Evimizdeki kötü ruh hali sonucu yaşananlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
size noluyor hanımefendi ? Size ne oluyor ? Siz bi kendinize gelin. İnsanların acılarını karşılaştıramazsınız. Biz hala depremzedelere yardım gönderiyoruz sağlıkçıyım ben siz kendinizdemisin ? Onlara da diyin hadi ? Senin annen öldü ama senin baban sağğ kötü değil durumun diyin. Diğerlerine de aa seninde annen baban sağ çok iyisin diyin. Evi yıkılmayanada senin yıkılmadı şanslısın ağlama diyin. Siz ne sanıyorsunuz kendinizi? Acı acıdır. Hepimiz sınanıyoruz. Sizde öyle bir sınanırsınız ki size de aynı muameleyi yaparlar. Çok yazıkkkk.
Sen kendini depremzede insanlarla bir mi tutuyorsun ya?
Bence sen önce bi kendine gel.

Ülkece çalış çalış ve hiçbir şeye yeteme modundayiz. En üst gelir düzeyi hariç bence çoğu insan az çok böyle ve bence isyan etmemiz kadar normal bisey yok. Benim maasim iyi ama yine de iki bira içmenin bu kadar pahalı olmasına evden yemek goturmek zorunda olmamiza kızıyorum çünkü zaten eşek gibi çalışıyoruz bi de aksam beslenme çantası hazırlamak sinirimi bozuyor. Simarik miyim evet bunu bulamayanlar var mi evet ama maasi gorece iyi bir insan olarak bile yasam standardim dustu mu o da evet. Veya onca sene okuyup sözde prestijli bi beyaz yaka işimin olup evim arabam olamaması da sinirimi bozuyor. Veya iki saat kendime ayiramamak ve her zaman rekabet halinde olmak. Isyerinde bircok haksizlik mobbing gibi şeyler olmasi. Yani biri bana gelip ne konusuyorsun sen biz yiyecek ekmek bulamiyoruz dese o da hakli tabi ki. Ama onun haklı olmasi bence beni cok haksiz yapmıyor ya. Kadın tatil yapti diye şaşırıyoruz aslında normal bir ihtiyaç tatil yapmak. Restorana filan gitmek. O yüzden ben konu sahibinin kocasini şımarık bulmadım sadece çok mizmiz buldum çünkü çözüm odaklı değil.

Yorumların tamamını okuyamadım ama eşiniz biraz nazlı takılıyor gibi.
Benim kızım çok küçükken, ben 1 hafta önce ameliyat olmuş yataktan kalkamazken eşim aniden işten çıkarıldı. 3 gün sonra ev sahibi arayıp evi sattım çıkın dedi. Durumu düşünebiliyor musunuz? Eşim hiç panik olmama izin vermedi, aşırı stres yaptı biliyorum ama bana hiç hissettirmedi. Su akar yolunu bulur dedi, gençlikte herkesin işsiz kaldığı bir dönem olmuştur dedi sen sağlığına odaklan, çocuğa odaklan açlıktan ölecek değiliz dedi.
Nitekim iş buldu, taşındık. Öyle altınımız falan da yoktu. Ha sorun ev mi aldık, araba mı aldık hayır ama olsun huzurumuzu koruduk.
En azından eviniz kira değilmiş, arabanız var, çocuk yok, siz çalışıyorsunuz, altın birikiminiz var.
Dünyanın sonu değil ki, öğlen gidip bir poğaça, çiğ köfte, simit alınamıyor mu? Hem kendine eziyet ediyor hem size. Kapıya vurmak falan hiç normal değil. Duygularını çok aşırı noktalarda yaşıyor

