Eşya konusu

ben de nisanlandigimda esim yurtdisindaydi evlendikten sonra ben de geldim.. benim kv de sen internetten begen oglum oradan alsin, onemli degil oldugu kadar olsun vs havasindaydi.. neden boyle oluyorlar cidden? zaten bir yatakodasi bir oturma odasi.. ne perde aliyorsun ne vitrin ne beyaz esya.. beyaz esya evin demirbasi bu ulkede..

az ve öz tertemiz kendi begendiginizi alin. esyali ev, ikinci el, ucuzu vs demeyin.. tr de gelin alsa butun evi 8 bine dosemeye geline begendirebilecek miydi..

Yok devenin nali artik daha neler.
Koronaya kafa mi atacakmissiniz acaba? Mobilya tamam da bu ne?
hehe insanin basina gelmeyince cok absurdmus gibi geliyor ama amerika kitasinda pek cok bina bu sekilde. nedeni muamma :)

koronada odada biri varken girmeyip çıkmasını bekliyoruz bizim binada. makineler zaten deterjan kullandiklari icin temiz oluyorlar, tuşları elledigim icin ellerimi yikiyorum tabi her seferinde. oluyor valla. insan buna da alisiyormus. hem de cocukla :) (binada hic pozitif biri olmadi)

sorun su ki ev o kadar kompakt ki makine koymaya yer yok. hatta ben ilk zamanlar seyyar bir makine alayim dedim 40x40cm'lik onu bile koymaya yer bulamadim. ama sanirim konu sahibinin evi musait makine koymaya.

turkiyede her hafta temizlige yardimci gelirken burada her hafta camasir gunu yapiyorum :KK43:

Kendi ailenizle kıyaslamayın kimseyi. Herkes sizin anneniz anneanneniz kadar hevesli ya da bonkör olmayabilir. Eğer canınız çamaşır makinesi almak istiyorsa gidin alın, neden aldınız diye sizinle kavga mı edecek? Eşinize de annesini çekiştiriyorsunuz ee adam tabi orta yolu bulmaya çalışacak. Derdin varsa eşinize değil annesine söyleyin. Adamlarla neden annesinin dedikodusunu yapıyorsunuz. Empati yapın azıcık. Sizin anneniz için de şöyle dedi böyle dedi denmesini istemez arayı bulmayı çalışırdınız

hehe insanin basina gelmeyince cok absurdmus gibi geliyor ama amerika kitasinda pek cok bina bu sekilde. nedeni muamma :)

koronada odada biri varken girmeyip çıkmasını bekliyoruz bizim binada. makineler zaten deterjan kullandiklari icin temiz oluyorlar, tuşları elledigim icin ellerimi yikiyorum tabi her seferinde. oluyor valla. insan buna da alisiyormus. hem de cocukla :) (binada hic pozitif biri olmadi)

sorun su ki ev o kadar kompakt ki makine koymaya yer yok. hatta ben ilk zamanlar seyyar bir makine alayim dedim 40x40cm'lik onu bile koymaya yer bulamadim. ama sanirim konu sahibinin evi musait makine koymaya.

turkiyede her hafta temizlige yardimci gelirken burada her hafta camasir gunu yapiyorum :KK43:
Sanirim Modalife ile bagdastiramadim 😂
Esya secimi İstanbul Bagcilar
Camasir makinesi Amerika olunca 😂

Merhaba öncelikle kiracı olacağınız için zaten çok pahalı kaliteli eşyalara lüzum yok ben öyle düşünüyorum zaten sizde makul bir insansınız anladığım kadarıyla eşyalı evde oturalım diye bile teklif etmişsiniz bunu herkes teklif edip kabul etmez. İnsan kendi ailesi bu kadar hevesli iken diğer tarafın herşeyi oldu bittiye getirip ucuza kapatmasına kızar yani ben empati yapıyorum bende çok kızardım.
Bu konu sizin için bir sorun teşkil ediyorsa nisanlınız ile konuşmayı deneyin.

Siz bunları düşünerek kafanızı bize yormayin.
Eşyamıza da hayatımıza da karişmanıza ihtiyacımız yok. Nişanlımla biz en doğru kararı veririz deyin.
Kapatın konuyu.

Haaa para için endiseliyseniz bir beklentim yok.
Vermeyin ama değersiz de hissettirmeyin deyin.

Nişanıyla kavga etmeye gerek yok.
Direk olayın muhattabı ile konuşmalı.

Çıkacak kavga sonra çıksın..

