Eş ailesi ve şaşkınlığım

Eşimin yeğenine para vermesine değil sıkışık bi zamanda vermesine kızdım ayrıca ona da tepki göstermedim ver tabi dedim.Bu durumu abartıyor olabilir miyim diyede koju açtım. Gayet bonkörum hakeden insanlara karşı. Minnetten kastım teşekkür eder saygı duyar ama ev verdi diyede gece gündüz kadin kölelik mi yapcak

Genç bir öğrenci kız haketmiyordu o zaman bonkörlüğünüzü. Ne alaka yahu kölelik yapması? O nerden çıktı? Öyle bir şey yazan oldu mu? Siz söylüyorsunuz şimdi.

Bende bundan bahsediyorum zaten durumunuz varsa evladiniza yaridm yapmanız doğal değil mi şuan ikimizde aynı şeyi savunuyoruz
ben zorunluluk olarak gormuyorum aramizdaki fark bu . yardim ederler etmezler lafim yok hani evi satip parayi emekliligimde yicem deselet agzimi acmam ,bana boyle bir sey denmesine de izin vermem farkimiz bu

Merhaba kızlar
Ben yeni evli sayılırım. Evlenirken eşimin ailesinin kirada olan evlerinden birine yerleştik. Normalde kendi imkanlarımızla kiralık ev tutacaktık ancak eşimin ailesi kiraya çıkmayın 4-5 yıl bu evde oturun kendi evinizi alın öyle çıkarsınız dediler. Eşim başta kabul etmek istemedi biz kira ödeyebiliriz problem değil diye ama ailesi biz size bu şekilde yardım etmek istiyoruz zaten sürekli oturun demiyoruz deyip içimizi rahatlattılar. Sağolsunlar 1 senedir de oturuyoruz. Ancak 1 sene içerisinde sürekli bu evle ilgili espri adı altında laflar sokuldu. Bize geldiklerinde ev sahibiniz geldi gibi. Bi zaman sonra eşim bu durumdn rahatsız olduğunu böyle yaparlarsa çıkacağımızı söyledi özür dilediler konu kapandı. Şimdi evin camlarıyla ilgili problem var. Kış geldi malum camların da bi kısmı çürümüş değişmek zorunda. Eşim babasına söyledi çürümüş ne yapalım diye. Babası beni ilgilendirmez dedi. Annesine biz değiştirelim madem dedi annesi de en sonunda değiştirmeyin zaten biz evi satacağız dedi. Biz şok olduk. Daha önce çıkalım dediğimizde yanlış anladınız deyip özür dileyen insanlar şimdi evi satacaklarını söylüyorlar hem de biz bunu cam bahanesiyle öğrendik. Biz kimsenin evinde gaspçı değiliz zaten birikim yapmaya çalıştık 1 sene içinde ne kadar olursa işte. tabii ki çıkacağız ama bunu bu soğuklarda söylemeleri, bizim rastgele öğrenmemiz çok kırıcı oldu. Biz bu evde oturduğumuz süre boyunca kira vermediğimiz için mahcup olmayalım diye ne ihtiyaçları varsa koştuk para biriktiriyoruz demeden fazla fazla destek olduk. market alışverişi yaparken onlara da yaptık, eşim iş çıkışı babasının işine yardıma gitti koşturdu çoğu zaman yorgunluktan kanepede sızıp kaldı, ben iş çıkışı annesinin evine temizlik yapılıyorsa yardıma gittim, misafir gelecekse ikramlık hazırladım, hasta olsalar yemek yapıp yolladım hem de çalıştığım halde sırf kira ödemememize vesile oldukları için. Ama gün sonunda rastgele evin satılacağını öğrendik. Eşimle konuşmaya gittik biz çıkıyoruz diye hiç bişey olmamış gibi iyi bari biz de emlakçıya veririz dediler. Eşim biz çıktıktan sonra eve müşteri getirin herhalde evladınıza onu da çok görmezsiniz dedi ne var ki bunda dediler. Şimdi 1 senedir oturduğum evden bu soğuklarda çıkacağım mecburen… taşınma masrafları dünya para. Ne biriktirdiysek muhtemelen taşınma, depozito, emlakçı, kira derken eriyip gidecek. Şoktayım ne diyeyim bilemiyorum. Bir de lütfeder gibi satın alan çıkana kadar oturun madem diyorlar. Eşim biz gurursuz muyuz dedi açık açık yine de tepki vermediler. Arada kötü bişey de olmadı nerden çıktı şimdi bu karar bilemiyorum. Bir de evin ne problemi varsa yaptırın alan olunca çıkarsınız o zaman diyorlar. Ne yapmaya çalışıyorlar anlamıyorum. Eşim ve ben zaten hemen toplanmaya başladık bile. Sizce bu yapılan kötülük değil mi yaa. Gerçekten algılarım kapandı. Uyuyamıyorum sürekli düşünüyorum. Daha yeni evli sayılırız 1 yıl yeni bitti. Evime alışamadan kovulduk. Ağzımı açıp tek kelime edemiyorum çünkü çokkk ama çokk şaşkınım ve kırgınım. Bizi sevdiklerine o kadar inandırmışlardı ki kv, kp demeden çok sevmiştim onları. İnanın öyle zor durumdayım ki yine de ağzımı açıp tek kelime etmedim eşime bıraktım konuşma konularını. Hadi ben gelinleri olarak kendimi geçtim insan evladına böyle bi kötülük yapar mı yaa nolur biri bişey desin
Agustos ayinda kendi ailenizin evinde oturdugunuzdan annenizin damat benim evimde otururken ben cefa cekemem dediginden bahsetmissiniz. Simdi baska biseyden bahsediyosunuz. Cift kisilikli misiniz?

