Geleceğim benim ellerimde değil !

Baban iyi mi ya? Ne demek dil alanında iş yok? İngilizce bilmeden fark yaratamıyor artık insanlar. İng öğretmenliği oku, aynı zamanda açıktan halkla ilişkiler,pazarlama,dış ticaret falan oku. Hatta bana kalırsa dil bildikten sonra öğretmenlik düşünme. Bende bir zamanlar ingilizce öğretmeni olmak istiyordum,kazandım, 2. Sınıfım ve asla öğretmen olmak istemiyorum artık. Boyun yetiyorsa hostes olabilirsin. Pilot bile olabilirsin çünkü yabancı dilin olacak. 2. Dili de öğrendim mi ohhh missss

Ne güzel yazmışsınız ya :)
Biliyorum aslında iş olanağı var ama, işte babama ne desem beni dinlemiyor bile. Öğretmenlerim dışında yardımcı olabilecek pek yok ama, onlar da yanaşmadılar pek.

Aslında dezavantaj dediği tek şey iş olanağı yok. Dilden çıkıp hiçbir şey olamazsın, işsiz kalırsın diyor. Sen TM seç, dil sınavına da ayrıyeten girip kendini denersin diyor. Ama dil bölümündekiler 2 yıl boyunca haftada 10 saat ingilizce işliyorlarken ben iki yıl tm dersleri görüp dil sınavına girersem onların önüne geçemem ki asla. :KK43: Anlamıyo ama tabi
Peki baban atanmayı bekleyen ögretmenlerin, doktorların, iş bulmaya çalışan avukatların sayısının farkında mi? Şu an özel sektörde ulusal ya da uluslararası ticaret yapan firmalarda ne kadar çok dil bilen eleman ihtiyaç var. Ve sen mezun oldugunda artik sadece ingilizce yetmeyecek. Çünkü artık ingilizceyi herkes konusuyor olacak. Onemli olan günümüzden ziyade 5 yıl sonrasıni gorebilmek.. Gir kariyer.net'e ilanlara bir bak ve hatta o ilanları babana goster bence. Bence vazgecme bu isteginden. Hersey sende bitiyor..

Sana bir ornek vereyim. Bir arkadasim ailesinon zoruyla muhendislik okudu. Kiz muhendislik yapmak istemedigi icin 4 yil boyunca işe eziyet gibi geldi gitti. Biraz birikim yaptıktan sonra da işi birakti. Su an arkadasim bir spor salonunun zumba hocaligini yapiyor. Noldu kizin 5 yil universite+4 yil iş hayati heba oldu.

Stargirl aynı konuyu bir ay önce falan da açmıştınız sanırım. Size kendimden örnek vermiştim. Yaptığım yanlış seçimin acısını hâlâ çekiyorum. Çok geç kalmadan yapabileceğin alana geçmelisin. Babanla evin içinde bir gün bir hafta belki bir ay küs kalırsın. Eninde sonunda barışırsınız. Ama istemediğin bir alanda devam edersen geleceğin ellerinden kayıp gidecek. Bu yaşlarda benim kararım demek zor olabiliyor ama siz başarın bunu. Ben başaramamıştım:KK42:çünkü kararlı bir şekilde dimdik durmamıştım karşılarında. Şimdi yüzlerinde o pişmanlığı görüyorum ama iş işten geçti. Yıllarım gitti...

Babanı kırmak istemiyorsun bu cok normal. Keske baban da senin isteklerine önem verseydi. Dil i cok seviyorsan oesini birakma. Kendini gelistir. Universite de yine dil alaninda bir seyler yapar kendini gelistirirsin.

Çok ama çok teşekkür ediyorum değerli yorumlarınız için.
Benim asıl sinir olduğum nokta neden hiçbir öğretmen yardımcı olmuyor ki bu durumda? Yani göz göre göre istemediğim bir bölümü okuyacağım keşke babamı ikna edebilsem diyorum öğretmenler "neyse ya, yapacak bir şey yok" falan diyorlar sadece.
Ben de bir yere kadar ısrar edebilirim aynı evin içinde iki yabancı gibi olmak istemediğim için saygısızlık etmeden ısrar edebiliyorum zaten babam çok sığ baktığı için olaya, asla düşünmüyor bile dil de olur mu acaba diye. Vermiş kararını kulaklarını bana kapatmış. Benim bir şey değiştiremediğim aşikâr ama keşke okuldan bir öğretmen yardımcı olabilse.

