Fransizca Ögrenmek icin Ne Yapabiliriz??

masculin LE-UN
feminin LA-UNE
angi kelimeler feminin hangileri masculinoldugunu anlamanin herhangi bir mantigi yok kelimeye gore estetik olani bulacaksiniz konustukca dinledikce anliyo insan
LE-LA belirli olan belli olan nenelerin ne oldugu belli olan gunes ay gibi tek olan seyler
isimlerin basina konur
france seine cuba gibi cografi bolgelerin basina konur
cumle icinde fiilerden sonra konur
tarih olcu vucuttaki organlari belitmede LE -LA kullanilir
UN-UNE ise belli olmayan nesnelerde kullanilir oradaki arabalar derken misal hangi araba oldugunu bilmedigin icin une voiture(un vuatur) yazilir
IPUCU :genelde sonu-ment ,-age ile biten kelimeler masculin olur LE MARIAGE GIBI
sonu -tion,-sion,-té ,-e ile biten kelimeler feminin olur yani LA porte la voiture la table bakin feminin olanlarin sonu genelde hep e ile bitiyor tabiki istisnalar var ama umarim bunlari bilmek birazda olsun isinizi kolaylastirir

Merhaba termine! Yazin supermis yani bunlari kabaca belirtmen bile çok kibar bir davranis.
Fransizca biraz ezber i$i gibime geliyo benim; yani feminin masculin olayindan bahsediyorum.Bilmem bana katilan var mi bu konuda...Fransizcayi gerçi sadece fransizcayi degil herhangi bir dili iyi ögrenebilmek için sürekli okumak ve televizyon izlemek gerekiyor.Ben ilk geldigimde öyle yaptim -hatta çocuk kitaplari okuyarak baslamistim- hàlà da okuyup yazmaya,sürekli de sözlüge bakmaya çalisirim.Yaklasik 3,5 senedir buradayim ve her i$imi kendim yabapilir bir seviyedeyim hatta bazen buraya yeni geldigimi söyledigimde $a$iranlar bile çikyor!
Yine tekrarlamakta fayda var; tv izleyip fransizca kitap okumak dili ögrenip ilerletmenizde size büyük fayda saglayacaktir!
Saygilar
LA VIE EST BELLE!!!yerimseniben

bende bolca tv seyretmeni tavsiye ederim.cizgifilm bile olsa izle.cok faydasi var.ben hic okula gitmedim,6 yildir fransadayim.kendi islerimi gorebilecek kadar konusuyorum tv nin cok katkisi oldu bence.birde cesaretli olmalisin yalnis konusurum diye korkma.konustukca ben ne cok kelime biliyormusum diyeceksin.diye dusunuyorum.ama suda bir gercek ki fransizca hic de kolay bir dil degil allah hepimize zihin acikligi versin,amin.

merhaba arkadaslar ozlem 84 katiliyorum sana ben yapi olarak cekingen degilim dogru yanlis tarzanca konusuyorum cocuklarin okullarinda olsun doktorda olsun heryerde isimi hallediyorum cevremde cogu tercumanla veya bilen biriyle gidiyo ben yanlista olsa korkmuyorum zaten buradakiler cumlenin basini ben soylemeden sonunu anliyorlar alismislar yabancilara istek cok onemli herkes bircok dil ogreniyo biz niye ogrenmeyelim deyip azimli hirsli olmak gerekiyo kucuk cumlelerle baslayip yinede duzgun konusmayi ogrenmemiz gerekiyo tarzanca konusuyorum derken yanlis anlasilmasin tasvip etmiyorum ilk basta boyle olmasi normal ama kendimizi gelistirmek guzel cocuklara bilmedigini soylemek cok hos degil oglum cp basladi hergun dersi oluyo biz iyi ogrenmemiz gerekliki cocuklarimizada faydamiz olsun herkese saygilar basarilar

QU EST -CE QU'IL Y A?keskilya NE VAR
QUAI DE NEUF?kuadonof NE VAR NE YOK
QU'EST-CE QUE CA VEUT DIRE?kesko sa vodir NE DEMEK
QU'EST CE QUE TU FAIS?kesko tu fe NE YAPIYOSUN
QU'EST-CE QUE SE PASSE?keskis pas NE OLUYOR
POURQUOI RIS-TU?purkua ri tu NIYE GULUYOSUN
OU ALLEZ -VOUS? u alle vu NEREYE GIDIYORSUNUZ