Almanya'daki eviniz geçici olacağı için mi öyle söylediler acaba? Nişanlınızın ailesini tanımadığım için yorum yapamıyorum. Genel olarak cimri insanlar mı? Bana biraz alınganlık etmişiniz gibi geldi. Böyle şeylere takılmayın boşverin. "Alalım" demişler siz ona bakın. Eğer bir kötülüklerini görmüyorsanız eş ailesiyle ilişkilerde bardağın dolu tarafına bakmak ve iyi niyetle yaklaşmak gerek yoksa siz yıpranırsınız.
Bu arada eşyalar konusunda da kendiniz karar verin.

Nişanlın sana nasıl bir eş olacağı ile ilgili fragmanı göstermiş. Seviyorsundur, iyi anlaşıyorsundur vs. ama şunu bil ki her zaman ailesini kollayacak, onlara toz kondurmayacak, sen hep 'yanlış anladın öyle demek istemediler' cümlelerini duyacaksın.

Bu tarz erkeklerin değişeceğine ihtimal vermiyorum. Bu nedenle karşı taraf senin hoşuna gitmeyen, senin canını sıkan bir şey söylediğinde duygu ve düşüncelerini onlara çok net ve tutarlı şekilde kendin söyle. Nişanlın aranızda köprü olmayacak. Sen de onu aradan çıkar direkt muhatap ol.

Onları kendi ailen ile kıyaslama, sadece kendini üzmüş olursun.

Kesinlikle onlardan çok uzakta yaşa.

İşte böyle delirmemek için her şeyi kendin yapmak en güzeli.
Sonrasında kimsenin konuşacak dili olmuyor.
Benim ailemin 1 kuruşluk faydası olmadı aksine 100 binlik zararı oldu :KK70:
Şimdi tek kelime laf edemiyorlar :)

Herkese iyi akşamlar,

Nişanlımla ben şu an Almanya’da yaşıyoruz, master yapıyoruz, önümüzdeki yaz evleneceğiz. Şu an benim master’ım bitmek üzere ve burada doktora başvurularına başladım. Önümüzdeki yıl nereye taşınacağımız henüz belli değil yani, muhtemelen 3-4 aya belli olacak. Biz de bu arada internetten başvuracağım şehirlerdeki ev kiralarına bakıyorduk fikir sahibi olmak için. Bu akşam ailesini aramıştık görüntülü konuşuyorduk. Kiralar nasılmış diye sordular oradan ev/eşya konusu açıldı. Annesi “çok eşya almazsınız herhalde bir yatak bir koltuk bir masa yeter size” falan dedi. Sonra da “burada Modalife’tan baktım 8 bin liraya yatak odası+salon+yemek odası takımları satılıyor olmadı siz de orada öyle ucuza düğün paketi araştırıp alırsınız” falan dedi. Bunu da üstüne basa basa birkaç kere tekrarladı. Zaten bizim taşınacağımız ev 1+1 falan olur yani benim ailem şimdiden aralarında bölmüşler bile neler alınacağını. Annem hep aradığında diyor işte yatak odası takımınızı ben alacağım diye, anneannem geçen aramış çamaşır ve bulaşık makinenizi ben alacağım diyor sağolsun. Bu yaz kuzenim evlendi oturma odası takımını babaannem almıştı, bana da diyor ki oturma odanız olursa takımını, odanız yoksa da mutfağınızın her şeyini ben alcam parasını ayırdım şimdiden diyor. Ailem bu yaz Türkiye’ye gittiğimde siz evlendikten sonra nerede yaşayacaksınız kira ödemeyin ev mi alsak size falan diyordu hatta, ben gittiğimiz şehirde uzun vadeli yaşayacağımız bile belli değil kiralarız bir ev diyip kapatmıştım o konuyu. Yani demek istediğim benim ailem daha şimdiden her şeyin en güzeli olsun diye heveslenmiş durumda, herkes bir şeyleri bizim için düşünmüş planlamış, parasını ayırdık siz seçin beğenin gönlünüzce olsun diyorlar. Bir de onun ailesine bakıyorum, zaten bu durumda alacakları tek şey salon (ki ona da takım falan almayı düşünmüyoruz yani bir köşe koltuk, televizyon ve yemek masası bu kadar), ona bile gidip en ucuzundan bulursunuz daha yeni evlisiniz pahalı bişeye gerek yok demeye başladılar. Maddi durumları da oldukça iyi bu arada, olay durumları olmaması değil.