Aynı şeyi yaşamışız canım, ben de babam istediği içim tm seçtim, ilk gün okula gittim bir baktım nefret ettiğim tacizci matematik öğretmeni "nasılsın minikguş?" dedi, ikinci dersi beklemeden çıktım dikekçe verdim, dil sınıfına gidip oturdum. Akşam eve gittim söyledim, babamın yüzü düştü, yürüyüle çıktık ertesi gün, babam çok çalışman lazım dil bölümünden ingilizce kazanan olmuyor dedi, baya konuştu. Dedim çalışacağım ama dediğim kadar çalışmadım, özel bir okula burslu girdim ama her işte bir hayır var. Çok başarılı oldum orada, dereceyle bitirdim, önce öğretmenlik yaptım iki yıl ama bu bana yetmedi, içim içime sığmıyordu, üniversiteye girmeye çalıştım, yüksek lisan mülakatları ya hüsran ya sıralamada yokum derken sonunda başardım, yüksek lisansı bitirdim, doktora yapıyorum, üniversitede çalışıyorum. Babam haklıydı çünkü 95nete çıkamadığım için dağ başında bir özel okula gitmek zorunda kaldım, ben haklıydım çünkü sonunda başardım. Bugün hayatıma bakıyorum, bir çok kararı aileme karşı gelerek ya da habersiz almışım ama başarılı ve mutluyum.
Dil bölümünü dikekçe ver seç ama sen benim lisede düştüğüm hataya düşme, baştan çok çalış. Özellikle bu dönem odandan çıkma ki baban ikna olsun, telefonunu salonda şarja tak git odana çalış,istekli olduğunu anlarsa hemen yumuşar.

Çok ama çok teşekkür ediyorum değerli yorumlarınız için.
Benim asıl sinir olduğum nokta neden hiçbir öğretmen yardımcı olmuyor ki bu durumda? Yani göz göre göre istemediğim bir bölümü okuyacağım keşke babamı ikna edebilsem diyorum öğretmenler "neyse ya, yapacak bir şey yok" falan diyorlar sadece.
Ben de bir yere kadar ısrar edebilirim aynı evin içinde iki yabancı gibi olmak istemediğim için saygısızlık etmeden ısrar edebiliyorum zaten babam çok sığ baktığı için olaya, asla düşünmüyor bile dil de olur mu acaba diye. Vermiş kararını kulaklarını bana kapatmış. Benim bir şey değiştiremediğim aşikâr ama keşke okuldan bir öğretmen yardımcı olabilse.
Doğabilecek sonuçlarda payları olmasın diye ellerini taşın altına koymuyorlardır.

Mesela yarın fizik sınavı var ingilizce sınavı çook sonra ama ben yine ingilizce çalışıyorum. Çok seviyorum, keyif alıyorum ve becerebiliyorum. Ama babamım hiç umrunda değil bu. Bir de dil seçersem ve dilde zorlanırsam eğer (pek sanmıyorum ama eğer olursa) babam kesin başlayacak ben sana demiştim diye. O yüzden bari başımda durup en ufak hatamda sana demiştim diyecekse o zaman dil seçmeyim ve tm'de kalayım, kendi gözleriyle görsün yapamadığımı, ben ona diyim demiştim diye.

Mesela yarın fizik sınavı var ingilizce sınavı çook sonra ama ben yine ingilizce çalışıyorum. Çok seviyorum, keyif alıyorum ve becerebiliyorum. Ama babamım hiç umrunda değil bu. Bir de dil seçersem ve dilde zorlanırsam eğer (pek sanmıyorum ama eğer olursa) babam kesin başlayacak ben sana demiştim diye. O yüzden bari başımda durup en ufak hatamda sana demiştim diyecekse o zaman dil seçmeyim ve tm'de kalayım, kendi gözleriyle görsün yapamadığımı, ben ona diyim demiştim diye.
Hangi şehirdesin? İzmirdeysen babanı bölümümüze davet edebilirim, bölümü gezer, hocalarımızı görür. İstanbul'da da keza çalıştım, orayı da görebilir, bölüm tanıtımları oluyor, ben seni yönlendiririm, ağustosta babanla gidersin İstanbul Üniversitesine, bir de bu bölüme uğrayalım dersin, onu orda ikna eder arkadaşım hocalar.

Hangi şehirdesin? İzmirdeysen babanı bölümümüze davet edebilirim, bölümü gezer, hocalarımızı görür. İstanbul'da da keza çalıştım, orayı da görebilir, bölüm tanıtımları oluyor, ben seni yönlendiririm, ağustosta babanla gidersin İstanbul Üniversitesine, bir de bu bölüme uğrayalım dersin, onu orda ikna eder arkadaşım hocalar.

Ankarada yaşıyoruz. Keşke olsaydı öyle bir şans. Büyük ihtimalle görmeye de yanasmazdı ama olsun.

