birkaç kez onların konuşmaları bize farklı aktarması yüzünden kavga ettik. Kv'min yalan söylediğini ve annemin laflarını çarpıtarak aktardığını gördüm. Annem arayıp görüşmek istiyor ama ben engel oluyorum. Hiç gerek yok. Baş başa görüşmelerini asla istemiyorum biz yokken. Düğün, dernek olursa anca denk gelirler bir de ben evime davet edersem.
Okurken kendimi gördüm resmen dediğiniz gibi ben de telefonla konuşurken bile yanında oluyordum nişanlıyken. Çünkü dediğiniz gibi bombayı atıyorlar kimin doğru söylediği belli değil. Sonra beni yönetmeye çalışıyorsun diyor. Yahu tek görevin biraz düşünerek konuşmak çok şey istiyorum sanki

Anneniz normal ilişkiler kurabilen biri olsa ve kayınvalideniz gerekli olgunluğa sahip olsa isteyen istediği sıklıkta görüşür derdim ama değil. O yüzden annenizle ciddi olarak konuşun ve davranışlarını kontrol etsin.

Kendi ailem ve eşimin ailesi söz, nişan, nikah, cenaze gibi günlerde yalnızca karşılaşırlardı. Çok farklı kültürler bizim de yine. Bir de doğumumdan sonra annem benim evimde kaldı ve kayınvalidem ara ara gitti geldi. İkisi de olgun aklı başında insanlar oldukları için herhangi bir problem yaşamadık. Arkadaş olmuşlardı sohbet ediyorlardı.
Aileleriniz aynı şehirde mi miydi sizin de bizimkiler aynı şehirdeler biz farklı yerdeyiz o yüzden pek karşılaşma ihtimalleri yok bizim aracılığımızla. Ailelerin nadir de olsa görüşmesi şart mı acaba

Aileleriniz aynı şehirde mi miydi sizin de bizimkiler aynı şehirdeler biz farklı yerdeyiz o yüzden pek karşılaşma ihtimalleri yok bizim aracılığımızla. Ailelerin nadir de olsa görüşmesi şart mı acaba

Evet hepimiz aynı şehirdeydik. Bence iki aile asgari müşterekte bir araya gelebiliyorsa güzel birşey nadir de olsa görüşmeleri. Ama uyumlu değillerse ve sorunlara sebep oluyorsa görüşmeleri şart değil. Benim annem sağ olduğu sürece kayınvalidemle ikisi de birbirlerine "x hanım" diye hitap ederlerdi, mesafeyi hiç kapatmadılar. Ben şu an annemi kaybettim ama kayınvalidemle altlı üstlü oturuyorum, kendisi hep sevgiyle anar annemi.

Babam da şehir dışında yaşıyor, bizim şehrimize geldiğinde bir gün yemeğe davet ederler o kadar.

D
Sıklık çok kültürel birsey. Ama sizdeki sorun bu degil. Annenizin kendini ve sizi sevilmeye layık bulamaması. Tabiri caizse ne zaman hayatiniza sizi "degerli" kılacak bir erkek girmiş o zaman annenizin gözünde "haber degeriniz" olmuş. O yüzden hiç bulaştırmayın, sert tavır koyun. Kv bile zaten bu toplumda annenizi ve sizi kızı vermeye dünden razı görüyordur.
ah anneme bunu anlatamıyorum dediğiniz gibi sert tavır koyduktan sonra biraz azalttı yanlış olduğunu söyleyip dursa da. Bir de kayınvalidem de sürekli annemi arıyordu başlarda. Hal böyle olunca da iyice yapışıklığı normalleştirdi. Anneme de kayın aileye de eğlence çıktı. Üçü de dünürcülük oynamaya çalıştı. En azından onlar mesafeli olsaydı işler kolay olurdu. Buradaki yorumları okuduktan sonra annemin yakın olma gerekliliği söylemlerini ciddiye almamaya karar verdim

Evet hepimiz aynı şehirdeydik. Bence iki aile asgari müşterekte bir araya gelebiliyorsa güzel birşey nadir de olsa görüşmeleri. Ama uyumlu değillerse ve sorunlara sebep oluyorsa görüşmeleri şart değil. Benim annem sağ olduğu sürece kayınvalidemle ikisi de birbirlerine "x hanım" diye hitap ederlerdi, mesafeyi hiç kapatmadılar. Ben şu an annemi kaybettim ama kayınvalidemle altlı üstlü oturuyorum, kendisi hep sevgiyle anar annemi.