Yani aslında aileler hiçbir şey almak zorunda değil, evlenecek olan biziz, kendi kendimize yetemeyeceksek evlenmeyelim zaten olay o değil. Hatta geçen nişanlıma eşyalı ev mi tutsak acaba hiç uğraşmadan bu işlerle diyordum. Ben öyle yeni gelinlerin tatlı telaşı kıvamında bir insan da değilim. Benim canımı sıkan daha biz hiç eşya lafı bile açmadan anne ve babasının pazarlığa girmesi, eşya almayın zaten ne gerek var ucuza bulun demesi, çamaşır makineniz de olmayıversin apartmanın altındaki ortak makineyi kullanırsınız falan demesi. Bir kendi aileme bakıyorum, bir onun ailesine ve cidden sinirlerim bozuluyor tavırları arasında böyle uçurumlar olunca. Nişanlımla da tartıştık konuşmadan sonra, “annen buna mı layık görüyor, alacakları zaten bir koltuk tv onu da almayıversinler ben zaten alsınlar demiyorum, gelip bana böyle ucuz ucuz konuşmalar yapmasınlar yeter ki” diye çıkıştım. “Sen yanlış anlıyorsun, sen büyütüyorsun, modalife ı ucuz olsun diye demedi bu ara popüler falan diye söyledi yoksa tabiki en güzelini yaparlar” falan diyor. Sanki annesi dememiş gibi ekonomik paket olaylarını, ben uydurmuşum, alınganmışım gibi davranıyor. Annesinin dediği cümleleri birebir tekrarlıyorum, “hayır o onu kast etmedi sen alındın” diyor. Arkadaşlar gerçekten ben mi çok alıngan davranıyorum sizce? Yani gerçekten öyleyse bunu bilmek istiyorum o yüzden size soruyorum, yakın olduğum insanlara sorsam yanlı davranıp karşı tarafı suçlayabilirler. Objektif yorumlar almak adına buraya yazıyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim❤️
Ben olsam eşimin ailesinin ne dediğini önemsemek yerine eşime bakarım , tartışma çıkarılacak bi konu değil bence. Eşiniz siz bunu sorduğunuzda annem haklı öyle yaparız vs derse onunla bu konuyu oturu konuşursunuz ama ailelerin her fikri üzerinden eş adayinizla tartışmak ilişkinizi yıpratır. Bir de bunu mu layık görüyo mevzusu var neden durumu kisisellestiriyosunuz ki o onun hayata bakış açısı kendine layık görüp paylaştığı fikir bu.
Geçen yıl bana büyük abimler geldi evde benim kv de vardı. Oğlumu uyutuyodum çıktım hepsi site bahçesine çıkmış. Beni çağırdılar oğlumu evde yalnız bırakamam siz oturun dedim. Gittiler sonra telefonda konuştuk sen benimle konuşmaya gelmedin dedi. Bu onun bakış açısı . Oysa ben sadece çocuğumu bırakmak istemedim hepsi bu üzerine kurgular yazmaya gerek yok. Öncesinde de çok yakındık ama baktım son yıllarda bakış acimiz uymuyo mesafe koydum bitti gitti.

Kvde olasicalar boyle iste cnm
Gelin hic biseye layik degildir kizlari layiktir ama
İnan alingan degilsin esin bozgunluk cikmasin diye sacmaliyor o kadar

yani agzi olan konusur derler ya o hesap,
bence madem beklentiniz yok, hic buyutmeyin,
sunu suradan alin dediklerinde, ben suradakini begendim onu alicam deyin kapatin konuyu yani.
Ucuzunu alin dediklerinde parasina bakmiyorum deyin, gucum var alicam siz kendinize dert etmeyin deyin.

Yani hoslanmiyor olusunuzu anliyorum bir yandan ama bu konularin tartisma sebebi olmasini anlamiyorum.
Herkesle tartisacaksak ohoooo.

Yanliz sizin ailenizin bu kadar hevesli olmasi da biraz normalin disinda onu da bilin.
Yani kiyaslama yapiyorsunuz ya, o yuzden soyluyorum. Hani aileniz normalin disinda hevesli olduklari icin, karsi taraf bir tik daha fazla gozunuze batiyor olabilir.

İkinizde kariyerinizi tamamliyorsunuz şimdi. En güzel yillardasiniz..

Evet alıngan davranıyorsunuz , gerek yok bununla bir saniye bile eş adayınızı ve kendinizi meşgul etmeye.

Fikirlerini söylüyorlar. En iyisini istemediklerinden değil şu an için gerek yok diyorlar. Sizde gerekli olanları almayı planladık dersiniz olur biter.