LE +tekil MON UN
LA+tekil MA UNE
LE, LA +cogul MES olur
CE masculin(le) sifatin onune gelir - le toit(lo tua cati) -ce toit(co tua bu cati)
CET masculin ve tekil sifatin onune gelir farki SESLI HARFLE baslayanin onune gelir- l'arbre -cet arbre
CETTE feminin(la) sifatin onune gelir -la porte cette porte(set port) bu kapi
CES herikisininde cogul oldugunda bu kullanilir
CHAQUE CHOSE EN SON TEMPS hersey vaktinde olmali

ben pariste oturuyorum evet hersey cok pahali artik turkiyeden gelipte calisma olayi eskisi gibi kolay degil herseyi cok detayli inceliyorlar oturum karti almak zorlasti onceden gelenler gibi eski ortam yok artik herseyi cok detayli arastiriyorlar tanidigim birisi daha kartini almamisti turkiyeden geldi 2 yil calisti yakalandi ve tum parasina el konularak gonderildi bunlar duydugum seyler tabiki herkesin hakkinda hayirlisi herkesin gonlune gore olsun

bende fransız dili edebiyatı ogreniyorum. seneye erasmusla fransaya gitmeyi istiyorum ama paris cok pahalıymıs arkadaslarım amiens e gitti orasıda cok pahalıymıs. yani yaşam cok mu zor. gelirsek oralarda neler yapabilirz arkadasım direk fransaya gidip calısmak istiyor bunun için ne yapmalı siz fransada oturanlardan yardım istiyorum :KK43:

canim pariste yim evet yasam sartlari kolay degil arkadasin okul dolayisi ilemi gelecek artik kart almak cok zorlasti once 400 saatlik okul sart sonra oturum karti veriyorlar onceki ortamlar yok herseyi cok detayli inceliyorlar artik aslinda guzel isini yapan calismayi seven inanin turkiyede daha iyi para kazaniyo burada hayat sahsi fikrim hic kolay degil fransanin kanunlarina gore iyi para kazanan iyi vergi oduyo yardim alamiyo az para kazanan yardim aliyo vergi vermiyo insanlarin yasamini bu sekilde duzenliyorlar buraya onceden gelenler birseyler yapmis ama artik devlet hicbirseyi yemiyo yabancilara goz actirmiyo davulun sesi uzaktan hos gelir misali yani burada hayat yok okuyun meleginizi turkiyede yapin derim ben

Merhaba termine! Yazin supermis yani bunlari kabaca belirtmen bile çok kibar bir davranis.
Fransizca biraz ezber i$i gibime geliyo benim; yani feminin masculin olayindan bahsediyorum.Bilmem bana katilan var mi bu konuda...Fransizcayi gerçi sadece fransizcayi degil herhangi bir dili iyi ögrenebilmek için sürekli okumak ve televizyon izlemek gerekiyor.Ben ilk geldigimde öyle yaptim -hatta çocuk kitaplari okuyarak baslamistim- hàlà da okuyup yazmaya,sürekli de sözlüge bakmaya çalisirim.Yaklasik 3,5 senedir buradayim ve her i$imi kendim yabapilir bir seviyedeyim hatta bazen buraya yeni geldigimi söyledigimde $a$iranlar bile çikyor!
Yine tekrarlamakta fayda var; tv izleyip fransizca kitap okumak dili ögrenip ilerletmenizde size büyük fayda saglayacaktir!
Saygilar
LA VIE EST BELLE!!!yerimseniben

merhaba canim tesekkur ederim.soylediklerine katiliyorum okuyup yazmak cok onemli fiiller onemli fiillerde puf nokta sonu -er ile biten fiiller ki bunlarduzenli fiillerdir %90 ini olusturur tum fiillerin cekimleri hep aynidir degismez ben bu sekilde calisiyorum defterlerim var fransizcada boyle olan turkcede boyle olur diye hep not alirim her gordugumu yazarim tv izlemek super oluyo ozellikle bir arkasi yarin dizisine baslayip onu takip edin cok daha iyi anliyo insan paylasmak yardimlasmak guzel bir kelime karsimdakine ogretebildiysem ne mutlu bana sevgiler
UN HOMME AVERTI EN VAUT DEUX-bilgili insan iki insan demektir anlaminda bir soz
SAC VIDE NE TIENT PAS DEBOUT-bos cuval ayakta durmaz
okuyalim ogrenelim hayat guzel bos gecirmeyelim

selam arkadaslar ben bu sitede fransizca ogrenmek icin uye oldum bildiginiz bi yer varsa lutfen yollarmisiniz yollarsaniz cok memnun olurum

ben 4 senedir burdayim daha cok ogrenemedim ogrenmeye calisiyorum ogrenen arkadaslar nasil ogrendiler veya ne tavsiye ederler yazarlarsa sevinirim.