Babam da şehir dışında yaşıyor, bizim şehrimize geldiğinde bir gün yemeğe davet ederler o kadar.
Başınız sağolsun dediğiniz gibi kardeş gibiyiz diyenleri de gördüm illa ki bir sorun oluyor. Bizde hemen oldu. örneğin biz nişan öncesi ailemle ziyaretlerine gitmiştik. Biz gittikten sonra ve ertesi gün hep konuşulmuş biraz soğuklar mıydı acaba aralarında sorun mu vardı bizim evimizi mi beğenmediler gibi. Benim ailem de onları soğuk bulmuş ama bana bunu söylemediler. Daha sonra anneme siz soğuk davrandınız sanki dediğimde annem bunu söyledi. Bana göre bu büyük bir fark. Onlar için her şey malzeme bizim evde öyle bir durum yok bunlar irite ediyor açıkçası. Ki bu en basit konuşmaları.

Başınız sağolsun dediğiniz gibi kardeş gibiyiz diyenleri de gördüm illa ki bir sorun oluyor. Bizde hemen oldu. örneğin biz nişan öncesi ailemle ziyaretlerine gitmiştik. Biz gittikten sonra ve ertesi gün hep konuşulmuş biraz soğuklar mıydı acaba aralarında sorun mu vardı bizim evimizi mi beğenmediler gibi. Benim ailem de onları soğuk bulmuş ama bana bunu söylemediler. Daha sonra anneme siz soğuk davrandınız sanki dediğimde annem bunu söyledi. Bana göre bu büyük bir fark. Onlar için her şey malzeme bizim evde öyle bir durum yok bunlar irite ediyor açıkçası. Ki bu en basit konuşmaları.

Ya zaten sürekli görüşme oldukça muhakkak birşeyler çıkıyor hele dedikoduyu seven insanlarsa. Şimdi müstakbel eltim var, isteme olana kadar 10 kere gidilip gelindi, her gidişte bir olayla karşılaşıyoruz ya da biri bir yerden bir laf dediği için insanlar soğuyor irrite oluyor. Sanırım en güzeli fazla yüz göz olmamak, bazı insanlar mesafe koyamıyor, bazıları da olgunca davranamıyor. Anneniz ne derse desin siz koyun sınırı bari umarım dinler sizi

Okurken kendimi gördüm resmen dediğiniz gibi ben de telefonla konuşurken bile yanında oluyordum nişanlıyken. Çünkü dediğiniz gibi bombayı atıyorlar kimin doğru söylediği belli değil. Sonra beni yönetmeye çalışıyorsun diyor. Yahu tek görevin biraz düşünerek konuşmak çok

Söyledikleriniz bu konu dışında da farkındalık yarattı çok teşekkürler 🥰 sizce aynı şehirde oldukları için yüz yüze görüşme gibi bir zorunluluk var mı ayda yılda bir de olsa
Evlilik kesinlikle iki kişi arasındaki ilişkiden ibaret. Dünürler evlilik süresince yormadan eşlik etmeli. Kaldı ki siz yorulmuşsunuz zaten.

Düğün sonrası vazife bitti. Gönüllü ve icten ilişkiler geçerli artık. İsterlerse aynı sokakta aynı apartmanda olsunlar bir mecburiyet yok. Görüşmezlerse ayıplanacak bir durum da yok.

Şimdi sizin konunuz özelinde dünürler çok olgun davranamadığı için onların ilişkisinin size, sizin ilişkinizinde onlara yansıması için ortam müsait gibi duruyor. Bayramda kısa bir telefon yeterli. Fazlası size zarar. Her iki aile ile ilişkinizin birbirinden bağımsız olması gerektiğini düşünüyorum. Evlilik kimseyi üç ailenin yanyana gelmesi ile büyük bir sülale yapmıyor.
Kurduğunuz yuvayı zarardan korumak sizin vazifeniz. Geri adım atmayın ve kimsenin yanlış yaptığınızı düşünmesine izin vermeyin.

