Ek Gıdalar Bebeklerin Sevdigi Tarifler..

adasucugum tesekkurler canım.oncelıkle cok gecmıs olsun.doktorumuz ek gıdaya gecın dedı.artık zamanıymıs.annemlere soruyorum bıze bebekken ne verdınız dıye bız neyıyorsak onu verıyordum dıyor.tabıkı ben oyle yapamam.yanı bu konuda acemıyım.sabah yarım elma veya yarım armut can rendede rendeleyıp verıyorum.bunu yarım yerıne bır yapmalımıyım yoksa fazla mı olur.oglen sebze corbası yarım kase.aksam ıkı yemek kasıgı yogurt.yatmadan muhallebı vereyım dıyorum fakat kızım sevmedı yemıyor.fakat kızım hala aynı mıktarda sut ıcıyor anlamadım.bunlar tok tutmaz mı.portakal veya mandalına gaz yapmaz mı.bız gazdan cok cektık korkuyorum.

valla ben o gaz yapar bu gaz yapmaz diye düşünmüyorum canım eskide kaldı artık gazlarını kendileri cıkarıyorlar bilmiyorum ben veriyorum korkma bu kadar gazdan ver allahın izniyle bişi olmaza.s.

TÜm Temmuz Anneleri Günaydın.Bende Oğluma Bugün Elma Suyu Vermek İstiyorum.Şimdi Bende Cam Rende Yok Blendırdan Geçirsem Elmayı Olurmu.Ama Blendırdan Ne Kadarda Geçirsem Bİraz Posası Olur Onu Vermemde Bİr Sakınca Varmıdır.Beni Bilgilendirirseniz Sevinirim.

normal rendenin en ince kısmıyla rendelesen de olur bence. suyu da çıkıyor posası da.cokacimcoook

Evet canımm benİM taaa kızımdan kalma rende ozman çok pahalıydı 11 senelik cam rende ama aynısı hala varr ucuzda..vitaminler ölmesin melekler beslensin..cam rende al canımm..

Son düzenleme:
dogru söylüyosunda normal rende vitaminini öldürüyor diyorlar ben oglumda kullandım ama buna alıyım bari cam rende

doğru olabilir. ben bazı durumlarda katı meyve sıkacağını da kullanmayı düşünüyorum. onda da hem püre hem suyu çıkıyor. geçenlerde elma sıkmıştım, suyunu ailecek içtik, püresinden de turta yapmıştım. hiç israf olmadı. hem oğluma da tattırmıştım. turta yaparken rendeliyordum önceden pişirirken de suyu buharlaşıp gidiyordu. oğlum için aldım. bana kullanışlı geldi. bir kısım vitamin kaybi olsa da büyük kısmının içinde kaldığını düşünüyorum. ancak bir parçacık elma için tabi ki cam rende daha tasarruflu. afiyet olsun miniklere..cokacimcoook

benim oglus milupani n sutlu pirincli mamasina bayildi
birde karnibaharli patatesli kasik mamasi var toz halinde olanlar
cok sevdi
bu kutular bitsin kendim hazirlicam artik baya baya yiyo cunku

hidencim yarasın tosuncuğa yedikleri...

arzu cum çok büyük değil bir kahvaltı tabağı küçük servis tabağı kadar bişey...

6532bcoseoc9.jpg

w320.png

ewet benimkide aynısı teknologcum benimde ablamdan kalma o bebişlerine vermişti onunla şimdi ben veriyorum nesilden nesile gidio cam rende:)))

dayanıklı sanırım ondan nesilden nesile geçiyor yoksa kaçkez düştü kırılsa yenisi gelirdi:))

evet kızlar benim cam rendede teknoloğun gösterdiğinden
hidencim bende milupanın sütlü pirinçlisini veriyorum çok seviyo birde dediğin o çorbadan aldım ama daha açmadım
haa birde herobaby bebe bisküvisi aldım ballı muzlu meyve suyuna karıştırıyorum onu da yiyo

dün marketteydik gi...sada (teknolog)cam rende yoktu porselen vardı almadım aynımıydı bide sanki rendelemezmiş gibi duruyor

yavrum ben gimsada görmedim...carrefourda birde migrosta var sanırımm..gimsada yaz başında vardı bakmıştım var diye almadım...porselende işe yarardı onuda gördüm şekli aynıı ve kaliteli bir porselendi hatırladığım kadarıylaa...

ek gıdalarla ilgili bir bilgi dikkatimi çekti! bir çoğunuz ek gıdaya başlamış olmasına rağmen benim gibi henüz tam olarak başlamamışlar için faydalı olabilir, paylaşmak istedim.:)

Tahıllı ek gıdalara başlamakta aceleci davranılmasının (bebek 3-4 aylıkken) gıda alerjisi riskini artırdığı bilinmekteydi. Ancak Pediatrics dergisinde yayınlanan araştırmaya* göre bu gıdalara başlamakta geç kalınması da (6 aylıktan sonra) gıda alerjisi riskini artırabiliyor.

