Evlilik öncesi kazanılan para

Ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama şuan bu parayı ve alacağı evi gizlemenin sebebi nedir ? Herkes bu tavsiyeyi vermiş. Çok mu safçayım bilmiyorum ama.
Şuan sizin ev almanıza bozulacak, bu işi sekteye uğratacak biriyse erkenden bunu görmeniz daha iyi değil mi ? Eşimin ailesi yaşadığımız evi evlenmeden bir kaç ay önce aldı. Ben buna ne diyebilirdim ? Hatta evi ben hiç görmemiştim. Allah razı olsun dedim oturdum. Başkasının malının ortakçısı mıyım, birlikte mi kazandık dedim. Bu para eşimin parası olsaydı ve birlikte yaşayacağımız evi evlenmeden alacak olsaydı birlikte baksaydık keşke derdim. Ama şeffaf olmasaydı bu konuda ve benden ayrı bir ev alsaydı bir zaman sonra bunu öğrenseydim bozulurdum. Beni potansiyel bir yiyici olarak mı gördü derdim.
Velhasıl ben ilişkide şeffaf olmayan şeyleri sevmiyorum. Konu sahibi alsın evini, evlendikten sonra da o evde yaşamayı teklif etsin. Gül gibi geçinirler. Geçiremezse de konu sahibinin gün sonunda kendine ait bir evi olur.
Veya versin kiraya taşınacağı evde kiranın katkısı olur. Ben ek gelirin eve destek olmasına salaklık gözüyle bakmıyorum. Aynı hayatı paylaşacak isek bir düşünmeliyiz ve eve yeterince destek olduktan sonra birlikte düşünüp yatırım yapmalıyız diye düşünüyorum. Ben eşimin hesabında kaç para olduğunu bilmek isterim, o da benimkini bilebilir. Ben para konusunda sorun yaşamayacağım biriyle evlendim.Yarın bir gün ayrılırsakta adamın evi var ben eşyalarımı alır çeker giderim. Varsa birlikte yatırımımız da %50 paylaşırız.

Walla ben öyle yaptım🤣16 yıllık evliyim,evlenmeden önce senelerce çalıştım,biriktirdim.ufak bi arabam vardı satıp yükseltecektim,eşimle tanıştık.baktım onun herhangi bi birikimi yok,ailesi zaten zerre düşünmüyo,kendi aileme ufak bi mirasta gelmişti.kardeşimle ikimize böldüler,hem arabamın parası,hem birikimimle evimi aldım ve o zaman sevgilim olan eşime söylemedim.kiraya evlendim,herşeyi beraber ödüyoduk zaten.kendi evim de kiradaydı.ordan gelen parayla da ufak tefek tadilatları yapıldı.sonra kızım olunca annemlere yakın taşınmamız gerekiyodu,o bakacağı için,babam kiradaki evini bize veriyo geçin oturun diyo dedim,bikaç yıl oturduk,eşim ailemi her zaman el üstünde tutar,babamın evi üstüme verdiğini biliyo ne kirasını ne yaptığımı biilir,bi ara satsam mı diye düşünmüştüm,babana sor adamın kaç yıllık emeğini mi satacaksın diye kızmıştı🤣
konu sahibi insallahh okur yazdiklsrinizi. yapilacak en mantikli sey bu cunku. bekarken benim de ev almaya param yetseydi kesinlikle boyle yapardim. konu sahibi paylasimi yapip ortadan kayboldu

Buradaki yorumlar cok garibime gidiyor: Erkeklerin evlilik öncesi ev almalarina bozuluyorlar ama is kendilerine gelince evlenmeden önce al ki ev sana ait olsun diyorlar.
evlenmeden once erkek kredi cekip ev aliyorsa ve evlendikten sonra kredi odrnmeyr devam ediliyorsa iste kadinlar buna bozuluyor. hazirdan ev alinmis borcu harci kadina kalmayacaksa kadinlar buna bozulmaz hatta gule oynaya kabul eder. benim enistem 2016 da 100 bin kadar birikmisi vardi. ablama nisanlilik doneminde dedi ki ev alalim, kredi cekelim uzerine dedi(alacaklari ev 230 bindi) ablam tamam dedi ama ev alinirken enistem ev illa benim uzerime olacak dedi.130 bin krediyi ablam odeyecek ama ev evlenmeden enistemin uzerine olacak. bu hinlik degil de nedir? ablam kabul etmedi ve ev ikisinin uzerine yapildi. boyle oldugu halde evlendikten sonra enistem daha ilk kavgasinda evimden git dedi.

