Dünür ilişkileri nasıl olmalı

12 yıllık evliyim. Evlendiğimizden beri ailelerimiz 5 kere birbirini görmemiştir.
Doğumlarımda karşılaşmışlardır.
Bayramlarda falan babamla kayınpeder arasında telefon görüşmesi olur.
O kadar.
Sebebi yok. Kayın aile asosyal, sorunlu, göreneksiz ve soğuk insanlardır. Herkesle öylelerdir.

Böyle resmi ama samimi, hoş bir düzeyde ara sıra görüşmelerini isterdim aslında.Aynı şehirdeyiz hepimiz.
Ama bu durumdan da şikayetçi değilim.Alıştım,kabullendim. Bize de bir zararı yok.

benim ailemle kayınvalidemler yürüme mesafesinde oturuyor. bayramlarda bizimkiler eğer memlekete gitmemişse ziyaret eder onları büyükler çünkü.
onun dışında benim çocukların doğum gününde bir araya geliniyordu pandemiyle o da iptal oldu. toplu olarak yapmadım çünkü.
kızkardeşimin düğününe pandemiyi bahane ettiler (açıkhavadaydı) kardeşim bizzat götürmüştü davetiye. takı şart değildi ama benim gönlüm olsun diye bir bardak bir fincan hediye edebilirdi.
yeğenlerimin sünnet düğününe de zaten pandemiden önceydi ama gelmemişlerdi.
çok gerekmedikçe görüşmüyorlar yani.. telefonlaşıyorlar arada o kadar.
sünnet hadi neyse de kardeşimin düğününden sonra ailemle ilgili organizasyonların (dua vs) hiçbirine artık çağırmıyorum ben de.

hani olur kafalar uyuşur laf söz olmaz aile yapıları benzerdir görüşülür.
böyle değilse hiç gerek yok.
Bizimkiler 2 ayda 1 görüşürdü. Sonra aralarında sorun çıktı annem haklıydı tabi ki bütün bağlarını kopardı. Benim evliliğimi etkilemiyor. Annem böyle gayet mutlu. Sizde gelmesi gereken yerlere gelmemişler bayramdan bayrama ailemi ziyarete bile yollamam telefon yeter onlara. Anlayan insan olsalar kardeş düğününe gelirlerdi.

Benimde annrm mesafeledir bu konuda düğün olduktan sonra sık görüşülmez kafasında ama kayın aile çok sever böyle şeyleri, Allahtan kafaları tutuyor babamla kp çok iyi anlaşıyor. Nişanlıyken her hafta bizdelerdi tek gelinim, 2 poşet dolusu alışveriş yaparlardı benim için her geldiklerinde. Bana garip geliyordu ama onların normali bu. Yani kafalarda uyuşsa, aynı kültüre de sahip olsalar mutlaka biri daha değişik çıkıyo