Araştırmada 1600 bebek doğumdan 4 yaşına kadar izlendi. Araştırma kapsamındaki çocukların %1'inde buğday alerjisi gelişti. İlk tahıllı mama ile 6 aylıktan daha geç bir zamanda tanışan bebeklerde buğday alerjisi gelişme riskinin bu gıdalarla 6 aylıktan daha önce tanışan bebeklere kıyasla 4 kat daha fazla olduğu görüldü. Böylece araştırma ile buğday alerjisi riskini azaltmak için buğday içeren yiyeceklerin verilmesinin geciktirilmesi gerektiği yönündeki görüşün doğru olmadığı ortaya koyuldu.

Uzmanlar bu araştırmanın sonuçlarının doğrulanması içi yeni araştırmaların da yapılması gerektiğini vurgulamakla birlikte, bebek gelişiminin herhangi bir aşamasında bağışıklık mekanizmasının ilgili gıdayı tolere etme kabiliyetini kazanılabileceğini de belirttiler.

Buğday alerjisinin belirtileri
Buğday içeren gıdanın yenmesi veya solunmasının ardından ciltte kabarıklıklar, döküntü ya da kaşıntılar, kramplar, bulantı ya da kusmalar veya hırıltılı solunum ve burun akıntısı alerji belirtileri arasında yer alıyor.

Katı gıdalara başlarken nelere dikkat etmelisiniz?
Uzmanlar katı gıdalara bebeğin 4-6. ayları arasında başlanmasını tavsiye ediyorlar. Katı gıdalara başlarken:
· Başlangıcı bir miktar anne sütü, formül mama veya su ile hazırlanmış tek çeşit tahıl içeren bir mama ile yapın. Başlangıç için en ideali pirinç mamasıdır. Bunu yulaf ve arpa izleyebilir.
· İshal, pişik ya da kusma gibi herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini anlamak için yeni bir çeşide geçmeden önce, en az 3 gün süreyle sadece tek bir mamayı verin. Sözü edilen alerji belirtilerinden birini görmeniz durumunda yeni başladığınız gıdayı vermeyi sonlandırın ve doktorunuzla görüşün.
· Başlarda katı mama miktarını her beslemede bir yemek kaşığı olacak şekilde sınırlandırın ve bu miktarı yavaş yavaş her gün bir ya da iki kez üç-dört kaşık olana kadar artırın.
· Her zaman bebeği kaşıkla besleyin, tıkanma ve aşırı besleme riskine yol açacağından katı mamaları asla biberonla vermeyin.

* PEDIATRICS Vol. 117 No. 6, Haziran 2006

saol canım bilgi içinn..bende alerji için değildee..4 aydan 6 .aya kadar dillerini daha iyi kullandıkları için ek gıda verilmesinin yararlı olduğunu okumuştum 6 aydan sonra daha çok zorlanıyorlarmışş..biz henüz elmayla başladık ann e sütü yettiği için şimdi birde mandakine ekledik..yavaş yavaş haftaya havuç la devam edeceğimm gerisini doktoruyla görüştükten sonra.a...sevgiler..

bizimde şimdilik süt yetiyor ama 1-1,5 hafta önce ilk kez gittiğim doktor neden vermiyorsun diye sorunca afalladım! yemek yerken size bakmıyor mu uzanmıyor mu dedi! uzanıyor, ağzını oynatıyor.. o zaman ona da verin yediklerinizden ya da ona da bi çorba hazırlayın dedi. bende arada bir sebze çorbası yapmaya başladım. dün ikincisini yaptım, akşam sofrada bizimle yedi, tabi doyacak kadar değil. mandalinayı zaten demir ilacı ile birlikte hergün veriyorum. 2 gündür de 3-4 kaşık elma suyu veriyorum. bugun yoğurt mayalamayı denedim. bakalım tutacak mı :) bi de onu deneyeceğim bugun. işten 2 hafta daha izin aldım, kayınvalidem gelince yedirmek için güçlük çekmesin. zaten şimdi aşağı yukarı 5.5 aylık oldu. anne sütü baş besinimiz olmak kaydıyla bu 2 haftada neyi sevip sevmeyeceğini deneyecem bakalım. ona göre öğünlerini oluşturmaya çalışcam. bunu yaparken sizin kullandığınız tarif ve önerileriniz de oldukça işime yarayacak. teşekkürler.

kızlar bende kavanoz maması aldım ama nekadar vereyim karar veremedim.biraz yedirdim.sizler nekadar veriyorsunuz

X