Araba alin o zaman
Benim gozlemim erkekler zaten kadin calisiyorsa onun maasi üzerinden hesap yapiyor bir de birikmisi var diye bilirse o paraya da çökmek isteyebiliyorlar. Bu cirkin gibi gelebilir ben biraz sert yazdim ama ne kadar yumusatsak da nisanlinizla paylastiginizda alacagi araba icin bile paraniza goz dikebilir ya da arabasi varsa daha iyisi olsun diye o parayi isteyebilir.
Yatirim tavsiyesi vermek uygun olmaz ama mesela ev alsaniz kredi cekseniz esinizle odediginizde sadece odenen kısmın yarısı esin hakki oluyor. Gerekirse kendi evinizde oturun ya da kiraya verin. Eviniz arabanız olsa mecbur öğrenir ama para goze gozukmez ara yerde çarçur olur kiymeti kalmaz
Yani bir hayatı paylaşacak iki insanın birbirlerinin maaşı üzerinden hesap yapmaları doğru değil mi sizce :)

Evi alın. Evlendikten sonra orada yaşayın. Evlendikten sonra size kira ödememenin maddi olarak katkısı olur. Şuan bilmesinin bir mahsuru yok. Üzerine çöreklenecek değil ya. Neden bu ihtimal yok?
Boşanma olursa da yolunuza devam edersiniz evinizle.
Erkeklere minnet ettirin. Siz ettirmedikçe aman o üzülmesin dedikçe üzülen siz oluyorsunuz. Eşimden hep fazla kazandım. Hala da öyle. Eşim kırılmasın diye asla lafını etmedim hala da etmem. Ama biz kazanıp ortak harcadıkça eşimin ailesi sanki her şey oğlundan gibi davranmaya başladı. Ben keyfe çalışıyormuşum gibi çocuğa baktığı iki günde minnet ettirmeye çalıştı. Şimdi bağıra bağıra her yerde ben çalışıyorum da bu borçlar ödeniyor, ben çalışmasam bu kadar lüx yaşayamaz diyorum. Eşim de öyle... Eşim çalışmasa biz nasıl geçinecez deyip duruyor. Paranız varsa sizindir. Alın evinizi ama ailem aldı deyin. Bilmesinler... Kirası falan hep size gelsin. Ama aileniz aldı olsun. Onlara hep bi minneti olsun

Yani bir hayatı paylaşacak iki insanın birbirlerinin maaşı üzerinden hesap yapmaları doğru değil mi sizce :)
Tabii ki evlilikte butce yonetimi birlikte yapilmali eve giren para ortak oluyor sonucta, ona gore faturayi biri öder kirayi digeri vs. Bu olmasi gereken.
Benim söylediğim başka aslinda. Yani mesela kadinin arabasi var ama adamin yok diyelim. Aaa senin arabayi satar daha iyisini aliriz ya da senin altinlari şöyle yapariz diye bastan pazarlik yapilmasi bana hos gelmiyor. Buna dair bir cok örnek var cevremde.
Bir arkadasim cocuk sahibi olamiyordu sonra tedaviye ara verdiklerinde dogal sekilde hamile kaldi mucize gibiydi onun icin. Neyse cocuk doğdu ama kız ucretsiz izin alamadi neden kocasi son model sifir bir arac almis nasilsa memursun diyerek ve kiz izin alamam borc var diyordu. Adam o donem is begenmiyordu uzun sure evde issiz yatti kiz sabah kahvaltisi ogle aksam hepsini eve gidip yapiyordu. Baska bir arkadas o da su an hamile, bu ay cocugum icin birikime basladim esime de birkac bin eksik attim sorun etti dedi. Ki adam da memur kizdan 1.5 kat aliyor kizin arabasi var adamin birikimi vs yok evlenirken yapılan borclari ödüyorlar. Dogum sonrasi icin kara kara düşünüyor.