Merhabalar benim annem insanlara karşı çok verici hatta yaranmacı birisi. Yeri gelir başkasına koşacağım diye kendi evini ihmal eder. Bize pek de rehberlik edip hayata hazırlamadı genel olarak ilgisizdi ama gelin görün ki hayatıma ciddi biri girince annem aşırı derecede ilişkime dahil olmaya çalıştı. Ne yazık ki bunlar ilişkimle ilgili güzel nasihatler değildi. Sürekli dünürlere de iyi görünme çabası, onlarla sürekli görüşme isteği içindeydi. Tanışmada vs olan tavırları yüzünden kv ve kpnin tavırları aşırı rahat olmaya başladı. Hatta buna babam sinirlendi aralarında ufak da bir tatsızlık oldu. Ben de buna sebebin biraz da kendilerinin tavırları olduğunu anlattım ama nafile. Soğuk olmayan seviyeli bir ilişki olsun dedim ama çok sıcak çok yakın bir ilişkide ısrar ettiler. Kardeşim abla anlamıyorlar kendini yıpratma mesafeli ol sadece diyor yani biz ikimiz de farkındayız durumun. Kv ve kp bu arada biraz dedikoducu insanlar, annemin gelişigüzel söylediği şeyleri başka tarafa çekip kvnin ağlaması mı derseniz kpnin eşimi doldurmaları mı dersiniz birçok şey yaşandı. Ben bu süreçte çok yıprandım özellikle anneme mesafeli olması konusunda sınır koydum. Annem mesafeli ama durumdan çok hoşnutsuz. Sürekli dünürlerin de yakın olma zorunluluğu varmış gibi davranıyor. İlişkimin böyle daha iyi olacağını söylüyor. Aileler ilk tanışmayla beraber 3 ayda 3 kez görüştü. Hemen sonrasında nişan oldu. Sonra etrafıma bakarak bunun fazla olduğunu fark ettim. anneme sürekli söylüyorum dediklerin böyle yerlere gidiyor benim huzurum bozuluyor hala onlara yaranma derdinde. Aklına geleni bazen hiç düşünmeden söylüyor. Çocukça tuhaf hareketleri var. Kv kp böyle kendi halinde olsa her şeyi oğullarına yetiştirmese evlerinde dedikodu yapmasa hadi annem idare edilse görüşsünler ama yok. Annem ben ve kv ile aramızda gidip gelmeyle ilgili bir durumda kv iptal etti orda yalan söyleyip suçu bana attı orda bile annem ama siz böyle demişsiniz demedi. Hiç arkamda olmuyor ve kv kurnaz biri kendini çok güzel aklar. Her durumu lehine çevirir. Hal böyle olunca annemin de ona malzemesi vermesi beni fazlaca rahatsız ediyor. Ailemle kayın aile aynı şehirde. Eşimle biz farklı. Dediğim gibi ben mesafe olsun istiyorum. Sizce doğrusu ne? Ne sıklıkla telefonda görüşülmeli? Ev ziyaretleri yapılır mı vs fikirlerinize ihtiyacım var.
Farklı şehirde bizimkiler. Annem ile kb telefonda konuşuyor. Ama benim başımı ağrıtmadılar hiç. Yani sizinki olaylıymış. Anneniz uyarın mecburen yoksa sizin huzurunuz kaçar. Görüsmeyiversin o da yani canı sıkılıyorsa başka meşgale bulsun

6 yıldır evliyim, bayramlarda telefonda, düğünde, cenazede yüz yüze görüşürler araları kötü değil benim tercihim bu. Annemin kayınvalidemin bilmemesi gereken şeyleri anlatma ihtimali var, kayınvalidemin de duyduklarının peşine düşme, eşime sorma/ darlama ,eşimi doldurma durumları var o yüzden ne kadar az görüşürlerse o kadar iyi.

Eşimin ailesi ve benim ailem telefonda arada arasirlar.Sanirim ayda bir kez falan.Bazen de yüzüze gorusurler.Cok sık değil.Yazlari bir kere kayinvalideler benim aileme gider.Annem hep onlarla iyi geçin derdinde.Kendi de öyle.swviyorlar birbirlerini.Bir sorun çıkmadı ama çıksa da ben karışmam.Ne istiyorlarsa yapsınlar.koca koca insanların ilişkilerini düzenleyemem.Esim de oralı olmaz.Sizin durumda bence sıkıntılı olan eşinizin annesinin doldurusuna gelmesi.Annesine dese,çok rahatsizsaniz gorusmeyin.Bak bakalım bir daha yapabiliyor mu işgüzar kv?

teşekkür ederim içim rahatladı dediğiniz gibi ben söyleyeyim bayramdan bayrama telefonlaşmanız yeterli şeklinde. Gerçekten yoruldum. Annemin kendisi sıkıntıya sebebiyet verirken sözde olası bir sıkıntıda güzel ilişkiler kurarlarsa bizi toparlayacağını düşünmesi vs çok afaki geliyor zaten😄
Rica ederim. Rahatlamanıza çok sevindim🤗 Umarım anneniz bu duruma hızlı adapte olur. Anne babanız hakkında olumsuz konuşmaktan çekinmeyen insanlar sorun çözme becerisine sahip değiller ki size yardımları olsun.

Zaten hiçbir zaman sorunları ailelere yansıtmayın. Onlara müdahale ve yorum şansı vermeyin. Yoksa işler yokuş aşağı.

Anneniz biliyor mu kendileri hakkında konuştuklarını?