Babana söyle halt etmiş!
Benim Kocam muhendis özetle ben ona matematik kafa derim fen matematik olayı yani
Ama her iş görüşmesinde tüm sertifikaları tamamlamış olmasına 10.yıl ödülü almasına rağmen alanında hep övgüler almasına rağmen takılıp kalma korkusu oluyor
Dayım sa ilk okul mezunu garson fakat dile merakı çok olduğundan 4 dil ogrenmis şimdi istanbulun en iyi restoranında şef maaşı besbin

Çocuğuuum niye yiyip bitiriyosun kendini. Öncelikle baban seni tm’ye yazdırmakla iyi etmiş. Eğer 10. Sınıfta dil seçersen ve 2 sene içinde olur da fikrin değişirse 12. Sınıfta başka bir bölümden tercih yapmak istersen kabak gibi kalırsın ortada bu birincisi. İkinci olarak ne güzel dile yeteneğin varmış bunu geliştirmek de yine senin elinde haberin olsun. Sırf bikaç saat fazladan ingilizce dersi alamayacaksın diye ingilizcede gerileyeceğim diye düşünme(gerçi böyle bir düşüncen var mı bilmiyorum her ihtimale karşı söyleyeyim dedim) üçüncü olarak tm okuyorsun diye illa tmden tercih yapacak değilsin. Dördüncü olarak dilden de tercih yapacak olsan ygsde matematik çözmek zorundasın. Beşinci olarak ben de 10. Sınıfa kadar ben matematiği anlamıyorum höhööhöööö diye ağlayarak gezdim ortalıkta sonra dedim ki salak salak konuşma beautiful senin yapamayacağın şey yok, gerçek anlamda çalışmaya başladım tabi ki anında bir yükseliş yaşamadım ama ygs matematik netim 35ti ve lys için de baktığım türev integral sorusunu şak diye çözüyordum ki 9. Sınıfta 20 falan alıyordum matematikten bak. Sinirlenme o yüzden

Çocuğuuum niye yiyip bitiriyosun kendini. Öncelikle baban seni tm’ye yazdırmakla iyi etmiş. Eğer 10. Sınıfta dil seçersen ve 2 sene içinde olur da fikrin değişirse 12. Sınıfta başka bir bölümden tercih yapmak istersen kabak gibi kalırsın ortada bu birincisi. İkinci olarak ne güzel dile yeteneğin varmış bunu geliştirmek de yine senin elinde haberin olsun. Sırf bikaç saat fazladan ingilizce dersi alamayacaksın diye ingilizcede gerileyeceğim diye düşünme(gerçi böyle bir düşüncen var mı bilmiyorum her ihtimale karşı söyleyeyim dedim) üçüncü olarak tm okuyorsun diye illa tmden tercih yapacak değilsin. Dördüncü olarak dilden de tercih yapacak olsan ygsde matematik çözmek zorundasın. Beşinci olarak ben de 10. Sınıfa kadar ben matematiği anlamıyorum höhööhöööö diye ağlayarak gezdim ortalıkta sonra dedim ki salak salak konuşma beautiful senin yapamayacağın şey yok, gerçek anlamda çalışmaya başladım tabi ki anında bir yükseliş yaşamadım ama ygs matematik netim 35ti ve lys için de baktığım türev integral sorusunu şak diye çözüyordum ki 9. Sınıfta 20 falan alıyordum matematikten bak. Sinirlenme o yüzden

İyi güzel ama onlar haftada 10 saat ingilizce görecek. Onların seviyesiyle aynı olamam ki hiçbir zaman.

İyi güzel ama onlar haftada 10 saat ingilizce görecek. Onların seviyesiyle aynı olamam ki hiçbir zaman.
Niye ablacım senin elin gözün yok mu ingilizce kitapları alıp kendin çalışamaz mısın, dizi izleyemez misin, ingilizce kitaplar okuyamaz mısın? Bunları saydım çünkü lisede tm’ydim hayatım boyunca hiç ingilizce kursu gibi bir şeye asla gitmedim, hiç yurtdışına çıkmadım ama ydsden 90 aldım. Kendinin ve yapabileceklerinin farkında değilsin şu an

Canim ben İngilizce ogretmeniyim. Dil bolumu cikisliyim tabi. Neden is olmasin, kpss de herzaman en kolay atamalardan biridir İngilizce ogretmenligi. Fazlaca alım olur, puanlar dusuk 70lerde.

Dil candır ya. İlgi varsa yetenek varsa tüm bileşenler tamam dicektim ama baba izni de gerekiyormuş hıh.
Babanı tatlı dille ikna etmeye çalış öğretmenleri sok araya, akıllı bir arkadaşa benziyorsun, yap bir şeyler bu konunun üstüne git. Bol şans.