Evi alın istediğiniz gibi, ilişkinize resmi bir ad koyarsanız sonra söyleyin. Evlenmeyi düşünüyorsunuz. Bana sonradan boşanma ihtimaline karşı annem verdi falan demek etik gelmiyor. Düpedüz yalan söylemek bu çünkü. Bana böyle yapıldığını öğrensem ciddi güvenim sarsılır. Saygımı kaybederim karşı tarafa. Kendinize yapılmasından hoşlanmayacağınız şeyi başkasına yapmayın.

Niye bana danışmadın gacır gucur yaparsa, bozulursa falan bu adamdan olur mu olmaz mı anlamış olursunuz. Sahip olduğunuz malvarliğına karşı hem karşı tarafın hem kendi tutumunuzu iyi gözlemleyin bir yandan. Haberi olsun ancak sizin tavsiye, danışma talebiniz olmadıkça ona yorum alanı bırakmayın. Hak ve paylarınızda yeterince söz sahibi olamayacağınız bir ilişkiye zaten girmeyin. Öyle bir potansiyeliniz varsa da sınırlarınız üzerinde çalışın.

Erkeklere minnet ettirin. Siz ettirmedikçe aman o üzülmesin dedikçe üzülen siz oluyorsunuz. Eşimden hep fazla kazandım. Hala da öyle. Eşim kırılmasın diye asla lafını etmedim hala da etmem. Ama biz kazanıp ortak harcadıkça eşimin ailesi sanki her şey oğlundan gibi davranmaya başladı. Ben keyfe çalışıyormuşum gibi çocuğa baktığı iki günde minnet ettirmeye çalıştı. Şimdi bağıra bağıra her yerde ben çalışıyorum da bu borçlar ödeniyor, ben çalışmasam bu kadar lüx yaşayamaz diyorum. Eşim de öyle... Eşim çalışmasa biz nasıl geçinecez deyip duruyor. Paranız varsa sizindir. Alın evinizi ama ailem aldı deyin. Bilmesinler... Kirası falan hep size gelsin. Ama aileniz aldı olsun. Onlara hep bi minneti olsun
Eşinizin ailesiyle olan bi problem ama bu. Eşiniz de sizinle aynı bakış açısına sahip.
Ailem bana bi şey yapmadı ev olsun araba olsun. Bu eşimin onlara minneti olmayacağı anlamına gelmez. Beni yetiştirip büyütmeleri yeterli bunun İçin.
Evliyiz rakip değil. Gönlünden geçip yapana da Allah razı olsun diyoruz. Ben de eşimden fazla kazanıyorum. Eşimin ailesinin imkanları sayesinde borçsuz ve kira derdi olmadan evlendik. Minnet etmiyorum. Biz evlatlarıyız ve koşullarımızı iyileştirmek için sağolsunlar desteklediler. Bu benim onun ailesine, onun benim ailemden daha çok minnet etmeyi gerektirmez.

Tabii ki evlilikte butce yonetimi birlikte yapilmali eve giren para ortak oluyor sonucta, ona gore faturayi biri öder kirayi digeri vs. Bu olmasi gereken.
Benim söylediğim başka aslinda. Yani mesela kadinin arabasi var ama adamin yok diyelim. Aaa senin arabayi satar daha iyisini aliriz ya da senin altinlari şöyle yapariz diye bastan pazarlik yapilmasi bana hos gelmiyor. Buna dair bir cok örnek var cevremde.
Bir arkadasim cocuk sahibi olamiyordu sonra tedaviye ara verdiklerinde dogal sekilde hamile kaldi mucize gibiydi onun icin. Neyse cocuk doğdu ama kız ucretsiz izin alamadi neden kocasi son model sifir bir arac almis nasilsa memursun diyerek ve kiz izin alamam borc var diyordu. Adam o donem is begenmiyordu uzun sure evde issiz yatti kiz sabah kahvaltisi ogle aksam hepsini eve gidip yapiyordu. Baska bir arkadas o da su an hamile, bu ay cocugum icin birikime basladim esime de birkac bin eksik attim sorun etti dedi. Ki adam da memur kizdan 1.5 kat aliyor kizin arabasi var adamin birikimi vs yok evlenirken yapılan borclari ödüyorlar. Dogum sonrasi icin kara kara düşünüyor.
İyi de burada vermiş olduğunuz örneklerde konu maddiyat değil ki. Çevrenizdeki insanlar yanlış erkek seçimi yapmış. Bu sadece maddi olarak değil pek çok konuda da sorun yaşatır. Ve bu insanlara neden çocuk yaptılar ?
Sizin arkadaşlarınızın bu adamları hem baba yapıp hem de gizliden garantiye almak için para biriktirmeleri okey miydi sizin için ?