Ülkece çalış çalış ve hiçbir şeye yeteme modundayiz. En üst gelir düzeyi hariç bence çoğu insan az çok böyle ve bence isyan etmemiz kadar normal bisey yok. Benim maasim iyi ama yine de iki bira içmenin bu kadar pahalı olmasına evden yemek goturmek zorunda olmamiza kızıyorum çünkü zaten eşek gibi çalışıyoruz bi de aksam beslenme çantası hazırlamak sinirimi bozuyor. Simarik miyim evet bunu bulamayanlar var mi evet ama maasi gorece iyi bir insan olarak bile yasam standardim dustu mu o da evet. Veya onca sene okuyup sözde prestijli bi beyaz yaka işimin olup evim arabam olamaması da sinirimi bozuyor. Veya iki saat kendime ayiramamak ve her zaman rekabet halinde olmak. Isyerinde bircok haksizlik mobbing gibi şeyler olmasi. Yani biri bana gelip ne konusuyorsun sen biz yiyecek ekmek bulamiyoruz dese o da hakli tabi ki. Ama onun haklı olmasi bence beni cok haksiz yapmıyor ya. Kadın tatil yapti diye şaşırıyoruz aslında normal bir ihtiyaç tatil yapmak. Restorana filan gitmek. O yüzden ben konu sahibinin kocasini şımarık bulmadım sadece çok mizmiz buldum çünkü çözüm odaklı değil.
Asgari ücretle çalışıyoruz biz. Olmayan parayla da sıkıştık ne yapabilirim diyorum dalga geçiyorlar. Şaka gibi yemin ediyorum ya.

Başka bir sıkıntısı olabilir mi acaba bilmediğiniz? Borç öyle abartı bi miktar değil. Kafasına başka taktığı bir şey var da onu mu bahane ediyor ki? Diğer işinden ayrılmasını anlıyorum emek verdiği yer sonuçta o konuda haklı ama tepkileri abartı. Bi süre sessiz kalın bence

Sen kendini depremzede insanlarla bir mi tutuyorsun ya?
Bence sen önce bi kendine gel.

Şimdi size hatayda bi arkadaşımdan örnek vereyim. Arkadasim hatayda yeni ev almisti. Zengin bir ailenin avrupada okumuş bir kızı. Evi yıkılırken merdivenlerden koşarak canını zor kurtardı. Bir kuruluşta çalıştığımız için evine gitmesine izin verilmedi. Aylarca cadırda kaldı. Çadırından yilan çıktı. Müdürünün cesedini tespit etmek zorunda kaldı. En yakın arkadaşlarının enkazı başında bekledi. Maaşı asgarinin çok üzerinde. Şimdi normal hayatına döndü. Yaşam standardı hala iyi. Parası var. Tatile yurtdisina gitti. Bu arkadaşım depremzede ve inanılmaz travmalar yaşadı ama maddi olarak konu sahibinden çok daha iyi durumda ve onun çektiği sıkıntıları çekmiyor. Ben de depremi antepte yaşadım. Aylarca soğuk yerde yatıp cadirkentlere gittim. Arkadaşlarımı kaybettim. O ortamda performans baskısı gördüm. Ben de depremzedeyim denilebilir. Ama ekonomik durumum konu sahibinden iyi. Ben de depremi yasadim, su an itibariyle Maras Dulkadiroglunda duşu olmayan cadiarda kalan çocuğunu okula servis olmadigi için yollayamayan insanlar da depremi yaşadı. Onlar da konu sahibinin yerinde olmak için neler vermezdi. Bence biraz daha karışık bir hiyerarşi var burada.

Diğer konuda yazmıştı tatil harici 10.000 harcadık diye. O 10.000 le kaç kere dolap dolar. Boşa dram ya geçiniz sinir oldum okurken.
Tatile gitmeseydik de aynısını ödeyecektik dediği mi 10 bin ekstra 😂😂😂
Ay dolapta peynir yok diye ajitasyon yapmasaydı bari tövbe ya.
Millete hava atacam diye ne hallere düşüyor bazısı
Yarın yine gelir derki görümcem karşıdan karşıya tek geçemez, kocasıyla hiç biryere gitmez ama biz kocişimle her fırsatda tatil programı yaparız
Dolap tam takır kuru bakır onu anlatmaz, anca böyle konusu açılınca sandviçi neyle yapim peynirmi var kocam çok ağladı diye anlatır.
Ayranı yok içmeye hesabı…
Şimdi yine gülüyorsunuz, çok kötüsünüz der.
Aklı başında olmanın adıda kötülük olmuş, kimse söylemiyor

Eşiniz balık burcu olabilir mi? Ben fazla melankolik, dramatik insan sevmem. Eviniz kendinizin anladığım kadarıyla ve siz çalışıyorsunuz. Arabanız var. O kadar da kötü durumda değilsiniz yani. Ne bu yemek falan yememe dramı. Eşiniz bana çok nazlı geldi. Erkeğin nazlısını çekemem ya. Kadın para kazanıyor, evle ilgileniyor ,çocuk bakıyor sesi çıkmıyor. Erkeğin bir adam akıllı yaptığı para kazanmak onda bile nazlı niyazlı.