9 senelik evliyiz. Ailelerimiz 5-6 defa filan yan yana gelmişlerdir. (Evlilik surecleri dahil)
Telefonda da goruşmezler. Ha normali budur degildir bir sey diyemem bizim normali bu, arada küslükte yok herkesin kafasi rahat. Bence nasil gerekiyorsa oyle yapilmali.
Bizim aileler birbirleriyle uyumlu olabilecek, devamli sohbet edebilecek yapida degillerdi.
Aynı şehirde olmalarına rağmen yılda 1 kere görüşürler.
Telefonda da görüşmezler....
Kafamızda rahat sen ben onlardan şikayet ede ede onları annemi kaynanam dan soğuttum zaten amacım aralarınsoğuk oldun Du zaten...

Merhabalar benim annem insanlara karşı çok verici hatta yaranmacı birisi. Yeri gelir başkasına koşacağım diye kendi evini ihmal eder. Bize pek de rehberlik edip hayata hazırlamadı genel olarak ilgisizdi ama gelin görün ki hayatıma ciddi biri girince annem aşırı derecede ilişkime dahil olmaya çalıştı. Ne yazık ki bunlar ilişkimle ilgili güzel nasihatler değildi. Sürekli dünürlere de iyi görünme çabası, onlarla sürekli görüşme isteği içindeydi. Tanışmada vs olan tavırları yüzünden kv ve kpnin tavırları aşırı rahat olmaya başladı. Hatta buna babam sinirlendi aralarında ufak da bir tatsızlık oldu. Ben de buna sebebin biraz da kendilerinin tavırları olduğunu anlattım ama nafile. Soğuk olmayan seviyeli bir ilişki olsun dedim ama çok sıcak çok yakın bir ilişkide ısrar ettiler. Kardeşim abla anlamıyorlar kendini yıpratma mesafeli ol sadece diyor yani biz ikimiz de farkındayız durumun. Kv ve kp bu arada biraz dedikoducu insanlar, annemin gelişigüzel söylediği şeyleri başka tarafa çekip kvnin ağlaması mı derseniz kpnin eşimi doldurmaları mı dersiniz birçok şey yaşandı. Ben bu süreçte çok yıprandım özellikle anneme mesafeli olması konusunda sınır koydum. Annem mesafeli ama durumdan çok hoşnutsuz. Sürekli dünürlerin de yakın olma zorunluluğu varmış gibi davranıyor. İlişkimin böyle daha iyi olacağını söylüyor. Aileler ilk tanışmayla beraber 3 ayda 3 kez görüştü. Hemen sonrasında nişan oldu. Sonra etrafıma bakarak bunun fazla olduğunu fark ettim. anneme sürekli söylüyorum dediklerin böyle yerlere gidiyor benim huzurum bozuluyor hala onlara yaranma derdinde. Aklına geleni bazen hiç düşünmeden söylüyor. Çocukça tuhaf hareketleri var. Kv kp böyle kendi halinde olsa her şeyi oğullarına yetiştirmese evlerinde dedikodu yapmasa hadi annem idare edilse görüşsünler ama yok. Annem ben ve kv ile aramızda gidip gelmeyle ilgili bir durumda kv iptal etti orda yalan söyleyip suçu bana attı orda bile annem ama siz böyle demişsiniz demedi. Hiç arkamda olmuyor ve kv kurnaz biri kendini çok güzel aklar. Her durumu lehine çevirir. Hal böyle olunca annemin de ona malzemesi vermesi beni fazlaca rahatsız ediyor. Ailemle kayın aile aynı şehirde. Eşimle biz farklı. Dediğim gibi ben mesafe olsun istiyorum. Sizce doğrusu ne? Ne sıklıkla telefonda görüşülmeli? Ev ziyaretleri yapılır mı vs fikirlerinize ihtiyacım var.
biz dünürlerle görüşürüz çocukları karıştırmadan . birlikte bara gideriz , içeriz, yemek yeriz, dağatırız yani ))). çocuklarla ancak doğum günleri gibi günlerde toplanırız. kalan zaman baya mesafeli oluruz))). her aile kendi kendine yaşamalı , çocuklar evlendi diye arkadaş olmak zorunda değiliz.