Kocamı sevmediğimi söylemedim.
Milletin çoluğunu çocuğunu ağzınıza dolamadan önce biraz kendi anlattıklarınızı ölçüp tartın burda.

Bu konuyu acabilecegim. Kimse yok yıllar önce çok severek nisanlanmistim ama sonra pekte birbirimize uygun olamadığımızi anlayarak ayrıldım seve seve yani. Sonra biriyle evlendim neden evlendim bilmiyorum belkiye ona geri dönmemek için seneler geçti ama aklımdan atamadım tek Birgün olmadı onu düşünmediğim çok utanıyorum bunu yaşadığım için ama eskiyi çok özlüyorum belkide eşimde onda olan şeyleri bulamadigim. İçin yada bilmiyorum bu girdaptan nasıl cikicam

Kızlar annem için bu kaçıncı konu açışım bilmiyorum. Ama her defasında bunu da mı yapacaktın yaa diyorum. Bu sefer ki konuyu özet geçeyim. Babam ve eşim birlikte çalışıyorlar. Kese bir değil ama her zaman birbirlerine destek oluyorlar. Şu sıralar bayağı zor bir durumdan geçiyorlar. Annemlerin ödemeleri gereken borçlar var. Eşim de biz bu ay daha az para alsak da olur siz borcunuzu kapatın demiş babama. Babam parayı anneme vermiş, annem de borç kapatmak yerine gitmiş kardeşime çeyiz için bişeyler almış. Babam da bunu eşimle paylaşmış. Bi akşam annemlere gittik. Annem her zamanki gibi babamın üzerine gidiyor. Zamanında şöyle yaptı böyle yaptı vs diye. En sonunda eşimin yanında sen bana para bile vermiyorsun ödenecek borçlar var hani onların ödemesi nerde demeye başladı. Babam eşimin yanında utandı sıkıldı bişey diyemedi. Eşim de anne biz borçlar için para ayırmıştık başka yere harcamışsın ne yapsın adam dedi. Annem bu lafın üzerine bişey demedi biz eve gidince bana mesajlar atmaya başladı. Eşinin haddine değil bana öyle demek o kim oluyo vs diye. Ben de evet haklısın o kadar karışmamalıydı ben uyarırım dedim. Hayır uyarma ben bundan sonra ona tavır alırım o anlar beni dedi. Yani bu demek oluyor ki eşime hiç bişey demeyecek sadece gelip gidip beni eşime karşı dolduracak. Her neyse ben o gece eşime neden böyle yaptın annem sana kırılmış vs diye olanları söyledim. Eşim de biliyorum evet karışmamam lazım ama babam çok ezildi yanımda dayanamadım dedi. Neyse ertesi gün eşim annemi aramış konuşmak için beni yanlış anlama bi daha karışmam vs demek için. 2 kere aramış annem açmamış. Akşam üzeri beni aradı annem. Bundan sonra eşinin benim evime gelmesini istemiyorum sen de ona uyacaksan sen de gelme falan dedi. Ben de anne sen kendinde misin evime gelmesin diyecek kadar ne yaptı bu adam saygısızlık mı yaptı hakaret mi etti ne oldu dedim. Evet yaptığı çok büyük saygısızlık zaten senin peşinde her yere gelmesinden rahatsızdım şimdi hiç istemiyorum onu dedi. Sen bilirsin anne saygısızlık yapsa cevabını verirdim ama öyle bişey yapmadığı için bişey diyemem senin bize saygın yok demek ki ne diyebilirim dedim. Onun tarafındaysan sen de gelme dedi kapattı. Ben de tam ağlarken