K.k'nün güzel hanımları, siz olsanız bundan sonrası için nasıl davranmayı seçerdiniz?

Eşlerinizin ailesi ile mutlu olmadan (onları yok sayarak), eşlerinizle mutlu olabilir misiniz?

• Ankete Katılan
    238
Benim kayınvalidem ve görümcem ailemize çok huzursuzluk veriyorlar. Başlarda bende bayramda falan arayayım görüşeyim diye düşünüyordum. Ne zaman ki evine gidip tekrar rezil oldum bitti benim için.
İşin özü otur evinde uzak dur onlardan.

Benim kayınvalidem ve görümcem ailemize çok huzursuzluk veriyorlar. Başlarda bende bayramda falan arayayım görüşeyim diye düşünüyordum. Ne zaman ki evine gidip tekrar rezil oldum bitti benim için.

Bende aslında böyle birşey bekliyorum, masamı terk edeceklerine bağırıp çağırsalardı birdaha kati suretle gitmezdim. Eşim de teklif dahi edemezdi, gözünün önünde cereyan ettikten sonra. Siz rezil olmazsınız, kendi kendilerini rezil ederler hiç önemsemeyin bile, her şerde bi hayır var sizin adınıza sevindim.

Yaklaşık 15 yıllık evliyim. Bir süredir eşimin ailesiyle daha doğrusu annesi ve annesinin akrabalarıyla görüşmüyorum. Eşim de görüşmüyor.
Hayatlarımız bu kadar ucuz değil, olmamalı ya da. 10 yılı geçkin kavgalı gürültülü bir kv gelin ilişkimiz oldu. Başta yetiştirilme şeklinden kaynaklı herşeye evet dedim(büyük ya karşıdaki , saygısızlık olmaması adına sustum yani). Zaman içinde nerdeyse aldığım nefes sayisi bile kv tarafından kontrol edilmek istendi. Biricik evlâdımı benden kıskanıp kendisini çocuğun annesi gibi hissetmeye başlayınca benim sabrım azalmaya başladı. Ben dik durdukca o çıldırdı, saldırıları arttı. Eşim hicbir zaman onun yanında olmadi ancak benim yanimda da olmadi. Huyunu suyunu bilmediğim(hergun yeni bir huyu çıkıyordu çünkü) annesiyle tek başıma mücadele ettim. Yaşadığımız şehirden ayrılmayı veya boşanmayı teklif ettim dayanamaz hale geldiğimde. Taşındık. Bu defa da oğlunu ondan kopardığımi düşünüp savaş ilan etti:) aramızda yüzlerce kilometrelik mesafeler olmasına rağmen huzur kaçırmayı başardı. Nihayet ilişkiler koptu. Eşime defalarca söyledim sen görüşmek istiyorsan görüşebilirsin ancak ben bir daha yüzyüze gelmek istemiyorum. Son 3 yıldır galiba belki de 4 oldu net hatırlamıyorum hiç görüşmedim. Görüşmek gibi hicbir çabam ve gayretim de yok. Olmayacak da.

Eşiniz sizinleyse gerisini boşverin gitsin. Hicbir şey sizden daha önemli ve kıymetli değil. Hiç unutmayın bunu. Bizler geç öğrendik öğrenirken sagligimizdan olduk. Sizler yol yakınken alın tedbirinizi :KK66:

Yaşadıklarınızı ve sizi çok iyi anlıyorum.

Bende eşimin tarafından yalnızca anneanne ile görüşüyorum. O da düğünde herkes oturduğum masadan kaçarken, yanıma gelip benimle oturup bi nevi o ortamda bana destek olmaya çalıştığı için. Kızının yaptığı terbiyesizliği bi nevi kapatabilmek adına belki..

İnanın hiç önemli değil benim için görüşüp görüşmemek, amacım eşimin gönlünü hoş tutmak yoksa umrumda değiller malesef. Bizde farklı bir semte taşınınca, beni de oğlundan ayıran gelin ilan etmişlerdir eminim ama bunun böyle olmadığını ve şartları bu hale onların getirdiğini Allah biliyor. Bugüne kadar yaptıklarımı hep onun rızasını kazabilmek adına yaptım.

Amca ve yeğenleri ayırana hakkımı helal etmem asla diyip biz taşınmadan, önden kendine yol yapmak istedi kayınvalidem ama o da beni ve evliliğimi sürekli taciz etmeseymiş diyorum şuan. Anneme bile gitmeme karışıp kızıyordu, evine yerine alışsın diye siz düşünün artık hanımlar.

