Lise Yorum ve Soruları Düz lise mezunlarının telafi eğitimi alarak meslek lisesi diploması alması

arkadaşlar psikomotor gelişimi destekleyen etkinlik yaptınızmı? yaptıysanız ne yaptınız? yada bi fikriniz varmı bana bi yardımcı olurmusunuz.

çiçekcim naber nasılsın hıc yzmıosun artık bencok yogunum gıremesemde arada ne yazılmıs dıye kontrol edıyorum ama hıc yokk ozledım valla ya ...neler yapıyosun

burada görüyorumki ciddi bir gruplaşma var. sorduğum soruya olumlu yada olumsuz bi cevap yazabilirdiniz. şunu unutmayın
bir mum diğer mumu yakmakla ışığından bişey kaybetmez
bildiklerinizde bilmediklerinizde size kalsın
bu başlığı protesto ediyorum.

çiçekcim naber nasılsın hıc yzmıosun artık bencok yogunum gıremesemde arada ne yazılmıs dıye kontrol edıyorum ama hıc yokk ozledım valla ya ...neler yapıyosun

merhaba canım, iyiyim aynı işte çalışıyorum hayllerim suya düştü hala içim yanıyor, giriyorum siteye bakıyorum burayada sizde birşey yazmamışsınız bende yazmadan çıkıyorum artık. asıl siz neler yapıyorsunuz anlatın bakalım nasıl gidiyor zormu kolaymı dersler sınav oldunuzmu nasıl geçti sınavlar? bebek sahibi olursam yani hamile kalırsam ve işten ayrılırsam eğer bende yenizden başlasammı diyorum yani seneye artık bakalım gerçi o zamana kadar neler değişecek belli olmazda

Duru nasılsın?
Umarım hala okuldasındır bizi gelişmelerden haberdar edersen sevinirrim.

Duru nasılsın?
Umarım hala okuldasındır bizi gelişmelerden haberdar edersen sevinirrim.

iiyim melis saol evet hala okuldayım, ilk dönem için son haftalar olduğundan epey yoğun sınav trafiği içindeyiz.. şimdilik kimseden bi ses çıkmıyor dvm ediyorum bakalım, inş. emeklerim boşa gitmez...

kızlar nerelerdesiniz ya sesiniz çıkmıyor nasıl gidiyor dersler tatile girdinizmi?

çiçekcimçok yogunum dersler agır ama hep aklımdasın napıosun...buson oss sıstmnden haberı olan var mı kat sayı falan denılıo ben ek puan ıçın gıdıyorum kalkmıo dımı

bende 2yıllık yuksekokul mezunuyum okul oncesi ögretmenlıge basvurabılıyormuyum yardımcı olan olursa sevınırım

nbr çıcek bıze tatıl yoktu ama okulu kırdım afyona memleketme ıttım usaktan gecerkende senı dusndum bugun geldım ızmıre sen neler yapıyorsun

kızlar oğlumdan fırsat bulup bakamadım buraya kimler kayıt yaptırdı nasıl gidiyor dersler zormu

arkadaşım verdiğim bilgi yanlış değil bende böyle okudum.normal okulda eğitim alıyorsunuz sadece meslek derslerini..
örgün meslek liselerinden mezun olanlardan hiçbir farkın olmuyor.
ben 3 yıllıkta okudum 2 yıl okul bir yılda uygulama ve staj..
Meslekî Açık Öğretim Lisesi Ana Sayfası bu siteden istediğiniz bilgiye ulaşabilirsnz..

bende rüya35 gibi yaptım 2 yıl okul devam etti 2. dönem staj ve şimdi okulöncesi öğretmenliğinde okuyorum yani demek istediğim bu telafi eğitimi dediğiniz şey mi oluyo?ben düz liseden sonra böle yaptım aynı şeyden mi bahsediyoruz acaba? mesleki açıköğretim diye sormam gerekiyo halk eğitim merkezleri ilgileniyodu biizm dönemde şuan nasıl bilmiyorum benim o dönem 35-40 yaşlarında arkadaşlarım vardı çoğunun da çocukları vardı ne güzel eğlenirdik ama yaaaa .akşam giderdik elimizde öğretmen çantaları olurdu heleki evli olanlar nasıl mutlu olyrdu iyiki gelmişiz derlerdi bide kocaları akşam okul çıkışında almaya gelirlerdi çok sevinirlerdi:dance:herkes bizi üniversite okuyoz sanırdı anlatırdık liseden sonra bu 2. lisemiz diye ama yine de 2yıllık üni okuyoruz sanırlardı. şimdi de üni okuoyrum deyince sen üni okudun şimdi ne okuyon diyolar yaaa :roflol::roflol:anlamıyolarki

okul ve çocuk modülünden yazılı olduk dün kızlar sizler ne yapıyosunuz ? pazarteside dilgelişiminden var hocalar değişti alışamadıkta derstende birşey anlamıyoruz bakalım ne yapıcaz..