Tatile gitmeseydik de aynısını ödeyecektik dediği mi 10 bin ekstra 😂😂😂
Ay dolapta peynir yok diye ajitasyon yapmasaydı bari tövbe ya.
Millete hava atacam diye ne hallere düşüyor bazısı
Yarın yine gelir derki görümcem karşıdan karşıya tek geçemez, kocasıyla hiç biryere gitmez ama biz kocişimle her fırsatda tatil programı yaparız
Dolap tam takır kuru bakır onu anlatmaz, anca böyle konusu açılınca sandviçi neyle yapim peynirmi var kocam çok ağladı diye anlatır.
Ayranı yok içmeye hesabı…
Şimdi yine gülüyorsunuz, çok kötüsünüz der.
Aklı başından olmanın adıda kötülük olmuş, kimse söylemiyor

Yanu altını var kenarda fakir falan değil sadece tecrübesizler bayağı da arabeskler karı koca. Altınları bozar dolabı doldururum bir sn de pişman olmam canımdan değerli mi altın.

Yıllardır evden yemek getiririm çünkü ben zeytinyagi tercih ederken vita ile yapılmış sebze yemeğini yemek istemiyorum. Tatil olayı da dönemsel bir durum, böyle pespese aksilik olduysa gitmezsin olur biter. Ztn hersey dahil değilmiş yolu ayrı yemesi ayri ne kdr mantikli sizce?

Anladığım kadarıyla tatil planı ve ödenen ücret eşiniz işten çıkmadan önce yapılmış yani her şey tıkırında giderken ayarlanmış fakat tam gidilecekken işten çıkmış ve para önceden ödendiği için ücret yanmaması adına olmuş bir tatil. Açıkçası bende olsam yakmam tatilimi giderim.

Fakat sonrasında gelişen olaylarda ayağınızı yorganınıza göre uzatmayı bilmeliydiniz. Mesela para kalmamışken eşinizin nazlanarak öfke patlaması yaşayıp eve zarar verme lüksü olmamalıydı. Bu hala yaşadığından ders çıkartmaması demektir.

Bana öyle geliyor ki siz biraz daha olgunsunuz düşünce olarak eşinizden. O zaman bugünlerden kendinize ders çıkartın. Her belirsizliğe karşı temkinli olun. Tatili çok önceden ayarlamak yerine gidilecek vakitte ayarlayın. Belki bir tık daha fazla ödersiniz ama bilinçli, önünüzü görerek hareket etmiş olursunuz.

Eşinizin üstüne çok gitmeyin ama pışpışlamayın da kararında olsun her davranışınız. Madem aileniz ve kayınvalideniz destek size o zaman bir süre onlarda yiyin idare edin ama bir daha bu kadar yarınlar yokmuşçasına da hareket etmemeyi kulağınıza küpe yapın. İki kişi çalışıyorsunuz, kira yok borçlar ödenir elbet. Bana göre anlattığınız durumda araba sizin için lüks. Bakımı, kaskosu, vergisiyle lüks. Satıp daha rahat yaşama şansınız varken kendinizi sıkıştırmanın gereği yok ama karar sizin elbette.