Kendi birikiminizle alacaksanız bence evlilik öncesi almanız garip değil ama gizleyerek almanız garip kaçar. Yani uygun bir ev bulduk aldık diye anlatırsınız zaten evlenince kirasını beraber kullanacaksınız. Ama üstüne koymak için yüklü bir miktar borca girecekseniz o zaman iş çirkinleşir. Yani borcu evliyken ödeyecek olup öncesinde evi üstüne almak sıkıntı.

İyi de burada vermiş olduğunuz örneklerde konu maddiyat değil ki. Çevrenizdeki insanlar yanlış erkek seçimi yapmış. Bu sadece maddi olarak değil pek çok konuda da sorun yaşatır. Ve bu insanlara neden çocuk yaptılar ?
Sizin arkadaşlarınızın bu adamları hem baba yapıp hem de gizliden garantiye almak için para biriktirmeleri okey miydi sizin için ?
Gizliden para biriktirmiyor esine soylemis cocuk icin birikim yaptigini. Diger konuda kismen hak verebilirim erkek secimleri konusunda.
Sizin eşiniz belki istisna olabilir ama şu an toplumdaki erkekler kadindan da maddi guvence istiyor, hatta mümkünse esi calissin ailesine de baksin istiyor. Ben cok farkli cevrelerde de bulundum toplumumuzda çoğunluk bu sekilde. Calisan kadin istiyorlar ama maddi olarak da yuku kadin sirtlanacak. Şu an bekar olma sebeplerimden biri de bu zaten, karsima çıkanların ya aileci olmasi ya da sirf memurum diye benimle görüşmesi.
Şeffaflık dusuncenize katiliyorum benim annem babamin iliskisi de boyleydi babam ne var ne yok hep bizle paylasmistir hic ben demezdi hep biz derdi. O mantikta erkek bulsam evlenirim ama maalesef henuz denk gelmedi.

Ben ikinci evliligimi yapmadan hemen önce kendime küçük bir ev alıp kiraya verdim.
Gerçi faiz artışından sonra niye faize koymadım diye pişman olmadım değil açıkçası.
Ev alacaksanız da kolay kiraya vereceğiniz bir ev olsun ben evle ilgili de uğraştım çünkü malesef.

Bu arada mal kaçırma muhabbeti de siz ev araba alıp kredi borcunu da adama odetirseniz olur.
Siz mal kacirmiyorsunuz ki kendi emeginize yatırım yapıyorsunuz.
Sevgiliniz şimdiye kadar birikim ev almak vs muhabbeti yaptı mı size ?
Maddi konularda açık davrandi mi ?
Eğer bu konularda açık biriyse haber verirsiniz sadece birikimimle ev almak istiyorum diye.
Ama o kira bedeli de sizin elinize harçlık olsun o izlenimi de verin şimdiden o gelirle plan yapmasın yani.

Gizliden para biriktirmiyor esine soylemis cocuk icin birikim yaptigini. Diger konuda kismen hak verebilirim erkek secimleri konusunda.
Sizin eşiniz belki istisna olabilir ama şu an toplumdaki erkekler kadindan da maddi guvence istiyor, hatta mümkünse esi calissin ailesine de baksin istiyor. Ben cok farkli cevrelerde de bulundum toplumumuzda çoğunluk bu sekilde. Calisan kadin istiyorlar ama maddi olarak da yuku kadin sirtlanacak. Şu an bekar olma sebeplerimden biri de bu zaten, karsima çıkanların ya aileci olmasi ya da sirf memurum diye benimle görüşmesi.
Şeffaflık dusuncenize katiliyorum benim annem babamin iliskisi de boyleydi babam ne var ne yok hep bizle paylasmistir hic ben demezdi hep biz derdi. O mantikta erkek bulsam evlenirim ama maalesef henuz denk gelmedi.
Benim anlatmaya çalıştığım da buydu aslında. Yukarıda hanımefendi bana da cevap vermiş. Evt bu eşimin ailesi ve benim aramda ama genelinde mantık bu. Çok nadirdir farklı düşünen. Kadın çalışacak, maddi yük onda olacak... Ama manevi yük de onda olacak. Toplumumuzun zihniyeti bellidir. Yok ben çalışmasam da aileme değer vermeli minnet duymalı.. öyle değil o iş işte. Toplumun bakış açısı belli 😏

