Evlenicem, ev eşyaları konusunda fikrinize ihtiyacım var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ebru Aybike

Sor, öğren yaa !
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2023
185
252
28
Yakında evlenicez, zar zor bulabildiğimiz brüt 55 metrekare, giriş katında bir ev kiraladık. Küçük bir yatak odası (4,5m x 4m), tuvalet banyo birlikte ve mutfak salon aynı yer. Yaşadığım yer orta ölçekte bir Anadolu kasabası. Buralarda da çok ciddi bir ev sorunu var. Nişanlım da ben de çalışıyoruz, ikimiz de 28 yaşındayız. Bütçemiz gerçekten sınırlı, ailelerimiz ancak kendilerini geçindirebiliyor. Düğün yerine belediyede nikah kıyacağız. gelin hamamı ve kına ile yetineceğiz. Kayınvalidem 10 yıl önce vefat etmiş, kayınbaba evlenmemiş. Sizlere sormak istediğim; evi dizerken alacağımız eşyalar iyisi, çok özellikli mi olması yoksa idare eder mi olmalı? Örneğin, elektrik süpürgesi halı yıkama özellikli de mi olmalı, çamaşır makinasının kurutmalısını mı almalıyız, televizyon 55 cm mi, yoksa 95 cm mi olmalı mı, yatak odasının eşyalarını tek tek mi (yatak, gardrob, komidin) yoksa markalı takım mı almalı, halı yün mü, fabrikasyon mu olmalı (şık ve ucuz), mutfak eşyalarında satılan takımların yarısı yeter bize, kendimiz tek tek mi alalım, takım mı alalım gibi? Ailemin yıllardır oluşturduğu bir mütevazi çeyizim de var. Bankaya kredi borcu yapıp da ilk yıllarımızı borç ödemekle geçirmek istemiyoruz. İleride büyük bir eve geçersek bazı şeyleri o zaman mı alsak acaba? Bu arada kasabada hiç yeni bina içinde kiralık evlerin de olabileceği bina yapılmıyor. Bu arada bu küçük evde Haziran ayına, üniversite sınavına kadar 17 yaşındaki tatlış, minnoş lise son öğrencisi görümcemle yaşayacağız. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
16 metrekare yatak odası küçük sayılmaz yanlış ölçmediyseniz :)

Eşyaya boğmazdim ben olsam,minimal az öz ve bütçemin elverdiği kadarıyla kaliteli eşyalar almaya çalışırdım.
Halı yıkayan süpürge aşırı gereksiz mesela.
Yine herşeyi takım takım olarak değil parça parça eve uygun ölçülerde tercih ederdim.

Metrekare metre olculeri basti bana bi 😵‍💫
Bu kadar ayrinti yorar insani
Ev kucukse bi yatak odasi dolabi bide yatak yeterli
Komidine gerek yok
Salonla mutfak birmis, salona ortaya bi hali atin orta halli, mutfak kismina kucuk bi yolluk yeter
Tv de kocaman degil yine orta buyuklukte ideal
Ne yazık ki şartlar böyle, aslında ayrıntı yok. Basitleştirmek istiyoruz. Yorumunuza teşekkürler.

Yakında evlenicez, zar zor bulabildiğimiz brüt 55 metrekare, giriş katında bir ev kiraladık. Küçük bir yatak odası (4,5m x 4m), tuvalet banyo birlikte ve mutfak salon aynı yer. Yaşadığım yer orta ölçekte bir Anadolu kasabası. Buralarda da çok ciddi bir ev sorunu var. Nişanlım da ben de çalışıyoruz, ikimiz de 28 yaşındayız. Bütçemiz gerçekten sınırlı, ailelerimiz ancak kendilerini geçindirebiliyor. Düğün yerine belediyede nikah kıyacağız. gelin hamamı ve kına ile yetineceğiz. Kayınvalidem 10 yıl önce vefat etmiş, kayınbaba evlenmemiş. Sizlere sormak istediğim; evi dizerken alacağımız eşyalar iyisi, çok özellikli mi olması yoksa idare eder mi olmalı? Örneğin, elektrik süpürgesi halı yıkama özellikli de mi olmalı, çamaşır makinasının kurutmalısını mı almalıyız, televizyon 55 cm mi, yoksa 95 cm mi olmalı mı, yatak odasının eşyalarını tek tek mi (yatak, gardrob, komidin) yoksa markalı takım mı almalı, halı yün mü, fabrikasyon mu olmalı (şık ve ucuz), mutfak eşyalarında satılan takımların yarısı yeter bize, kendimiz tek tek mi alalım, takım mı alalım gibi? Ailemin yıllardır oluşturduğu bir mütevazi çeyizim de var. Bankaya kredi borcu yapıp da ilk yıllarımızı borç ödemekle geçirmek istemiyoruz. İleride büyük bir eve geçersek bazı şeyleri o zaman mı alsak acaba? Bu arada kasabada hiç yeni bina içinde kiralık evlerin de olabileceği bina yapılmıyor. Bu arada bu küçük evde Haziran ayına, üniversite sınavına kadar 17 yaşındaki tatlış, minnoş lise son öğrencisi görümcemle yaşayacağız. Şimdiden teşekkürler.
Bence aliyorken iyisini al sonra pişman olmazsın. Elektronikde en azından iyilerini al. Ayrıca küçücük evde gorumceyle nasıl oturacaksiniz onu anlamadim.

