Geleceğim benim ellerimde değil !

-stargirl-

Üye
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2017
172
69
24
Ablalarım merhaba herkese. Şuan o kadar üzgün ve öfke doluyum ki biraz karışık yazabilirim kusura bakmayın. Ben 10.sınıfa gidiyorum ve bu sene biz bölüm seçtik. Bu arada annem ve babam boşandıkları için ben babamla kalıyorum. Bunu belirttim çünkü babam bana istemediğim halde eşit ağırlık seçtirdi. Ama ben dil bölümünü çok çok istiyorum. Hem yeteneğim hem de ilgim var, öğretmenim de bunu fark ettiği için babamı ikna etmeyi deneyeceğini söyledi ama iki ay geçmesine rağmen hiçbir şey yapmıyor.

Ben eşit ağırlıkta asla yapamam, çünkü orda fark atmak için matematiği iyi yapmak gerekiyor ama benim matematiğim o kadar kötü ki. Her sene ucu ucuna tam 50'den falan geçerim. Mesela o kadar çalışmama rağmen 36 aldım ilk sınavdan. Ve yüksek puanlı bir anadolu lisesine gidiyorum ama matematik beni yedi bitirdi yani, asla olmuyor.

Babam diyor ki kendimi koşulluyormuşum ben matematiğim zaten kötü diye, o yüzden çabalamıyormuşum falan. Bir de matematik olmadan da yapabilirsin eşit ağırlık diyor. Ama kendimi koşullamıyorum diğer dersler kadar çabalıyorum hatta daha fazla. Zaten edebiyat, tarih, coğrafya bunları herkes yapıyor. Matematiğin iyi değilse öne geçemezsin ki.

Ama babam sırf dil alanında iş olmadığını düşündüğü ve ileride açıkta kalacağımdan neredeyse emin olduğu için tm seçmem konusunda beni zorladı. Ve zaten seçtim ama değiştirebilirim. Babam eğer değiştirirsen benimle konuşma dedi. Ve evde babamla kaldığım için onunla küs olmak istemiyorum. Ama o iğrenç matematiğimle hiçbir şey yapamam tarihte. Ayrıca eşit ağırlık derslerini yaparken keyif almıyorum ki. İlerde de ben ingilizce öğretmeni olmak isterken babam yüzünden belki de hayatımı hiç sevmediğim bir mesleği sırf para için yaparken geçiricem. Ben bunu istemiyorum, diğer insanların yaşam şekillerini görmek, kültürlerini tanımak istiyorum. Çünkü hayat sadece benim gördüğümden ibaret değil ve her şey para değil. Sadece istediğim bölümü okumak istiyorum ama yapamıyorum babam yüzünden. Öğretmenlerin de pek umrunda değil açıkcası.

Gerçi neden buraya yazdım pek bilmiyorum ama kimse bana destek olmuyor. Bari okulda bir öğretmenim tutsa elimden yardımcı olsa. İngilizce hocamız biliyor babamın istemediğim bölümü seçtirdiğini çok bahsettim bundan ama yapmıyor bir şey. Konuşucam diyor konuşmadı. Belki o konuşsa babam biraz daha yumuşardı.

Geleceğimi istemediğim bir şeyi yaparken geçireceğim ve kimse bir şey yapmıyor çok yalnızım sanırım

Dil alanında mı iş yokmuş?

Babanı ikna et, matematiksiz nasıl olacakmış TM.
Olmadı rehberlik öğretmeni arasın babanı, bu şekilde olmaz falan desin.