evlenmeden once erkek kredi cekip ev aliyorsa ve evlendikten sonra kredi odrnmeyr devam ediliyorsa iste kadinlar buna bozuluyor. hazirdan ev alinmis borcu harci kadina kalmayacaksa kadinlar buna bozulmaz hatta gule oynaya kabul eder. benim enistem 2016 da 100 bin kadar birikmisi vardi. ablama nisanlilik doneminde dedi ki ev alalim, kredi cekelim uzerine dedi(alacaklari ev 230 bindi) ablam tamam dedi ama ev alinirken enistem ev illa benim uzerime olacak dedi.130 bin krediyi ablam odeyecek ama ev evlenmeden enistemin uzerine olacak. bu hinlik degil de nedir? ablam kabul etmedi ve ev ikisinin uzerine yapildi. boyle oldugu halde evlendikten sonra enistem daha ilk kavgasinda evimden git dedi.
Sorun, bazi kadinlarin bosanma asamasinda, ödemelerinin tamamini erkegin yaptigi evleri talep edebilmeleri sanirim. Bazi kadinlar da erkek kendi parasiyla ev alirken "evi benim üstüme yap" diye diretiyorlar...

Ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama şuan bu parayı ve alacağı evi gizlemenin sebebi nedir ? Herkes bu tavsiyeyi vermiş. Çok mu safçayım bilmiyorum ama.
Şuan sizin ev almanıza bozulacak, bu işi sekteye uğratacak biriyse erkenden bunu görmeniz daha iyi değil mi ? Eşimin ailesi yaşadığımız evi evlenmeden bir kaç ay önce aldı. Ben buna ne diyebilirdim ? Hatta evi ben hiç görmemiştim. Allah razı olsun dedim oturdum. Başkasının malının ortakçısı mıyım, birlikte mi kazandık dedim. Bu para eşimin parası olsaydı ve birlikte yaşayacağımız evi evlenmeden alacak olsaydı birlikte baksaydık keşke derdim. Ama şeffaf olmasaydı bu konuda ve benden ayrı bir ev alsaydı bir zaman sonra bunu öğrenseydim bozulurdum. Beni potansiyel bir yiyici olarak mı gördü derdim.
Velhasıl ben ilişkide şeffaf olmayan şeyleri sevmiyorum. Konu sahibi alsın evini, evlendikten sonra da o evde yaşamayı teklif etsin. Gül gibi geçinirler. Geçiremezse de konu sahibinin gün sonunda kendine ait bir evi olur.
Veya versin kiraya taşınacağı evde kiranın katkısı olur. Ben ek gelirin eve destek olmasına salaklık gözüyle bakmıyorum. Aynı hayatı paylaşacak isek bir düşünmeliyiz ve eve yeterince destek olduktan sonra birlikte düşünüp yatırım yapmalıyız diye düşünüyorum. Ben eşimin hesabında kaç para olduğunu bilmek isterim, o da benimkini bilebilir. Ben para konusunda sorun yaşamayacağım biriyle evlendim.Yarın bir gün ayrılırsakta adamın evi var ben eşyalarımı alır çeker giderim. Varsa birlikte yatırımımız da %50 paylaşırız.
Eskiden olsa şöyle bi 10 yıl önce olsa ben de para mı saklamaya çalışmış diye düşünür söyleyin derdim ama artık devir çok değişti dolandırıcı çok art niyetli çok evlenip bir eve girmeden sevdiğin adam nasılmış öğrenmen oldukça zor burada ne konular okuyoruz söylememesi iyice karakterini öğrenmeden hele ki

Hiç söylemeden al evini. Mal paylaşımı derdine düşüp sana hesap soracak olursa ayrılırsın zaten. Ona ne senin evlenmeden önce kazandığın paradan.

X