Hakkınızda hayırlısı olsun sizinde,en doğrusunu yaşayan biri olarak siz bilirsiniz.

Allah yuvalarımıza huzur versin. Bu saatten sonra kv vs zerre umurumda değiller. Bizi ancak evimizin ici ilgilendirir. Nacizane tavsiyem siz de sadece evinize bakın. Bırakın es gönlünü hoş etmeyi. Onların gönlü hoş olacak diye yıllarca birileri tarafından psikolojik şiddete maruz kaldık. Aynı şeyleri bizim ailelerimiz beylere yapsalardı eslerimiz bir an katlanmazlardi eminim. Basta bunlari kestiremiyoruz da zamanla olaylari cozumleyip kendimize yol çizebiliyoruz.

Allah bizleri ve evlatlarımızı iyilerle karşılaştırsın .

şıkkın ikisi de bana uymadığı için oy kullanmadım.
ben olsam işler bu kadar ayağa düşmüşken 'u' dönüşü yapıp bu ilişkiyi düzeltmeye çalışmaz yalnızca durumları stabil hale getirirdim.
yani yok saymam ama mesafeyi korurum.

Allah yuvalarımıza huzur versin. Bu saatten sonra kv vs zerre umurumda değiller. Bizi ancak evimizin ici ilgilendirir. Nacizane tavsiyem siz de sadece evinize bakın. Bırakın es gönlünü hoş etmeyi. Onların gönlü hoş olacak diye yıllarca birileri tarafından psikolojik şiddete maruz kaldık. Aynı şeyleri bizim ailelerimiz beylere yapsalardı eslerimiz bir an katlanmazlardi eminim. Basta bunlari kestiremiyoruz da zamanla olaylari cozumleyip kendimize yol çizebiliyoruz.

Allah bizleri ve evlatlarımızı iyilerle karşılaştırsın .

Bu konuda çok haklısınız, bunu eşimin başına defalarca kaktım. Aynı şeyleri benim ailem sana yaşatsaydı en başında şuan çaba göstermeyi bırak, yüzlerine bile bakmazdı Emin’im. Kaldı ki hiçbişey yapmadıkları halde bu olaylardan sonra aşırı bir şekilde aileme karşı mesafeli sebebi de annesinin dolduruşları. Çok da sıkılmaya gerek yok açıkçası, gönlümce davranıyorum açıkçası bende artık. Bu saatten sonra olanlar olmuşken kimsenin gönlünü hoş edemem. Hepimizin hakkında hayırlısı, teşekkür ederim.

şıkkın ikisi de bana uymadığı için oy kullanmadım.
ben olsam işler bu kadar ayağa düşmüşken 'u' dönüşü yapıp bu ilişkiyi düzeltmeye çalışmaz yalnızca durumları stabil hale getirirdim.
yani yok saymam ama mesafeyi korurum.

Karşı taraf “her konuyu en iyi bilen taraf” olduğu için bende karşı taraftan bir hamle bekliyorum. O güne kadar da herşey stabil. Olması gerektiği kadar uzun bir mesafeliyim onlara karşı ve benim için hiçbir anlam ifade etmiyorlar.

Dini kısmını bilmem ama için rahat etsin istiyorsan eşinin daha fazla görüşmesi en azından bayramlarda ir el öpmesi için elkin edebilirsin ama sen mesafeli kalmaya devam et bence yazdıkların kadar yazmadıkların da vardır eminim eşinle ran iyiymiş yeter bu da sana

Üzülerek okudum.. sonuna kadar sizi haklı görüyorum . Son bir iki yıldır en korktuğum şey anne baba bedduası oldu. Anne oldum onun zorluğunu yaşadığım için belki de. Haksız anne babanın bedduası tutar mı bilmem ama. Neyse gelelim konuya sanki arayabilirsiniz bi. Hal hatır sorup eve davet edebikirsiniz. Tabii kv tavrına göre. Bu arada kb yok mu onu da arayabilirsiniz . O kv'ye söz geçiremez mi

Anlaşılır yazdın,noktalama ve paragraf kullandın. O yüzden okumak zor gelmedi. Keşke herkes senin gibi yazsa.
Konuna gelince. Bu mesafeyi koru yaklaşma.