Of anneniz ex eşimin annesi gibi. Sürekli görüşelim, beraber alışverişe gidelim, kanka olalım, BENLE İLGİLENİN. İnanılmaz boğucu. Yürütülecek gibi değil yani. Elin kaç yaşında kadınıyla neden ilgileniyoruz anlamsız.

Şimdiki eşimin ailesiyle ailem 2 kere görüştüler sanırım iki senede. Telefonda falan da görüşmüyorlar. Kimsenin arası bozuk da değil.
Annem ilgi de istemiyor zaten çok çevresi olan birisi ben anlamıyorum cidden sürekli ailelerin iyi olma zorunluluğu varmış gibi davranıyor aileler evlilikte destektir aramız iyi olursa bir sorun olduğunda destek çıkarız ilişkimiz kötü olursa size yansır diyor. Belki de onların gelip gitmesi egosunu okşuyor ama bunu bu şekilde perdeliyor

Bir de sizin aileler aynı şehirde miydi

Ya zaten sürekli görüşme oldukça muhakkak birşeyler çıkıyor hele dedikoduyu seven insanlarsa. Şimdi müstakbel eltim var, isteme olana kadar 10 kere gidilip gelindi, her gidişte bir olayla karşılaşıyoruz ya da biri bir yerden bir laf dediği için insanlar soğuyor irrite oluyor. Sanırım en güzeli fazla yüz göz olmamak, bazı insanlar mesafe koyamıyor, bazıları da olgunca davranamıyor. Anneniz ne derse desin siz koyun sınırı bari umarım dinler sizi
Annemle çok tartışmalar yaptık şükür artık biraz uzak duruyor kv de aramaları azalttı umarım kayın aile görüşelim falan demez onlar derse hayır demezler görüşürler. Bence sizin örnekte de mesafe koymamaktan ziyade kişiler o kaotik ortamdan besleniyor sonuçta konuşacak bir konu günü dolduracak bir meşgale bu olaylar. Özellikle sosyal hayatları yoksa laf etseler de yapışık yaşamaya devam etmek istiyorlar. Kv kp, ailem hakkında olumsuz birçok şey konuşmasına rağmen nişandan sonra yine görüşmek istedi eşim araya girdi gerek yok sonra söyleniyorsunuz yüz göz oldunuz vs dedi.

Evlilik kesinlikle iki kişi arasındaki ilişkiden ibaret. Dünürler evlilik süresince yormadan eşlik etmeli. Kaldı ki siz yorulmuşsunuz zaten.

Düğün sonrası vazife bitti. Gönüllü ve icten ilişkiler geçerli artık. İsterlerse aynı sokakta aynı apartmanda olsunlar bir mecburiyet yok. Görüşmezlerse ayıplanacak bir durum da yok.

Şimdi sizin konunuz özelinde dünürler çok olgun davranamadığı için onların ilişkisinin size, sizin ilişkinizinde onlara yansıması için ortam müsait gibi duruyor. Bayramda kısa bir telefon yeterli. Fazlası size zarar. Her iki aile ile ilişkinizin birbirinden bağımsız olması gerektiğini düşünüyorum. Evlilik kimseyi üç ailenin yanyana gelmesi ile büyük bir sülale yapmıyor.
Kurduğunuz yuvayı zarardan korumak sizin vazifeniz. Geri adım atmayın ve kimsenin yanlış yaptığınızı düşünmesine izin vermeyin.
teşekkür ederim içim rahatladı dediğiniz gibi ben söyleyeyim bayramdan bayrama telefonlaşmanız yeterli şeklinde. Gerçekten yoruldum. Annemin kendisi sıkıntıya sebebiyet verirken sözde olası bir sıkıntıda güzel ilişkiler kurarlarsa bizi toparlayacağını düşünmesi vs çok afaki geliyor zaten😄

X