Bunu ne nisanliniza söyleyin, ne de savunmak zorunda bırakın onu. Gerek yok.

Yarın gerçekten önemli bir konuda konuşmanız gerekir , sözünüzün önemi kalmaz.

Eğer gerçekten içinize sinecek bir şey yapmayacaklarsa, üç beş kuruş destek olacaklarda kabul edip de ‘ Eşyalarını da aldık ‘ cümlesini kurdurtmayın o insanlara. Ben sizi çok iyi anladım, derdinizin eşya olmadığı çok belli. Nişanlınız zamanla size hak verecektir, ilk zamanlarda öyle bir toz konduramama durumları oluyor. Bir an önce ana baba evinden kaçmak isteyen adamlar, nişandan itibaren anne ağzına bakar hale geliyorlar. Sizi uğraştıracak olan kısım burası daha çok.
Bir de uzakta olduğunuza yatıp kalıp şükredin, büyük nimet.

Klasik erkek annesi söylemleri, az masraf yapma taktikleri..... benden sana bir tavsiye sakın mütevazı olma mütevazı oldukça benzer şeyler hep başına gelecek 1 odada olsa gönlünce eşyalarını al çamaşır makinası da al obur türlü kıymetin bilinmez tecrübeyle sabittir.ben evlenirken borç olmasın diye herşeyi uygun bir şekilde aldım eve geldim mutfağa bir girdim eski masa sandalye mutfağa konulmuş ve bunu yapan insanların parası pulu var.. o yüzden fikirlerini söyle. Nisanlina gelince tavrı sana filmin fragmanını gösteriyor emin ol hep böyle davranacak

Evet tam olarak dediğiniz gibi. Beni bu kadar sinirlendiren nişanlımın tavrı, toz kondurmaması. Sanki ben olmayan şeyleri kuruyormuşum gibi davranıyor, suçlu yine ben çıkıyorum. Böyle olmadığımı bilmeme rağmen “acaba alınganlık mı ediyorum bende mi hata” diye düşünüp buraya konu açtım. Nişanlımla çözemiyoruz da bu durumu, hep onları savunuyor ta ki ben cinnet geçirene kadar. En son raddeye geldiğimizde “tamam haklısın” a dönüyor olay da bir sonuca bağlanmıyor

Nisanlin bence durumun farkinda. Kim bilir oda mahçup oluyor ve ayni hisler içinde fakat sen öyle dedigin için yine koruma içgüdüsünü his ediyor. Yada eger beraber söverseniz, seni ve ailesinin arasinda köprü olamayacagini, durum daha berbat olacagindan korkuyordur.

Yani sana karsi korumasini anlayabiliyorum fakat diger taraftan icraat olmali. Yani sana ailesini korurken, kendisi ailesine karsi elini masaya vurabilmeli. "Bare nisanlimla bu sekilde konusma" diyebilmeli. Ve bunu yapmiyorsa asil sikinti burda.

Bunu çok açik bir sekilde nisanlin ile konus. Bagirmadan, çagirmadan. Duygularini açikla, ne kadar incindigini. Ve onunda duygularini anladigini anlat. Hani onun içinde ailesi üzerine kötü düsünmenin zor oldugunu, otomatikmen savunma mekanizmasi basladigini, hepsini anladigini.

Ancak bir sekilde bir icraat olmali. Annesi ile bu konuyu konusmasinin gerektigini,..

Yoksa gerçekten asil büyük sorun ailesinin tavri degil, nisanlinin tavridir. Zaten nisanlin o gücü ailesine veriyor, unutma.

Haklısınız düşünceleriniz de . Buna benzer benim de başıma gelir gibi oldu hemen cevirdim. Nişanlınıza dahi olsa ailen şunu alacak bunu aldı demeyin. Bakıyorlar ki bi taraf gayet yapıyor ne gerek kaldı ki oluyor eminim ki kayinvalidenizin de haberi vardır ailenizin alacaklarından gerisini de siz halledersiniz zaten 1+1 diye düşünüyor. Ne aldırırsa kâr böyle insanlar için bozulmazlar yani erkek tarafı olarak ben bisey yapmıyorum diye aksine yaptım derler. Siz hiç bisey almayacakmışsınız gibi davranın onlar alacağını alsın gerisini siz tamamlayın. Gerekirse de almayın çok açık söylüyorum almayın kıymetinde olmaz .aileniz o paraları sizin için bi kenara ayırsın çünkü böyle ailesine toz kondurmayan bi nişanlı da ilerde size sorun çıkarır. Hersey gönlünüzce hayırlısıyla olsun.
Evet bu şekilde düşünmemiştim ama muhtemelen yapmaya çalışacakları bu olacak. Kendileri belki ufak bir şeyi alır sonra da adı “eşyalarını aldık” olur işte onların kafasındaki plan bu gibi. Çok teşekkür ederim yorumunuz için 💕