Dertsiz başınıza dert aramayın. Eşiniz bile onların tavrını biliyor sizi götürmek istemiyor ve kendi de gitmemiş zira. Yeterince alttan almışsınız bu kadarı yeter. Ilerde hasta olurlarsa onu da o zaman düşünürsünüz. Şimdilik mesafeyi koruyun. Çocuk olunca onlar ister istemez kapınıza gelecekler.

boyle devam edın.yuvanızın yıkılmasına sebep olan ve buna sevınen ınsalara acıma.acınacak hale dusersın.zor kurtulmuş yuvan var.aranma.onlarla aynı masaya oturman bıle hata.bulaşma.

Dini kısmını bilmem ama için rahat etsin istiyorsan eşinin daha fazla görüşmesi en azından bayramlarda ir el öpmesi için elkin edebilirsin ama sen mesafeli kalmaya devam et bence yazdıkların kadar yazmadıkların da vardır eminim eşinle ran iyiymiş yeter bu da sana

Eşim zaten görüşüyor; başta görüşmüyordu ama zamanla affetti nihayetinde anne.
Fakat ben eşimi yalnız göndermek istemiyorum. O konuda biraz rahatsızım.

Herkese Merhaba, uzun zamandır burayı takip ediyorum ve takıldığım bir noktada sizlerden fikir almak istiyorum.

Eşimle evlendiğimizde ben 24, eşim ise 29 yaşındaydı. Severek,isteyerek,aşık olarak,eşimin peşimden çokça koşması sonucunda, gençliğin ve güzelliğin de vermiş olduğu o özgüvenle, çok da hesap yapmadan evlendik. 3 yıllık evliyim.

Eşim 2 kardeş, bir abisi var; dolayısıyla benim de bir eltim. Eltim devlet memuru(öğretmen), kendi parasını kendisi kazanan, mesleği dolayısıyla aile içinde kendisine en üst sıralardan bir yer ve saygı sunulmuş. Sülalenin en iyi gelini,ılımlı,güleryüzlü,pasif :) 10 yıldır kv ile aynı apartmanda yaşıyorlar fakat eltim her anlamda kısıtlanmış durumda; arkadaşları ile dışarı çıkmak,sürekli ev oturmaları,eşiyle sık sık çıkıp gezmeler,yalnız tatile gitmeler vs hiçbiri yok. Sabahtan akşama kadar birlikteler, uyurken ayrılıyorlar. Kv, eşiyle arasında olan duygusal boşluk ve sorunları çocukları ve dolayısıyla hayatına dahil edeceği gelinleri ile doldurmak isteyen, kendimce "bencil" bir insan. Bende aynı apartmana karşı olmama rağmen, en başında çok saf ve iyi niyetli olduğumdan kabul ettim. Nişanlılık dönemimde gidip gelirken bana gayet normal davranıyorlardı. Eşimde bilhassa annesine ve o diğer 3 kişiye bağımlı gibi durmuyordu.

Beni güle isteye aldılar, bu arada bende ailemin tek kızıyım. Fakat evlendik, ilk sabah baktım eve kahvaltılık namına hiçbir alışveriş yapılmamış kv ye çıkmamız istendi. Eşime bizim kültürümüzde bunun ayıp olduğunu söylesem de çıktık, doğal olarak ben hiç bişey yiyemedim utandığımdan, derken balayına gidildi gelindi. Sonrasında hayatımın en kötü,en kabus yılı başladı.

Şirketim kapanması dolayısıyla,düğün arefesinde işimden ayrılmıştım. Her sabah bir görev gibi yatağımı toplar toplamaz, soluğu yukarda kv min yanında alırdım. Kural böyleydi, bir gün gitmesem sorun olur,surat asarlar kv laf sokardı. Eltim, eşim,abisi ve babası herkes kahvaltı eder etmez işe kaçıyorlardı. Benimse gidecek bir işim yoktu. (Ben üniversite, eşim ise lise mezunu) fakat öğretmenlik gibi temiz bir mesleğim olsaymış, bende çalışabilirmişim dedi kayınvalidecim. Diğer işleri önemsiz ve saçma gördüklerinden, çalışmak istediğimde çalıştırmadılar. Sonrası sürekli her yaptığım işi elimden çekip yapmalar, beğenmemeler, sürekli bana ve aileme laf sokmalar, hergün acımasızca eleştiriler,beni beğenmemeler başladı. Bense hep sustum,cevap vermemeyi "saygı" zannettiğimden. Çok şükür yaşadığım sıkıntılar beni daha çok yöneltmişti Rabbime, ve kendi isteğimle kapandım bu arada. Ve her sıkıntıda ona sığındım,neredeyse hergün ağlıyordum... Kocamla yalnız kalmak istemem, yalnız dışarı çıkmak istemem sorun oldu. Ailesine kısa sürede alışmam beklendi, insanlara ismiyle değil "abi" "abla" şeklinde hitap etmem bile söylendi,üstelik herşeyin bir vakti varken.