slm ben 8 senedir fransadayim oldukca iyi biliyorum fransizcayi her isimi kendim yaparim vede arkadaslarim doktor randevulerin ben giderim benden sana tafsiye kursu birak ve eyer uturum kagidin varsa belediyeye git ve deki ben okumak ve fransizcayi ogrenip calismak istiyorum onlar sana bir hafta duzenliyolar okul buluyolar ve dili ogrendigin gibi sitaj ayarliyolar sana haftanin iki gunu staj diyer kalanida 9 dan 4 kadar ders ben oyle yaptim ve iyikide yapmisim diyorum tafsiye ederim belediyeyi :)

canim ben bu konuyu baya once actim ve hala ayni durumdyimda ama bu sene ben belediye degilde mission lociale basvurdum sdimi kursa gidiyorum yani brasida ayni senin dedigin gibi bi yer, hafta ici hergun sabahtan aksama kadar hem meslek ogreniyosun hem dil ,hemde her ay para aliyosun
iste 450 saat okul 200 saat staj goruyosun ne meslegi sectiysen onunuuzerine
ben suan yeni oldugumdan daha meslekleri taniyoruz, hem dil ogreniyoruz dili biraz toparlayinca staj gorcez bakalim daha 2 hafta oldu baslzyzli onumde bir sene var kesin banada faydasi olcak
buraya basvurmaya cok gec kaldim ama olsun sonucta bu sene basladim

canim ben bu konuyu baya once actim ve hala ayni durumdyimda ama bu sene ben belediye degilde mission lociale basvurdum sdimi kursa gidiyorum yani brasida ayni senin dedigin gibi bi yer, hafta ici hergun sabahtan aksama kadar hem meslek ogreniyosun hem dil ,hemde her ay para aliyosun
iste 450 saat okul 200 saat staj goruyosun ne meslegi sectiysen onunuuzerine
ben suan yeni oldugumdan daha meslekleri taniyoruz, hem dil ogreniyoruz dili biraz toparlayinca staj gorcez bakalim daha 2 hafta oldu baslzyzli onumde bir sene var kesin banada faydasi olcak
buraya basvurmaya cok gec kaldim ama olsun sonucta bu sene basladim

Canimm. Bunu yarisira tvye falanda bak insanlarla fransizca diyologa gir bilmiyosun diye cekinme yanlis kelime kurdugun icin falan zaten pat diye ogrenemesi mission local bence iyi secim gerci ben kucukken geldim ana dili gibi biliyorum takildigin birsey olursa ozelden msj at yardimci olurum

mesajin icin cok tesekkur ettim
normalde calisiyodum ama esimle ayni yerde oldugum icin yabancilarla bi dialogum olmuyodu,
ama simdi bu okula baslayinca her turden insan var ,cogunlugu cok iyi bilmesede yine baya biliyolar , aralarinda bikac kisiyiz kotu olraka zaten ayni des goruyoruz bizim durumumuzu biliyolar, artik yavas yavas alisiyoruz birbirimize, degisik arkadaslarim oluyo, suan en yakin hinditanli ve bi arap var iste insan mecbur konusmya calisinca ogreniyo, nerdeyse her gun bikac kelime ogreniyorum ,insallah bir sene boyunca ogrenirim biseyler

sen kucukken gelmisin sansliymisin biz evlenip geldik buralara

mesajin icin cok tesekkur ettim
normalde calisiyodum ama esimle ayni yerde oldugum icin yabancilarla bi dialogum olmuyodu,
ama simdi bu okula baslayinca her turden insan var ,cogunlugu cok iyi bilmesede yine baya biliyolar , aralarinda bikac kisiyiz kotu olraka zaten ayni des goruyoruz bizim durumumuzu biliyolar, artik yavas yavas alisiyoruz birbirimize, degisik arkadaslarim oluyo, suan en yakin hinditanli ve bi arap var iste insan mecbur konusmya calisinca ogreniyo, nerdeyse her gun bikac kelime ogreniyorum ,insallah bir sene boyunca ogrenirim biseyler

sen kucukken gelmisin sansliymisin biz evlenip geldik buralara

bizi aydinlattigin icin saol.bende buralarav evlenip geldim.bu dil konusunda ve calisamamaktan cok muzdaribim kendimi idare edecek kadar fransizcam var 500 saatimi yaptim ama genede yeterli olmuyo.sen hangi bolgede oturuyordun bu misson local dedigin yere 26 yasindan kucukller basvuruyo sanirim oyle degilmi.nasil gittin direk randevu alip gorusmeye gittin sana hemen staj falan mi verdiler.ya burda ben assedic aldim bana gene formasyon staj her gun dil kursu hic bir sey vermediler staj istedim iyi derecede fransizca bilmem laazim dediler.bana yardimci olursan sevinirim

Son düzenleme:
X