Rica ederim. Rahatlamanıza çok sevindim🤗 Umarım anneniz bu duruma hızlı adapte olur. Anne babanız hakkında olumsuz konuşmaktan çekinmeyen insanlar sorun çözme becerisine sahip değiller ki size yardımları olsun.

Zaten hiçbir zaman sorunları ailelere yansıtmayın. Onlara müdahale ve yorum şansı vermeyin. Yoksa işler yokuş aşağı.

Anneniz biliyor mu kendileri hakkında konuştuklarını?
Biraz daha adapte oldu tabii ama çok uğraş verdim tahminimce birisine anlattı ve o kişi bana hak verdi. Dışarıdan çok etkilenir birden mesafeyi korumaya başladı. Bir yandan da beni didiklemeye devam ediyor ama dediğim gibi yaptığın yanlış vs. Çok haklısınız o açıdan bakmamıştım sorun çözmeyi bırakın sorun oluşturmamayı başaramıyorlar. Annem biliyor. Ben uyardığımda ne var bunda abartma falan diyordu ben de sen bunu dediğin için ağlamış yalnız dedim. Sonra sen böyle potlar kırıyorsun onlar da eşime gidip bu şekilde konuşuyorlar dikkat et falan şeklinde uyarmıştım. Ama asla onlara dolmaz zaten hala bugün kv arasın nasıl yaranmaya çalışırım diye uğraşır durur annem kadar sınırları olmayan birini görmedim

Eşimin ailesi ve benim ailem telefonda arada arasirlar.Sanirim ayda bir kez falan.Bazen de yüzüze gorusurler.Cok sık değil.Yazlari bir kere kayinvalideler benim aileme gider.Annem hep onlarla iyi geçin derdinde.Kendi de öyle.swviyorlar birbirlerini.Bir sorun çıkmadı ama çıksa da ben karışmam.Ne istiyorlarsa yapsınlar.koca koca insanların ilişkilerini düzenleyemem.Esim de oralı olmaz.Sizin durumda bence sıkıntılı olan eşinizin annesinin doldurusuna gelmesi.Annesine dese,çok rahatsizsaniz gorusmeyin.Bak bakalım bir daha yapabiliyor mu işgüzar kv?
Tam olarak öyle söyledi biz senin için yapıyoruz vs demişler. O da benim için yapmanıza gerek yok diyorum sonra yok şöyle baktı böyle yaptı ben sorun dinlemek istemiyorum demiş bu seferde yok demeyiz öyle biz senin için nelere katlanıyoruz bize böyle davranma moduna giriyorlar duygu sömürüsü ve pireyi deve yapma modunu açıyorlar direkt

12 yıllık evliyim. Evlendiğimizden beri ailelerimiz 5 kere birbirini görmemiştir.
Doğumlarımda karşılaşmışlardır.
Bayramlarda falan babamla kayınpeder arasında telefon görüşmesi olur.
O kadar.
Sebebi yok. Kayın aile asosyal, sorunlu, göreneksiz ve soğuk insanlardır. Herkesle öylelerdir.

Böyle resmi ama samimi, hoş bir düzeyde ara sıra görüşmelerini isterdim aslında.Aynı şehirdeyiz hepimiz.
Ama bu durumdan da şikayetçi değilim.Alıştım,kabullendim. Bize de bir zararı yok.
Emin olun böylesi çok daha iyi dışarıdan dünürlerle çok iyi anlaşıyor gibi görünen bile gelip dedikodusunu yapıyor kendi çevremde bile buna rastladım kişiler çok sağlıklı aklı başında insanlar değilse durum hep böyle malesef. Aileler gelin ve damadın gözünde biz daha iyiyiz yarışı yapıyor gibi.

6 yıldır evliyim, bayramlarda telefonda, düğünde, cenazede yüz yüze görüşürler araları kötü değil benim tercihim bu. Annemin kayınvalidemin bilmemesi gereken şeyleri anlatma ihtimali var, kayınvalidemin de duyduklarının peşine düşme, eşime sorma/ darlama ,eşimi doldurma durumları var o yüzden ne kadar az görüşürlerse o kadar iyi.
Aynı annem ve kayınvalidem😂 sizi bir ben anlarım. Kv anneni arıyım falan diyince nasıl gerildiğimi bir ben bilirim. Kv uyanıklık ve kurnazlık kendini, oğlunu yüceltme derdinde annem de boş bulunup kendini ve bizi küçük düşürmeye devam🤷🏻‍♀️