Sonrası çok daha kötü şeyler yaşadık ve her seferinde eşimin benim yanımda ve arkamda durmaması beni çok üzdü. Surat asmaya başlamışım istemeden,bu da sorun oldu. Tüm gün aşağılanan bir insan başka ne yapabilirdi ki? En son dayanamadım eşime anlattım, abarttığımı söyledi, arada kaldı. Kısacası ailesi ile aramdaki dengeyi koruyamamışken, annesi yanındayken bile bana defalarca hakaret ettiğinde haksız yere "sadece gülümsedi" ortamı yumuşatmak adına".

Çok sevdiğim eşimden nefret eder oldum, huzursuzluklar başladı. Ben onun ailesi ile evlenmiş ve bir kocam daha olmuştu. Hiç böyle hayal etmemiştim. Bu arada 8 kilo vermişim 6 ayda, sonunda dayanamayarak ailemin yanına geldim. Ailemin o zaman herşeyden haberi oldu. Sonrası özürler vs tekrar bir şans verdim. Çünkü kocam beni dövmemiş,sövmemiş, aldatmamıştı ! Her eve dönüşümde, küçük olduğum için kv ayağına gidip, özür diledim, hep alttan aldım eşimin hatrına. Ama böyle oldukça kendi hatalarını da görmez oldu.

Sonrası bana iyice düşman oldu eşimin ailesi, kv evden gitmemi sindiremedi çünkü eski kafalı idi hiçbir zaman kendisinin bundaki etkisini kabul etmedi. Eşim "artık yukarı çıkmayacaksın,mutfağımızı da ayırıyoruz" çözümünü buldu. İyi hoş, ama aynı binada çok zordu bu. Mutlaka denk geliyorduk, her gördüklerinde düşmanca bakıyorlardı. Eltim, kp ve abisi de eşim gibi evde pasif ve sözü geçen kişiler olmadığından aileden kimse sahip çıkamadı bana yada kimse karşısına almak istemedi kv yi. Birgün herkes işteyken kv ye tüm cesaretimi toplayarak, konuşmak üzere gittim. Amacım sadece yapıcı olmak ve bu huzursuzluğu düzeltmekti. "Ben size ne yaptım anne" dedim yalnızca. Neden her iki gelininize farklı davranıyorsunuz? Yemin ederim saygı çerçevesinde bir konuşmaydı ve asla haddimi aşmadım. İlk günden itibaren benim için "bir büyük" ve "anne" olduğu için saygı duyuyordum kendisine. Ben sizi ayırmıyorum, ikinizde el'siniz sonuçta benim için dedi. Fakat evlendiğim ilk günden itibaren her konuda bana eltimi örnek gösterdi ve kendim olmamı değil de onun gibi olmamı istedi. Sonra da "yapmacıksın" dediler. Ne yapsam olmadı yani. Eşim eve gelince de "gelin bana saygısızlık yaptı vs diye kocamı güzelce doldurmuş"
Sonuç tekrar ayrılık, fakat bu kez yaşadıklarımı haketmediğimi düşündüğümden "anlaşmalı boşanma protokülünü imzalayarak".
Çünkü artık eşim de kötü davranıyordu bana ve o evde kalmam için hiçbir sebep yoktu kendimce...

Eşim evde yokken kendime ait neyim varsa topladım birkaç kuzenim ile. Ve hepsi o eşyaların araca yüklenmesini yukarıdan izledi. Bir Allah'ın kulu da aşağı inip, ne oluyor,nereye gidiyorsun sen? demedi. Çünkü istedikleri buydu. Ama çok yorulmuştum,Allah'ından bulsunlar dedim ağlayarak çıktım evimden.