eşim eve geldi. Dayanamadım hepsini anlattım. Eşim de şoka girdi. Evime gelmesin diyecek kadar ne yaptım ki ben çok merak ediyorum aramak istiyorum dedi. Arasan da açmaz kararını vermiş dedim. Şimdi ben ne yapayım yaa. Bu arada oturduğumuz ev babamların. Ev alana kadar oturun sonra çıkarsınız dediler. Eşim o kadar hayal kırıklığına uğradı ki beni babamda mı savunmamış deyip üzüldü. Eşim şu an babamla işlerini ayırıp kiraya çıkmak istiyor. Ben de destekliyorum bu durumu. Babamın söylediği hiç birşey yok. Biz neye uğradığımızı şaşırdık. He bir de bana mesaj atmış annem damat evimde otururken ben çile çekemem diye. Halbuki biz bedavaya oturmuyoruz. Eşim sabahın köründe işe gidip akşam 10da eve geliyor. Elinden geleni yapıyor. Yeri geliyor hiç kazanmadan kendi birikimlerimizden harcadığımız oluyor. Sırf birlikte yaptıkları işi geliştirmek için uğraşıyor. Ama şimdi her şey boşa gitti. O kadar üzgünüm ki bu saat oldu uyuyamadım. Sürekli düşünüyorum nasıl yapacağız diye. Daha yeni işten ayrıldım bi rahatsızlığım sebebiyle. Tam evimde kendimi toparlıyordum ki hem ev hem iş değiştirmek zorunda kalacağız. Ne yapacağım bi akıl verin bana
Merak edenlere

Siz ev bulup çıkın yine de bir sey dememeye çalışın esiniz yeterince kırılmıştır ailesine, sizin yorumunuz daha da kirabilir.
Keske de demeyin yasayarak gördünüz boyle düşünün
Kari koca elele verin evinizi tutun taşının evinizi de zamanla alirsiniz uzmeyin kendinizi
Kolay degil ben de evimi 3 ay once taşıdım tek basina, hala borcunu ödüyorum ama bu surec de geçecek diyorum. Allah sağlık versin calisir ödenir, siz de yeni evinizde kimseye minnet etmeden huzurla oturursunuz. Bundan sonra da kimseye gitmezsiniz kendi yaginizda kavrulursunuz.

Evet bencede yazık. Anne- baba malına değil kendilerine güvenmeleri gerekecek.
Neden ben şuan linç yiyorum anlamadım. Öncelikle haddimi astım yazık çocuğunuza diyerek. Özür diliyorum. Ama dünyaya getirdiğimiz çocuklara elimizden geldiğince yardım etmek çok mu anormal neden garipsediniz.bi anne baba emeklilik maaşıyla geçinir ondan zaten bir şey bekleyemezsiniz siz yardım etmeye çalışırsınız.Ama bi anne babanın üç dört evi olcak ama ev almak isteyen evladına yardım etmeyecek. Garip değil mi zorunda değil diyorsunuz ama ben iyi durumdaysam evladıma yardım etmek zorunda hissederim.Tekrar söylüyorum evlat bi iş yapmasın çalışmasın babadan beklesin demiyorum ama evlat elinden geleni yapiyosa, anne baba da durumu varsa yardım etsin ne olacak. Bi örnek vereceğim mesela bi ara sıkışık bi dönemden geçtik kiyamam annemde kendi biriktirdiği bi parayı vermek istedi ama almadım alamazdim onlarda kendi yağında kavrulan insanlar nasıl alıyım elinden parasını.Ama imkanları çok iyiyse zor bi durumda yardım kabul edebilirdim.Daha fazla bir şey yazmayacağım burda yanlış anlasildim.