Aile konusu hassas bir konu. Dünyanın en kotu ailesine bile sahip olsa insan yine de annesi babasi olduğu için kötülemez. Onu büyüten insanlar. Size kötü gelen özellik ona gelmez. Sizin ailenizden görmedığiniz ve alışmadığınız şey onun normali olmuştur artık. Çünkü siz o aile ortamında buyumediniz ama o buyudu. Buyumese bile iletisim kurdu. Onların yaklasımlarına karakterlerine alıştı. Öncelikle böyle bakmaya calısırsaniz boyle konularda asırı sinirlenmezsiniz.

Çünkü bana kalırsa kimsenin ailesi icin "ucuz ucuz konuşmalar" yaptı demeyin. Yapsa bile demeyin. Cunku karsinizdaki insan oyle bir cümleye "hayır yanlış anladın" savunmasına gecer.

Tabii ki öncesinde sonrasında ne yasadiginizi bilmiyorum. Nisanlinizi, ailesini en iyi siz tanıyorsunuz. Ama sadece anlattıgınız olay üzerinden konusursak, oncelikle nisanlınızı kendi yanınıza cekmeniz gerekir ki. Siz tam tersi tartısıyor ve onu karsınıza alıyorsunuz.

Bu cumlelerimle sizi haksız buldugumu dusunmeyin. Bir olayda yuzde yuz haklı bile olsanız tartismanın herhangi bir anında "saldırı" moduna gecerseniz karsinizdaki insan da "savunma" modunda olur. Elinizden geldiğince tartismadan, sesinizi yukseltmeden, fevri veya sivri cikislar gostermeden konusun.

Mesela aynı olayı soyle de konusabilirdiniz. "Anneni anlıyorum, masraf yapmayalım istiyorlar. Özellikle bazen insanlar eşyaya yapılan harcamayı boşa masraf olarak görürler. Ama böyle yaklaşmaları bazen beni üzüyor. Annem, babaannem ve anneannem bu durumla ilgili çok heyecanlılar, bize her istedigimiz konuda destek olmak istiyorlar. Ne kadar masraf olursa olsun öncelikle biz mutlu olalım istiyorlar. Ben onları gordugum icin annenin iyi niyetle bile olsa masrafların altını cizmesi beni uzuyor. Sanki bu durumla ilgili aynı heyecanı hissetmiyor gibi dusunduruyor. Onun iyi niyetle soylediginin farkındayım. O da bize böyle destek olmaya, belki de yardımcı olmaya çalışıyor. Ama özellikle bunların altını cizince ben onlar sanki masraf yapmamıza çok takılıyor gibi hissediyorum." gibi cumlelerle kendinizi anlatabilir karsi tarafin da "yanlis anladın" demesini engelleyebilirsiniz.

Anlatmak istedigim soylediginiz sey ne olursa olsun bunu yapıcı dile getirmek. Cunku aileler ne derse desin siz ve nisanliniz ne almak isterseniz onu alacaksiniz. Bunu asla degistiremezler. Siz ve nisanlinizin istemedigi bir seyi aileler zorla aldiramaz size.
Yapıcı yorumunuz için çok teşekkür ederim💕 Ben de böyle bakmaya çalışıyorum olaya, biliyorum ki kendisi bir şeylerin farkında olsa bile sonuçta ailesi, korumaya çalışır bunu anlıyorum. Biz 1 yıldan fazla süredir nişanlıyız ve bu süreçte ailesinden çok fazla soğudum, burada yazdığım şey devede pire kalır aslında. Bu sebeple de tahammülüm azaldı artık küçük bir şeyde bile sabır gösteremez hale geldim. Bunun üstüne kendimi haklı gördüğüm yerlerde bile nişanlımdan olgun bir yaklaşım göremediğimde kendime engel olamayıp ağzıma geleni söylüyorum, biliyorum aslında yanlış. İşte kendimi törpülemeye çalışıyorum bu noktada, sakin kalmaya çalışıyorum ama çok beceremiyorum sanırım artık.
Yorumunuzu kaydettim, böyle durumlar yaşadıkça açıp okumak için. Tekrardan teşekkür ederim ☺️

X