Allah allah mütercim tercümanlık okuyan birisi olarak korktum şimdi :KK17:
Dilde iş yok derken ? İngilizce ve başka bir yabancı dil şart. Artık dil olmadan emin ol hiçbir şey olmuyor. Artık sadece İngilizce de yeterli değil. Bizim okulda mesela İngilizce dışında bir dil almak şart. Bunun yanında dışarıdan başka bir dil öğrensen de iyi olur ama çok bilinen bir şey olmasın. Çince seni bayağı zorlayacak, Japonca olabilir mesela. O senin ilgi alanına göre değişir belki. Ben de üniversitede ikinci yabancı dil Yunanca seçtim okul dışında da Korece öğrendim (her ne kadar biraz unutsam da) çok faydasını görüyorum emin ol. Baban bir iki kızar geçer ama sonra kendisi der iyi ki beni dinlememişsin diye.

Ablalarım merhaba herkese. Şuan o kadar üzgün ve öfke doluyum ki biraz karışık yazabilirim kusura bakmayın. Ben 10.sınıfa gidiyorum ve bu sene biz bölüm seçtik. Bu arada annem ve babam boşandıkları için ben babamla kalıyorum. Bunu belirttim çünkü babam bana istemediğim halde eşit ağırlık seçtirdi. Ama ben dil bölümünü çok çok istiyorum. Hem yeteneğim hem de ilgim var, öğretmenim de bunu fark ettiği için babamı ikna etmeyi deneyeceğini söyledi ama iki ay geçmesine rağmen hiçbir şey yapmıyor.

Ben eşit ağırlıkta asla yapamam, çünkü orda fark atmak için matematiği iyi yapmak gerekiyor ama benim matematiğim o kadar kötü ki. Her sene ucu ucuna tam 50'den falan geçerim. Mesela o kadar çalışmama rağmen 36 aldım ilk sınavdan. Ve yüksek puanlı bir anadolu lisesine gidiyorum ama matematik beni yedi bitirdi yani, asla olmuyor.

Babam diyor ki kendimi koşulluyormuşum ben matematiğim zaten kötü diye, o yüzden çabalamıyormuşum falan. Bir de matematik olmadan da yapabilirsin eşit ağırlık diyor. Ama kendimi koşullamıyorum diğer dersler kadar çabalıyorum hatta daha fazla. Zaten edebiyat, tarih, coğrafya bunları herkes yapıyor. Matematiğin iyi değilse öne geçemezsin ki.

Ama babam sırf dil alanında iş olmadığını düşündüğü ve ileride açıkta kalacağımdan neredeyse emin olduğu için tm seçmem konusunda beni zorladı. Ve zaten seçtim ama değiştirebilirim. Babam eğer değiştirirsen benimle konuşma dedi. Ve evde babamla kaldığım için onunla küs olmak istemiyorum. Ama o iğrenç matematiğimle hiçbir şey yapamam tarihte. Ayrıca eşit ağırlık derslerini yaparken keyif almıyorum ki. İlerde de ben ingilizce öğretmeni olmak isterken babam yüzünden belki de hayatımı hiç sevmediğim bir mesleği sırf para için yaparken geçiricem. Ben bunu istemiyorum, diğer insanların yaşam şekillerini görmek, kültürlerini tanımak istiyorum. Çünkü hayat sadece benim gördüğümden ibaret değil ve her şey para değil. Sadece istediğim bölümü okumak istiyorum ama yapamıyorum babam yüzünden. Öğretmenlerin de pek umrunda değil açıkcası.

Gerçi neden buraya yazdım pek bilmiyorum ama kimse bana destek olmuyor. Bari okulda bir öğretmenim tutsa elimden yardımcı olsa. İngilizce hocamız biliyor babamın istemediğim bölümü seçtirdiğini çok bahsettim bundan ama yapmıyor bir şey. Konuşucam diyor konuşmadı. Belki o konuşsa babam biraz daha yumuşardı.

Geleceğimi istemediğim bir şeyi yaparken geçireceğim ve kimse bir şey yapmıyor çok yalnızım sanırım
Asla isteginden vazgecme. Ben de hukuk istedigim icin tm seçmek istemistim ama babam sayisal diye tutturmustu ve ne kavga kiyametler koptu alan secim kağıdını imzalamadi falan filan ama ben hayatimda ilk kez babama karsi cikip tm sectim ve simdi avukatim. Gerek okurken gerekse simdi meslegimi yaparken cok mutluydum. Babanin 2 gun kuslugu ugruna hayatini mahvetme. Yani ömür boyu kusecek degil ya ama sen omur boyu pisman olursun.

Okulda tm dersanede fm ci idim..
Üni de sözel bölüm tercih ettim.. Ama okulumun dili ingilizce idi..
Pedagojik formasyonum ingilizce ogretmenligi:)))
12 yıldır da ingilizce öğretmeniyim..
Lisede deseler ingilizce öğretmeni olacaksın 1 saat gülerdim.. ilgin kararlarin değişebilir öncelikle sakin ol.. becerememek değil de sevmediğin için yapamıyor olabilir misin matematiği.. dilciler genelde matematikte de iyidir çünkü..

X