Bu KK da beni çok şaşırtan aile ilişkileri okuyorum.Bu da onlardan biri.Bir anne ve kv olarak yazıyorum bunları.Bizim aile yapımızda normali destek olmaktır.Büyükler çocuklarına çocuklarda anne babaya ellerinden geldiği kadar destek olur.Ama bunu yaparken iki tarafta birbirini sömürmeden kullanmadan yapacak normali budur.Benim gerek kendi ailemde gerekse çevremde gördüğüm yaşadığım böyle olur.
Gelelim sizin konunuza. Neden oturdunuz deniyor.Bir anne babanın ihtiyacı yokken evi varsa teklif etmesi gayet doğaldır.İlk defa olmaz, olur bunlar.Siz üstelik önce kabul etmemişsiniz onlar ısrarla oturtmuşlar.Bu konuda sorun yok.
Ama işte sorun burada başlıyor benim görüşüm.Sizi evlerine oturttuktan sonra devamlı sizden teşekkür iyi ki varsınız sayenizde kira vermiyoruz bize evinizi verdiniz gibi cümleler beklerken siz ev sahibiniz geldi cümlesine bozulup ikaz etmişsiniz.Her ne kadar bunu oğulları söylese de arkasında eşin olduğunu düşünmüşlerdir.Bizde aileler genelde böyle düşünür bunu unutmayın.Bana göre suçunuz bu olmuş.
Haklılar mı.
Kesinlikle değil.Aile olmak ana baba eş evlat olmak bu değildir bana göre.
Zaten ev sahibiniz geldi cümlesi (Hadi bir kere espri yaptınız da her seferinde çok çok çirkin) çok çirkin cümle. Sonra eve oturtan onlar.Sizi nerede ise suçlu ilan edecekler. Kapı cam vb bunlar detaydır çözülmeyecek şeyler değil (sizin ev sahibi olarak onlara iletmeniz normal) kaldı ki siz yaptıralım demişsiniz. Bahane arıyorlarmış.
İhtiyacı olur acil bir durum olur buda makul bir şekilde açıklanır. Daha bir yıl oldu ama böyle bir durum gelişti biz size ev bulmada taşınmazda da yardım ederiz diye yapılması gerekirdi.
Yaptıklarının affedilir yanı yok.
Siz bundan sonra şunu yapacaksınız.
Önce onlardan uzak bir yerden ev tutacaksınız. Onlardan da bir şey talep etmeyeceksiniz. Bu arada yardım iş vb her şeyi keseceksiniz.Bu konuda sitem olursa biliyorsunuz çalışıyorum ve harıl harıl ev arıyoruz kış zamanı ve aynı zamanda taşınmayı organize ediyoruz. Bizden bir şey beklemezseniz sevinirim diyerek kötü konuşmadan onlara ağızlarının payını vereceksiniz.Önerim bunlar....
Çok teşekkür ederim Allah razı olsun öyle güzel anlatmışsınız ki. Kırmamak için, beddua almamak için, anne baba oldukları için ağzımı açmıyorum. Bugün çamaşır asarken bile dondum ve biz bu insanlar yüzünden çamaşır asmayı bırakın ev taşıyacağız. Ne diyeyim bilemiyorum