Bir de babanın izni şart mı? Sanki biz kendimiz seçiyorduk bizim zamanımızda öyle aklımda kalmış

Rehberlik hocası diyor ki baban istemezse bizim yapacağımız bir şey yok. Benim okuyacağım şeyi neden babam belirliyor bilmiyorum ama. Kimse bir şey demiyor ben de kaldım öyle bilemiyorum ne yapsam

küsse bile anca 1 hafta dayanabilir, babalar sert görünür ama yumusaciktir, sen istedigin bölümü sec yavrum, hayallerinden vazgecme

Babam derslerimizin iyi olması konusunda öyle hevesli ki, bunu pek iyi bir şekilde yapmıyor tabi. Gerçekten konuşmaz benle eğer dil seçersem. Bazen amcama bakıyorum o kadar özeniyorum ki keşke babam da biraz çocuklarının ilgi ve isteklerini ön planda tutabilseydi.

Lise zamanında seninle aynı durumu bende yaşadım.babam sayısal istiyordu ama ben dil bölümü istiyordum.dil kesinlikle istemediği için eşit ağırlık seçtim.mezun olalı 4 sene oldu hala kpss ile uğraşıyorum.bu zamanda dil bilenler daha avantajlı.ne yap et babanı ikna et.başkasından bekleme.

-stargirl- -stargirl- merhaba..
Oncelikle ileride calisacagin meslegi sen sececeksin. Çünkü insan yapacağı meslegi sevmeli. Sevmezsen ise gitmek o meslegi yapmak ve bunu hergun yapmak sana hayatı zehir edecek.
Benim de seninkine benzerdi lisedeki donemim. Dil istedim. Ailem basta karsi cikti ama ikna ettim. Sevmedigim isi yapmak istemiyorum dedim. Tıp hukuk siyasal vs bana gore degil çünkü. Lise sonrası universitede dil edebiyat okudum. Su an da ozel bir sirkette calisiyorum. Yuksek lisansimi da yaptigim meslek uzerine tedarik zinciri lojistik uzerine yaptim. Kesinlikle pisman degilim cunku sevdigim isimi yapiyorum . Sana tavsiyem gercekten istiyorsan dilden vazgecme. Hatta ingilizce haricinde bir dil okuyabilirsin. Çince, Japonca, Rusça.. Bunlari bilirsen biraz da mesleki bilgi edinirsen kimse tutamaz seni. Dil bitirmenin tek dezavantaji (ogretmenlik haricinde) dil bilip meslek bilmemek. Onu da ekstra eğitim ve stajlarla elde edebilirsin. Hatta yuksek lisans yapabilirsin. Dil okuyup illa ogretmenlik yapmak zorunda degilsin. Maksat fazla para kazanmaksa, ozel şirketlerde calisabilirsin. Ilk baslarda olmasa da zamanla iyi kazanclar saglayabilirsin. Mesela insan kaynaklari, lojistik, satinalma, ithalat ihracat, halkla iliskiler, marketing, vs.. Ozel firmalarda bu bolumlerde de çalışabilirsin. Turkiye'de uluslararası ticaret yapan bir cok firma mevcut. Bunlari da dusunup arastirip babanla tekrar konusabilirsin. Ayrica mutercim tercümanlik, rehberlik, simultane ceviri, veya metin ceviri, turizm sektöründe cesitli isleri yapabilirsin. Sadece gercekten yapmak istediğinden ve hayallerinden vazgeçme. Umarim basariya ulasirsin. :KK66:

Lise zamanında seninle aynı durumu bende yaşadım.babam sayısal istiyordu ama ben dil bölümü istiyordum.dil kesinlikle istemediği için eşit ağırlık seçtim.mezun olalı 4 sene oldu hala kpss ile uğraşıyorum.bu zamanda dil bilenler daha avantajlı.ne yap et babanı ikna et.başkasından bekleme.

Gerçekten o kadar deniyorum ki. Ama babam beni pek ciddiye almıyor. Bir öğretmen gidip derse belki ciddiye alabilir diye düşünüyorum. Ben deyince çünkü daha cümlem bitmeden dil bölümün dezavantajlarını listelemeye başlıyor ve kesinlikle ciddiye almıyor beni. Bugün de sırf "Benim okuyacağım şeyde kesinlikle benim söz sahibi olmamam fazla adaletli" dedim diye saygısızlık yapıyorsun deyip durdu tüm gün.