Aynı şehirde olmalarına rağmen yılda 1 kere görüşürler.
Telefonda da görüşmezler....
Kafamızda rahat sen ben onlardan şikayet ede ede onları annemi kaynanam dan soğuttum zaten amacım aralarınsoğuk oldun Du zaten...
Benim annem asla soğumuyor. Bak yaptıkların bunlara yol açıyor gidip ağlıyor oğlunu dolduruyor diyorum bir gram kızgınlık yok inanır mısınız anlayamıyorum neden kızmak işine gelmiyor en sınırları olmayan insan bile bunlara bir nebze bozulurdu kv tuhaf annem daha tuhaf

Annenize ağlayın.
"Bende isterim hoşuma gider iyi olmanız lakin kv bu durumu benim aleyhime kullanıyor. O senin gibi iyi niyetle yapmıyor bu görüşmeleri, bu kadar kusur arayan birine laf veriyoruz" deyin içli içli ağlayın.

Baktınız olmadı, teyze veya annenizin yakın arkadaşına - lafıni dinlediği her kimse- dert yanın. Ama asla annenizi şikayet etmeden. Anneciğim iyi niyetle şöyle demiş ancak döndü beni böyle buldu vs. gibi kv'yi anlatarak yapın bunu. Hassas ve duygusal davranın. Annenizin kulağına gitmesini sağlayın.

Eşinizin durumdan bıkması çok iyi siz o anlatsa da asla yorum yapmayın. Kayın ailenizi de ona şikayet etmeyin. Dinlemekle yetinin. Dünürler arasında muhabbbet konusu olacak bir şeyi onların ağızlarına vermeyin. Eften püften birbirlerine sarsınlar eşiniz uğraşsın. Bu konuda cool bir tavrınız olsun. Annenizin söylediklerinden de kayınvalidenizin anladıklarından da siz sorumlu değilsiniz. Kendinizi konu dışında birakın bir süre sonra onlar konu dışı olacaklar.

Eşınizi ince ince işleyin "Biz bir aileyiz ve yetişkiniz. Sorunlarımız yanlızca bizi ilgilendirmeli, ailelerimizi yeterince yorduk onları dertlerimizle meşgul etmeyelim" gibi. Aile olduğunuzu ara ara söyleyin ve hissettirin.

Herkesin ilişkisi kendisine diyerek ilişkilerine karışmıyorum. :)

Aile yapılarımız ve çevremiz ortak. Ancak buna rağmen çok sık görüşmezler. Arada birbirlerini yemeğe davet ederler. O da sene de birkaç kez. Böyle olunca tadı da kaçmıyor.

Benim annemlerde kv.lerde rahmetli oldular
Zamanında iletişimleri çok güzeldi
Hastalık, taziye, düğün, bayram vs. gibi olayları asla atlamazlardı
Hatta eşim ve benim haberim olmadan bile görüşüyorlardı
Ama benim tüm akrabalarım dünürleriyle böyleydi

Torun torba sahibi bir kadinim. Ailemle eşimin ailesini elimden geldigince bir araya getirmedim. Dugun-dernek, doğum, ölüm vs gibi çok özel durumlar hariç. Aralarinda hiç bir sorun yoktu. Her iki ailenin de dostları var. Dunurlerle dostluk etmelerinin ne gereği var?

Anlattıkların hoş değil, çok basın ağrır. Kesin bir dille annene sınır köy derim. Babandan da destek işte
Çok muhabbet, tez ayrılık getirir.

Ben dogrusu yetiskin insanlara karismamak,
Anneniz nasil rahat ediyorsa oyle yasasin. Esiniz de oyle dolmasin, bunun sucu neden annenizde olsun ki.
Ben olsam anneme laf ettirmem, esimin de kayin ailenin de hakkindan gelirim. Annenin davranislarindan sen de sorumlu degilsin zaten. Atiyorum cok yanlis bir davranisi ve bir sozu oldu, neden bu sana sorun olarak gelsin ki. Kayin ailen demek ki acik arayan kotu niyetli insanlar, anneniz onlara yem etmemelisin.

X