Merhaba kızlar
Ben yeni evli sayılırım. Evlenirken eşimin ailesinin kirada olan evlerinden birine yerleştik. Normalde kendi imkanlarımızla kiralık ev tutacaktık ancak eşimin ailesi kiraya çıkmayın 4-5 yıl bu evde oturun kendi evinizi alın öyle çıkarsınız dediler. Eşim başta kabul etmek istemedi biz kira ödeyebiliriz problem değil diye ama ailesi biz size bu şekilde yardım etmek istiyoruz zaten sürekli oturun demiyoruz deyip içimizi rahatlattılar. Sağolsunlar 1 senedir de oturuyoruz. Ancak 1 sene içerisinde sürekli bu evle ilgili espri adı altında laflar sokuldu. Bize geldiklerinde ev sahibiniz geldi gibi. Bi zaman sonra eşim bu durumdn rahatsız olduğunu böyle yaparlarsa çıkacağımızı söyledi özür dilediler konu kapandı. Şimdi evin camlarıyla ilgili problem var. Kış geldi malum camların da bi kısmı çürümüş değişmek zorunda. Eşim babasına söyledi çürümüş ne yapalım diye. Babası beni ilgilendirmez dedi. Annesine biz değiştirelim madem dedi annesi de en sonunda değiştirmeyin zaten biz evi satacağız dedi. Biz şok olduk. Daha önce çıkalım dediğimizde yanlış anladınız deyip özür dileyen insanlar şimdi evi satacaklarını söylüyorlar hem de biz bunu cam bahanesiyle öğrendik. Biz kimsenin evinde gaspçı değiliz zaten birikim yapmaya çalıştık 1 sene içinde ne kadar olursa işte. tabii ki çıkacağız ama bunu bu soğuklarda söylemeleri, bizim rastgele öğrenmemiz çok kırıcı oldu. Biz bu evde oturduğumuz süre boyunca kira vermediğimiz için mahcup olmayalım diye ne ihtiyaçları varsa koştuk para biriktiriyoruz demeden fazla fazla destek olduk. market alışverişi yaparken onlara da yaptık, eşim iş çıkışı babasının işine yardıma gitti koşturdu çoğu zaman yorgunluktan kanepede sızıp kaldı, ben iş çıkışı annesinin evine temizlik yapılıyorsa yardıma gittim, misafir gelecekse ikramlık hazırladım, hasta olsalar yemek yapıp yolladım hem de çalıştığım halde sırf kira ödemememize vesile oldukları için. Ama gün sonunda rastgele evin satılacağını öğrendik. Eşimle konuşmaya gittik biz çıkıyoruz diye hiç bişey olmamış gibi iyi bari biz de emlakçıya veririz dediler. Eşim biz çıktıktan sonra eve müşteri getirin herhalde evladınıza onu da çok görmezsiniz dedi ne var ki bunda dediler. Şimdi 1 senedir oturduğum evden bu soğuklarda çıkacağım mecburen… taşınma masrafları dünya para. Ne biriktirdiysek muhtemelen taşınma, depozito, emlakçı, kira derken eriyip gidecek. Şoktayım ne diyeyim bilemiyorum. Bir de lütfeder gibi satın alan çıkana kadar oturun madem diyorlar. Eşim biz gurursuz muyuz dedi açık açık yine de tepki vermediler. Arada kötü bişey de olmadı nerden çıktı şimdi bu karar bilemiyorum. Bir de evin ne problemi varsa yaptırın alan olunca çıkarsınız o zaman diyorlar. Ne yapmaya çalışıyorlar anlamıyorum. Eşim ve ben zaten hemen toplanmaya başladık bile. Sizce bu yapılan kötülük değil mi yaa. Gerçekten algılarım kapandı. Uyuyamıyorum sürekli düşünüyorum. Daha yeni evli sayılırız 1 yıl yeni bitti. Evime alışamadan kovulduk. Ağzımı açıp tek kelime edemiyorum çünkü çokkk ama çokk şaşkınım ve kırgınım. Bizi sevdiklerine o kadar inandırmışlardı ki kv, kp demeden çok sevmiştim onları. İnanın öyle zor durumdayım ki yine de ağzımı açıp tek kelime etmedim eşime bıraktım konuşma konularını. Hadi ben gelinleri olarak kendimi geçtim insan evladına böyle bi kötülük yapar mı yaa nolur biri bişey desin
Bunu bir anne bir baba evladinami yapiyor
Cok tuaf geliyor ya bana
Ogullari acikta kalmasin diye ev vermişler sonrada kışın ortasinda cikin evi saticaz
Cikin dediginiz kişj sizin evladiniz ya
Ben olsam evladim ne zaman ev alir o zaman gider satarim cocugumu niye zor durumda birakayim

Çok teşekkür ederim Allah razı olsun öyle güzel anlatmışsınız ki. Kırmamak için, beddua almamak için, anne baba oldukları için ağzımı açmıyorum. Bugün çamaşır asarken bile dondum ve biz bu insanlar yüzünden çamaşır asmayı bırakın ev taşıyacağız. Ne diyeyim bilemiyorum
Bu insanlar kendi anne babananiz değil mi?
Niye eşinizin anne babası gibi yazıyorsunuz?

X