Gerçekten o kadar deniyorum ki. Ama babam beni pek ciddiye almıyor. Bir öğretmen gidip derse belki ciddiye alabilir diye düşünüyorum. Ben deyince çünkü daha cümlem bitmeden dil bölümün dezavantajlarını listelemeye başlıyor ve kesinlikle ciddiye almıyor beni. Bugün de sırf "Benim okuyacağım şeyde kesinlikle benim söz sahibi olmamam fazla adaletli" dedim diye saygısızlık yapıyorsun deyip durdu tüm gün.
Bu arada.. Dil bölümünün dezavantajlari neymiş? Merak ettim.. Bahsedersen bu dezavantajlari cürütmene yardımcı olalim :KK66:

Eşit ağırlık bölümünün avantajlarını sayabiliyor mu babanız.birçok kişinin okuduğu,okul bittikten sonra sürekli değişen sınav sistemi yüzünden açıkta kalan mezunları,torpil vs islerini söylemiyorum bile.en azından istediğin bölümü okursan ona göre daha fazla çabalar meslek sahibi olursun.akrabanadan sözü geçen kimse yok mu

-stargirl- -stargirl- merhaba..
Oncelikle ileride calisacagin meslegi sen sececeksin. Çünkü insan yapacağı meslegi sevmeli. Sevmezsen ise gitmek o meslegi yapmak ve bunu hergun yapmak sana hayatı zehir edecek.
Benim de seninkine benzerdi lisedeki donemim. Dil istedim. Ailem basta karsi cikti ama ikna ettim. Sevmedigim isi yapmak istemiyorum dedim. Tıp hukuk siyasal vs bana gore degil çünkü. Lise sonrası universitede dil edebiyat okudum. Su an da ozel bir sirkette calisiyorum. Yuksek lisansimi da yaptigim meslek uzerine tedarik zinciri lojistik uzerine yaptim. Kesinlikle pisman degilim cunku sevdigim isimi yapiyorum . Sana tavsiyem gercekten istiyorsan dilden vazgecme. Hatta ingilizce haricinde bir dil okuyabilirsin. Çince, Japonca, Rusça.. Bunlari bilirsen biraz da mesleki bilgi edinirsen kimse tutamaz seni. Dil bitirmenin tek dezavantaji (ogretmenlik haricinde) dil bilip meslek bilmemek. Onu da ekstra eğitim ve stajlarla elde edebilirsin. Hatta yuksek lisans yapabilirsin. Dil okuyup illa ogretmenlik yapmak zorunda degilsin. Maksat fazla para kazanmaksa, ozel şirketlerde calisabilirsin. Ilk baslarda olmasa da zamanla iyi kazanclar saglayabilirsin. Mesela insan kaynaklari, lojistik, satinalma, ithalat ihracat, halkla iliskiler, marketing, vs.. Ozel firmalarda bu bolumlerde de çalışabilirsin. Turkiye'de uluslararası ticaret yapan bir cok firma mevcut. Bunlari da dusunup arastirip babanla tekrar konusabilirsin. Ayrica mutercim tercümanlik, rehberlik, simultane ceviri, veya metin ceviri, turizm sektöründe cesitli isleri yapabilirsin. Sadece gercekten yapmak istediğinden ve hayallerinden vazgeçme. Umarim basariya ulasirsin. :KK66:

O kadar güzel ki bu yazdıklarınız. Ben de dil bölümünü o kadar istiyorum ki odamdaki tüm her yere ingilizce sözler, metinler yapıştırıp onları gördükçe mutlu oluyorum resmen. Babamı ikna etsem de eğer ileride iş bulamazsam kesinlikle sana demiştim deyip deyip durur. O kadar tm'yi övüyor ki beni de biraz vazgeçirdi gibi oldu yani ben artık savunmakla uğraşmıyorum. Keşke öğretmenlerim konuşsa ve güzelce ikna edebilseler ya.