bilişsel gelişim ve dil gelişimi soru ve cevapları..
S.1 Dil nedir?
C.1 ınsanalara özgü olan iletişimi saglamada araç olarak kullanılan sesler, semboller, sözcükler gibi temel birimleri içine alan sitemdir.
S.2 Dil gelişimini tanımlayınız.
C.2 Seslerin, kelimelerin, sayıların, sembollerin kazanılması ve saklanması ve dilin kurallarına uygun olarak kullabılmasını içeren bir süreçtir.
S.3 Dili oluşturan sistemler nelerdir?
C.3 3'e ayrılır
Ses,sıra, anlam
S.4 Dil bilimcilere göre dilin fonksiyonları nelerdir?
C.4 Dil arzu ve isteklerimizi ifade etmek için kullanılır
Dil heyecan ve duyguları ifade eder
Dil olayları ,nesnelerin durumunu ifade ederek açıklar
Dil kendi materyalini kendi geliştirrken en önemli aracı konuşmadır
S.5 ıletişim fonksiyonları nelerdir?
C.5 Konuşma yoluyla başkalarının söylediğini anlama
Kendisine ait söz dagarcıgını geliştirme
Sözcükleri doğru olarak telaffuz etme
S6 Dilin kazanılmasını ve gelişimini etkileyen faktörler nelerdir?
C.6 Zihinsel engel
Fiziksel engel
Duyusal engel
Uyarıcı yoksunlugu
Uyarım eksikligi
Sık hastalanma
S.7 Konusma dönemi kaça ayrılır?
C.7 Yeni dogan dönemi
Gıgıldama dönemi
Mırıldanma dönemi
Mırıldanmanın tekrarı dönemi
S.8 Konusma öncesi dönem kaça ayrılır?
C.8 Ses sözcük dönemi 12-18 ay
ıki sözcüklü ifadeler dönemi 18-24 ay
Üç ve daha fazla sözcüklü ifadeler dönemi 2-3 ay
Gramer dönemi 3-6 yaş
S.9 Dil gelişimini etkileyen faktörler nelerdir?
C.9 Dil yetenegi ile zihin yetenegi
ışitme algısının normal olması
Şiddetli ve uzun hastalıklar
Olgunlaşma ve öğrenme ile ilgili öğeler
Sosyoekonomik koşullar
S10 Hastalıklar dil gelişimini nasıl etkiler?
C10 Şiddetli ve uzun hastalıklar dilin kullanılmasını ve konuşmayı 1-2 yıl geciktirebilir. Hastalık nedeniyleçocugun başkalarıyla iletişimi ve haberleşmesi kısıtlandıgında ve konuşmaya daha z yüreklendirildiğinde konuşması gecikir.
S11 Fonksiyonel bozukluklar nelerdir?
C11 çocugun yaşadıgı çevre
Ailede yöresel dilin konusulması
Birden fazla dilin konuşulması
Ciddi sosyal ve duygusal bozuluklar
Aile içi problemler
Ciddi duygusal bozukluklar
S12 Organik bozukluklar nelerdir?
C12 Agızda yapı bozuklukları
Merkezi sinir sistemi bozuklukları
Duyu organlarındaki bozukluklar
Bilişsel bozukluklar
Motor bozukluklar
S13 Dil ve konuşma bozuklukları nelerdir?
C13 Ses bozuklukları
Eklemleme bozuklukları
Ritm bozuklukları
Gecikmiş dil ve afazi
S14 Ses bozuklukları kaça ayrılır?
Sesin ;
Şiddetindeki
perdesindeki
tonundaki
esnekliğindeki bozukluklar
S15Sesin perdesindeki bozuklukları açıklayınız.
C15 kişinin sesi yaşına ve cinsiyetine göre beklenenden daha yüksek (tiz) veya daha alçak(pes) olmasıdır.
S16 Eklemleme bozuklukları kaça ayrılır?
C16 Sesin düşürülmesi
Sesin değiştirilmesi
Ses ekleme
Ses bozulması
S17 Afazi bozuklukları açıklayınız.
C17 Bireyin dile ait sembolleri kullanmasını ve birbrinden farklı durumlara uygun davranmasını engelleyen bir yoksunluk durumudur.
S18 Gecikmiş dil nedir?
C18 Çocugun beklenen zamanda dilini geliştirememesi ve yaşıtlarına göre anlama ve anlatmada güçlük yaşamasıdır.
S 19 Piaget'e göre bilişsel gelişim dönemleri nelerdir?
Duyu motor dönem
Refleksler dönemi
ılk alışkanlıklar ve birinci döngüsel tepkiler
ıkinci döngüsel tepkisel aşaması
ikinci döngüsel tekilerin koordinasyonu ve amaca yönelik davranışlar aşaması
S.20 Çoklu zeka kuramına göre zeka alanları nelerdir?
Sözel mantıksal zeka
Müziksel Ritmik zeka
Mantıksal matematiksel zeka
Görsel uzamsal zeka
Bedensel kinestetik zeka
Kişiler arası sosyal zeka
Dogacı varoluşcu zeka

esmermelk napıosun okul basladı ıyıce koptuk sınavların nasıl proje falan yapıonuz mu bıde artıkbız okuldaa anasınıfı var oraya inip uygulamalar yapcak mısız ayrıca yazın da staj var çiçekkkk nerdesiiin ya:eek:

gülcüm sınavlarım başladı benimde ona çalısıyorum proje falan yaptıgımız yok ders işliyoruz okadar uygulama falanda yapmıyoruz stajda yok bizde birde bizim okulmuz üç senede biticek ya sizinki iki yılmı canım? sınavlarım iyi şükür yukarda yazdıgım sorulardan bu gün yazılı olduk siz bu konuları geçtinizmi ki size yardımı olur diye yazmıstım aslında. siz şuan hangi modüldesiniz aslında soracak okadar cok soru varki karşılaşamıyoruz işte ne yapsakki?

X