16 metrekare yatak odası küçük sayılmaz yanlış ölçmediyseniz :)

Eşyaya boğmazdim ben olsam,minimal az öz ve bütçemin elverdiği kadarıyla kaliteli eşyalar almaya çalışırdım.
Halı yıkayan süpürge aşırı gereksiz mesela.
Yine herşeyi takım takım olarak değil parça parça eve uygun ölçülerde tercih ederdim.
Ben de böyle düşünüyorum da ileride yeniden ek masraflar olur mu diye...

Bence aliyorken iyisini al sonra pişman olmazsın. Elektronikde en azından iyilerini al. Ayrıca küçücük evde gorumceyle nasıl oturacaksiniz onu anlamadim.
Görümcem ve nişanlım köydeler, buraya 7-8 km mesafe. Her gün nişanlım olan abisiyle kasabaya liseye geliyor. Haziran ayı üniversite sınavına kadar çalışmak için 4 ay bizde kalmasını kabul ettim. Daha çocuk ve çok masum kız, annesi yok. Ona yardımcı olmak isterim, bi şekilde 4 ay idare ederiz.

Elektirikli her şeyi iyi araştırıp en iyisini alın. Çok fonksiyonlu olmasına yada pahalı olmasına gerek yok kullanıcı yorumlarını ve servis olaylarını iyi öğrendikten sonra. Mobilyaları minimal ölçülerde olanlardan seçin çok pahalı olmasına falan bence gerek yok. Görümcenizle yeni evliyken küçük bir evde oturma fikrini neden size mantıklı geldi onu anlamadım ben burada eve değil ona takıldım.

Görümcem ve nişanlım köydeler, buraya 7-8 km mesafe. Her gün nişanlım olan abisiyle kasabaya liseye geliyor. Haziran ayı üniversite sınavına kadar çalışmak için 4 ay bizde kalmasını kabul ettim. Daha çocuk ve çok masum kız, annesi yok. Ona yardımcı olmak isterim, bi şekilde 4 ay idare ederiz.
A öyleyse olabilir. Evlendikten sonra umarım sıkıntı olmaz sizin için.

A öyleyse olabilir. Evlendikten sonra umarım sıkıntı olmaz sizin için.
Hatta ona bana yenge deme, abla de, dedim. Küçük ev ama buralarda bir kız çocuğuna üniversiteye girmesi için yardımcı olmak lazım. Katlanırız yaa, sorun yok. Zaten çekiniyor çocuk. Ben tek çocuğum, ona ablalık yapmak isterim.

Görümcenizle yeni evliyken küçük bir evde oturma fikrini neden size mantıklı geldi onu anlamadım ben burada eve değil ona takıldım.
Biraz önce yazdım, kopyalayayım.

Yatak odasına hantal olmayan bir takım olur . Salona yataklı köşe takımı güzel olabilir.
Çamaşır makinesi 9 kiloluk falan olsun ki yorganları yikayabilesin. Halı yıkamalı süpürgeye gerek yok. Güçlü çekiş gücü olsun. Halıları da makina da yıkanan alırsan rahat oluyor.
Kap kacak da ihtiyaç durumuna göre al. Zamanla eksikler tamamlanır

Ne yazık ki şartlar böyle, aslında ayrıntı yok. Basitleştirmek istiyoruz. Yorumunuza teşekkürler.
Minimalist yasam moda suan zaten.herseyi ultra ultra luks vs almaya gerek yok bence.ben 3 yil once evlendigimde cogu esyam eskiydi bekarliktan kalma.hepsini zamanla degistirdim.ve her aldigim parcayi arastirarak evde kullanim ihtiyaclarimi belirleyerek aldim..basic alisverisinizi yapin.zamanla ihtiyaclariniz netlestikce bu dogrultuda alisveris yaparsiniz.belli bir butceniz varsa sayet beyaz esyayi ilk elden alin.garantisi olsun.onun disinda koltuk vs 2. El sitelerindne uygun fiyata alabilirsiniz.

Öncelikle, borç ödemek istemiyoruz diyerek uyguna kaçtığınız herşey sonrasında çöp oluyor genelde. Ödeme imkanı varsa kredi veya taksitlendirme de ben borçtan yanayım. Çünkü hep borca girmeyelim başta diyenler sonrasında istese de alamaz ya da çok zorlanır hale geldi. Ekonomi ileriye yönelik hamleleri kaldıracak kadar parlak değil ülke de. Mobilya ve elektronik de olabilecek en sade ve kaliteli şekilde döşeyin benim fikrim. Görümceniz konusundaki fikir ve empati yeteneğinizi de takdir ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X