Eşit ağırlık bölümünün avantajlarını sayabiliyor mu babanız.birçok kişinin okuduğu,okul bittikten sonra sürekli değişen sınav sistemi yüzünden açıkta kalan mezunları,torpil vs islerini söylemiyorum bile.en azından istediğin bölümü okursan ona göre daha fazla çabalar meslek sahibi olursun.akrabanadan sözü geçen kimse yok mu

Maalesef akrabalarımda pek bilgili değil, hatta bizim sülalede en bilgili babamdır diyim yani. Herkes dilde pek iş yok ya deyip duruyor. Ama ben orayı istiyorken neden istemediğim bir bölümde okumak zorundayım anlamıyorum ki..

Aslında gerekli değil ama babam istemeden değiştirsem kötü olur aramız. Gizleyemem de. Babam hiç konuşmaz benle

Yerinde olsam değiştirirdim, ne kadar süre konuşmayacak ki :KK64:
Ya da öğretmenlerinden yardım istese, zor olur ama tm okuyup dil derslerinede girmek iste, bende tm deydim ama hocalarım hoşgörülüydü sözel derslerine giriyordum matematik geometride falan, sadece sınavlarına geçmek icin giriyordum

Bu arada.. Dil bölümünün dezavantajlari neymiş? Merak ettim.. Bahsedersen bu dezavantajlari cürütmene yardımcı olalim :KK66:

Aslında dezavantaj dediği tek şey iş olanağı yok. Dilden çıkıp hiçbir şey olamazsın, işsiz kalırsın diyor. Sen TM seç, dil sınavına da ayrıyeten girip kendini denersin diyor. Ama dil bölümündekiler 2 yıl boyunca haftada 10 saat ingilizce işliyorlarken ben iki yıl tm dersleri görüp dil sınavına girersem onların önüne geçemem ki asla. :KK43: Anlamıyo ama tabi

Baban iyi mi ya? Ne demek dil alanında iş yok? İngilizce bilmeden fark yaratamıyor artık insanlar. İng öğretmenliği oku, aynı zamanda açıktan halkla ilişkiler,pazarlama,dış ticaret falan oku. Hatta bana kalırsa dil bildikten sonra öğretmenlik düşünme. Bende bir zamanlar ingilizce öğretmeni olmak istiyordum,kazandım, 2. Sınıfım ve asla öğretmen olmak istemiyorum artık. Boyun yetiyorsa hostes olabilirsin. Pilot bile olabilirsin çünkü yabancı dilin olacak. 2. Dili de öğrendim mi ohhh missss

Yerinde olsam değiştirirdim, ne kadar süre konuşmayacak ki :KK64:
Ya da öğretmenlerinden yardım istese, zor olur ama tm okuyup dil derslerinede girmek iste, bende tm deydim ama hocalarım hoşgörülüydü sözel derslerine giriyordum matematik geometride falan, sadece sınavlarına geçmek icin giriyordum

Babamı tanıyorsam 1 yıl konuşmaz ciddiyim. :) Hayır şunu anlamıyorum neden bir baba kızı dil seçmek istedi diye onla konuşmak istemez ki? Ya sanki çok kötü bir şey yapmak istiyorum ya sadece istediğim bölümü okumak istemek bu kadar kötü bir şey mj

Babana bu yazdığımı okut. En az 5 bin maaş. Çok önem veriyomuş ya...​

Babamı tanıyorsam 1 yıl konuşmaz ciddiyim. :) Hayır şunu anlamıyorum neden bir baba kızı dil seçmek istedi diye onla konuşmak istemez ki? Ya sanki çok kötü bir şey yapmak istiyorum ya sadece istediğim bölümü okumak istemek bu kadar kötü bir şey mj
Tabiiki değil. Ya zaten tm ts dil bunlar doğrudan mesleğini belirlemiyorki, cok arkadasım var dildeyken ts tercih yapıp benım gibi tmden ts yapan

X