Yaklaşık 2 ay babamın evinde kaldım, kimse gelmedi. Eşime onlara uyum sağlayamadığımı söyleyip, vicdanlarını rahatlatmışlar. Fakat evimde, düzenim, temizliğim,eşime ve evliliğime karşı özverim çevrem tarafından da bilindiğinden; ailecek ortak görüştüğümüz arkadaş çevremizin de baskıları üzerine; hasretime de dayanamayan eşim eşim, aklı başına gelmiş ve çok pişman olmuş bir şekilde samimiyetiyle geldi bu kez. Ve herşeyin bu saatten sonra benim istediğim gibi olacağı sözünü verdi.

Biraz süründürdüm... Önce bir işe girdim, sonra farklı bir ilçeye taşınıp, kiraya çıktık. Ailesi eşimi reddetmekle tehdit etti, annesi duygu sömürüleri yaptı benimle barışmaması için! Sonuç olarak eşim ilk kez dik durdu ve o binayı terkedip, tabuları yıktık.

Şuan 1 yıl oldu, eşimle aramızda bir problem yok çok şükür. Ailesi ile görüşmüyorum, başta kendisi de gitmiyordu ama yeğenlerini özlediğinde görüp geliyor. Bayramlarda gitmeyi teklif ediyorum, beni götürmek istemiyor, bi laf söylerler üzülürsün yine diye. Bu şekilde de içime sinmiyor. İlerde eşimle olan ilişkimi etkiler diye kokuyorum ?
Geçtiğimiz bayram kendisi de gitmedi. Düğünlerde görüşüyoruz mecburen, onda da masalarına oturduğumda, kv ve eltim kalkıp masa değiştiriyorlar,yüzüme bakmıyorlar.
Toplum içinde hep gülümseyip belli etmesemde, çok üzülüyor ve görüştükten sonra bir süre kendime gelemiyorum...

Sıla-i rahim yapmak istiyorum ama karşı taraf da gençler,cahiller,yapmışlar bir hata diyip büyüklük gösteren bir "anne" yok. Kayınvalide bizi kabul etse, diğerileri ses çıkarmaz bile.
Bu sene kpss ye hazırlanıyorum, haftanın 5 buçuk günü çalışıp, kalan 1,5 günde de kursta oluyorum yani kendime ayıracak bile vaktim yok. Siz olsanız bu saatten sonra, eşinizin ailesi olan ilişkinizi nasıl ilerletirdiniz?

Hakkınızı helal edin çok uzun oldu anlaşılabilir olsun diye, yorum yapanlardan Allah razı olsun...

Mesafeyi kurmuşsunuz eşinizde yanınızda
Bence zamana bırakın irdelemeyin.
Sonuçta şuanda size içleri dolu vaziyette ön yargılılar.
Tek diyeceğim zaman herşeyin ilacı...

boyle devam edın.yuvanızın yıkılmasına sebep olan ve buna sevınen ınsalara acıma.acınacak hale dusersın.zor kurtulmuş yuvan var.aranma.onlarla aynı masaya oturman bıle hata.bulaşma.

Aynı şeyleri düşünüyoruz fakat insanlar bu kadar detay bilmedikleri için arkamdan atıp tutmasınlar diye en azından kendi üzerime düşen kadarını toplum içinde yapmaya çalışıyorum.

Zaten büyük yerine koyup, saygı duymadığım için bayramlarda bile el öpmeye gitmiyorum. Çünkü haketmiyorlar.

Dertsiz başınıza dert aramayın. Eşiniz bile onların tavrını biliyor sizi götürmek istemiyor ve kendi de gitmemiş zira. Yeterince alttan almışsınız bu kadarı yeter. Ilerde hasta olurlarsa onu da o zaman düşünürsünüz. Şimdilik mesafeyi koruyun. Çocuk olunca onlar ister istemez kapınıza gelecekler.

O kadar kinci ve gururlu bir kayınvalidem var ki, kanımca çocuk olunca da tenezzül edip gelmez. Ayağına bekler, bensiz çocuğumu alıp götürmeye kalkarsa eşim, işte o zaman kalan ipler de kopabilir.

Bunlar yalnızca yazabildiklerim, sayfalar dolusu olabilir yazamadıklarım.

Kendimi haksız görmüyorum, benim için en önemlisi vicdanımın rahat olması.

Artık gerisini ne kadar kabullenmek istemeseler de karşı taraf düşünsün.

Ben eşimi zorla gönderiyorum, zira kendisi bayram ziyareti olsun, hal hatır ziyareti olsun o konularda biraz yabani bi insan. Kendi annesinin yetiştirdiği bir evlat ne kadar olabilirdi ki zaten?

X