Şu ekonomide Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Yanu altını var kenarda fakir falan değil sadece tecrübesizler bayağı da arabeskler karı koca. Altınları bozar dolabı doldururum bir sn de pişman olmam canımdan değerli mi altın.
Baştan asgari ücretli çalışan olarak borçla araba almam mesela. Biriktirip bütçeme göre alırım ne bide kuş kadar maaş ile kredi ödücem
Etin ne butun ne, kaskosu vergisi egzosu yakıtı cartı curtu her ay bir maaş zaten
Tatil hadi ihtiyaç, insan istiyor her sene. Çalışanın hakkıdır gitsin görsün tabii
Ama gitmseydimde aynı parayı harcardım demesi komik, burda herşeyi bi kendi biliyor sanki bizler hiç tatil vs görmedik neyin ne olduğunu bilmiyoruz
Tatile niyetlenmek bile tatilden daha masraflı.
Konu sahibi herşeyi ama herşeyi uçlarda yaşiyor
Her konusunda belli
Üstüne birde çocuk planı varmış
Kendileri büyümüş gibi birde bebeği yakacaklar hemen
Çocuğua bez mama alabilmek için açım diye ağlar yakında kocası, konusahibide napsam destekmi olsam sırtınımı sıvazlasammı diye konu açar

Yıllardır evden yemek getiririm çünkü ben zeytinyagi tercih ederken vita ile yapılmış sebze yemeğini yemek istemiyorum. Tatil olayı da dönemsel bir durum, böyle pespese aksilik olduysa gitmezsin olur biter. Ztn hersey dahil değilmiş yolu ayrı yemesi ayri ne kdr mantikli sizce?

Yok haklısınız evden yemek getirmek sağlıklı bir şey zaten bence de getirsin ve bence de şu durumda tatile o kadar harcamaları çok saçma olmuş kendi de kabul ediyor zaten. Toplu taşımaya alisamamasina da şaşırdım ben mesela geçmiş senelerde belki kendimi zorlayıp araba alabilirdim mesela ekonomi boyle degilken, ama sürmeye korkuyorum ve toplu taşıma bence güz bisey insan yürüyor da hayatım boyunca kullandım da. Benim demek istediğim ülkede çoğumuz emeğimizin karşılığını alamiyoruz. Hayat standardımiz düştü. Kiminin az kiminin çok. Konu sahibi kendi standartlarına göre zorlanmış.

Anladığım kadarıyla tatil planı ve ödenen ücret eşiniz işten çıkmadan önce yapılmış yani her şey tıkırında giderken ayarlanmış fakat tam gidilecekken işten çıkmış ve para önceden ödendiği için ücret yanmaması adına olmuş bir tatil. Açıkçası bende olsam yakmam tatilimi giderim.
gerçekten böyle bişey mümkün mü ya, tatil iptali mümkün olmasa kimse erken rezervasyon yaptırmazdı bence ?
belli bir ücret karşılığında illaki o tatil iptal edilebiliyordur, atıyorum 10 ödediysen sana 10 iade etmez 8 iade eder ama
hiç yoktan iyidir
ayrıca burada asgari ücretliyiz diye ajitasyon yapıyor ama asgarinin üstünde aldığım halde 3 senedir tatile gitmiyorum
etrafımdaki hiçbir asgari ücretlinin de 40 50 bin liralık tatile gittiğini duymadım
evi arabası olan asgari ücretliye zerre acımam ben
neyin ağlaması içinde bunlar günlerdir
ayrıca sinirden kapı kıran bi adam var ortada tamm kaçmalık

gerçekten böyle bişey mümkün mü ya, tatil iptali mümkün olmasa kimse erken rezervasyon yaptırmazdı bence ?
belli bir ücret karşılığında illaki o tatil iptal edilebiliyordur, atıyorum 10 ödediysen sana 10 iade etmez 8 iade eder ama
hiç yoktan iyidir
ayrıca burada asgari ücretliyiz diye ajitasyon yapıyor ama asgarinin üstünde aldığım halde 3 senedir tatile gitmiyorum
etrafımdaki hiçbir asgari ücretlinin de 40 50 bin liralık tatile gittiğini duymadım
evi arabası olan asgari ücretliye zerre acımam ben
neyin ağlaması içinde bunlar günlerdir
ayrıca sinirden kapı kıran bi adam var ortada tamm kaçmalık
Ayrıca tatile giderken bi tatil parası kadar ek masraf çıkıyor. Saçma sapan ağlıyorlar karı koca

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X